Haberler

Airfryer alırken dikkat edilmesi gerekenler

Airfryer ! Bu mutfak aygıtını çok seviyorum ve mesken halkı olarak onu günde birçok kere kullanıyoruz, fakat bu aygıtla ilgilenen insanlardan daima olarak gelen sorulardan biri de şu: “Hangi fritözün sizin için yanlışsız olduğuna nasıl karar verirsiniz?” ?” Bu yüzden kendiniz ve/veya aileniz için bir tane satın alırken dikkat etmeniz gereken konuları listelemeyi düşündüm.

Kapasite – Airfryer lar birçok farklı boyutta mevcuttur. Birleşik Krallık’ta üreticiler kapasiteyi litre cinsinden belirtme eğilimindedir. Muhtemelen karşılaşacağınız en küçük boyut 1,5 ila 2 L’dir, orta uzunluk hava fritözleri ekseriyetle 3 ila 5 L kapasiteye ve büyük fritözler ise 12 L’ye kadar kapasiteye sahiptir. Tek kişi için yemek pişirmeyi katiyetle en küçük boyutla halledebilirsiniz. Bir yahut iki kişi için yemek pişirirken daha büyük porsiyonlar pişirmenin ve bir porsiyonu saklamanın, sıkılmadan toplu yemek pişirmenin olağanüstü bir yolu olduğunu öne sürüyoruz. Dört kişilik bir aile orta kapasiteden faydalanabilir ve daha büyük ailelerin muhakkak daha büyük bir boyuta gereksinimi olacaktır. Öbür bir konu, kapasiteyi bir çekmecede mi yoksa birden fazla çekmecede mi istediğinizdir. Kimi markalar, örneğin balık ve patates kızartmasını yani proteininizi ve nişastanızı birebir anda, fakat her biri farklı sıcaklıkta pişirmek istiyorsanız kullanışlı olabilecek çift çekmeceli modeller ile çıkıyor.

İşlevsellik – farklı markalar, çevirme, kurutma, ızgara, kızartma, yine ısıtma ve pişirme üzere farklı özelliklerin yanı sıra beklediğiniz tek fonksiyon olan havada kızartma ile birlikte gelecektir. Şahsen ben hava fritözümü tasarlandığı üzere kullanmayı seviyorum ve çoğunlukla onu hava fritözü olarak kullanma eğilimindeyim. Bununla birlikte, bazen dehidrasyon için en düşük sıcaklıkları kullanacağım fakat bu kararı veriyorum ve sıcaklıkları ve dehidrasyon müddetlerini üreticinin ellerine bırakmak yerine kendim denetim altına alıyorum.

Sepetin hali ve genişliği – Hava fritözü boyutunu dikkatlice seçmenin yararlarından biri, daha fazla tabak satın almanıza gerek kalmadan yeni hava fritözünüzde mevcut yemeklerden hangilerini kullanabileceğinizi düşünmektir. Birkaç marka hava fritözü denedim ve Instant Brands’ın Vortex’ini sahiden çok sevdim zira sahip olduğum gratin tabaklarının ve brownie tavalarının büyük çoğunluğu zati çekmeceye harika bir biçimde uyuyor.

Fiyat – satın alacağınız rastgele bir aygıt için dikkate alınacak bir konudur. Şahsî olarak hava fritözünün imal formu açısından kaliteye yatırım yapmanın yararlı olduğunu düşünüyorum, lakin daha evvel yaptığım teklife nazaran çok fazla fonksiyonelliğe yatırım yapmak kural değil – sonlu fonksiyonellik kullanma eğilimindeyim lakin havayla kızartmayı her gün birden fazla kullanıyorum gün bu yüzden güçlü olması gerekiyor.

Airfryer satın almadan evvel dikkate alınması gereken kıymetli noktalar

Airfryer aslında bir küçük konveksiyon fırınıdır. Isıtma elemanı sıcak hava üretir ve güçlü bir fan, havayı küçük bir odacıkta dolaştırır. Sonuç olarak, yiyecekler daha süratli pişer ve yiyecek yağlıysa yahut üzerinde yağ varsa, onu çıtırlaştırma konusunda mükemmel bir iş çıkarır. Bu, kullanıcının çok kolay bir formda daha sağlıklı atıştırmalıklar yapmasına yardımcı olur. Fakat hava fritözü satın almadan evvel dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır. Bunlardan kimileri, kullanıcının daha fazla netlik kazanmasına yardımcı olacak birkaç eserle birlikte aşağıda açıklanmaktadır.

Airfyer tipleri:

Piyasada çok sayıda hava fritözü bulunmasına karşın bunlar çoklukla iki kategoriye ayrılır: sepetli hava fritözleri ve konveksiyonlu fırın hava fritözleri. Sepet hava fritözleri, yiyecekleri tutmak için fritöze emsal bir sepet ile en tanınan olanlardır. Konveksiyonlu fırın hava fritözleri, yiyecekleri yerleştirmek için raflara ve ek hava kızartma fonksiyonuna sahip, ekmek kızartma makinesi yahut konveksiyonlu fırınlara benzeri.

Airfryer satın almadan evvel dikkate alınması gereken kıymetli noktalar:

Alan:

Tam kapasiteden çok pişirme alanının boyutlarını düşünün. Birtakım hava fritözleri daha dar ve daha uzundur; bu da kurabiye pişirmek yahut tavuk yahut kanat pişirmek için daha az yatay alana sahip olacağınız manasına gelir.

Boyut:

Hava fritözünün boyutu mutfağınızdaki alana bağlı olacaktır.

Maliyet:

Hava fritözünün maliyeti birçok faktöre bağlıdır. Ekseriyetle uygun fiyatlıdırlar fakat bunların sınırlamaları vardır. Yüksek fiyatlı olabilirler lakin yemek pişirme konusunda kullanıcının hayatını çok kolaylaştıracak birçok özelliğe sahip olacaklardır. Hava fritözü fiyatı bu nedenle markanın yanı sıra faktörlere de bağlı olacaktır. Hava fritözü fiyatı genel olarak kullanıcı için uygun fiyatlıdır.

Tür:

Sepet usulü hava fritözü en tanınan olanıdır. Yiyeceklerinizi hava fritözü VE basınçla pişiren çoklu pişiriciler de vardır. Bunun tek dezavantajı, birebir anda sırf bir fonksiyonu kullanabilmenizdir. Yani, biraz tavuk kızartırken, biraz da pilav pişirmek istiyorsanız, beklemeniz ve birbiri arkasına yapmanız gerekecek. Başka ekmek kızartma makinesi biçimi hava fritözlü fırınlar daha büyüktür ve raflarla açılan bir kapıya sahiptir. Bunlar çok büyük ve içlerinde kek pişirebilirsiniz, lakin çok fazla yer kaplıyorlar ve katiyetle mutfak tezgahınızda daima bir demirbaş olacaklar.

Watt:

Bu dikkate alınması gereken kıymetli bir faktördür. Daha yüksek watt pahasına sahip aygıt, kullanıcının yemeği daha kolay ve süratli pişirmesine yardımcı olacak lakin yüksek bir fiyata sahip olacak.

Ağırlık:

Hava fritözünüzü kullanmadığınız vakitlerde saklamayı planlıyorsanız kompakt bir aygıt satın almak uzun vadede daha yararlı olacaktır. Bu, kullanılmadığında aygıtı basitçe hareket ettirmenize yardımcı olacaktır.

Ayak izi

Hava fritözünüzü tezgahınızın üzerinde bırakmayı düşünüyorsanız, alana sığdığından emin olun, tezgah ile dolabın tabanı ortasındaki alanı ölçün.

Garanti ve Müşteri Hizmetleri:

Genel olarak birçok hava fritözünde 1 yıllık garanti bekleyebilirsiniz. Fakat kimileri, eseri belli bir mühlet içinde kaydettirmeniz durumunda daha uzun bir garanti için bir teşvik sunar.

İşlevsellik:

Sepet, yeni aygıtınızın en kıymetli modülüdür, bu nedenle bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan yahut lavaboda yıkanmasının kolay olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Birtakım modellerde tıpkı anda iki tıp yiyecek hazırlayabilmeniz için iki düzeyli sepetler bulunur. Çok emelli bir hava fritözü istiyorsanız, mikrodalga yahut ekmek kızartma makinesi fırınına entegre olanı seçin. Birçok vakit bu aygıtlar birebir vakitte ızgara yapmanıza, kızartmanıza ve pişirmenize de imkan tanır.

Airfryer Alırken Gözününde Tutulması Gereken 5 Şey:

 • Doğru Boyutta mı?
  Hava fritözünün boyutu dikkate alınması gereken en değerli faktördür. Bu karar pişirme gereksinimlerinize bağlı olacaktır. Ailenizde daha az üye varsa, daha küçük olanı sizin için en yeterli seçenek olacaktır. Öte yandan, daha büyük bir aileniz varsa daha büyük bir tane almayı düşünün. Küçük olanların kapasitesi 2 ila 3 litre, büyük olanların kapasitesi ise 5 ila 6 litredir. Bu nedenle gereksinimlerinizi en güzel karşılayanı seçin.
 • Yeterli Güç Kapasitesi Var mı?
  Boyutun yanı sıra hava fritözünün güç kapasitesini de değerlendirmelisiniz. Daha süratli pişirmeye imkan sağladığı için daha yüksek güç kapasitesine sahip olanı tercih edin. Daha az güç kapasiteli bir hava fritözü satın alırsanız yemeğinizin pişmesi daha uzun sürer. 1000-1500 watt aralığında rastgele bir güç kapasitesinin ekseriyetle havalı fritözler için âlâ olduğu kabul edilir. Daha süratli pişirme sağlamak için her vakit güç kapasitesini değerlendirdiğinizden emin olun.
 • Temizlemesi Ne Kadar Kolay?
  Bir mutfak aletinin temizliğinin sıkıntı olması epey hudut bozucu olabilir. Değil mi? Birebir şey hava fritözleri için de geçerlidir. Alacağınız hava fritözünün kolay temizlenebilir kesimlere sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Hava fritözünün çıkarılabilir bir sepeti olup olmadığını denetim edin. Bu, temizleme sürecini epeyce kolaylaştırır ve içinde yiyecek artığı kalmamasını sağlar. Hava fritözü bulaşık makinesinde yıkanabilirse bu da bir artıdır.
 • Ek Özellikleri Var mı?
  Pazar farklı tipte hava fritözleriyle doludur. Akıllı bir satın alma için kadran denetimleri yahut dijital ekranla birlikte gelen modeli tercih edin. Bu, talimatlarınızda daha hassas olmanızı ve sıcaklık ayarlarını denetim etmenizi sağlar. Ayrıyeten yapışmaz kaplamalı hava fritöz sepetine sahip olanlara da dikkat edin. Hava fritözünüzde bu özelliğe sahip olduğunuz için minnettar olacaksınız.
 • Bütçenize Uygun mu?
  Ayrıca bir hava fritözü satın almadan evvel ne kadar harcamak istediğinizi de düşünmelisiniz. Dürüst olalım, biraz kıymetliler, bu yüzden burada yanlış gitmek istemezsiniz. Gereksinimlerinizi göz önünde bulundurun ve bütçenize uygun olanı satın alın. Sırf orta sıra kullanmayı planlıyorsanız, kolay bir taneyle yönetim edebilirsiniz. Lakin daha fazla kullanmayı planlıyorsanız fazladan birkaç kuruş harcamaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu