Haberler

LED projeksiyon cihazları nasıl çalışır ?

Herkes hayatının bir noktasında projektör kullanmıştır, fakat çok az insan LED projektörlerin nasıl çalıştığını hakikaten bilir. Hiç sinemaya gittiniz ve kendinizi imgelerin ekranda tam olarak nasıl gösterildiğini merak ederken buldunuz mu? Yanıt bir projektördür. Sinema salonlarından toplantı odalarına, sınıflardan kendi konutunuza, bir projektör çok taraflı bir kittir. Ancak nasıl çalışır?

Pekala LED projektör nasıl çalışır?

Bir LED projektörün tam olarak nasıl çalıştığını tartışmadan evvel, projektörleri genel olarak anlamamız gerekir. Projektör, bilgisayar, TV yahut oyun sisteminden bir imgeyi ekrana yansıtmak için kullanılan kolay bir teknolojik aygıttır. Işığı küçük, şeffaf bir mercekten geçirip filtreleyerek ve bunu bir ekrana yansıtarak çalışır.

Renk oluşturmak için renkli filtreler yahut renk tekerlekleri kullanan tipik bir lamba tabanlı projektörün bilakis, bir LED projektörde, beyaz bir ışık oluşturmak için kırmızı, yeşil ve mavi LED ampullerin bir kombinasyonu kullanılır ve bu daha sonra mercekten filtrelenir. ekranda bir manzara oluşturur.

Işık Kaynağı: LED

LED’ler imaj üretmenin uygun maliyetli bir yoludur, bu nedenle LED projektörlerin satın alınması ekseriyetle ucuzdur, daha az elektrik kullanır ve çok süratli açılır. Renk oluşturmak için renkli filtreler yahut renk tekerlekleri kullanan tipik bir lamba tabanlı projektörün bilakis, bir LED projektörde, beyaz bir ışık oluşturmak için kırmızı, yeşil ve mavi LED ampullerin bir kombinasyonu kullanılır ve bu daha sonra mercekten filtrelenir. ekranda bir imaj oluşturur.

Ayrıca, hacimli bir lambaya muhtaçlık duymadıkları için bu projektörler ekseriyetle daha küçüktür ve bu nedenle kurulumları daha kolaydır.

Dezavantajı, LED görüntü projektörlerinin en âlâ imgeyi üretmemesi ve yüksek lümen çıkışına sahip olmamasıdır, bu nedenle aydınlık odalar için uygun değildir.

LED projektörler farklı Ortamlarda nasıl çalışır?

LED projektörler, klâsik lambalı ve lazer tabanlı modellerle karşılaştırıldığında çok taraflıdır. İster cümbüş ister iş olsun, her türlü nizama girmenin yolunu bulurlar. Birtakım pratik kullanım senaryolarına bir göz atalım:

Ev de LED Projektör

LED projektörlerin yükselişiyle konut sineması tecrübesi hiç bu kadar erişilebilir olmamıştı. Yoğunluk ve renk reprodüksiyonu, geçmişte yaygın bir meseleydi, rahatsız edici fan gürültüsünden bahsetmiyorum bile görsel-işitsel daldırma. LED projektörler bu eksiklikleri gideriyor ve artık 4K’ya kadar çözünürlük sunuyor. Ayrıyeten %125 Rec’lik geniş bir renk gamı üretirler. 709, cümbüş sanayisindeki ana standart. Bilhassa projektörünüzü âlâ bir hoparlör seti ile eşleştirirseniz, artık meskeninizde gerçek bir sinema tecrübesi bekleyebilirsiniz.

Okullar da LED Projektör

Eğitimdeki projektörlerin muteber, konseyimi kolay ve az bakım gerektirmesi gerekir. Anında açılan, uzun ömürlü ve zahmetsiz konfigürasyona sahip LED projektörler, tüm bu kutuları işaretler. Bilhassa okullar için değerli olan, artık ampul değiştirmeye gerek kalmamasıdır, bu da öğretmenler için daha az aksama müddeti ve okul yöneticileri için daha az maliyet manasına gelir. Dahası, artık dahili hoparlörlerle kompakt bir formatta geliyorlar ve bu da okul seyahatlerini daha da eğlenceli hale getiriyor.

İş de LED Projektör

LED projektörler, iş ortamında bir cazibe üzere çalışır. Ekran yansıtma, data transferi ve güç için USB-C ve Wi-Fi üzere özelliklerle kapsamlı irtibat sunarlar. Anında güç açma, toplantılarda vakitten tasarruf sağlar ve LED ömrü, vakit içinde TCO’nun azalmasına yol açar. Kısa yansıtma açısı oranları, daha evvel asla mümkün olmayan küçük toplantı odalarında kurulumlara da imkan tanır. Ve tıpkı okullarda olduğu üzere, dahili pilleri ile portatif modeller de ofis dışındaki sunumlar bağlamında satış işçisi için kullanışlı oluyor.

Vankyo Leisure 495W 4K Takviyeli 5G Wi-Fi + Bluetooth LCD LED Projeksiyon Aygıtı – 220 İnç Yansıtma – HiFi Dolby Ses Sistemi

Pekala LED Projektörlerde Parlaklık ne demektir?

ANSI lümen cinsinden ölçülen projektör parlaklığı, imajınızı net bir biçimde görebilmek istiyorsanız çok değerlidir. Bunun nedeni, lümen ne kadar fazla ve hasebiyle imaj ne kadar parlaksa, imajınız ortam ışığından o kadar az etkilenir. Bir projektörün lümeni düşükse, öteki ışık kaynakları görmeyi çok zorlaştıracağından manzarayı sadece karanlık bir odada görebileceksiniz.

Tipik olarak, dış yerde izlemek için olağanüstü bir fotoğraf arıyorsanız, bir projektör için güzel bir parlaklık 2000-3000 lümen civarındadır, lakin bu, güneşin parlaklığı ve imgelerinizin kalitesi üzere bir dizi öteki faktöre bağlıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu