Haberler

LIDAR VE LAZER ARASINDAKİ FARKLAR

Lazer ve LiDAR tıpkı şey midir? Bu, birçok insanın başını karıştıran bir sorudur ve insanların birçok ikisinin de birebir olduğuna inanır. LIDAR ise bir teknik yahut süreçtir, halbuki lazer bir aygıttır. Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) sanayisinde, LiDAR teknolojisi, binaları taramak ve bunları inşa edilmiş 3D BIM modellerine dönüştürmek için binalarda bir 3D arayıcı olarak kullanılır.

Lazer Teknolojisi

“Lazer”, “uyarılmış radyasyon emisyonu ile ışık amplifikasyonu” manasına gelir ve ışığı üretmek yahut yükseltmek için bu kavram üzerinde çalışan aygıtları söz eder. Günlük olarak kullandığımız eserlerin birçok büyük ölçüde lazerlere dayanmaktadır. Blu-Ray ve DVD oynatıcılarda disklerden bilgi okumak için lazer teknolojisi kullanılır. Barkod tarayıcılar, lazerleri kullanarak dataları işler. Lasik göz ameliyatı üzere cerrahi tedaviler için lazer kullanımı da yaygındır. Kesme, oyma, delme ve işaretleme, lazerlerin genel kullanım alanlarıdır.

LiDAR Teknolojisi

“Işık algılama ve menzil belirleme”, bazen “tarama” yahut “3D tarama” olarak da anılan LiDAR olarak kısaltılır. Bir LiDAR sistemi, haritalama için saniyede 1 milyon darbeye kadar ateşleyebilir. Direkt tarayıcıya geri yansıtılacak ışığın ölçüsü alınır. Akabinde ışık suratı kullanılarak iki nokta ortasındaki uzaklık belirlenir. Sonuç olarak, ölçülen yerlerin dijital tasviri, tüm çevreyi kıymetlendirir ve yenileme yahut yeni inşaat için planlar geliştirir.

Benewake Lidar Uzaklık bulucu

Bir aralık bulucu, atmosferin tertibini ve yapısını ölçmeyi kolaylaştırmak için delici lazer darbeleri kullanır, lazer ise tek renkli, algılanabilir bir ışık huzmesi üreten bir teknolojidir. Bu, ikisi ortasında değerli bir ayrımdır.

Lazer ve LiDAR ortasındaki fark nedir?

  • Lazer, tek renkli anlaşılır bir ışık demeti üreten bir aygıttır.
  • LIDAR, nüfuz eden lazer ışık darbeleri kullanarak ortamın tertibini ve yapısını ölçer.
Lazer bir cihazdır LiDAR bir teknolojidir
Lazer LiDAR kullanmaz LiDAR, Lazer ışını kullanır
Lazer vs Lidar

LiDAR Süreci: nasıl çalışır?

LiDAR sensörü binaya darbeli ışık dalgaları yayar.
Bu darbeler binadan seker ve sensöre geri döner.
LiDAR sensörü, gönderildikten sonra her bir darbenin sensöre geri dönmesinin ne kadar sürdüğünü ölçerek her bir darbenin kat ettiği arayı hesaplar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu