Haberler

Kamyonlar için araç içi kameralar. Türleri, faydaları ve özellikleri.

Teknoloji, filo optimizasyonunu sağlayarak ve verimliliği ve şoför güvenliğini güzelleştirerek ulaşım sanayisini dönüştürüyor. Filolara yardımcı olan güçlü bir araç mı? Kamyonlar için araç içi kameralar. Şoför tecrübesini geliştirirken ve filo idaresini kolaylaştırırken bir güvenlik seviyesi eklerler. Bu makale, araç içi kameraların kamyonlar için birçok avantajını tartışıyor ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini, yasal konuları ve kamyon araç kamerası teknolojinizden en uygun halde nasıl yararlanabileceğinizi inceliyor.

Kamyon araç kameraları için temel bilgiler

Araç kameraları neredeyse bir asırdır varlar. 1939 üzere erken bir tarihte, denetim panelinde kamera olan bir polis memurunun haberini bulabilirsiniz. Kameralar, 1960’lardan sonra kolluk kuvvetleri için giderek daha yaygın hale geldi. Akabinde, teknoloji daha kompakt ve uygun fiyatlı hale geldikçe, uygulamalar genişledi.
Kamyonlar için araç içi kameralar şoför güvenliğini artırabilir, maliyetleri düşürebilir ve filoların daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Çoklukla kamyonun yahut kamyonetin ön paneline yahut ön camına monte edilen gösterge kameraları yola, şoföre bakar yahut yolu ve sürücüyü kaydeden çift taraflı araç kameraları alabilirsiniz.

Bu küçük görüntü kameralar tipik olarak aracın elektrik sistemlerinden güç alır. Kontak açıldığında otomatik olarak açılabilirler yahut şoförler yahut filo yöneticileri tarafından manuel olarak açılıp kapatılabilirler.

Araç içi kameraların kamyonlar için faydaları

Kamyonlardaki ön kameralar, güvenlik ve filo yöneticilerine genel filo güvenliği konusunda daha fazla görünürlük sağlayabilir. Araç içi kamera görüntüsünü filo idaresi yazılımıyla entegre etmek, yöneticilere sert frenleme, sert viraj alma, süratli hızlanma yahut hızlanma üzere şoför davranışları hakkında fikir verir.
Araç içi kamera görüntüsü, yoldaki rastgele bir olayın öncesinde, sırasında ve sonrasında neler olduğunu ortaya çıkarmak için kamyon nakliyatı sanayisinde yaygın olarak kullanılır. Kamyon ön kamera manzaraları, insan hafızasına yahut yanlış ve çelişkili kıssalara güvenme riskinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
Video, yetkililerin bir kazada kimin yanlışlı olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ek olarak, sigorta şirketleri ve mahkemeler, araç kamerası imgelerini kimin ve ne kadar tazminat ödemesi gerektiğini belirlemek için kullanabilir. Filolar için, bir olayın görüntüsü şoförleri paka çıkarmak ve nükleer kararlardan kaçınmak için de kullanılabilir.
Örneğin California merkezli bir firma, şoförlerinden biri bir çarpışmaya karıştığında araç içi kamera teknolojisinden yararlandı. Kaydedilen imgeler, şoförün kusurlu olmadığını kanıtladı, bu da onu paka çıkardı ve şirkete kıymetli oranda tasarruf sağladı.
Kamyonlarınızda araç kamerası olması sigorta maliyetlerinizi de düşürebilir. Araç içi kamera kaydına sahip olmak, şoförlerinizin motorlu araç kayıtlarını muhafazaya yardımcı olur ve bu da oranları düşürebilir.
Araç içi araç kameraları, filonuzun güvenlik kültürünü de takviyeler. Görüntü, çoklukla performansı artırmak için şoförlere koçluk yapmak için kullanılır. Şoförler ayrıyeten, görüntüye kaydedildiklerini bildikleri için kurallara ve en uygun uygulamalara uyma konusunda daha motive olurlar. Ek olarak, en inançlı ticari şoförlerinizi tanımak ve ödüllendirmek için araç içi kamera imajlarını öteki filo idaresi ölçümleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Kamyonlar için araç kameralarında aranacak temel özellikler

Evrak saklama

Araç içi kamera imgelerinin nasıl ve ne kadar mühletle saklandığını araştırmak isteyeceksiniz. Tipik olarak bulut depolama ve hafıza kartı (veya mikro SD kart) ortasında seçim yapacaksınız. Bulut depolama çoklukla yüksek hacimli imgeleri tutabilirken, hafıza kartlarıyla bu depolamanın özel kapasitesiyle hudutlu kalırsınız.

Görüntü kalitesi

Yolda yahut hem yolda hem de kabinde (çift yüz seçeneğiyle) neler olup bittiğini net bir formda görebilmek isteyeceksiniz. Görüntü çözünürlüğü, incelediğiniz kliplerdeki insanları ve objeleri tanımlama becerinizde rol oynayacaktır. Geniş dinamik aralığa (WDR) ve HD çözünürlükler sunan geniş açılı lense sahip kamyon ön kameraları, değerli detayları görmenize yardımcı olabilir.

Akıllı özellikler

Araç içi kamera teknolojisi geliştikçe, rehberlik ve öteki operasyonel faaliyetleri kolaylaştırabilecek akıllı özellikler de arayabilirsiniz. Aşağıdakileri sağlayan bir teklif arayabilirsiniz:

İlave içerik sağlamak için GPS bilgi entegrasyonu.
Raporlama özellikleri.
ELD entegrasyonu.

Heyetim kolaylığı

Bu teknolojiye yaptığınız yatırım, sadece sürücüleriniz araç içi kameraları basitçe kurup kurabiliyorsa karşılığını alacaktır. Yapıştırıcı yahut vantuz kullanan pano kameralarıyla karşılaşacaksınız. Süratli ve inançlı yapıştırıcı seçenekleri çoklukla düzgün bir seçimdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu