Haberler

Projeksiyon cihazı satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler?

Projeksiyon aygıtı satın almadan evvel dikkat edilmesi gerekenler?

Hangi Projeksiyon aygıtı nı satın alınacağını seçmeden evvel mevcut cinsleri anlamalısınız.

Bulduğunuz birinci gözetleyiciyi satın alırsanız, talihiniz yaver gidebilir ve odanıza uygun bir model elde edebilirsiniz.

Ancak, alanınızda uygun çalışacak bir projektör aldığınızdan emin olmak için aşağıdaki alanları nitekim göz önünde bulundurmalısınız.

İşte aramanız gereken projektör özelliklerinin kısa bir özeti:

  • Atma Tipi
  • Yonga seti
  • Işık kaynağı
  • Parlaklık
  • Yerel Çözünürlük
  • En Uzunluk Oranı
  • Görüntü kalitesi
  • Bağlantılar
  • Hizalama

Her odaya uygun kusursuz bir projektör olmadığı için satın almadan evvel tüm bu özellikleri göz önünde bulundurmalısınız.

Satın aldığınız projektör, odanıza ve onu nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır.

Doğru projektörü seçmenin TV satın almaktan daha karmaşık olduğu inkar edilemez. Fakat konutta en güzel sinema tecrübesini yaşamak istiyorsanız sıkıntıları anlamak için vakit ayırmaya kıymet.

Projeksiyon aygıtı seçiminde: Atma Tipi

Projeksiyon cihazılarını kategorize etmenin birkaç farklı yolu olsa da, birinci kararınız hakikat atış tipine karar vermek olmalıdır.

Atış aralığı, bir projektör için temel bir özelliktir zira size ekrandan ne kadar uzağa gitmesi gerektiğini söyler.

Bu nedenle, odanızın tertibi, hangi çeşit projektörü satın almanız gerektiğini belirleyecektir.

Projeksiyon aygıtı seçiminde: Yonga setleri

Bir projektörün yonga seti, manzarayı oluşturan teknolojidir.

Modern mesken sineması projektörleri üç ana cins kullanır: LCD, DLP ve LCoS. Projektörleri ararken başka teknolojilerden bahsedildiğini görseniz de, bunlar bu ana kategorilerin alt çeşitleridir.

LCD Projektörler (Sıvı Kristal Ekran)
LCD projektörlerde her ana renk (kırmızı, yeşil ve mavi) için başka bir likit kristal panel bulunur ve her panel, merceğe girmeden evvel birleştirilen başka bir manzara oluşturur.

DLP Projektörler (Dijital Işık İşleme)
Çoğu DLP projektörü, aynalar ve bir renk tekerleği kullanarak imgeler oluşturur – lakin kimi modellerde ana renkleri oluşturmak için renk tekerleğini LED’ler yahut lazerlerle değiştirir.

LCoS Projektörler (Silikon Üzerinde Sıvı Kristal)
LCoS projektörler, LCD ve DLP tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Beyaz ışık, bir dikroik filtre kullanılarak üç ana renge bölünür ve akabinde üç farklı LCoS yongasına gönderilir.

Her çip, LCD üzere bir sıvı kristal matrisine ve DLP üzere silikon yahut kuvarstan yapılmış ince bir yansıtıcı katmana sahiptir.

Işık kaynağı

Yonga setinin yanı sıra başka birincil projektör teknolojisi, çip teknolojisinden başka olan ışık kaynağıdır. Böylelikle başta lambalar (ampuller), LED’ler yahut lazerler olmak üzere farklı ışık kaynaklarına sahip LCD, DLP ve LCoS projektörler edinebilirsiniz.

Lambalar
Lamba kullanmak, bir projektör için ışık üretmenin klasik yoludur ve birçok kişi tarafından ekseriyetle ampul olarak isimlendirilir. Lambaları çoklukla daha ucuz projektörlerde bulacaksınız ve görüntü projektörünüzü sırf orta sıra kullanmayı planlıyorsanız idealdirler.

LED’ler
Bir projektörü aydınlatmanın diğer bir yolu da LED kullanmaktır.
LED’ler imaj üretmenin uygun maliyetli bir yoludur, bu nedenle LED projektörlerin satın alınması çoklukla ucuzdur, daha az elektrik kullanır ve çok süratli açılır. Ayrıyeten, hacimli bir lambaya muhtaçlık duymadıkları için bu projektörler ekseriyetle daha küçüktür ve bu nedenle kurulumları daha kolaydır.

Lazerler
Bir projektörü aydınlatmak için lazer kullanmak, yüksek kaliteli projektörler oluşturmanın çağdaş yoludur. Tüm önde gelen markalar, klasik lamba modellerine nazaran birçok avantajı olduğu için lazer projektörleri piyasaya sürüyor. En uygun lazer projektörler, vakitle bozulmayan ve bir bulb projektörden daha az güç kullanan, eksiksiz renk ve kontrasta sahip parlak bir imaj üretebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu