Haberler

Drone ‘ları en çok hangi sektör kullanıyor?

Drone teknolojisi çoğunlukla orduyla ilişkilendirildi. Başlangıçta uçaksavar amaç tatbikatı, istihbarat toplama ve daha tartışmalı olarak silah platformları için kullanıldılar. Drone’lar artık aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sivil rollerde de kullanılıyor:

 • Kamu İştirakleri
 • Arama kurtarma
 • Gözetim
 • Trafik izleme
 • Hava durumu izleme
 • Yangın söndürme
 • Kişisel kullanım
 • Drone tabanlı fotoğrafçılık
 • Videografi
 • Tarım
 • Yapı
 • Nakliye ve Lojistik

Drone’ları En Çok Hangi Dal Kullanıyor?

Günümüzde drone kullanan pek çok sanayi var. Drone’lar ve drone pilotları kendilerini tarımdan denizciliğe kadar her alanda çalışırken buluyor lakin tüm sanayiler drone’ları eşit formda kullanmıyor.
Bu yazıda drone’ların dünyadaki en büyük sanayilerden kimileri tarafından nasıl kullanıldığını ve drone’ları en çok hangi sanayilerin kullandığını tartışacağız.
Drone’ları en çok hangi iş, hangi kesim kullanıyor? Cevaplaması sıkıntı bir soru. İşleri daha verimli hale getirmek için drone’ların şu ya da bu formda kullanıldığını bulan pek çok sanayi var.
Ancak drone’ları en çok kullanan dalda en âlâ yedi oyuncu yarışıyor.
Drone kullanan en önemli kesimler ortasında emlak, tarım, inşaat, kolluk kuvvetleri, nakliye ve lojistik ve güvenlik yer alıyor.
Bunlardan en çok drone kullanan kesim sizi şaşırtabilir.

Drone ile Tarım

Tartışılacak birinci kesim tarımdır. Tarım, son birkaç yılda drone kullanımını büyük oranda artırdı. Geçmişte bitki sıhhati haritalaması drone’ların yapabileceği şeylerden biriydi.
Ancak bitki sıhhati haritalamalarının yanı sıra kullanımları da epey sonluydu. Haritalama teknolojisi, dronların GPS kullanarak otomatik bir yolda uçmasına ve RGB multispektral yahut termal kamera kullanarak bir plan sıhhat haritası oluşturmasına imkan sağladı.
Bu, çiftçiler için son derece faydalı olsa da, çiftçilere dönem boyunca sıhhat durumu hakkında bilgi verebileceği için sadece orada burada kullanılacaktı.

Çiftliklerin bu teknolojiyi her gün kullanması mümkün. Lakin bunu bir dönem boyunca aylık bazda yapmak kadar tesirli değildir.
Tarım sanayisinde drone’ların hakikaten tanınan olduğu nokta (drone şakası), pestisit püskürtme drone’ları, ekim drone’ları ve gübreleme drone’ları olarak kullanılmasıdır. Bunlar, büyük ölçüde pestisit, tohum ve gübre tanklarını taşımak hedefiyle özel olarak yapılmış drone’lardır.
Bu makale, sanayilerdeki drone kullanımını droneların hacmine nazaran pahalandırıyor olsaydı, pestisit, tohum ve gübre taşımak için kullandıkları drone’ların çok büyük olması nedeniyle kazanan mutlaka tarım olurdu.
Bu dronlardan kimileri, yasal olarak hala insansız hava uçağı olarak kabul edilenlerin hududunu zar güç aşıyor. Geçmişte birçok çiftlik şahıslara aitti ve çiftlikler kırsalın her yerine dağılmıştı.
Günümüzde birden fazla durumda, çiftlikler büyük şirketlerin mülkiyetindedir ve mahsuller çoklukla yan yana yerleştirilen devasa tarlalarda yetiştirilmektedir.
Bu kadar geniş bir alanı gübrelemek, bu kadar geniş bir alana tohum atmak, bu kadar geniş bir alana ilaçlama yapmak için dronelar devreye sokularak bu işin bir bilim kısmı haline getirilmesi sağlandı.

İnşaat

En fazla drone kullanan dalda öne çıkan bir öbür dal ise katiyetle inşaat. İnşaat şirketleri drone’ları pek çok gaye için kullanıyor.
İnşaatta drone kullanmanın en yaygın hedeflerinden biri inşaatın ilerlemesidir. İnşaatın ilerlemesi yararlıdır zira pilot, drone’yu kısa bir müddetliğine havaya kaldırıp geniş bir alanı ele geçirebilir.
İnşaat ilerleme fotoğraflarını günlük, haftalık yahut aylık olarak çekmek, şirketin hem mevcut projenin hem de gelecekteki projelerin ilerleme müddetini iddia etmesine ve projenin ne vakit bitebileceğini kestirim etmesine imkan tanır.

Bütçeyi aşmak ve fazla mesai yapmak inşaat şirketi için ziyanlıdır ve birtakım durumlarda para kaybetmeye başlarlar.
İlerlemeyi takip etmek yalnızca inşaat şirketi için değil, birebir vakitte projeyi finanse eden kuruluş ve inşaat bittiğinde inşaatı kullanacak müşteri kitlesi için de yararlıdır.
İnşaat fotoğrafçılığının bu kadar kıymetli olmasının bir öbür nedeni de dava müdafaasıdır.
İlerlemenin fotoğraf ve görüntülerinin belgelenmesiyle projenin ilerleyişi, projenin ne vakit başladığına, şu anda nerede olduğuna ve gelecekte nerede olacağına dair somut ispatlar sağlar.
İnşaatta ayrıyeten topografik haritalama için dronlar kullanılıyor. Bu, araştırma oyununu sonsuza dek değiştirir. Eski günlerde, bir araştırmacı topografik bir harita oluşturmak için bir site üzerinde günlerce çalışabilirdi.
Artık drone pilotları, birtakım durumlarda 30 dakika boyunca bir drone gönderebiliyor ve alanda topografik bir harita oluşturabiliyor.

Güvenlik Güçleri

En çok drone kullanan bir başka kesim ise kolluk kuvvetleri. Kolluk kuvvetleri, insansız hava araçlarını sivil sanayi ile askeri sanayi ortasında gidip gelecek formda kullanıyor.
Ancak kolluk kuvvetleri sivillerle ilgilendiği için onları bu makaleye dahil ettik.
Kolluk kuvvetleri artık hata faaliyetlerini uzaktan inançlı bir biçimde izleyebildikleri için dronları günlük olarak kullanıyor.
Bugünlerde özel mülkiyet durumlarında bunu yapmaları büyük ölçüde kısıtlanıyor. Bununla birlikte, kısıtlamalar geçerli olsa da, her gün dronların düşmanca müsabakalarda yahut arama kurtarma operasyonlarında kullanıldığı pek çok durumla karşılaşılmaktadır.
Arama kurtarma operasyonlarında drone’larla ilgili geniş bir yazımız var.
Ancak kısaca özetlemek gerekirse, drone kullanan polis ve kolluk kuvvetlerinin yanı sıra arama kurtarma grupları, kayıp şahısların izini sürmek için standart kameraların yanı sıra termal kameralara sahip drone’ları da kullanabiliyor.
Arama kurtarmada drone kullanmanın avantajı geniş bir alanın üstten görülebilmesidir.
Termal dron kullanmanın yararı, alanda insan bedenini gizleyebilecek bir gölgelik yahut bitki örtüsü varsa termal kameranın termal insan ısısı imzasını almasıdır.
Polise tanınan bu üstün avantajla birlikte bölümde drone kullanımı her geçen gün artıyor.

Nakliye ve Lojistik

En çok drone kullanan kesim için yarışan bir öbür büyük dal ise nakliye ve lojistik dalı.
Nakliye ve lojistik kesimi büyüdükçe, giderek daha fazla şirket teslimat izleme, eser ve eser tertibi ve acil durum gereçleri için drone’lara yöneliyor.
Amazon, UPS ve İlaç Lojistiği üzere şirketlerin tümü, eserleri teslim etmek için drone’ları kullanıyor ve tıpkı vakitte depolarında eserleri takip etmek için de drone kullanıyor.
Ancak İlaç Lojistiği üzere şirketler tıbbi materyal teslimatı için her gün drone kullanıyor. İlaç Lojistiği, paketleri teslim etmek için sadece drone’ları kullanan, lojistiğin küçük lakin epey büyük bir yüzdesini oluşturan bir lojistik ve nakliye şirketine bir örnektir.

Drone Gayrimenkul Görüntüleme

Drone kullanan bir öbür büyük bölüm ise emlak dalı. Drone’ların icadından bu yana, gökyüzündeki düşük teknolojili kameralar oldukları periyotta bile emlakçılar meskenlerinin havadan görüntülenme potansiyelini gördüler.

Geçmişte ticari emlakçılar, çarpıcı hava fotoğrafları çekmek için içinde fotoğrafçı bulunan bir helikopter kiralamak zorunda kalıyordu.
Günümüzde hava fotoğrafçılığı emlak listelemenin temelini oluşturmaktadır. Bu muhtemelen drone’ları en çok kullanan sanayi olabilir. Lakin hâlâ pastadan hisse alabilecek pek çok bölüm var.

Sinema ve Fotoğrafçılık

Medya şirketleri de drone kullanan bir başka büyük bölüm. Soru şu; sanayi bu kadar büyük mü, yoksa sanayi büyük ölçüde drone kullanıyor mu?
Artan boyut ve kararlılık nedeniyle dronlara Sinema seviyesinde kameralar takılabildiğinden, dronların sinema sanayisindeki sinema kullanımında büyük bir sıçrama yaşandı.
Günümüzde sinemaların drone çekimi kullanması neredeyse garantidir. Geçmişte, şayet drone kullanılıyorsa, bu çoklukla kovalamaca sahnelerinin yahut binanın doruğundaki dövüş sahnelerinin olduğu bir aksiyon sinemasında kullanılıyordu.
Durum hâlâ bu türlü olsa da (bir kovalamaca yahut dövüş sahnesinde bir drone kullanıldığını garanti edebilirsiniz), aksiyonun çok az olduğu yahut hiç olmadığı dramatik sinemalarda yahut romantik güldürülerde bile sadece bir yol olduğu için bunların drone ile çekilmiş bir çekimi olması olasıdır. Kıssayı yerdeki kameradan daha yeterli anlatmak için.
Nesnelerinizin gökyüzünden bir imajını göstermek, onları küçük göstermenin yahut önlerinde uzanan şeyin ihtişamını göstermenin harika bir yoludur.

Drone ile Güvenlik

Güvenlik konusunda en çok drone kullanan kesimin işletilmesinde bu yazımızda yer vereceğimiz son kesim.
Güvenlik sanayisi, nükleer santralleri korumak için drone’ları meşhur bir biçimde kullanıyor. Bunun nedeni, nükleer santrallerin birçok ülkenin güç şebekesinin kıymetli bir altyapı kesimi olmasıdır.
Drone kullanmak, gece gündüz devriye gezmek, nükleer sanayileri koruyan güvenlik takımlarının, gözlerini gökyüzüne dikerek varlıklarını en yeterli formda müdafaalarına imkan sağlıyor. Bu istikameti kolluk kuvvetlerine misal.
Güvenlik şirketleri standart RGB kameralar kullanabilir, lakin çoklukla bir termal kızılötesi kamera kullanırlar, böylelikle rastgele bir ısıyı yahut beden hareketini yarım mil kadar, hatta kimi durumlarda daha da uzak bir uzaklıktan tespit edebilirler.
Gece gündüz drone kullandıklarına nazaran drone’u en çok kullanan dal de bu olabilir.

Kazanan: Drone’ları en çok hangi dal kullanıyor?

Kazanan, Amazon üzere dünyaca bilinen en büyük isimlerden kimilerine sahip olan bu dev sanayilerde zayıf üzere görünse de, emlak sektörü tarafından mağlup edildi.
Gayrimenkul kesiminde hiçbir şirketin İlaç Lojistiği üzere drone kullanan bir şirketi yenemeyeceği yanlışsız olsa da, dünyanın her yerinde drone kullanan yahut her saat başı drone pilotu kiralayan binlerce emlak şirketi var.
Yüzbinlerce pilot, emlak şirketlerine hava fotoğrafçılığı, videografi ve haritalama sağlıyor.
Bu emlak şirketleri, kendilerine kaliteli hava fotoğrafçılığı ve görüntü çekimi sağlamak için Kısım 107 pilotlarına güveniyor zira hava fotoğrafçılığı ve videografi olmadan, listeleri öbür bir emlakçının gölgesinde kalabilir.
Bazı durumlarda emlakçı, modeli kullanacak kadar büyük bir mülkün 3 boyutlu haritasını çıkarmak için bir pilot kiralayabilir.
Bu dalların birçoğu kıymetli bir hizmeti gerçekleştirmek için drone kullanabilirken, emlak kesimi hizmet olarak hava fotoğrafçılığına ve videografiye güveniyor.
Emlakçı, emlakçı yahut emlak yatırımcısı olmanın ana kısımlarından biri mülkün kalitesini, imajlarını ve görüntüsünü sağlamaktır.
Her saniye drone pilotu kiralayan çok sayıda temsilci ve yatırımcı, on kat daha fazla paraya sahip olabilecek tüm öteki bölümleri gölgede bırakıyor ve alt ediyor. Gayrimenkul kazanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu