Haberler

Sideshow Collectibles Tarihine Kısa bir Göz atalım!

Sideshow Collectibles En güzel figürlerin, heykellerin ve dekorların gerçek bir koleksiyoncusuysanız, Sideshow’da beğeninize hitap edecek bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Tüm koleksiyon meraklıları için Marvel & DC Comics’ten Star Wars’a kadar! Öteki tüm Star Wars , Marvel ve DC Comics koleksiyonlarına da göz atmayı unutmayın!

Sideshow ne vakit başladı?

Tarih boyunca beşerler objeleri toplamıştır. Yaprak ve böğürtlen topladığımız günler kadar geriye gitmesek de pul ve madeni para toplamanın çok revaçta olduğu günlerdi. Pullarda ve madeni paralarda eksik olan tek bir şey var: bir fandom. Tanınan cümbüş özelliklerine dayalı koleksiyon figürleri sanatı kelam konusu olduğunda, fandom, bu sadık pop kültürü sevenler ve koleksiyonerlerin iktisadını yönlendiren şeydir.

Sideshow Collectibles, daha büyük oyuncak üreticileri için prototip modeller oluşturmak üzere 1994 yılında kuruldu. 1999’da Sideshow, birinci yepyeni eser serisini piyasaya sürdüklerinde büyük bir oyuncak üreticisi olma yolunda ilerliyordu. Bugün size kaliteli lisanslı heykelcikler, heykeller ve sahne dekoru kopyaları sunmak için yüzden fazla markayla ortak çalışıyorlar.

Bir prototip üreticisi olarak başlangıcından günümüze, çeşitli lisanslı ve yepyeni tekliflerine kadar, Sideshow her vakit kendilerini zanaatlarına adadı. Kısa lakin tanınan kültüre ve onu şekillendiren karakterlere duyulan tutkuyla dolu bir geçmişleri var.

Sideshow Başlangıç Hikayesi
Her harika kahramanın bir köken kıssasına gereksinimi olduğunu söylüyorlar; bazen en sevdiğiniz karakterlere dayalı koleksiyon kesimlerinin üreticileri ve dağıtımcıları da onlara gereksinim duyar. Sideshow Collectibles, 1994 yılında daha büyük oyuncak şirketleri için prototipler oluşturma misyonuyla kuruldu. Lakin, yalnızca beş yıl içinde, birinci orjinal figür serisi olan Universal Classic Monsters serisini piyasaya sürdüklerinde misyonları değişti.

Bu birinci orjinal tekliften bu yana misyonları, şirketin bugün desteklediği misyona daha da ulaştı. O misyon? Sizi sinema, televizyon, çizgi roman ve daha fazlasından en sevdiğiniz karakterlere yaklaştırıyor. Bugün Sideshow, Disney’den Marvel Studios’a, Star Wars’tan World of Warcraft’a ve ortadaki her şeye kadar 100’den fazla farklı markanın lisanslı koleksiyonlarını sunuyor.

Akış çağında cümbüş tecrübemiz daha dijital hale geldikçe, en sevdiğimiz karakterlere olan sevgimizi ilan etmek gitgide zorlaşıyor. Akış içeriğinin çoğunluğu hiçbir vakit bir DVD yayınını göremeyecekken, en sevdiğimiz sinemalara, dizilere, oyunlara ve karakterlere olan sevgimizi göstermek daha sıkıntı hale gelir. Sideshow’un gerçek bir kahraman üzere kurtarmaya geldiği yer burasıdır! Heykelleri, sinema replikaları ve daha ziyadesiyle Sideshow, gururla sergilemek için bir kesim pop kültürü meskene götürmenize imkan tanır.

Başlangıcından bu yana geçen yirmi beş yılda Sideshow, sırf en yüksek kalitede koleksiyon modülleri üretmekle gurur duyuyor. Sideshow, kavramsal sanatkarlardan heykeltıraşlara, ressamlara ve daha fazlasına kadar sahne ardında inanılmaz bir yaratıcı takıma sahiptir. Sideshow ve yaratıcı profesyonelleri, global figür sanatseverler topluluğunun tutkusundan güç alıyor ve bu tutkuyla hareket ediyorlar. Bu işi sıfırdan başlatmak tutku gerektirse de, onu sürdürmek için hayranlardan ve koleksiyonerlerden daha da fazla tutku gerekiyordu!

Hayranların bu tutkusu, bu koleksiyon modüllerinin pahasını tekraren kanıtladı. Koleksiyonerlerden gelen bu coşku, Sideshow’un farklı markalar, sinema imalcileri ve özel efekt stüdyoları ile işbirlikçi bağlar geliştirmesini sağladı. En sevdiğimiz karakterin gerisindeki zihinlere direkt bir çizginin olması, Sideshow’un hayranların sergilemek isteyeceği detaylı koleksiyon modüllerinin işlenmesinde ekstra yol kat edebileceği manasına gelir.

1999’daki birinci orjinal teklifleri, Toys R Us ve öteki büyük perakendeciler aracılığıyla satılırken, Sideshow, şirketleri için farklı bir yol tasavvur etti. Bu koleksiyonların yalnızca üreticisi olmakla kalmayacak, tıpkı vakitte distribütörleri de olacaklardı! Sideshow, öteki dağıtım kanallarına ek olarak online alışveriş tecrübesini geliştirerek koleksiyoncularla daha yakın irtibat kurmayı başardı.

Sideshow’un müşteri tabanıyla olan bağı ve taahhüdü, eser yelpazesinde ve alışveriş tecrübelerinin kalitesinde açıkça görülmektedir. İster büyüyüp gerçek boyutlu bir Demir Adam heykeli satın alın, ister daha küçük bir 8 inçlik model satın alın, Sideshow müşterilerinin ne istediğini bilir – zira onlara forumları aracılığıyla bunu söyleyebilirsiniz! Büyük adımlar atıyorsanız, esnek ödeme seçenekleri tam size nazaran olabilir; Şayet küçülüyorsanız, daha büyük olmak istemeniz durumunda her vakit 30 günlük iade siyasetleri vardır!

Sideshow Collectibles topluluğu gelişiyor. Pop kültürü tanımlayan bu karakterlere karşı birbirinin sevgisinden beslenen bir topluluktur. Koleksiyonluk bir figür, oynanan bir oyuncak değil (gerçekten istemiyorsanız!), çok sevdiğiniz o sinemanın, dizinin yahut oyunun gururla sergileyebileceğiniz bir sembolüdür. Sideshow, öbür üreticiler için prototipler yaptığı günlerden, bugün mevcut olan sonsuz figür, heykel ve pervane kopyaları listesine kadar uzun bir yol kat etti.

Sideshow Collectibles’ın tarihi, yaratıcı gruplarının tutkusu ve onları mükemmelliğe teşvik eden koleksiyonerlerin gücüyle doludur. Şirketlerinin büyümesini sağlayan bu tanınan kültür tutkusu, onları yeni doruklara taşımaya devam edecek. Sideshow’un tarihi, hâlâ yazılmakta olan bir tarihtir… ve akabinde kavramsallaştırılır, tasarlanır, yontulur, boyanır ve daha fazlası. Tarihlerinin o modülü sergilenmek üzere kapınıza gelene kadar, yani.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu