Haberler

RTH Drone Nedir? Drone’unuzda Eve Dönüş Nasıl Çalışır?

RTH Drone Nedir? Bir RTH Drone’a Gereksinimim Var mı?

Eve Dönüş (RTH) drone’ları emniyetli ve emniyetlidir ve drone’a yeni başlayanlar için epeyce uygundur. Drone’ların RTH yeteneklerine aşina değilseniz yahut rastgele bir sorunuz varsa lütfen bu makaleyi okuyun; RTH drone’ları anlamanız için sizi derinlemesine ele alacağız.

RTH Drone Nedir?

RTH drone, RTH fonksiyonuna sahip bir drone manasına gelir. RTH fonksiyonu, drone kullanıcısının drone’yu inançlı ve erişilebilir bir iniş pozisyonuna geri getirmesini tesirli bir formda garanti edebilir. RTH otomatik olarak kalkış konumuna dönebilmektedir ve otopilot teknolojisidir.

Drone’unuzda Konuta Dönüş Nasıl Çalışır?

Bir drone üzerindeki “Eve Dönüş” (RTH) özelliği, çoklukla, fırlatıldığı pozisyona yahut evvelce programlanmış bir mesken pozisyonuna geri dönmek için drone’un yerleşik GPS’sini (Küresel Pozisyonlandırma Sistemi) kullanarak çalışır. Kullanıcı. RTH sürecinde yer alan genel adımlar şunlardır:
Drone’un GPS’i, birinci kalkış pozisyonunun yanı sıra denetim aygıtının pozisyonunu da kaydeder.
Drone, kayıtlı kalkış pozisyonuna yahut evvelden programlanmış konut pozisyonuna geri uçmak için GPS’ini kullanır ve birebir vakitte yolundaki manilerden de kaçınır (eğer mahzur sensörleriniz varsa). RTH’nin kusursuz olmadığını ve zayıf GPS sinyali, kuvvetli rüzgarlar yahut drone’nun yolundaki pürüzler üzere aktifliğini etkileyebilecek birtakım faktörlerin bulunduğunu unutmamak değerlidir. Sonuç olarak, RTH süreci sırasında drone’nun hareketlerini izlemek ve gerekirse manuel denetimi ele almaya hazırlıklı olmak her vakit âlâ bir fikirdir. Daha karmaşık yahut riskli bir uçuş durumunda güvenmeden evvel, RTH özelliğini inançlı ve denetimli bir ortamda kullanma alıştırması yapmak da değerlidir. Drone’nuz otomatik olarak ana noktasına geri uçarken bir sorun olması ihtimaline karşı parmağımı “eve dönüş” İPTAL düğmesinin üzerinde tutmanın büyük bir hayranıyım (aşağıdaki resme bakın). Ayrıyeten tekrar görüş alanına girdiğinde drone’u manuel olarak indirip bana geri uçurmayı da seviyorum.

Dönüş Drone’u için Meskene Gitmenin İki Ana Yolu Vardır:

GPS Konut Noktası
GPS’siz Mesken Noktası
Drone’un GPS aygıtı epeyce kıymetlidir, yalnızca drone’un geri dönüş işlevinde kullanılmaz, tıpkı vakitte bir kaza anında drone’un yerini bulmak için de kullanılır. Ek olarak, daha gelişmiş dronlarda kimi uçuş modları, yol noktası planlama yolları vb. için GPS teknolojisine de dayanır.

RTH Nasıl Çalışır?

Drone‘lar yerleşik GPS ünitelerine sahiptir. Autel drone, dahili GPS sinyaline nazaran kalkış noktasını dönüş noktası olarak belirler. RTH fonksiyonu etkinleştirildiğinde drone otomatik olarak dönüş yolunu planlayacak ve orjinal yerine geri dönecektir.
Drone’un meskene dönüş fonksiyonu büyük ölçüde GPS sinyallerine dayanıyor. Drone’unuzu geri göndermeden evvel, güçlü manyetik alan teşebbüsü olan bir alanda uçmadığınızdan emin olun ve mahzurlardan kaçınmak için meskene dönüş irtifasını ayarlayın.

3 tip Konuta Dönüş vardır

Düşük Pil RTH:
Adından da anlaşılacağı üzere bu RTH, Akıllı Uçuş Bataryası uçağın dönüşünü etkileyebilecek noktaya kadar tükendiğinde tetiklenir. Bu gerçekleştiğinde, DJI GO/4 uygulamasında ekranınızda bir ikaz görünecek ve drone otomatik olarak ayarlanan RTH yüksekliğine yükselmeye başlayacak ve 10 saniyelik geri sayımın akabinde rastgele bir süreç yapılmazsa geri dönecektir. Pil gücü kritik derecede düşükse drone otomatik olarak kendi kendine iniş yapacaktır ve bu durum pilot tarafından iptal edilemez. Bu çeşit RTH, kaçınılması gereken en düzgün metottur, tıpkı uçak pilotlarının asla yakıt ışıklarının yanıp sönmeye başladığı bir durumda olmak istememesi üzere.

Arıza muhafazalı RTH:
Arıza muhafazalı RTH, drone’nuzun uzaktan kumandayı kullanırken 3 saniye yahut Wi-Fi kullanırken 20 saniye boyunca sinyalini kaybetmesi durumunda gerçekleşir. Devreye girdiğinde, onu nasıl kurduğunuza bağlı olarak üç şeyden birini yapacaktır. Öncelikle RTH’ye ayarladıysanız, ayarlanan RTH yüksekliğine yükselecek ve size geri uçmaya başlayacak ve sinyali geri aldığınızda iptal edebilirsiniz. İkinci olarak, şayet onu Hover’a ayarladıysanız o vakit dronunuz mevcut pozisyonunda havada asılı kalacaktır, böylelikle ona gerçek yürüyebilir ve sinyalinizi yine oluşturabilirsiniz. Lakin sinyalinizi tekrar kurmayı başaramazsanız ve Pil RTH’si tetiklenirse, Pil RTH ayarlarınıza bağlı olarak drone ya konuta dönecek ya da iniş yapacaktır. Üçüncüsü, inişe ayarlanabilir, böylelikle mevcut pozisyonuna inecektir.

Akıllı RTH
Bu, uzaktan kumandanızdaki yahut uygulamadaki RTH düğmesine dokunduğunuzda RTH’nin kullanıcı tarafından tetiklenmesidir. Düğmeye basıldığında drone, başlangıç noktasına gerçek uçuşuna başlayacak. Uzaktan kumandadaki Uçuş Duraklatma Düğmesine basılarak yahut uygulamadaki Durdur simgesine basılarak rastgele bir vakitte durdurulabilir. Phantom 4 Pro yahut Advanced ile uçuyorsanız drone, yükselmeye başlamadan ve direkt size hakikat uçmadan evvel 30 saniye boyunca uçuş yolunu takip edecektir. Unutulmaması gereken bir nokta da, şayet drone’nuz sizden 20 metreden daha az uzaktaysa, RTH düğmesine bastığınızda tam olarak bulunduğu yere inecektir, lakin iniş bölgesi tehlikeli ise o vakit inmek için inançlı bir yer bulmaya çalışacaktır. pilot denetimi ele alıp yere inene kadar alçak bir yükseklikte asılı kalmanız yeterli

GPS Olmadan Konuta Dönüş (Tek Tıklamayla Geri Dönüş)

Çok ucuz drone’larda (GPS’siz drone) gördüğünüz tek tuşla meskene dönüş özelliği aslında drone’un geri dönüş tuşuna basmasından öbür bir şey değil. Birtakım drone’lar özgün istikametini koruyarak drone’u başsız moduna alır ve size geri dönmesi için ellerinden geleni yaparlar.
Açıkçası, dronun kendi tarafını ve pozisyonunu belirlemesinin bir yolu yok. Drone pilotlarının daha fazla manuel denetime gereksinimi var.

Otomatik Ana Yüksekliğe Dönüş Yüksekliğini Yanlışsız Ayarlayın

Güvenlik ayarlarınızın altında, “Otomatik RTH Yüksekliğini” uçuş şartlarınıza nazaran manalı olacak bir yüksekliğe güncelleyin. Dikkate alınması gereken birkaç nokta:
Eğer hava çok rüzgarlıysa ve denetimsiz hava alanında etrafınızda yüksek pürüzler yoksa 400 feet’i kullanmamayı düşünebilirsiniz. Drone’unuzu 400 feet’e çıkarmak çok fazla pil tüketebilir ve şiddetli rüzgarda ek pil (ve muhtemel uçma) meselelerine neden olabilir.
Hiçbir mahzurun olmadığı bir yerdeyseniz (çok açık alanlar ve alanlar) daha düşük bir rakım düşünebilirsiniz. Örneğin Maldivler’de uçarken etraftaki en uzun şey 75 metrelik bir palmiye ağacıydı.

Drone’unuz için Kalkış Noktasında Pak Bir İniş Alanı Sağlayın

Yukarıdaki noktayla ilgili olarak, ister drone’un başlangıç noktasını güncelliyor olun, ister sadece kalkış için EN GÜZEL yeri seçiyor olun (bazen balkondan yahut tekneden seçim yapma talihiniz olmaz), iniş alanının pak ve inançlı olduğundan emin olun. .

Drone’unuzu Uçurmadan Evvel KUSURSUZ GPS Sağlayın

Hem Meskene Dönüşün otomatik olarak devreye girmesini önlemek hem de drone’nuzun ana noktasına gerçek bir biçimde gelmesini sağlamak için drone’nuzu uçurmadan evvel sağlam GPS’inizin olduğundan emin olun. Her vakit “Ev noktanız güncellendi” sihirli kelamlarını duyduğumdan emin olmak isterim.

Drone’unuzda harika GPS sağlamak için birtakım ipuçları nelerdir?

Açık alanda uçun: GPS sinyalleri, binalar yahut ağaçlar üzere mahzurlar nedeniyle zayıflayabilir yahut bozulabilir; bu nedenle, drone’nuzu birkaç pürüzün olduğu açık bir alanda uçurmak en uygunudur. Güçlü bir sinyal bekleyin: Birkaç dakika beklemek güzel bir fikirdir. Drone’un GPS’inin güçlü bir sinyal almasına müsaade vermek için kalkıştan birkaç dakika evvel. Birtakım dronlar, güçlü bir GPS kilidine sahip olduklarını belirtecektir; bu nedenle, rehberlik için dronunuzun kullanım kılavuzunu yahut çevrimiçi kaynakları denetim ettiğinizden emin olun.

Drone’unuzun pusulasını kalibre edin: Düzgün kalibre edilmiş bir pusula, drone’nuzun GPS konumlandırmasının doğruluğunu artırabilir. Birçok drone, denetim aygıtı yahut taşınabilir uygulama aracılığıyla erişilebilen bir kalibrasyon özelliğine sahiptir. Drone’unuzu yeni tutun: Drone üreticileri, GPS doğruluğunu artıran yahut yanılgıları düzelten yazılım güncellemeleri yayınlayabilir; bu nedenle güncellemeleri sistemli olarak denetim ettiğinizden emin olun. Paraziti denetim edin: Öteki aygıtlar yahut sinyaller GPS sinyallerini etkileyebilir; bu nedenle yakındaki baz istasyonları, Wi-Fi ağları yahut radyo vericileri üzere kaynaklardan gelen paraziti denetim ettiğinizden emin olun. Hava şartlarını denetim edin: GPS sinyalleri şiddetli yağmur yahut sis üzere olumsuz hava şartları nedeniyle zayıflayabilir, bu nedenle drone’nuzu uçurmadan evvel hava kestirimlerini denetim etmeniz kıymetlidir. Bu ipuçlarını takip ederek ve dronunuzun GPS’inin düzgün çalıştığından emin olarak, inançlı ve gerçek bir uçuş gerçekleştirmenize yardımcı olabilirsiniz.

RTH Modu Ne Vakit Başlatılmalı?

Akıllı dönüş: Drone kullanıcısı faal olarak geri dönmeyi seçer ve Autel drone geri dönme komutunu kabul eder.
Düşük pil dönüşü: Autel drone’nun pili belirtilen düzeye kadar tükendiğinde, Autel Sky Uygulaması ihtar verecek ve drone özgününe geri dönecektir. Arıza Muhafazalı RTH: Uzaktan kumanda kontağının kesilmesi yahut sinyal kaybı durumunda, bu mod drone’nuzu başlangıç noktasına geri getirecektir.

Drone’un Dönüş Doğruluğu Nedir?

Drone’un konuta dönüş doğruluğu ekseriyetle başlangıç noktasından 1-2 metre uzaktadır. Drone performansına bağlı olarak GPS modülü, başlangıç noktasına olan uzaklığa mümkün olduğunca yakın olacaktır. Ucuz dronlar dönüş menzilini 5 metreye kadar genişletecek.

Drone İçin Dönüş Yüksekliğini Ayarlayabilir misiniz?

Evet, dönüş yüksekliği birçok drone uygulamasında ayarlanabilir. Çoklukla asgarî konuta dönüş yüksekliğine ve azamiye sahiptirler. Konuta dönüş rakımı ayarı pürüzlerle çarpışmayı önlememize yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu