Haberler

SJRC F11 4K PRO Ürün İnceleme

Yeni SJRC F11 4K Pro, hassas GPS sayesinde hem İmaj sabitleme hem de 2 eksenli gimbal ve başka birçok fonksiyonla birlikte geldiğinden, amatörlerin birinci GPS kameralı drone’u olarak bir sonraki adımı atıyor.
Aynı vakitte kimi dezavantajları ve hatta kimi geçersiz şeyleri de var, fakat soru şu: Verdiğiniz paraya paha mi?

SJRC F11 Pro 4K uygulamalı incelemesi

SJR/C F11 4K Pro, Noel arifesinde eksiksiz zamanlamayla geldi. Oğlum, Noel ağacının altında bulacağı şeyin kendisine bir son dakika armağanı daha olmasını umuyordu. Bunun babamın yeni oyuncağı olduğuna inanması için ona 3 defa söylemek zorunda kaldım.

Kutu açma
Güçlü, Chanel gibisi olmayan koku kokusunun dışında, her şey lüks ve kıymetli bir drone’un kutusundan çıkarılmasına benziyor. Fermuarlı bir naylon torba, şık el çantasını korur. Çantanın içinde tüm modüllerin ekstra muhafaza için kendi bölmesi vardır. Drone ve uzaktan kumandası plastik folyoyla çizilmeye karşı korunuyor, katlanabilir pervaneler kağıt halkalarla sabitleniyor ve 2 eksenli 4K kamera da DJI drone’lar üzere plastik bir gimbal koruyucuyla korunuyor. Kullanma kılavuzu ve yedek pervanelerin kendi karton kutuları bulunmaktadır. Daha kolay taşıma için çantaya bir omuz askısı eklemelerini öneririm.

Bir bakışta
Dürüst olmak gerekirse F11 drone’nun dizaynından pek etkilenmedim. Kenarlı olanlardan fazla yuvarlak halleri tercih ediyorum. Katlanır kollardaki şeritler bana bir biçimde eski Mavic Pro’yu hatırlatıyor. Gövde sağlam ABS plastikten yapılmıştır; bir şeye yavaşça çarpıldığında kolay kolay ziyan görmeyeceğini umuyoruz.

SJR/C F11 4K Pro’nun öne çıkan özellikleri:

  • Seyahat dostu katlanır tasarım;
  • Güçlü fırçasız motorlar;
  • EIS ve 2 eksenli gimbal stabilizasyonuna sahip 4K kamera;
  • WIFI gerçek vakitli manzara transferi (FPV);
  • Akıllı uçuş modları (360° surround, Yol Noktası, İmaj ve GPS Beni takip et);
  • Düşük pil ve sinyal kaybı durumunda arıza muhafazalı RTH;
  • Genişletilmiş menzilli ve yeni durum LCD ekranlı yükseltilmiş verici;
  • Yaklaşık 26 dakika pil ömrü.

SJRC F11 4K PRO’nun tasarımı

Bazı drone modelleri ile karşılaştırıldığında yalnızca biraz daha küçük. Kolları katlanmış haldeyken dronun boyutları 176x105x80 mm’dir ve yükü tam olarak 560 gramdır (1,23 lbs). Türkiye,ABD yahut Kanada’dan iseniz, bu drone’u yasal olarak uçurmak için kayıt yaptırmanız gerekecektir. Drone satın almadan evvel bu uçan makinelerle ilgili lokal düzenlemelerinizi denetim etmenizi öneririm.
2500mAh pil grubu drone’un üst kısmından yüklenir. Güç düğmesine kısa müddet basarak pilin şarj düzeyini denetim edebilirsiniz. Düzmece optik akış kamerasına ek olarak, gövdenin göbeğinde iki adet uydurma ultrasonik sensör de bulunmaktadır. Bu özellikler muhtemelen yeni jenerasyon F11’de yer alacak.
Gece uçuşları sırasında, her biri fırçasız motorda bir tane olmak üzere 4 LED ışık (önde beyaz, artta mavi) tarafından yönlendirileceksiniz.

Pil ömrü

SJRC F11 4k Pro, 26 dakikalık epeyce etkileyici bir pil ömrüyle geliyor ve yalnızca havada asılı kalmaktan bahsedersek bunun ötesine bile geçebilir, zira birinci quadcopter bize havada asılı konumda alçaktan 27-28 dakikaya kadar uçabileceğini gösterdi. batarya yüzdesi.
Gerçek hayat senaryolarında, pilin tamamını boşaltmak (ve sahiden soğuk havalarda daha da azaltmak) istemiyorsanız, 20+ dakika civarında bir mühlet beklenir.

F11 4k Pro Menzil Testi

F11 4k Pro, eksiksiz şartlarda 1,5 km’ye kadar uçabilir.
Gelişmiş 5g wifi teknolojisiyle çalışır, bu nedenle birden fazla çağdaş telefonun çalıştığı 5g 802.11 ac wifi ile çalışan bir telefona sahip olmanız gerekir.
Sağlam bir temasla 1 km’nin üzerine çıkamadığım için gerçek menzil 500 m ile 1 km + ortasında büyük ölçüde değişebilir.

GPS ve Uçuş Kararlılığı

SJRC F11 4k Pro GPS ile birlikte geliyor mu?
Evet, GPS ile birlikte geliyor ve tabir yerindeyse epey hassas, hatta tecrübelerime nazaran evvelki modellere nazaran çok daha hassas.
Bununla birlikte, alt sensörlerle yaptıkları epey tuhaf bir hile var; aslında altında bir optik akış kamerası yahut bu fiyat aralığındaki öbür birçok dron üzere sonar yok, bunun yerine yalnızca kimileriyle birlikte geliyor. yalnızca şov için uydurma plastik değiştirmeler.
Gerçekten stabil uçuyor, hasebiyle aslında bunlara gereksiniminiz yok ve kapalı alanda uçmak bu boyuttaki bir drone için pek de bir seçenek değildi.

Meskene Dönüş var mı?

Evet, F11 4k Pro, sinyal kaybının yanı sıra pil ömrü azaldığında da konuta geri dönüyor. Konuta dönüş, quadcopter’in bu fiyatı için standart olan azamî 3 metre civarında bir yanılgı hissesi ile kesin görünüyor.

SJRC F11 4k Pro ve Mavic Mini

Fiyat farkı çok büyük olduğu için (Mavic Küçük iki kat daha kıymetli, hatta daha fazla) ikisini karşılaştırmayacağım, lakin bu soru bana izleyicilerim tarafından birçok sefer sorulduğu için, işte benim fikrim.

Mavic küçük için paranız varsa, onu alın, tercihen DJI Küçük 2’yi alın, zira eşsiz görüntü yeteneklerine ve uçuş özelliklerine sahiptir (10 km menzil, 31 dakika uçuş mühleti ve mükemmel bir kamera).
F11 4k Pro, çoğunlukla yeni başlayanlar için uygun fiyatlı drone kategorisi olan öbür bir ligde faaliyet gösteriyor.

SJRC F11 4k Pro‘nun yeni güncellenen kamerası bu sefer gerçek 4k ve piyasada 4k kameraları olduğunu tez eden fakat boyutları büyütülmüş misal fiyatlı çok sayıda drone olduğu için bunu belirtiyorum.
Bunun yanı sıra, evvelki sürümlere nazaran kıymetli bir gelişme, rastgele bir quadcopter için neredeyse ülkü bir görüntü sabitleme kombinasyonu sağlayan 2 eksenli mekanik gimbal ile birleştirilmiş Elektronik İmaj Sabitlemedir.

Zoom in (Yakınlaştırma) ile birlikte geliyor mu?

Evet, SJRC f11 4k, optik değil sadece dijital olan bir yakınlaştırma fonksiyonuyla birlikte gelir; hasebiyle yepyeni manzara kalitesini düşürür.
Ancak bu, yaklaşmadan keşif yapmak ve yararlanmak için çok faydalı olabilir.

Kamera ve WiFi FPV

Daha evvel de belirttiğim üzere selefine nazaran birinci gözle görülür fark 2 eksenli motorlu gimbaldir. Bu yükseltme, F11 Pro 4K’ya daha profesyonel bir görünüm kazandırır. Kamera, F2,15 odak uzaklığına ve 100° görüş alanına (FOV) sahiptir. Kamera 128 MB’a kadar mikro SD kart alabilir (Sınıf 10/U1 yahut üzeri önerilir) ve 30 fps suratında 4K UHD görüntüler kaydedebilir. Bir yerde bunun da 60 fps ile FHD 1080P yeteneğine sahip olduğunu okudum lakin çözünürlüğü ve kare suratını nasıl değiştireceğimi şimdi bulamadım.

Sağ omuzdaki kadran düğmesi aracılığıyla kameranın açısını direkt önden yer görünümüne değiştirerek kusursuz çekimi yapmanıza imkan tanıyabilirsiniz. Objeye yaklaşmak dijital yakınlaştırma (sol omuz kadranı) aracılığıyla yapılabilir.

Her iki dünyadan (elektronik ve mekanik) manzara sabitlemeyi benimseyen görüntüler şaşırtan derecede düzgün. Birçok hobicinin muhtaçlık ve beklentilerini karşılayacağını düşünüyorum. Lakin tekrar de manuel kamera ayarlarının (ISO, enstantane suratı ve f-stop) eksikliği nedeniyle HDR ve RAW özellikleri gerçek manada sinematik çekimler için kullanılamaz.

F11 4k Pro’nun azamî menzili nedir?

F11 4k Pro‘nun azamî menzili 1,5 km, azamî canlı besleme menzili ise 1,2 km’dir.
Bu, F11’i 1 kilometreden sonra hâlâ denetim edebileceğiniz lakin telefonunuzda hiçbir şey göremeyeceğiniz manasına gelir. Bu kusursuz bir güvenlik özelliğidir, zira ana sayfaya dönüş düğmesine bastığınızda direkt size dönmesini ve yol boyunca imaj sinyalini yine kazanmanızı sağlar.

Uygulama, kat edilen toplam uzaklığın yanı sıra en yüksek suratı da denetim edebileceğiniz uçuşları kaydeder.
Drone’u birinci kere uçurduğunuzda başlangıç modunda ayarlanmış olarak gelecektir lakin bu ayarı uygulamadan değiştirmek kolaydır. Şayet onu takarsanız, azamî arayı, rakımı sınırlayacak ve konut rakımına döneceksiniz.

F11 4k Pro Uçuş Modları

Diğer drone’larda karşılaştığınız temel GPS uçuş modlarıyla birlikte gelir, lakin birkaç değişiklikle birlikte gelir:

Beni Takip Et modu – Bu özellik okuyucularım tarafından o kadar talep edildi ki, en düzgün beni takip eden dronlarım hakkında başka bir makale yapmak zorunda kaldım. F11 4k Pro için beni takip et özelliği, GPS’in telefonunuzun pozisyonunu takip etmesiyle çalışır ve bu mevzuda nitekim kusursuz bir iş çıkarır.
Odak Modu – Bu, dronun yerinde kaldığı nöbetçi moduna emsal, lakin uygulamadaki manzara algılamayı kullanarak objeyi takip eder ve objeyi çerçevede tutmak için dönerek sizi odakta meblağ. Bu, uzaklaştığınızda dronun sizi takip etmek için hareket edeceği manasına gelmez.
Yörünge Modu – Sanırım buna farklı deniyor fakat bana nazaran bu kalibrede bir drone için hayli âlâ. Öncelikle dairenin merkez noktasını ayarlamanız (böylece ana ilgi noktasının üstüne çıkmanız) ve akabinde drone’yu, etrafında dönmesini istediğiniz kenara getirmeniz gerekir.
Yol Noktaları – Bu epeyce açıklayıcıdır, lakin bu fonksiyonu hiç kullanmadığım için, bunun için hakikaten uygun bir kullanım göremiyorum.

F11 4K Pro incelemesi: Uçuş deneyimi

Varsayılan olarak SJRC F11 4K Pro drone, GPS kapsama alanı olmadan (iç mekanlarda) motorların devreye alınmasını engelleyen ‘GPS modunda’ başlar. GPS ve Rakım modu ortasında geçiş ‘RTH’ düğmesine uzun basılarak yapılabilir.

Tahmin ettiğim üzere, görüş konumlandırması olmadığında kapalı ortamda çok fazla sürükleniyor. Yeni başlayanlara şahsî tavsiyem yalnızca açık havada, geniş bir alanda oynamalarıdır. F11 katiyen oturma odanızda pratik yapmaya uygun değil.

Açık havada çok daha stabildir, lakin bazen yeniden de sebepsiz yere hareket eder. Spor (yüksek hız), Olağan (orta hız) ve Kamera (düşük hız) uçuş modları ortasında geçiş yapabilirsiniz.
‘Görüntü takip’ fonksiyonu, DJI’ın ActviceTrack fonksiyonundan farklıdır. Drone, objeyi (etrafındaki bir kutuyu sürükledikten sonra) odakta tutuyor fakat pozisyonunu değiştirmiyor. GPS takip modunda, hava aracı telefonun hareketini takip eder. Dağ bisikleti kullanıyorsanız ve drone’un sizin görüntünüzü çekmesini istiyorsanız bu eğlenceli olabilir.

Bu Follow Me modlarını sadece drone’unuzu konut, ağaç, elektrik çizgisi üzere manilerin bulunmadığı geniş açık alanlarda uçururken kullanmanızı öneririm. Unutmayın, F11 4K Pro’da pürüzlerden kaçınma sistemi bulunmuyor. Yörünge modu kusursuz iş çıkarıyor. Objenin etrafında evvelden belirlenmiş bir yarıçapla daireler çizer. Süreç sırasında en uygun çekiminizi yapmak için kamera açısını ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraflar ne kadar düzgün?

Hem fotoğraflar hem de görüntüler olağanüstü, lakin iş fotoğraf çekmeye gelince değerli bir ayrıntı var, o da yarattığı balık gözü tesiri.
Görüntülerin EIS’yi (kenarlardan kırpılan) kullanması gerekmediğinden, drone tüm sensör boyutunu kullandığından muhtemelen bunu yapıyor.
Bu kesinlikle güzel ya da berbat bir şey değil, lakin ferdî olarak fotoğraflarımın balık gözü efektine sahip olmamasını tercih ediyorum, bu yüzden kitabımda bir eksi.

Görüntü ne kadar yeterli?

Kamera açısından katiyetle evvelki sürümlere nazaran bir gelişme, lakin fevkalâde değil. Kalite açısından ana değişiklik, artık 30 fps’de çekim yapabilmesiydi, bu da son görüntüyü daha akıcı hale getiriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu