Haberler

DLP ve LCD Projektör ler: Hangisi Size Uygun?

DLP projektör ile LCD projektör ortasındaki farklar nelerdir ve gereksinimlerinize nazaran hangisini seçmelisiniz?

Farkı Anlamak: DLP Projektör ve LCD Projektör

DLP ön projektörler, ekseriyetle sınıflarda ve iş ortamlarında eğitim için bağımsız bir biçimde çalışırken, Sıvı Kristal Ekran (LCD) projektörler görüntü gösterimi için daha çağdaş seçenekler sunar.

LCD ve DLP Projektörlerin Karşılaştırması: Avantajları
Hangi projektör tipinin gereksinimlerinize en uygun olduğunu daha güzel anlamak için bu LCD ve DLP projektörlerin avantajlarını göz önünde bulundurun.

DLP yahut LCD Projektör Ortasında Seçim Yapma
DLP projektör ve LCD projektör seçeneklerinizi tartarken mevcut özelliklere, güçlü istikametlere ve aygıtın kullanım emelinize bakmak faydalı olabilir.

Farkı Anlamak: DLP Projektör ve LCD Projektör

DLP yahut dijital ışık sürece teknolojisi 1987’de ortaya çıktı. Günümüzde DLP ön projektörler, çoklukla sınıflarda ve iş ortamlarında eğitim gayeli olarak bağımsız bir biçimde çalışmaktadır. Yonga setlerinden oluşan DLP’nin kendisi, dijital bir mikro ayna aygıtının yahut sayısız küçük aynanın kullanımını içeren optik mikro-elektro-mekanik teknolojiye dayanır. DLP çipi, medya evraklarınızın yakalanması ve yansıtılmasında hayati değere sahiptir ve dönen bir renk tekerleği, yansıtılan amaçlanan imajlara dönüşen desenler oluşturmak için kırmızı, mavi ve yeşil ışık yayar.

Sıvı Kristal Ekran (LCD) projektörler görüntü, hareketsiz imajlar yahut dijital belge ve bilgileri göstermek için evvelki modellere nazaran daha çağdaş seçenekler sunar. LCD projektör, ışığı evvel bir metal halojenür lamba aracılığıyla ve akabinde ekrandaki kırmızı, mavi ve yeşil öğeleri işlemek için ışığı üç panele bölen bir prizma yahut dikroik filtreler (“sıvı kristal”) kümesi aracılığıyla yönlendirir. . Polarize ışık paneller boyunca hareket eder ve açık ve kapalı pikseller ışığın geçip geçmediğini yahut engellenip engellenmediğini belirler. Bu açık ve kapalı piksel serisi, projektörün çıkışında gökkuşağı efekti oluşturan renkler oluşturur.

LCD ve DLP Projektörlerin Karşılaştırması: Avantajları

Küçük işletmelere, kurumsal şirketlere ve hatta ferdî kullanıma yönelik çok çeşitli projektörler bulabilirsiniz. Hangi projektör tipinin gereksinimlerinize en uygun olduğunu daha güzel anlamak için bu LCD ve DLP projektörlerin avantajlarını göz önünde bulundurun.

LCD Projektör Avantajları

 • LCD projektör lambaları, küçük bir alanda bile yüksek ışık kapasitesi sağlayabilir.
 • Herhangi bir düz yüzey, görüntüleme hedefiyle bir ekran vazifesi görür.
 • Bu projektörler ekseriyetle slayt şovlarını, sinemaları, görüntüleri ve fotoğrafları anında görüntülemek için kompakt ve son derece taşınabilir tahliller sunar.
  • LCD projektörler hobiciler ve DIY meraklıları ortasında tanınan olmaya devam ediyor.
  • LCD’ler DLP’lerden daha yüksek kontrast oranına sahip olma eğilimindedir.
 • Algılanan kontrast, DLP projeksiyonununkine misal, hatta daha yeterli değildir.
 • Benzer halde 3LCD projektörlerde de bir yerine üç çip bulunur ve bu sayede standart LCD projektörlere nazaran daha az elektrik tüketimi ve daha yüksek parlaklık sağlanır.
 • 3LCD projektörler birçok durumda en sessiz modeller olma eğilimindedir.

DLP Projektör Avantajları

 • DLP teknolojisi, önden projeksiyon aygıtlarının yanı sıra kompakt, taşınabilir ekran projeksiyon sistemlerinin pico kategorisinde de büyük bir pazar hissesine sahip olmaya devam ediyor.
 • Görüntü projeksiyonu pürüzsüz ve sarsıntısızdır.
 • Gri tonlamalı doğrusallık ve geometri etkileyicidir.
 • Işık kaynağı kıyaslandığında çarçabuk değiştirilebilir, hasebiyle projektörün ömrü de daha uzun olabilir.
 • Aktif ve pasif 3D projeksiyon ekonomiktir ve ulaşılabilirdir.
 • Sıvı olmayan bileşenler daha fazla ekran boyutu çok taraflılığı sağlar.
 • Renk spektrumu daha geniş bir aralığa sahiptir. Bir DLP projektör en fazla yedi rengi işleyebilir ve gerçek siyaha en yakın olanı elde edebilir.
 • DLP projektörler neredeyse hiç bakım gerektirmez.

DLP yahut LCD Projektör Ortasında Seçim Yapma

DLP projektör ve LCD projektör seçeneklerinizi tartarken mevcut özelliklere, güçlü istikametlere ve aygıtın kullanım emelinize bakmak faydalı olabilir.

Projektör satın alma kararınızı yönlendirmenize yardımcı olması için bu değerli noktaları göz önünde bulundurun ve projektör satın alma kılavuzumuzu kesinlikle okuyun:

Bu satın alma için bütçe aralığı nedir?

Bu ticari bir satın alma mı yoksa şahsî bir satın alma mı? Kullanım gayesi nedir?
Projektör için hangi kalite seviyesi kabul edilebilir? Kalite arttıkça fiyat da muhtemelen artacaktır.
Projektörün öbür yerlerde kullanılmak üzere seyahat etmesi gerekecek mi?
Hangi özel özellikler mevcut ve bunlar bu kararı vermede ne kadar değerli?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu