Haberler

Airfryer haznesi kaç litre olmalı? Hava Fritözü Kapasitesini Anlamak

AIRFRYER BOYUTLARI – HANGİ BOYUT HAVA FRİTÖZÜNE GEREKSİNİMİM VAR?

İşte bu yazıda sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Onlarca yıl boyunca mutfak aletleri çağdaş teknolojiyle geliştirildi ve Airfryerda da durum farklı değil.

Orijinal Airfryer 1945 yılında William L. Maxson isminde bir adam tarafından icat edildi. Maxson Whirlpool Fırınını icat etmesine yol açan, dondurulmuş besinlere ve tekrar ısıtma sürecine olan hayranlığı vardı. Bu Airfryernde, ünitenin ardına takılı, sıcak havayı yiyeceğin etrafında dolaştıran bir fan bulunan 120 DC voltluk bir ısıtma elemanı vardı.

O tarihten bu yana, 2010 yılında Philips birinci çağdaş Airfryernü piyasaya çıkarana kadar bu orjinal dizaynda pek çok değişiklik yapıldı. Bu Airfryer, yiyecekleri daha az yağla daha süratli ve daha kolay pişirdiği için yemek pişirme dünyasında ihtilal niteliğindeydi.

Söylemeye gerek yok, pazar süratle benimsendi ve bugün pek çok model, marka ve boyutta hava fritözleri var.

Tüketiciler artık o kadar çok seçenekle şımartılıyor ki karar vermek sıkıntı olabiliyor. Göz önünde bulundurmanız gereken birinci şey, hangi boyuttaki kapasiteli Airfryernün sizin için en uygun olacağıdır.

Boyut değerlidir: Hava Fritözü Kapasitesini Anlamak

Airfryer ‘ın ne kadar olağanüstü olduğunu duydunuz ve bir tane satın almayı planlıyor olabilirsiniz. Hava fritözleri hakkında bilgi almak için internette arama yapmaya başladığınızda, daima olarak “kapasite” sözüyle karşılaşırsınız. Bu terim bana yabancı geliyor ve doğruyu söylemek gerekirse, bunu birinci duyduğumda ben de biraz şaşırmıştım! Lakin aslında hayli kolay.

Airfryer Boyutlarını Seçme

Ne kadar kapasiteye gereksiniminiz olduğunu bilmeniz için kaç bireye yemek pişireceğinizi düşünmek düzgün bir fikirdir; örneğin, 2-4,5 l kapasiteli bir Airfryer 1-2 kişi için uygundur ve havada kızarttığınız şeye bağlı olarak 4,5-10 l kapasiteli bir Airfryer 2-4 kişi için daha iyidir

Airfryernüzün boyutuna karar verirken dikkate almanız gereken ana faktörler şunlardır:

Airfryernün kullanım gayesi nedir?

Yiyecekleri süratli bir halde yine ısıtmak ve gün boyunca hafif yemekler hazırlamak için alternatif bir pişirme usulü arıyorsanız, daha küçük bir Airfryernü tercih edebilirsiniz.
Bununla birlikte, tam öğünleri pişirmek için kullanmayı düşünüyorsanız sonraki birkaç soruya dayanarak daha büyük bir Airfryerne gereksiniminiz olup olmadığını düşünmeniz gerekir.

Nizamlı olarak kaç şahsa yemek pişiriyorsunuz ve iştahları ne kadar büyük?

İşte farklı boyutlara süratli bir bakış:

  • 1-2 kişi: 1 ila 2 Quart (0,95 ila 1,9 Litre) ortasında bir Küçük Airfryer.
  • 2-3 kişi: 2 ila 3 Quart (1,9 ila 2,8 Litre) ortasında küçük bir Airfryer.
  • 3-4 kişi: 4 ila 6 Quart (3,8 ila 5,7 Litre) ortasında Aile boyutunda bir Airfryer.
  • 5-6 kişi: 7 ila 8 Quart (6,6 ila 7,6 Litre) ortasında ekstra büyük bir Airfryer.
  • 7-9 kişi: 9 Quart ila 30 Quart (8,5 ila 28,4 Litre) ortasında değişebilen çok fonksiyonlu bir Airfryer.
  • Mutfağınızda tezgah alanının bulunması.
  • İhtiyaç duyduğunuzdan daha büyük bir Airfryer tercih edebilirsiniz lakin daha büyük bir Airfryernün tezgahta çok fazla yer kaplayabileceğini unutmayın.
  • Yapmak isteyeceğiniz son şey, Airfryernü dolaptan tezgah alanına ve geri taşımaktır.

Diyet gereksinimleriniz yahut tercihleriniz neler?
Kemik üzerinde sistemsiz halli ve hacimli etler olmasını seviyorsanız, sepete sığabilmesi için daha büyük bir Airfryerne gereksiniminiz olabilir.

Airfryer 8 litre kapasiteli

Her boyutun avantajları

Hava fritözleri farklı boyutlarda mevcuttur ve her biri kullanıcıların değişen muhtaçlıklarını karşılamak için eşsiz avantajlar sunar. Küçük boyutlu hava fritözleri, rahatlığa ve taşınabilirliğe öncelik veren bireyler için ülküdür. Bu modeller, büyük modellere nazaran daha az yağ gerektirir ve daha az özelliğe sahiptir, lakin yeniden de tek porsiyon yahut iki şahsa kadar süratli ve kolay yemek hazırlamak için kâfi gücü sunarlar.

Orta uzunluk hava fritözleri, ortalama uzunluk yemeklerde daha hassas pişirme denetimi isteyenler için ülküdür. Ayarlanabilir sıcaklık ayarları ve dijital zamanlayıcılar sayesinde kullanıcılar pişirme müddetlerini gerçek bir biçimde denetim edebiliyor; bu da bu modelleri tek porsiyonluk yemeklerden aile yemeklerine kadar hazırlamak için ülkü hale getiriyor.

AIRFRYER ORTA İLE BÜYÜK KAPASİTE

Bütün havuç yahut kuşkonmaz üzere zerzevatları kızartmayı planlıyorsanız, bu cins sebzelerin uzunluklarını alabilecek kadar büyük bir hava fritöz sepetine gereksiniminiz olacaktır.
Küçük, yuvarlak bir sepet, daha uzun zerzevatları yahut bir modül kaburgayı havada kızartmak/kızartmak için işe yaramaz zira yiyecek sığmaz. Bütün tavuk yahut rosto sığır eti üzere öteki yiyecekler de yemek hazırlama amaçlarınızı gerçekleştirmek için aile boyutunda daha geniş bir fritöz gerektirir.
Bu nedenle, yeni Airfryernüzü mutfağınızın günlük pişirme rutinine nasıl dahil etmeyi planladığınıza çok dikkat edin. Bu yeni aygıt yalnızca atıştırmalıklar için mi yoksa aile yemekleri için de mi kullanılacak?
Airfryer boyutunu seçerken yemek pişireceğiniz kişi sayısı değerli bir faktördür. Aileniz büyükse, aile yemeklerini havada kızartmak için bol ölçüde alan sağlayan büyük bir Airfryeryle çok keyifli olacaksınız.
Daha büyük bir Airfryernü inançlı bir halde çalıştırmak, havalandırmak ve saklamak için mutfağınızda kâfi alana sahip olduğunuzdan emin olun.

Büyük boyutlu hava fritözleri, sekiz şahsa kadar olan toplantılar ve partiler için sıklıkla daha büyük yemekler hazırlayanlar için harikadır. Bu modeller daha yüksek performans sunar ve ayarlanabilir sıcaklık ayarları ve evvelce programlanmış fonksiyonlar üzere daha fazla özelliğe sahip olup kullanıcılara tabakları üzerinde daha fazla denetim sağlar.

Airfyer 7 LT kapasiteli

Airfryer seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Hangi nedenle olursa olsun bu kılavuzdaki hava fritözlerinden birini tercih etmeseniz bile, bir Airfryer seçerken çoklukla aklınızda bulundurmanız gereken ana şeyler şunlardır:

KAPASİTE: Hava fritözleri, litre cinsinden belirtilen farklı kapasitelere sahip tüm farklı hal ve boyutlarda mevcuttur; bu kılavuzda yer alan hava fritözleri 2 l’den 22 l’ye kadar değişir. Ne kadar kapasiteye gereksiniminiz olduğunu bilmeniz için kaç bireye yemek pişireceğinizi düşünmek düzgün bir fikirdir; örneğin, 2-4,5 litre kapasiteli bir Airfryer 1-2 kişi için uygundur ve havada kızartma yaptığınız şeye bağlı olarak 4,5-10 litre kapasiteli bir Airfryer 2-4 kişi için daha düzgündür. Kapasite ne kadar fazla olursa, tıpkı anda o kadar fazla yemek pişirebilirsiniz.

BİR ÇEKMECE Mİ İKİ Mİ? Kimi hava fritözlerinin iki çekmecesi vardır, bu sayede birebir anda iki farklı şeyi (farklı zamanlama ve sıcaklıklarda) pişirmenize imkan tanır, böylelikle yemeğinizin iki bileşenini (örneğin bir çekmecede tavuk, başkasında patates kızartması) tıpkı anda pişirebilirsiniz. küçük konutların bile yararlı bulacağı bir şey. Ninja Foodi Max üzere kimi hava fritözlerinin çekmeceleri bile yoktur – bunun yerine George Foreman ızgarası üzere açılırlar (ve bu da sağlıklı ızgara olarak ikiye katlanır!) lakin genel olarak çekmece tasarımı daha yaygındır.

TEZGAH ÜSTÜ ALANI: Hava fritözleri ortalama olarak çok büyük olmasalar da tezgahta bedelli bir yer kaplarlar, bu nedenle alanınıza uygun olanı almanız değerlidir. Çok sayıda farklı boyutta fritöz mevcuttur, bu nedenle lütfen evvel makinenin ölçülerini dikkate aldığınızdan emin olun – bariz bir halde belirtiyor olabilirim, fakat bir Airfryernün çekmeceleri ve kapasitesi ne kadar azsa, o kadar küçük olur.

DİJİTAL EKRAN: Kimi hava fritözlerinde gezinmeyi kolaylaştıran bir dijital ekran bulunurken kimilerinde bunun yerine yalnızca iki kadran bulunur; her şeyi çok net bir halde ortaya koyduğu için şahsî olarak ekranın olmasını seviyorum, fakat bunlar ekseriyetle sırf daha değerli modellerde görünür.

EK ÖZELLİKLER: Daha evvel de belirttiğim üzere, birçok Airfryernün Airfryer olmasının yanı sıra ek özellikleri de vardır, bu nedenle hangi özelliklerin sizin için en faydalı olacağını düşünmek yeterli olur. Kimileri kızartma, fırında pişirme ve tekrar ısıtma üzere ekstra özelliklere sahipken (bunlar hiçbir halde ömrü değiştirmez), kimileri yavaş pişirme/düdüklüde pişirme yapabilir ve hatta Ninja Foodi Max, George Foreman Grill olarak ikiye katlanır. Ayrıyeten Sage’den bir mikrodalga fırın ve bir Airfryer de var; bu, rastgele bir ek yer kaplamadan mikrodalga fırınınızın yerini alabildiği için oyunun kurallarını daha da değiştiriyor.

GÜRÜLTÜ: Hava fritözleri katiyetle en sessiz aygıtlar değildir! Kullanımda olduklarında hayli gürültülü olabilirler, bu da bilhassa açık planlı hayatınız varsa dikkate alınması gereken bir şey olabilir. Fakat buna alıştığınızı itiraf etmeliyim! Gürültüyü derecelendirmem gerekirse, ortalama bir fritözün saç kurutma makinesinden daha sessiz, fakat mikrodalgadan daha gürültülü olduğunu söyleyebilirim. Tüm hava fritözleri ekseriyetle tıpkı düzeyde ses çıkarır, lakin bu yalnızca bilmeniz gereken bir şeydir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu