Haberler

Drone mu Hediye Geldi? Kullanmaya Başlamanıza Yardımcı Olacak Bazı İpuçları

Yılbaışı ikramı birinci dronunuzu yeni mi aldınız? Ya da tahminen Doğum günü için bir drone? O vakit bu yazı senin için.

Son birkaç yılda drone fiyatları düşerken kaliteleri yükselmeye devam etti ve bu da onları hava fotoğrafçılığına meraklı, uçmaya meraklı yahut genel olarak teknolojiyi seven beşerler için tanınan bir armağan haline getirdi.

İlk evvel beğenilen geldiniz demek istiyoruz! Burada drone teknolojisi ve düzenlemeleri hakkında sistemli olarak yazıyoruz ve drone seyahatinize başlarken bizi bulduğunuza sevindik.

Başlamak için bilmeniz gereken birkaç kıymetli şey var; haydi bahse girelim.

Drone SHGM Kayıt işlemleri

En başta ve değerlisi drone modelinizin kayıt lı bir drone olup olmadığı ve SHGM üzerinde kayıt süreçlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı. Bu bilgilere ne süratli ulaşmanın yolu ise satın alınmış firma ile bağlantı kurmak olacaktır. Sizleri yönlendirerek gerek varsa kayıt süreçlerinizi tamamlamanız konusunda yardımcı olacaklardır. Armağanınız özel bir drone ise kayıt basamakları için bu başlıktaki yazımızı okumak için tıklayın.

Ülkemiz maddelerine nazaran 500gr ve üzeri modeller kayıt sürecine tabidir. Sivil havacılık genel müdürlüğü Sıkça Sorulan Sorular Kısmını ayrıntılı bilgi için inceleyin.

Cümbüş için mi? İş için mi Kullanacaksınız?

Yeni bir insansız hava aracı aldığınızda düşünmeniz gereken birinci şey, onu nasıl kullanmayı planladığınızdır; cümbüş için mi yoksa iş için mi uçacaksınız?

Eğlenmek için uçacaksanız, SHGM tarafından Bireysel/Amatör kullanıcı olarak görüleceksiniz ve cümbüş hedefli uçan pilotlar için olan kurallara uyacaksınız. Öte yandan, iş için uçacaksanız, ticari bir drone pilotu olarak görüleceksiniz ve uymanız gereken farklı kurallar olacak.

Nasıl uçacağınızdan emin değilseniz, Ferdî / Amatör pilot olarak başlamanızı öneririz.

Neden? Zira ticari bir insansız hava aracı pilotu olmak, bir cümbüş uçuşu pilotu olmaktan çok daha karmaşıktır ve iş için drone uçurmaya karar verirseniz, bu süreci daha sonra her vakit tamamlayabilirsiniz.

Nerede Uçulmalı ve Kanunlara Nasıl Uymalı?

Yukarıdaki aksiyonlara ve kurallara ek olarak, yeni bir drone pilotu olarak düşünmeniz gereken bir şey daha var: uçmayı planladığınız yer.

Uçmak istediğiniz yeri düşünürken, oraya uçmanıza müsaade verilip verilmediğini bilmek kıymetlidir.

Uçuşa müsaade verilmesi, 1) Hava alanının İnançlı (Yeşil) olduğu yahut 2) Bu bölgede uçmak için müsaade aldığınız manasına gelir. SHGM internet sayfasından bu bilgilere ulaşabilir, uçuş müsaadesi talebi oluşturabilirsiniz.

  • Uzaktan kumandalı Araçlar için Sivil Havacılık güvenlik kurallarına uymalısınız. Güvenlik yönergeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Drone’unuzu görsel görüş alanınızda tutun yahut yakınınızda duran ve sizinle direkt irtibat halinde olan görsel bir gözlemci kullanın.
  • Yol verin ve öbür havaaraçlarına müdahale etmeyin.
  • Drone’nuzu ulusal hava alanı sisteminin güvenliğini tehlikeye atacak formda çalıştırmayınız.
  • Uluslararası standart G Sınıfı (kontrolsüz) hava alanında 120 metre (400 fitte) yahut altında uçun.*
  • Kontrollü hava alanında (Sınıf B, C, D ve bir havaalanı için belirlenmiş E Sınıfı) Uçmayın.
Drone Hem Teknolojiye ilgi duyan Hemde Fotoğrafçılığı seven beşerler için en güzel ikram

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu