Haberler

Air Fryer gerçekten sağlıklı mı ?

Birçok kaynak, Air Fryer ‘ların daha az yağ kullandıkları için kızarmış yiyecekler pişirmek için sağlıklı bir alternatif sunduğunu sav ediyor. Fakat Air Fryer ile pişirmenin faydaları ve riskleri nelerdir?

Air Fryer yada Hava fritözü, yiyecekleri derin yağda kızartmaktan daha sağlıklı bir seçenektir ve sadece et ve patatesleri değil, brokoli, tatlı patates, tofu yahut yumurta üzere başka besleyici yiyecekleri de kızartmanın yaratıcı bir yolu olabilir. Kızartma ile karşılaştırıldığında, hava fritözü kullanmak, yemeğinizdeki yağ ölçüsünü, kalorileri ve potansiyel olarak ziyanlı bileşikleri azaltabilir.

Air Fryer ve öbür pişirme yöntemleri

Üreticiler Air Fryer ‘ları, kızartma ve ızgara üzere klasik, sağlıklı yiyecek hazırlama prosedürlerinin yerini almak için değil, derin yağda kızartılmış yiyecekleri pişirmenin daha sağlıklı bir yolunu yaratmak için tasarladılar.

Derin yağda kızartılmış yiyecekler, öbür hallerde pişirilen yiyeceklerden çok daha fazla yağ içerir.

100 gram (g) kızarmış ve dövülmüş tavuk göğsü 13,2 g yağ içerirken, fırında kavrulmuş tavuk göğsündeki yalnızca 0,39 g yağa kıyasla birçok kişi kızarmış tavuğun lezzetini ve dokusunu tercih eder.

Yağ alımını azaltmak, bir kişinin sıhhati için büyük ölçüde yararlı olabileceğinden, tercih edilir. Bilim adamları, bitkisel yağdan alınan yağ alımını, artan kalp hastalığı riski ve daha yüksek iltihaplanma oranları dahil lakin bunlarla hudutlu olmamak üzere çeşitli sıhhat şartlarına bağladılar.

Hava Fritözü Tam Olarak Nedir?

Yeni başlayanlar için hava fritözü, tadı derin yağda kızartılmış versiyona benzeri, lakin ekstra yağ içermeyen çıtır yiyecekler yapmamızı sağlar. Muhakkak kolay bir tercih üzere geliyor lakin sahiden sağlıklı mı?

Hava fritözü temel olarak fritöz ile konveksiyonlu fırın ortasında bir melezdir. Hava fritözü, yiyeceklerin askıya alınmasına ve her taraftan ısıtılmasına imkan tanıyan bir kızartma sepeti içerir; her şeyi hoş ve çıtır yapmak için olağanüstüdür.

Bununla birlikte, yiyecekler sıcak yağa konmak yerine, konveksiyonlu fırına emsal formda çok sıcak, sirküle eden havaya maruz bırakılır.

Artık hava fritözünün nasıl çalıştığını bildiğimize nazaran, klâsik pişirme metotlarıyla karşılaştıra biliriz.

Air Fryer Yararları?

Düzgün kullanıldığında Air Fryer lar birçok sıhhat faydası sağlar:

Hava fritözlerini kullanmak kilo kaybını artırabilir
Daha fazla kızarmış besin alımı, daha yüksek obezite riski ile direkt temaslara sahiptir. Bunun nedeni, derin yağda kızartılmış yiyeceklerin yağ ve kalorilerde yüksek olma eğiliminde olmasıdır.

Derin yağda kızartılmış besinlerden havada kızartılmış besinlere geçmek ve sıhhatsiz yağların tertipli alımını azaltmak kilo kaybını artırabilir.

Hava fritözleri fritözlerden daha inançlı olabilir
Kızartma yiyecekleri, haşlama yağıyla dolu büyük bir kabı ısıtmayı içerir. Bu bir güvenlik riski oluşturabilir. Fritözler ısınırken, sıcak yağın dökülme, sıçrama yahut ezkaza dokunma riski yoktur. Beşerler kızartma makinelerini dikkatli kullanmalı ve güvenliği sağlamak için talimatlara uymalıdır.

Hava fritözleri toksik akrilamid oluşumu riskini azaltır
Yiyecekleri yağda kızartmak, akrilamid üzere tehlikeli bileşiklerin gelişmesine neden olabilir. Bu bileşik, derin kızartma üzere yüksek ısıda pişirme usulleri sırasında belli besinlerde oluşur.

Akrilamid, endometriyal, yumurtalık, pankreas, göğüs ve özofagus kanseri dahil olmak üzere kimi kanserlerin gelişimiyle temaslı olabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırma, sonuçlar bilinmeyen olsa da, diyet akrilamidi ile böbrek, endometriyal yahut yumurtalık kanserleri ortasında bir irtibat olduğunu da öne sürdü.

Havada kızartmaya geçerek yiyeceklerinizde akrilamidler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) bulunma riskini azaltabilirsiniz.

Kızartılmış besinleri azaltmak hastalık riskini azaltır
Yağda pişirme ve klasik kızarmış yiyecekleri nizamlı olarak tüketmenin birçok olumsuz sıhhat durumuyla irtibatı vardır. Derin kızartmayı öteki pişirme teknikleriyle değiştirmek, bir kişinin bu komplikasyon riskini azaltabilir.

Hava fritözünün sıhhat açısından dezavantajı nedir?

Havada Kızartma: Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı mı?
(Yüksek kaliteli yağın ölçülü olarak beyin ve hormon sıhhati için kritik kıymete sahip olduğunu unutmak kolaydır.) Havada kızartma tıpkı vakitte çok süratli bir oranda yüksek sıcaklıklar üretir, bu nedenle yiyeceklerin yanmasını son derece kolaylaştırır. Ve kömürleşmiş yiyecekler kanserojen olabilir.

Air Fryer ilgili öteki dezavatajlarda özetle;

  • Gürültülü olmaları.
  • Çok duman çıkartmaları.
  • Sadece 400 dereceye kadar ısıtmaları.
  • Yiyecekleri göremezsiniz.
  • Hala bir ölçü yağ eklemelisiniz.

Pekala Air Fryer Sağlıklı mı?

Öyleyse, bir adım geriye gidelim ve son soruyu cevaplayalım: Hava fritözü “sağlıklı mı?” Karşılık, sağlıklı derken neyi kastettiğinize ve onu öteki hangi pişirme formülleriyle karşılaştırdığınıza bağlıdır.

Havada kızartılmış besinlerin tesirleri üzerine yapılan araştırmalar ümit vericidir. Air Fryer / Hava fritözleri, daha az yan tesir ile kızarmış yiyeceklere benzeri tatlar sunan sağlıklı bir alternatif üzere görünmektedir.

Tabii ki, birinin fritözde yemek pişirmiş olması, onun öbür tüm yiyeceklerden daha sağlıklı olduğu manasına gelmez. Optimum sıhhat için öteki pişirme usullerini nizamlı diyet rutinlerine dahil ettiğinizden emin olun.

Genel olarak, derin kızartma ile karşılaştırıldığında, Air Fryer daha sağlıklı bir seçenektir zira daha az kaloriye sahiptir ve daha az iltihaplanma ile sonuçlanabilir, bu da potansiyel olarak kronik hastalık riskini azaltır.

Air Fryer’ı fırınla karşılaştırırken, karşılık daha az nettir. İki aygıt, fonksiyonellik açısından benzeridir, lakin birincisi, yiyecekleri daha kısa müddette pişirmenize müsaade verir.

Bunun yerine, “sağlıklı olanın” gerçek itici gücü, yediğiniz ve fritöze koyduğunuz yiyecek çeşitleridir. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağlı balıklar ve yağsız etler üzere besleyici bedeli yüksek yiyecekler ekseriyetle fritözde de fırında olduğu kadar besleyicidir.

Bununla birlikte, hava fritözü, yalnızca derin kızartmadan daha yeterli olduğu için sınırsız ölçüde daha yüksek kalorili yiyecekler yemek için “serbest geçiş” değildir. Havada kızartmanın derin kızartmaya nazaran en büyük avantajının yağ eksikliği olduğunu hatırlamak da kıymetlidir, bu nedenle havada kızartılmış yiyeceklere değerli ölçülerde yağ eklemeye başlarsanız, yararlar o kadar şiddetli olmayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu