Haberler

Araç İçi Kamera Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç içi kamera, aracınızın ön camına takılarak aracın çakmağından yahut elektrik sisteminden güç alarak araç dışını ve(ya) içini gösteren aygıtlara verilen isimdir. Aracınızın güvenliğini sağlamak için bunlara dikkat edin! Araç kamerası alırken nelere dikkat etmeli? Hangi araç kamerasının size en uygun özelliklere sahip olduğunu öğrenin.

Eğer siz de bir araç kamera sistemi almayı düşünüyorsanız piyasada çok fazla marka ve model olduğu çabucak dikkatinizi çekmiştir. Pekala bir Araç İçi Kamera Ne Özelliklere Sahip Olmalı?

Hareket algılama ve park modu

Satın alacağınız araç içi kamerada mutlaka hareket algılama özelliği olmasına çok dikkat edin. Böylelikle aracın içindeki kamera bir hareket algıladığı durumda kayıt yapmaya başlayacaktır. Kamera seçerken park modlarının manuel mi otomatik mi olduğunu kesinlikle inceleyin.

Araç içi kameralarda Park Modu

Arka görüş sistemi

Peki ya aracınızın gerisinde kalan bir olay gerçekleştiğinde bunu nasıl kaydedeceksiniz? İsteğinize bağlı olarak piyasada art görüş sistemleri yahut hem ön hem art görüş sistemine sahip kombo araç kameraları bulunuyor. Bu doğrultuda yalnızca sizin yaptığınız kazaların kayıtlarını değil, size geriden çarpanların kayıtlarını da ayrıntılı bir halde alabiliyorsunuz. Bunun dışında bu art görüş kameraları park etme esnasında da rahatlıkla kullanılabiliyor. Hasılı, şayet bütçeniz kâfi durumdaysa hem ön hem de art kameraya sahip bir araç içi kamera sistemi satın almanızda yarar var.

Araç Kameralarında Ön ve Art kamera

Araç İçi Kamera Düşük Işık Performansı

Her araç içi kamera düşük ışık şartlarında kullanılmak üzere tasarlanmaz. Gece olduğunda ortam, farlar ve sokak aydınlatması ile aydınlatılır. Bu ışık kaynakları gece görüş kameraların kaliteli manzaralar elde edebilmesi için ekseriyetle kafidir. Bilhassa geceleri yaşanabilecek kaza, hırsızlık ve vandalizm olaylarında kameranızın gece görüş özelliği yoksa imgeler çok karanlık ve kalitesiz olacaktır. Birtakım modeller ise imajları daha da geliştirmek için WDR özelliğine sahiptir.

Araç İçi Kameranın Görüş Açısı Önemli

Araç içinde kullanılacak olan kameranın görüş açısı ne kadar geniş olursa daha fazla bir alanı kayıt altına almak mümkün olacaktır. Etrafı daha deniş bir açıyla gözlemleyebilen bir araç kamerası, muhtemel bir kazada hiçbir ayrıntısı kaçırmadan imaj kaydı alabilecek demektir. Bu doğrultuda satın alacağınız araç içi kameranın görüş açısının 130 derece ve üzeri genişlikte olmasına dikkat edin.

Araç İçi Kameralarda Görüş Açısının Ehemmiyeti

Araç İçi Kameralarda Wi-Fi bağlantısı

Gelişmiş teknolojiye sahip birçok araç içi kamera sisteminde dahili Wi-Fi özelliği bulunmaktadır. Şayet araç kameranızı akıllı telefonunuz üzerinden anlık olarak izleyebilmek istiyorsanız, satın alacağınız kamerada bu özelliğin mevcut olmasına dikkat edin. Bu özelliği kullanabilmeniz için aracınızın Wi-Fi kapsama alanı içerisinde bir alanda park edilmiş olması gerektiğini unutmadan hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu