Haberler

GaN şarj cihazı – nedir bu? Nasıl çalışır? ve Neden İhtiyacınız Var?

Bir GaN şarj aygıtı, güç dönüştürme sürecinde Galyum Nitrür (GaN) yarı iletkenlerini kullanan bir şarj aygıtı cinsidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan klasik silikon bazlı şarj aygıtlarına bir alternatiftir.

Telefonunuzun daima şarjının bitmesinden sıkıldınız mı? Ya da yavaş şarj suratlarından bıktınız mı? Bu sorulardan rastgele birine “evet” karşılığı verdiyseniz, bir GaN şarj aygıtına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

GaN şarj aygıtı – nedir bu?

Bir GaN şarj aygıtı, galyum nitrür yarı iletken elemanları kullanan bir şarj aygıtı çeşididir – hasebiyle ismi. GaN, galyum (Ga) ve nitrür (N) kimyasal isimlerinin kısaltmasıdır. Klâsik silikonun (Si) bilakis, GaN şarj aygıtlarında yarı iletken materyal olarak kullanılan da bu kimyasal bileşiktir.

GaN teknolojisi, şarj aygıtlarını klasik silikon olanlara kıyasla daha kompakt, daha hafif ve daha verimli hale getirir. Galyum nitrür bu nedenle performansı, boyutu ve öbür parametreleri uygunlaştırmak için kullanılır. GaN şarj aygıtları, akıllı telefonların, tabletlerin, dizüstü bilgisayarların ve hatta elektrikli otomobillerin daha süratli şarj edilmesini sağlar. Evet, elektrikli araç şarj aygıtlarında da GaN teknolojisi kullanılıyor.

Galyum Nitrit Neden Silikondan Üstündür?

Galyum nitrür, silikona nazaran birçok avantajı olan yarı iletken bir gereçtir. Daha küçük transistörler ve sonuç olarak daha küçük çipler yapmak için kullanılabilir. GaN, daha yüksek güç düzeylerini işleyebilir ve silikondan daha süratli şarj eder. Bu, 5G radyo ve süratli şarj olan aksesuarlar üzere uygulamalar için eksiksiz olduğu manasına gelir. Ve elektriği daha yeterli ilettiği için ısınmadan daha fazla gücü kaldırabilir.

GaN şarj aygıtları daha süratli şarj edebilir. Örneğin 100W GaN Şarj Aygıtı, bir MacBook Pro 15.4”ü sırf 2 saatte %0’dan %100’e şarj edebilir! GaN şarj aygıtları ayrıyeten klâsik şarj aygıtlarından daha verimlidir. Bu, ısı olarak daha az güç harcadıkları manasına gelir, bu nedenle hacimli soğutma kanatçıklarına yahut ısı emicilere gereksinim duymazlar. Bu onları daha küçük ve daha hafif yapar, bu da her vakit hareket halindeyseniz kullanışlıdır.

Düşük şarj suratlarından bıktıysanız yahut daha kompakt ve taşınabilir bir şarj aygıtı arıyorsanız, bir GaN şarj aygıtı düşünmeye kıymet.

Galyum nitrür yahut silikon bazlı şarj aygıtları, özelliklerinde farklılık gösterir. İşte birtakım değerli farklılıklar:

  • Yeterlik. GaN şebeke şarj aygıtları, silikon şarj aygıtlarından çok daha verimlidir. GaN bileşenleri elektrik gücünü daha az ısı kaybıyla dönüştürür. Bu, aygıtlar için daha düşük güç tüketimi ve daha kısa şarj mühletleri manasına gelir.
  • Güç verimliliği. Daha az güç kaybı, GaN şarj aygıtlarının daha verimli olduğu manasına gelir. Bu da daha düşük elektrik faturaları manasına gelir.
  • Boyut. GaN şarj aygıtları tipik olarak silikon şarj aygıtlarından daha küçük ve daha kompakttır. Galyum nitrür teknolojisi, daha küçük bir boyutta daha yüksek verimlilik ve daha yüksek çalışma frekansı sağlar. Bu nedenle GaN şarj aygıtlarının dizaynları daha kompakt hale getirilebilir.
  • Çalışma sıcaklığı. GaN şarj aygıtları, performanstan ödün vermeden daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Bu, bilhassa daha fazla ısı üretme eğiliminde olan süratli şarj aygıtları için değerlidir.

GaN şarj aygıtı ile hangi aygıtı şarj edebilirim?

Galyum nitrür daha yüksek voltaj iletebilir ve daha fazla güç taşıyabilir. Bu nedenle, bu teknolojide üretilen şarj aygıtları çoklukla daha yüksek bir şarj gücü sunar. 65W GaN şarj aygıtı, 100W GaN şarj aygıtı ve hatta 140W GaN şarj aygıtı – bu teknolojinin sonu yoktur. Daha yüksek şarj gücü, daha uzun bir uyumlu aygıt listesi manasına gelir.

GaN şarj aygıtı ile akıllı telefonları, tabletleri, dizüstü bilgisayarları, akıllı saatleri şarj edebilirsiniz. Ayrıyeten birçok GaN şarj aygıtının birden fazla güç temas noktasına sahip olduğunu unutmayın. Böylelikle pili birebir anda birkaç aygıtta şarj edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu