Haberler

Drone Rehberi: Yeni Başlayanlar İçin

Drone, Kusursuz bir hobi, yeni uçurmaya başlayanlara yönelik bu kapsamlı rehber, bizim üzere insanlara yöneliktir. Birinci defa drone uçurmadan evvel, uzaktan kumandalı otomobiller yahut uçaklar hakkında hiçbir şey bilmiyordum, hiç görüntü oyunu oynamamıştım ve tüm bunları biraz korkutucu buldum. Daha evvel duymadığım tonlarca terim vardı ve drone’un ön tarafını geriden gösteremezdim. Yani sıfırdan başlıyordum. Bu kılavuzda sizin de sıfırdan başladığınızı lakin ilgili ve meraklı olduğunuzu, fazla teknik mevzulara girmeden yahut gereksiz detaylara takılıp kalmadan hususa dalmaya hazır olduğunuzu varsayıyorum.

– Drone’unuzu Seçin

Drone kullanmaya başlamanın birinci adımı sizin için gerçek olanı seçmektir. Havaya çıkıp uygulamaya koymadığınız sürece okuduğunuz tüm teoriler sayfada sırf bir kaç sözden ibaret olacaktır. Bir drone seçmek göz korkutucu bir iş olabilir, zira ortalarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda drone var ve hepsi yeni başlayanlar için olağanüstü olduğunu tez ediyor.

Yeni Drone Kullanıcıları drone alırken neye dikkat etmeli?

İlk dronunuzu seçme konusunda nitekim iki düşünme formu vardır. Yaklaşımlardan biri, yatırımınız konusunda endişelenmenize gerek kalmadan birçok defa çarpmayı planlayarak piyasadaki en ucuz oyuncak drone’u almaktır. Öteki yaklaşım ise, birlikte büyüyebileceğiniz, kusursuz fotoğraflar ve görüntüler çekmek üzere sonunda yapmak istediğiniz şeyleri yapabilecek bir drone almaktır. Bütçenize ve amaçlarınıza hangi drone çeşidinin en uygun olduğuna sırf siz karar verebilirsiniz.

Amacınız direkt hava fotoğrafçılığına geçmekse ve üst seviye uçuş denetiminin tüm detaylarıyla o kadar da ilgilenmiyorsanız, sizin için en âlâ başlangıç noktası muhtemelen orta seviye bir kameralı drone’dur. Birden fazla kameralı drone’un asıl avantajı, ekseriyetle GPS ile birlikte gelmeleridir, bu da onları uçmayı kolay ve yeni başlayanlar için uygun hale getirir. Ayrıyeten, yeni başlayanların inançlı ve başarılı uçuşlar yapmasına yardımcı olan sabit gezinme, mahzurlardan kaçınma ve konuta dönüş düğmeleri üzere diğer faydalı özelliklerle de gelebilirler.

Çoğu kameralı drone bir denetleyiciyle birlikte gelir ve akıllı telefonunuzu öbür uçuş fonksiyonlarına erişim sağlayan bir ekran olarak kullanmak için indirilebilir bir denetleyici uygulaması kullanır. Birçoğu, otomatik bir uçuş planlamak için evvelce programlanabilir uçuş modlarıyla birlikte gelir. Bu, uçuş rotasını ayarlayabileceğiniz, drone’yu fırlatabileceğiniz, ardınıza yaslanıp işini yapmasını izleyebileceğiniz manasına gelir.

– Drone’unuzu Tanıyın

Elinize bir drone aldıktan sonra onu tanımanız gerekir. Farklı drone üreticileri ve modellerinin her biri biraz farklı olacaktır, bu nedenle uçmaya çıkmadan evvel kullanım kılavuzuna biraz vakit ayırın. Fakat ister oyuncak drone’nuz, ister kameralı drone’nuz olsun, şayet bir quadcopter ise, hepsinde şunlar bulunur:

Çerçeve – Dörtlünün tüm modülleri ve modülleri bir ortada tutan X yahut + halindeki kolları ve gövdesidir. Hiçbir formda hareket etmeyen kollar ve iniş grupları içeren sert bir çerçeve yahut rahat taşıma için katlanabilir bir tasarım olabilir.
Motorlar – Bunlar pervaneleri döndürmek için güç sağlayan düzeneklerdir. Fırçasız motorlar daha sessiz ve daha güçlü oldukları için çok daha standart hale geliyor. Optimum performans için bunların orta sıra temizlenmesi gerekebilir.
ESC (Elektronik Sürat Kontrolü) – Bunlar, aküyü motorlara bağlar ve pervane suratını belirlemek için her drone motoruna sinyaller gönderir. Drone, kontrolörden alınan bilgilere nazaran bu biçimde hareket ediyor. Birden fazla drone’da ESC, çıkarılabilir yahut çıkarılamayabilen kabuğun altında zımnidir.
Uçuş Denetim Paneli – Bu, ESC’lere sinyaller göndererek denetim aygıtından gelen elektrik sinyallerini harekete dönüştürülebilir bilgilere dönüştüren, drone’un beyni yahut bilgisayarıdır. Ortalama bir başlangıç düzeyi için bununla hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak.
Radyo Alıcısı – Drone’un uzaktan kumandadan gönderilen sinyali aldığı yer burasıdır. Bir anteni olabilir yahut drone ile birebir hizada olabilir.
Pervaneler – Bunlar, dronun hareketini kaldırmak ve yönlendirmek için her bir kolun ucuna takılan dönen plastik bıçaklardır. Pervaneler, drone’yu farklı istikametlere hareket ettirmek için bağımsız olarak farklı süratlerde dönüyor. Drone’unuz çoklukla yedek modüllerle birlikte gelir zira bu, drone’nun en sık kırılan kısmıdır.
Pil – Çoklukla kameralı dronlarda çıkarılabilir, lakin muhtemelen oyuncak dronlarda yoktur. Drone modeline nazaran yerinde yahut farklı bir şarj aygıtında şarj edilebilir. Drone’unuzun çıkarılabilir bir pili varsa, daha fazla uçuş müddeti elde edebilmek için birkaç yedek pil bulundurmak düzgün bir fikirdir.
Gimbal – Kameralı drone’unuz varsa tıpkı vakitte kamera ve gimbal da olacaktır. Gimbal, uçuş sırasında kamerayı sabitleyen düzenektir. Drone’a bağlı olarak gimbal, kamera açısını yönlendirecek denetimlere de hassas olabilir.

– Kumandanızı Tanıyın

Uzaktan kumanda muhtemelen drone’nuzun en kıymetli modülüdür. O olmadan drone hiçbir yere gitmiyor. Tıpkı vakitte, bilhassa uzaktan kumandalı araçlar yahut görüntü oyunları konusunda rahat olmayanlar için muhtemelen en korkutucu kısımdır. Lakin biraz pratikle denetimler süratle ikinci tabiatınız haline gelecektir.

Ne bekleyeceğinizi bilebilmeniz için uçmaya başlamadan evvel denetim aygıtının anatomisine aşina olmanız faydalı olacaktır. Kağıt üzerinde manalandırmak biraz baş karıştırıcı olabilir, bu nedenle uçmadan evvel denetimlere nitekim alışmak istiyorsanız uçuş simülatörünü denemek isteyebilirsiniz.

Bir quadcopter’in 8 uçuş tarafı vardır: yukarı/aşağı, sol/sağ, ileri/geri ve pivot (sol ve sağ). Denetim aygıtında, bu uçuş taraflarının her birini denetim etmenizi sağlayan iki çubuk bulunur. Standart bir denetleyici konfigürasyonu için, sol çubuk üst ve aşağı hareketi (gaz kelebeği) ve pivot hareketini (sapma) denetim eder. Sağ çubuk sol/sağ hareketi (yuvarlanma) ve ileri/geri hareketi (eğim) denetim eder.

Sol Çubuk denetimleri:

Gaz Kelebeği – Bu, drone’nun yüksekliğinin yahut rakımının denetimidir. Sol çubuğu ileriye yahut kendinizden uzağa yanlışsız ittiğinizde drone üst kalkar. Geriye yahut kendinize gerçek itmek yükselişi durdurur yahut düzgün bir biçimde başlar.
Yaw – Bu dronun dönme hareketidir. Pivot, dronun farklı bir istikamete bakacak halde yerinde döneceği manasına gelir. Sol düğmeyi sola gerçek basmak, drone’yu sola döndürecektir ve sol düğmeyi sağa yanlışsız basmak, drone’yu sağa döndürecektir.

Sağ Çubuk denetimleri:

Pitch – Bu drone’un ileri ve geri hareketidir. Sağ çubuğu ileri gerçek itmek (sizden uzağa) drone’u ileri (sizden uzağa) yanlışsız hareket ettirecektir. Sağ çubuğu geriye (kendinize doğru) itmek, drone’yu geriye (kendinize doğru) hareket ettirecektir.
Roll – Bu drone’un sola ve sağa hareketidir. Sağ çubuğu sola gerçek ittiğinizde drone hala ileriye dönükken sola yanlışsız hareket eder. Bunu bir kayma yahut sola yanlışsız bir yan adım olarak düşünebilirsiniz. Sağ çubuğu sağa yanlışsız ittiğinizde drone sağa hakikat “kayar”.

RTH (Eve Dönüş) – GPS drone’nuz varsa, muhtemelen bu düğmeye sahip olacaksınız. Bunu itmek, drone’yu havalandığı yerden birkaç metre yakınına geri gönderecektir.
Kamera deklanşör düğmesi – bir kamera drone’nuz varsa, çoklukla denetim aygıtında bir çekim yapmak yahut görüntü kaydetmeyi başlatmak ve durdurmak için bir düğme bulunur.
Uçuş modları – Drone’unuz farklı uçuş modlarıyla birlikte geliyorsa çoklukla kumandanın üzerinde modlar ortasında süratli bir formda geçiş yapmanızı sağlayan bir düğme bulunur.
Akıllı telefon tutucusu – Başlangıç düzeyindeki kameralı dronların birçok, denetim ünitesinde bir ekranla birlikte gelmez; bunun yerine, kamera imgelerini görüntülemek ve birçok uçuş ve kamera fonksiyonunu denetim etmek için bir akıllı telefon yahut tablet kullanmaya dayanır. Akıllı telefon, denetim aygıtı tasarımınıza bağlı olarak denetim aygıtının üstüne yahut altına yerleştirilecektir.

– Mahallî Kuralları ve Düzenlemeleri öğrenin

Drone SHGM Kayıt işlemleri
En başta ve kıymetlisi drone modelinizin kayıt lı bir drone olup olmadığı ve SHGM üzerinde kayıt süreçlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı. Bu bilgilere ne süratli ulaşmanın yolu ise satın alınmış firma ile irtibat kurmak olacaktır. Sizleri yönlendirerek gerek varsa kayıt süreçlerinizi tamamlamanız konusunda yardımcı olacaklardır. Armağanınız özel bir drone ise kayıt kademeleri için bu başlıktaki yazımızı okumak için tıklayın.

Ülkemiz maddelerine nazaran 500gr ve üzeri modeller kayıt sürecine tabidir. Sivil havacılık genel müdürlüğü Sıkça Sorulan Sorular Kısmını ayrıntılı bilgi için inceleyin.

Nerede Uçulmalı ve Kanunlara Nasıl Uymalı?
Yukarıdaki aksiyonlara ve kurallara ek olarak, yeni bir drone pilotu olarak düşünmeniz gereken bir şey daha var: uçmayı planladığınız yer.

Uçmak istediğiniz yeri düşünürken, oraya uçmanıza müsaade verilip verilmediğini bilmek kıymetlidir.

 • Uçuşa müsaade verilmesi,
  • Hava alanının İnançlı (Yeşil) olduğu veya
  • Bu bölgede uçmak için müsaade aldığınız manasına gelir. SHGM internet sayfasından bu bilgilere ulaşabilir, uçuş müsaadesi talebi oluşturabilirsiniz.
 • Uzaktan kumandalı Araçlar için Sivil Havacılık güvenlik kurallarına uymalısınız. Güvenlik yönergeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Drone’unuzu görsel görüş alanınızda tutun yahut yakınınızda duran ve sizinle direkt bağlantı halinde olan görsel bir gözlemci kullanın.
 • Yol verin ve öteki havaaraçlarına müdahale etmeyin.
 • Drone’nuzu ulusal hava alanı sisteminin güvenliğini tehlikeye atacak formda çalıştırmayınız.
 • Uluslararası standart G Sınıfı (kontrolsüz) hava alanında 120 metre (400 fitte) yahut altında uçun.*
 • Kontrollü hava alanında (Sınıf B, C, D ve bir havaalanı için belirlenmiş E Sınıfı) Uçmayın.

– Drone ile İnançlı Uçuş İçin Birtakım İpuçları Öğrenin

Aşağıdaki güvenlik kurallarını aklınızda tutarak kendinizin ve diğerlerinin yaralanmasını önleyin:

 • Kesilmelere neden olma potansiyeline sahip oldukları için parmaklarınızı, saçlarınızı vb. dönen pervanelerden uzak tutun. Drone’unuzla birlikte gelen yahut ayrıyeten satın alabileceğiniz pervane muhafazalarını da kullanabilirsiniz.
 • Gerçekten küçük bir oyuncağınız (veya daha da küçük bir nano) drone’nuz olmadığı sürece kapalı alanda uçmaya çalışmayın. İçeride çarpılacak ve kırılacak pek çok mahzur ve şey var.
 • Drone’unuzu nasıl uçuracağınızı öğrenmek için açık havada ağaçlar, binalar, havai kablolar vb. manilerden uzakta açık bir alan bulun.
 • Uçmak için yanlışsız şartları seçin. Rüzgarlı, yağmurlu, fırtınalı, görülemeyecek kadar karanlık vb. havalarda uçmaya çalışmayın. Şartlar uygun olana kadar bekleyin.
 • Yukarılara çıktıkça havanın çoklukla daha rüzgarlı olduğunu unutmayın. Drone’nuzun şartları yönetim etme yeteneğinden daha emin olana kadar drone’nuzu nispeten alçakta (10-20 feet) tutun.
 • Pervanenin yıkanması nedeniyle istikrarsız uçuşa neden olabileceğinden yere çok yakın uçmaya çalışmayın. Birinci havalandığınızda, devam etmeden evvel istikametinizi bulmak için yaklaşık yedi ila on fit kadar üst çıkın.
 • Ana Sayfaya Dön düğmesini kullanırken dikkatli olun. Drone’unuzda mahzurlardan kaçınma sensörleri olmadığı sürece, meskene dönüş tuşuna basmak, kalkış noktasına geri dönüş için açık bir yol yoksa drone’nuzu bir pürüze sürükleyebilir.
 • Drone’unuzu denetim aygıtı menzili içinde tutun (bu, drone’nun denetim aygıtından uzaklaşabileceği ve sinyali koruyabileceği mesafedir). Drone’unuzu denetim aygıtının menzili sonunun ötesine gönderirseniz, uçma durumuyla yahut gökyüzünden kimi ağaçların üzerine düşen bir drone ile karşılaşabilirsiniz. Kontrolör aralığı ve drone’un kontrolör sinyali kaybına nasıl reaksiyon vereceği, drone modeline bağlıdır.
 • Denetleyici müdahalesini en aza indirin. Denetim aygıtınızdan drone’unuza sinyal gönderen radyo frekansı, cep telefonlarından, güç sınırlarından, büyük binalardan yahut radyo kulelerinden kaynaklanan radyo yahut manyetik parazitlere maruz kalabilir.
 • Uçuş sırasında kumandayı diğerine vermeyin. Bir arkadaşınız denemek isterse evvel drone’u indirin ve yerden havalanmasına müsaade verin.

– Drone ’unuzu Uçuşa Hazırlayın

Drone’unuz kalkışa hazır olmadan evvel yapmanız gereken birkaç şey var. Bu, bilhassa birkaç gelişmiş özelliğe sahip bir GPS yahut kameralı drone’nuz varsa geçerlidir. Şayet oyuncak bir drone’unuz varsa uçmaya hazırlanmak için yapmanız gereken pek bir şey olmayabilir. Bu listenin maksatları doğrultusunda, uçuş uygulamasını kullanan bir denetleyiciye sahip bir GPS kameralı drone’nuz olduğunu varsayacağım.

Drone Nasıl Uçulur: Başlangıç Kılavuzu

İlk uçuşunuzdan evvel, aşağıdaki adımların tümünü, güçlü bir Wi-Fi sinyaline sahip olma olasılığınızın daha yüksek olduğu ve havaya çıkmak için sabırsızlanmadığınız bir yerde yapmayı planlamanızı öneririm.

Uçuş Öncesi Denetim Listesi

 • Drone’nun fizikî durumunu denetim edin. Pervanelerde aşınma yahut çatlak olup olmadığına bakın;
 • Uçmayı planladığınız bölgenin kural ve düzenlemelerini denetim edin;
 • Pillerinizin şarjlı olduğunu ve uçuş için kâfi güce sahip olduğunu denetim edin;
 • Kontrol aygıtınızın ve drone’nuzun hakikat halde bağlandığını denetim edin;
 • Hava şartlarına dikkat edin;
 • Kalkış ve inişin açık olup olmadığını belirlemek için dronunuzun etrafındaki alanı denetim edin;
 • Kamera ayarlarınızı denetim edin. Drone’nuzun ne gördüğünü görebilmek, daha inançlı bir uçuş sağlar;
 • Fotoğraf yahut görüntü çekmeyi planlıyorsanız dronunuzda bir hafıza kartı olduğundan emin olun;
 • Kalkış yapmak üzere olduğunuz drone’a yakın olan herkese duyurun;
 • Uçarken drone ayarlarını izleyin.
 • Kontroller ve dronunuzun nasıl çalıştığı konusunda rahat olduğunuzda, alıştırmanın harika olduğunu unutmayın! Dışarı çıkabilir, eğlenebilir ve yaratıcı olabilirsiniz. Seni bekleyen orijinal bir dünya var.

Yararlı Uçuş İpuçları

 • Her vakit yanınızda yedek pil bulundurun. Drone’nuzun uzun müddet uçmasını sağlamak için yedek kesim bulundurun!
 • Yanınızda bir iniş pisti bulundurun. Bu biraz aşikar görünebilir, lakin birtakım senaryolarda yap yahut boz öğesi haline gelebilir. Katlanır bir iniş pisti, bir modül tahta yahut hatta katlanmış bir halı, uzun çimenlerde, karda ve hatta tozlu şartlarda kalkış yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Haritaları inceleyin! Uçacak yeni alanlar bulmak için uydu haritalarına bakın. Geniş açık alanlar yahut çekmek için eğlenceli ve farklı yerler arıyorsanız, olağanüstü yeni noktalar bulmak için küçük bir araştırma yapmanız kafidir.
 • Eğlenin ancak saygılı olun! Drone’lar çok eğlencelidir, fakat insanlardan, otomobillerden ve meskenlerden inançlı bir aralıkta durmalısınız.
 • Drone’nuzu sert bir çantada yahut kollayıcı bir çantada tutun. Drone’nuz bir yatırımdır, nakliye sırasında koruyun. Kılıf ayrıyeten pillerinizi ve şarj aygıtlarınızı her vakit yanınızda bulundurmanızı sağlar.
 • Maceraya çıktığınızda ve keşfederken menzilinizi genişletmek için dronunuzu kullanın. Onunla seyahat edin, onunla yürüyüş yapın, onunla keşfedin. Olağanüstü yeni bakış açıları ve açılar keşfetmek için bir drone kullanabilirsiniz. Eğlenin ve yaratıcı olun!

Güvenlik ipuçları

 • Bölgenizdeki drone düzenlemelerini ve maddelerini araştırın. Dronunuzu lokal havacılık müdürlüğüne kaydedin (Türkiyede SHGM).
 • Net bir görüş sınırı ile uçun;
 • Drone’nuzun iletim menzilini aşmaya çalışmayın;
 • Hava şartlarına dikkat edin;
 • Bol ışık şartlarında uçun;
 • Hasarlı pervaneleri çabucak değiştirin;
 • Gözcü olarak diğer birinin size yardım etmesini sağlayın. Fazladan bir çift göz inanılmaz derecede yardımcı olabilir;
 • Saygılı olun; uçarken tüm etrafınızın farkında uçuş yapın.
 • Biraz planlama ve hazırlık ile drone uçurmak inançlı bir formda yapılabilir. Drone’nuzla daha rahat hayli uçmak daha doğal hale geliyor. Drone’nuz yaratıcı projelerinize ilham verecek, size yeni bakış açıları ve sınırsız imkanlar sunacak.

– Drone Uçma Zamanı! Birinci uçuş

Beklediğiniz an geldi ancak şapkanızı çıkarmayın! Drone hakikaten yerden kalkmadan evvel hâlâ yapılacak birkaç şey var.

Gaza basmadan evvel her şeyin hazır olduğundan emin olmak için uçuş öncesi denetim listenizi gözden geçirmeniz gerekir. Bu, drone üzerinde rastgele bir hasar olup olmadığının denetim edilmesini, kamera kapağının ve gimbal kelepçesinin çıkarılmasını, pervanelerin ve pillerin düzgün formda takıldığından emin olmayı içerir.

Kalkış ve İniş

Drone uçurmanın en can alıcı noktası, kalkış ve iniş yapmaktır. Drone’u denetimli bir biçimde uçurabilmenizi sağlayacak açık bir alan olduğundan emin olun. Ağaçların, elektrik çizgilerinin ve site çizginizi engelleyebilecek rastgele bir şeyin olmadığı bir alan seçin.

Kalkış sırasında drone’nuzun en uygun uçuş durumunda olduğundan emin olmak için aşağıdaki güvenlik denetim listesini takip edin. Etrafınızı gözlemleyin ve kalkış yapmayı planladığınızı diğerlerine duyurduğunuzdan emin olun.

Pil düzeylerini ve drone ayarlarını izlerken drone’u çalıştırın. Drone ayarlarınızı onayladıktan sonra, dronun yerden birkaç fit yükselmesi için gazı artırın. Ayarları denetim etmeye ve drone performansını izlemeye devam ederken drone’nuzu kalkış alanına yakın tutun. Bir sorun varsa, drone’u süratli bir halde indirebileceğinizden emin olmak istersiniz. Drone düzgün çalışıyorsa ve şartlar doğruysa drone’nun irtifasını artırmaya başlayın.

Her vakit drone’nuzun pil düzeylerine dikkat edin. Uçağı iniş noktasına geri getirmek için kendinize fazladan vakit ayırın. Uçuş sırasında beklenmedik bir durum yahut şart değişirse, süratle tükenen bir pille havada mahsur kalmak istemezsiniz.

Drone’nuzu indirmeye hazır olduğunuzda, iniş alanı etrafındaki herkese drone’nun geri geldiğini duyurun. Suratı düşürürken drone’yu iniş alanına getirin. İnançlı iniş kelam konusu olduğunda oyunun ismi yavaş ve naziktir. Uçağı yere indirin ve pervanelerin hareket etmeyi bıraktığından emin olun. Drone inançlı bir biçimde yerdeyken ve motorlar durduğunda, drone‘u hareket ettirmeden yahut pervaneleri çıkarmadan evvel pil beslemesini kapatarak drone’u kapatın.

– Drone kullanımında Başlangıçtan İleri Düzeye Geçin

Bazı temel uçuş hünerlerinde uzmanlaştıktan sonra, ileri seviye drone pilotu düzeyine ulaşmak için hâlâ önünüzde uzun bir yol var. Saatlerce süren uçuş mühletinin yerini hiçbir şey tutamaz, o yüzden oraya çıkın ve keyfini çıkarın. Fakat hobinizi bir sonraki düzeye taşımayı ve bunu bir mesleğe dönüştürmeyi önemli olarak düşünüyorsanız, o noktaya ulaşmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz birtakım şeyler var.

İşte drone’unuzla nasıl para kazanabileceğinize dair birkaç fikir:

 • Fotoğrafçılık/videografi – bu düğünler, aile aktiflikleri, tabiat fotoğrafları, portreler, foto muhabirliği vb. olabilir. Fotoğraf sahnesi, lakin farklı bir bakış açısıyla.
 • Emlak – meskenlerin ve ticari mülklerin pazarlanmasına ve satılmasına yardımcı olmak için sinemaya almak yahut fotoğraf çekmek.
 • Denetimler:https://www.oyuncakhobi.com/drone Pek çok şirket bina ve varlık kontrolleri arıyor ve drone’lar bu kontrolleri gerçekleştirmek için gereken süreyi ve riski büyük ölçüde azaltıyor. Örneğin, kamu hizmeti şirketleri, güneş gücü santralleri, rüzgar santralleri, fabrikalar, depolar vb.
 • Altyapı – otoyol departmanlarının köprü ve yol tamirlerine ayak uydurmak üzere büyük bir misyonu vardır ve dronlar köprülerin incelenmesine ve yolların haritalandırılmasına yardımcı olabilir.
 • Etüt ve haritalama – inşaat şirketleri, ağaç kesme operasyonları ve öbürleri, proje planlaması için hakikat, detaylı anketlere ve haritalara gereksinim duyar ve dronlar bu iş için ülkü araçtır.
 • Hassas tarım – Zararlılara ve hastalıklara yönelik eser keşfinin yanı sıra sürü idaresi, sulama kontrolü ve daha fazlası dronlar tarafından desteklenir. Drone’lar pratikte hassas tarımla eşanlamlı hale geldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu