Haberler

Powerbank alırken Bunlara dikkat edin! Sizler için sıraladık.

Powerbank satın almadan evvel bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sıralamaya çalıştık.

Nerede olursanız olun taşınabilir aygıtınızın pilini şarjlı tutun.
Size yardımcı olmak için, powerbank için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken sekiz şeyi burada bulabilirsiniz.

 • Şarj Kapasitesi…
 • Şarj Çıkışı ve Girişi…
 • Marka adı…
 • Bağlantı Noktalarının Sayısı ve Türü…
 • Malzeme Kalitesi…
 • Taşınabilirlik…
 • Güvenlik özellikleri…
 • LED Göstergeler…

Powerbank ile neleri şarj edebilir?

Bu pil paketleri, akıllı telefonunuzdan ve tabletinizden dizüstü bilgisayarlara ve Nintendo Switch üzere taşınabilir oyun konsollarına kadar çabucak hemen her şeye güç sağlayabilir. Lakin öncelikle taşınabilir medya ve bağlantı aygıtlarını amaç alıyorlar.
Çoğu, bir akıllı telefonu birden çok defa şarj edebilir ve birkaçının birden fazla çıkışı vardır, bu da size iki akıllı telefon yahut akıllı telefonunuz ve tabletiniz üzere birden fazla aygıtı birebir anda şarj etme seçeneği sunar.
Hatta kimi modellerde dizüstü bilgisayarlara güç sağlamaya yetecek kadar güç bulunur, lakin bunu sadece bir elektrik prizine erişiminiz olmadığında yakalanırsanız yahut dizüstü bilgisayar şarj aygıtınızı unuttuysanız öneririz. Acil durumlarda kullanışlıdır lakin standart harici güç kaynağınızın yerini almaz.

Powerbank alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konular şunlardır:

 • Boyut
 • Şekil
 • Ağırlık
 • Kapasite

Mevcut gücün hoş ve net bir göstergesi de kullanışlıdır; kimi modellerde çubuklar yerine dijital ekran gösterilir (örn. “%80 kalan”).

Pawerbank kapasitesi nedir?

Miliamper saat (mAh) olarak gösterilen kapasite, şarj etme kapasitesinin kabaca bir göstergesidir; sayı ne kadar yüksek olursa, powerbanknın şarjı bitmeden aygıtınıza o kadar fazla güç iletebilir. Yine şarj gerektirmeden evvel akıllı telefonunuzu en az iki defa büsbütün şarj edebilecek bir powerbank bulmaya çalışın, zira bu sizi bir kezde bir ila iki gün boyunca inançta tutacaktır.
Güç bankaları tek şarjdan (3000 mAh) çok daha fazlasına (20.000 mAh) kadar değişebilir ve en yeni akıllı telefonların birçoklarında 3000 mAh civarında bir pil bulunur. 10.000 mAh kapasiteli bir powerbank, akıllı telefonu üç keze kadar, 20.000 mAh kapasiteli bir powerbank ise altı kezden fazla şarj edebilmelidir.
Taşınabilir şarj aygıtının ölçülen kapasitesini telefonunuzun belirtilen kapasitesine bölerek yaklaşık şarj sayısını hesaplayabilirsiniz. Sonuç, toplam suçlama sayısıdır.

Ebat ve ağırlık

Boyut ve tartı ekseriyetle mAh kapasitesiyle birlikte artar. 20.000mAh model kullanışlı bir seçenek üzere görünse de cebinize yahut çantanıza sığmayacak kadar büyük olabilir.
Bir günlük müzik şenliğinde, piknikte yahut dışarıda geçireceğiniz bir gecede telefonunuzu şarjda tutmak istiyorsanız, en az 6000-10.000 mAh kapasiteli cep boyutunda bir modele bakın. Sizi birkaç gün güçten uzaklaştıran yürüyüşler üzere öbür durumlar daha büyük modeller gerektirebilir, lakin bunlar çoklukla birçok cep için çok büyüktür.

Form ve stil

Powerbank ‘ı çantada taşımayı planlıyorsanız bu çok fazla sorun değil. Fakat garip haller ve hantal dizaynlar cebiniz için rahatsız edici olabilir. Akıllı telefona benzeri boyut ve biçime sahip olanı bulmaya çalışın.
Cihazınızı bir powerbank ‘a bağlama
Çoğu powerbank aşağıdaki şarj girişlerinden en az birine sahip olacaktır.

 • USB-A: Son 15 yılın neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarında, sabit disklerinde ve TV’lerinde bulunan dikdörtgen formlu temas noktası.
 • Mikro/mini USB: Çoklukla akıllı telefonlarda ve başka taşınabilir aygıtlarda kullanılan minyatür USB çeşidi.
 • USB-C: USB-A’nın tıpkı vakitte çevrilebilen yeni, kompakt versiyonu, böylelikle onu hakikat biçimde takma konusunda endişelenmenize gerek yok. Boyutu ve çok taraflılığı nedeniyle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar üreticileri ortasında kendine yer ediniyor.
 • Kablosuz: Az sayıda model, akıllı telefonunuzu powerbankna yerleştirerek kablosuz olarak şarj etmenize imkan tanır. Bunun çalışması için telefonunuzun kablosuz şarjı da desteklemesi gerekir.

Yüzeyin altında çalışan USB aygıt yazılımı, girişlere kablo üzerinden ne kadar bilgi, güç ve sürat geçebileceği üzere ne yapmaları gerektiğini söyler. Buna, güç bankalarında tanınan bir özellik olan ‘hızlı şarj’ da dahildir.

Süratli şarj Nedir?

Bir aygıtı başarılı bir biçimde süratli şarj etmek için üç şeye gereksiniminiz olacak:

 • uyumlu bir powerbank
 • uyumlu bir kablo
 • hızlı şarjı kabul edecek bir aygıt.

Powerbank ve onunla birlikte gelen kabloyla süratli şarjın reklamı yapılıyorsa, birinci iki nokta inançlı bir bahistir; bu nedenle, aygıtınızın gerekli devrelere sahip olup olmadığına nitekim bağlıdır. Aksi takdirde kullanamayacağınız bir özellik için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
Hızlı şarj olup olmadığını doğrulamak için üreticinin web sitesinde aygıtınızın özelliklerini denetim edin. Bu bilgi mevcut değilse ve giriş düzeyi bileşenlere sahip düşük kaliteli bir aygıt yahut daha eski bir model kullanıyorsanız, süratli şarj özelliğinin olmadığını varsaymak yanlış olmaz.

Bir Powerbank ‘ın bir aygıtı şarj etmesi ne kadar sürer?

Çoğu powerbank, akıllı telefon üzere standart 3000 mAh’lık bir aygıtı yaklaşık 90 dakikada şarj edebilir; bu artık bir tehlike işaretidir. powerbanknın yine şarj olma müddeti o kadar da sorun değil, zira onu gece boyunca fişe takılı bırakabilirsiniz, lakin daha süratli olması ekseriyetle daha yeterlidir.
Bir powerbanknın aygıtınızı şarj edebilmesi için birkaç şeyin eşleşmesi gerekir. powerbanknın çıkışının, şarj etmek istediğiniz aygıtın ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Akıllı telefonlar küçük bir akımı şarj edebilir, tabletler daha fazlasını gerektirir, dizüstü bilgisayarlar ve el konsolları ise yeniden daha fazlasını gerektirir.
Çıkış, aygıtın talepleriyle eşleşir yahut bu talepleri aşarsa, kullanım sırasında şarj olur. Çıkış, aygıtın ihtiyaçlarını karşılıyorsa yahut yetersiz kalıyorsa, pil ömrü yavaş yavaş artacaktır lakin kullanım sırasında şarj edilmeyecektir. Bu durumda, powerbank aygıtı şarj etmiyor, ‘güç veriyor’. Fakat aygıt kapatıldığında şarj olur.

USB-C’ye gereksiniminiz var mı?

USB-C, geçtiğimiz yıl boyunca birçok aygıtta kullanılmaya başlanan standart bir temastır. Görsel olarak USB-A’nın köşeleri yuvarlatılmış kompakt bir versiyonudur. Güç bankaları bağlamında iki değişik özellik ekler: çevrilebilir temas modülüne ek olarak, USB-C her iki tarafta de şarj gönderebilir ve süratli şarjı dayanaklar.
USB-A süratli şarj ilişki noktası üzere USB-C de sadece üstte belirtilen şartlar geçerli olduğunda çalışır. Fakat tıpkı vakitte USB-C özellikli bir aygıta da takmanız gerekir. Şayet elinizde yoksa paranızı USB-C powerbankna harcamayın.

Powerbank ile uçağa bindirebilir misiniz?

İyi haber şu ki, kapasitesi 27.000 mAh yahut altında olduğu sürece güç bankanızı yanınıza alabilirsiniz, fakat onu bagaja koymak yerine el bagajınızda taşımanız gerekecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu