Haberler

3D Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

FDM 3D Yazıcı larda Aranacak Temel Özellikler:

 • Bowden yahut Direkt Tahrikli Ekstruder
 • Yapı Plakası Malzemesi
 • Kontrol Ekranı
 • Sessiz Sürücüler

Bowden yahut Direkt Tahrikli Ekstruder

Bowden yahut Direct Drive olmak üzere 3D yazıcılara sahip iki ana ekstrüder tipi vardır. Her ikisi de olağanüstü bir standartta 3D modeller üretebilir, lakin ikisi ortasında birkaç fark vardır.

Standart FDM baskı materyalleri kullanarak yüksek sürat ve ayrıntılarda doğruluk gerektiren 3D modeller basacaksanız, bir Bowden ekstruder ziyadesiyle kâfi olacaktır.

 • Daha hızlı
 • Daha hafif
 • Yüksek Hassasiyet

3D yazıcılarınızda aşındırıcı ve sert filamentler yazdırmayı planlıyorsanız, direkt tahrikli bir ekstruder kurulumuna gitmelisiniz.

 • Daha yeterli geri çekme ve ekstrüzyon
 • Çok çeşitli filamentler için uygundur
 • Küçük boyutlu motorlar
 • Filamenti değiştirmek daha kolay

3D Yazıcı Yapı Plakası Malzemesi

Filamanın yüzeye hoş bir halde yapışması için 3B yazıcıların kullandığı bir dizi yapı plakası materyali vardır. En yaygın yapı plakası materyallerinden kimileri temperlenmiş yahut borosilikat cam, manyetik bir esnek yüzey ve PEI’dir.

Kullanacağınız filamentle düzgün çalışan bir yapı yüzeyine sahip bir 3D yazıcı seçmek güzel bir fikirdir.

Hepsi ekseriyetle kendi formülleriyle uygundur, lakin bence PEI yapı yüzeyleri, çeşitli materyallerle en düzgün sonucu verir. Yeni yatak yüzeyini satın alıp 3D yazıcınıza takarak her vakit mevcut 3D yazıcı yatağınızı yükseltmeyi seçebilirsiniz.

3D Yazıcı – Artillery Genius Pro Printer

Denetim Ekranı

Kontrol ekranı, 3D baskılarınız üzerinde düzgün bir denetime sahip olmanız için hayli değerlidir. Seçenekler ortasında gezinmek için bir dokunmatik ekran yararlı olmakta. Her ikisi de epeyce yeterli çalışıyor, lakin dokunmatik ekrana sahip olmak işleri biraz kolaylaştırıyor.

Kontrol ekranı ile ilgili bir öteki şey de 3D yazıcının eser yazılımıdır. Birtakım 3B yazıcılar, erişebileceğiniz denetim ölçüsünü ve seçenekleri artıracaktır, böylelikle epey çağdaş bir eser yazılımına sahip olduğunuzdan emin olmak işleri kolaylaştırabilir.

3D Yazıcı Baskı Plakası Boyutu

Reçine 3D yazıcılardaki yapı plakası boyutunun her vakit filament 3D yazıcılardan daha küçük olduğu biliniyordu, lakin vakit geçtikçe katiyen büyüyorlar. Reçine 3B yazıcınız için ne çeşit projeleriniz ve maksatlarınız olabileceğini belirlemek ve buna nazaran bir yapı plakası boyutu seçmek istiyorsunuz.

D&D üzere masa üstü oyunlar için sırf 3D baskı minyatürleri iseniz, daha küçük bir yapı plakası boyutu tekrar de güzel çalışabilir. Lakin birebir anda yapı plakasına daha fazla minyatür sığdırabileceğiniz için daha büyük bir yapı plakası en uygun seçenek olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu