Haberler

Wi-Fi özellikli Araç içi kamera Kullanımı, nasıl çalışır?

Wi-Fi özellikli Araç içi kamera Kullanımı, nasıl çalışır?

Wi-Fi özellikli Araç içi kamera, Dash kameranızı akıllı telefonunuza yahut başka aygıtınıza kablosuz olarak bağlamanıza imkan tanır. Bu özellik, kayıtlı görüntü belgelerine erişmenizi ve aktarmanızı, ayarları yapmanızı ve özel bir taşınabilir uygulama yahut web arayüzü aracılığıyla araç içi kamerayı yönetmenizi sağlar.

Araç kameraları için Wi-Fi özelliği, araç kamerasının internet ilişkisine muhtaçlık duymadan akıllı telefonunuzla kablosuz olarak eşleşmesine imkan tanır. Evet, Bluetooth aygıtına misal. Temel fark, araç kamerasının akıllı telefona Bluetooth yerine WiFi üzerinden bağlanmasıdır.

Araç içi kamera’lardaki Wi-fi özelliği nedir?

‘Wi-fi’ terimi size internete erişim sağlayan Wi-fi ağlarını hatırlatabilir. Lakin ön panel kameralarındaki wi-fi özelliği büsbütün farklı bir konsept. Dahili Wi-Fi özelliği, tıpkı bir BlueTooth aygıtı üzere, araç içi kameranın interneti kullanmadan akıllı telefonunuzla kablosuz olarak eşleşmesini sağlar. Tek fark, araç kamerasının akıllı telefona Bluetooth yerine wi-fi sinyali aracılığıyla bağlanmasıdır. Emsal formda, olağan bir mesken Wi-Fi ağı olarak, araç kamerasının Wi-Fi sinyal aralığı kapasitesi, ortada rastgele bir mani olmaksızın yaklaşık 10 m’dir. Araç kamerası ile akıllı telefon ortasındaki uzaklık 10 metreyi aşarsa wi-fi özelliği çalışmayacaktır. Bağlandıktan sonra bulut uygulamasını kullanarak manzara belgelerini direkt akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Uygulama, indirilen tüm belgeler için bir depolama noktası misyonu görür ve bunları Facebook, Whatsapp, Twitter vb. üzere tüm yaygın paylaşım platformları aracılığıyla dilediğiniz şahısla paylaşabilirsiniz. Artık Wi-fi özelliğine aşina olduğunuza nazaran Araç kameralarında daha fazla detaya girelim ve nasıl çalıştığını ve kullanıcılara nasıl yarar sağladığını denetim edelim.

Araç içi kamera’de Wi-Fi Özelliğinden Nasıl Yararlanırım?

Wi-fi özelliğinin birincil yararı, kamerayı aracınızdan çıkarma gereksinimini ortadan kaldırmasıdır. Bu özelliğe sahip olmayan araç kameraları, imgelerinize erişmek için hafıza kartını manuel olarak çıkarmanızı ve bir PC’ye yerleştirmenizi gerektirir. Buna karşılık, dahili Wi-Fi özelliğine sahip araç kameraları, misyonu akıllı telefonunuzdan birkaç dakika içinde uzaktan gerçekleştirmenize imkan tanır. Şoförün arıza soruşturması kelam konusu olduğunda bu anında erişim çok pahalıdır. Örneğin, bir olaya karışırsanız, fakat bu sizin kusurunuz değilse, Wi-Fi özellikli Araç içi kamera’ler, olayın imgelerini anında indirip kolluk kuvvetleriyle paylaşmanıza ve pak olduğunuzu anında kanıtlamanıza imkan tanır.

Wi-Fi kullanımına sahip bir Araç içi kamera nasıl çalışır?

Araç içi kamera (gösterge paneli kamerası), bir otomobilin ön paneline yahut ön camına monte edilen küçük bir görüntü kayıt aygıtıdır. Sürüş sırasında yolun ve etrafın imgelerini daima olarak kaydetmek için tasarlanmıştır. Araç içi kamera’lerin popülaritesi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü artıyor:

 • Kaza Delilleri: Araç kameraları bir kaza yahut çarpışma durumunda kritik deliller sağlayabilir.
 • Sigorta Talepleri: Araç kamerası tarafından kaydedilen görüntü, bir kazada ne olduğuna dair net bir ispat sağlayarak sigorta talep sürecini kolaylaştırabilir ve hızlandırabilir.
 • Dolandırıcılığın önlenmesi: Kimi şoförler, temiz şoförleri yahut sigorta şirketlerini dolandırmak için kasıtlı olarak kazalar yaratır. Araç kamerası imgeleri bu çeşit dolandırıcılıkların önlenmesine ve dürüst şoförlerin korunmasına yardımcı olabilir.
 • Park müdafaası: Birtakım gelişmiş Araç Kameralarında, araç gözetimsiz park edildiğinde meydana gelen kazaları yahut vandalizmi kaydedecek bir park modu özelliği bulunur.
 • Sürücü Davranışı İzleme: Birtakım ticari araç ve filoları, inançlı sürüşü teşvik etmek emeliyle çalışanların sürüş davranışlarını izlemek için Araç içi kamera’ları kullanır.

Araç kameraları, kaydedilen görüntü manzaralarını depolamak için çoklukla microSD kartlar kullanır. Birden fazla Araç içi kamera, pozisyon bilgilerini kaydetmek için yerleşik GPS’in yanı sıra akıllı telefon yahut bilgisayardaki görüntü evraklarına kolay erişim için Wi-Fi irtibatına sahiptir. Wi-Fi özellikli Araç Kameraları, Araç İçi kameranızı akıllı telefonunuza yahut öbür aygıtınıza kablosuz olarak bağlamanıza imkan tanır. Bu özellik, kayıtlı görüntü belgelerine erişmenizi ve aktarmanızı, ayarları yapmanızı ve özel bir taşınabilir uygulama yahut web arayüzü aracılığıyla araç içi kamerayı yönetmenizi sağlar. Wi-Fi özellikli bir Araç Kamerası çoklukla şu biçimde çalışır:

 • Kurulum ve eşleştirme: Öncelikle araç içi kamerayı üreticinin talimatlarına nazaran aracınıza takmanız gerekir. Araç içi kamera açıldığında, akıllı telefonunuzun yahut başka aygıtınızın bağlanabileceği bir Wi-Fi erişim noktası oluşturur (veya mevcut bir Wi-Fi ağına bağlanır).
 • Mobil uygulama: Birçok Wi-Fi özellikli Araç içi kamera, iOS ve Android aygıtlarda kullanılabilen tamamlayıcı bir taşınabilir uygulamayla birlikte gelir. Kullanıcılar uygulamayı akıllı telefonlarındaki ilgili uygulama mağazasından indirip yükleyebilirler.
 • Araç kamerasına bağlanma: Araç kamerasının taşınabilir uygulamasını açın ve araç kamerası tarafından oluşturulan Wi-Fi ağını arayın. Akıllı telefonunuzu bu Wi-Fi ağına bağlayın (genellikle araç içi kamera kılavuzunda belirtilen isim yahut SSID ile).
 • Eşleştirme süreci: Telefon uygulaması, araç kamerası ekranında görüntülenen QR kodunun taranmasını yahut araç kamerası ile akıllı telefonunuz ortasında inançlı bir ilişki kurmak için eşsiz bir kodun girilmesini içerebilecek eşleştirme süreci boyunca size rehberlik edecektir.
 • Araç içi kamera fonksiyonlarına erişin: Bağlandıktan sonra taşınabilir uygulama aracılığıyla Araç içi kamera fonksiyonlarına ve ayarlarına erişebilirsiniz. Bu, canlı görüntü akışlarını görüntülemeyi, kayıtlı görüntüye erişmeyi, görüntü çözünürlüğünü ayarlamayı, hareket algılamayı yapılandırmayı vb. içerebilir.
 • Videoları İndirin: Kaydedilen görüntü belgelerini direkt akıllı telefonunuza indirmek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu özellik, hafıza kartını Araç İçi Kamerasından çıkarmadan makul bir görüntüyü kaydetmeniz yahut paylaşmanız gerektiğinde kullanışlıdır.
 • Bulut teması: Wi-Fi özellikli kimi Araç Kameraları tıpkı vakitte bulut teması da sunar. Bu, Dash cam’ın direkt Wi-Fi irtibatının yanı sıra görüntüyü bulut depolama hizmetleriyle de senkronize edebileceği manasına gelir. Bu nedenle araç kamerası çalınsa yahut hasar görse bile kaydedilen görüntüye buluttan erişebilirsiniz.
 • Firmware Güncellemeleri: Birtakım üreticiler araç içi kameranın performansını artırmak yahut yeni özellikler eklemek için firmware güncellemeleri yayınlayabilir. Wi-Fi irtibatıyla, araç içi kamerayı direkt taşınabilir uygulamadan kolaylıkla indirebilir ve yükseltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu