Haberler

Uzaktan Kumandalı Araba Alırken Bunlara Dikkat Edin!

RC Otomobil Satın Alma İçin Sonuncu Kılavuz

Uzaktan Kumandalı Otomobil satın almanın temellerini anlatacak kolay bir rehber. Sizlere çok başınızı karıştırmadan yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir RC hobisine başlamak (arabalar, kamyonlar, uçaklar yahut tekneler) yepisyeni dünyaların kapılarını açar. Ve bu dünyalar tabiri caizse kendi “dilleriyle” ve öğrenilecek ve anlaşılacak pek çok şeyle birlikte gelir.

Ancak iş bir RC otomobil satın almaya geldiğinde, yolu kolaylaştırabilecek ve süreci ağrısız ve eğlenceli hale getirebilecek birtakım temel gerçekler vardır.

Temel Hususlar

Bir RC otomobilin dikkate alınabilecek çeşitli tarafları olsa da, birinci kere alıcı olacak biri için aşağıdaki noktalara odaklanmak başlamanız için kafidir:

Uzaktan Kumandalı Otomobil Çeşidi

Yüksek seviyede, RC araçları çoklukla yerde yahut yolda olarak sınıflandırılır. Genel olarak konuşursak, off-road araçlar gidilecek daha fazla yer manasına gelir.

En tanınan arazi araçları ortasında canavar kamyonlar, otomobiller, kısa yol kamyonları ve kaya paletli kamyonlar yer alır. Her birinin kendine mahsus özellikleri ve yetenekleri vardır. Birçok uzman, temel kaya paletli modelinin yeni başlayanlar için harika bir seçim olduğu konusunda hemfikirdir.

Yoldaki RC otomobilleri için çoğunlukla yarış yahut çeşit otomobilleri ve drift yarışçıları vardır. Ve otomobillerle canavar kamyonların karışımı olan kimi “geçişler” var.

Uzaktan Kumandalı Otomobil da ölçek

Bu, tam boyutlu bir versiyonla karşılaştırıldığında bir RC otomobilin genel boyutuna bir referanstır. Örneğin, en yaygın RC ölçeği, gerçek bir otomobilin onda biri olan 1/10’dur. Daha büyük ölçekli otomobiller cazip olabilir ancak birebir vakitte daha değerli olabilir. Daha yaygın bir ölçekle başlamak tıpkı vakitte yedek modüllerin çoklukla çok daha fazla mevcut olduğu manasına da gelir. Örneğin 1/10 ölçekli bir kaya paletli aracı yaklaşık 17 inç uzunluğundadır.

Uzaktan Kumandalı Otomobil Pilleri

Günümüzde birçok RC arabası elektrik motorlarıyla çalışmaktadır. Ve piller onların çalışmasını sağlayan “yakıttır”. Bu, pil tipinin performansta çok büyük bir faktör olabileceği manasına gelir.

Çoğu RC otomobilde kullanılan iki ana pil tipi vardır:

Nikel-metal hidrit (NiMh)
Lityum polimer (LiPo)
NiMh piller biraz daha ağırdır lakin maliyeti daha düşüktür. Vakitle bozulurlar lakin uzun ömürlü olabilirler.

LiPo piller daha çok “birinci sınıf” bir seçim olarak kabul edilir. Daha maliyetlidirler lakin daha hafiftirler ve daha fazla mili amper saat yahut mAh tutabilirler. Ayrıyeten LiPo pillerde güç çıkışını belirleyen voltajdır.

Uzaktan Kumandalı Otomobil da 2WD vs 4WD

2WD vs 4WD Kelam konusu olduğunda Seçim, Aracı Kullandığınız Yere Bağlıdır
RC otomobil cihanında görüşler farklılık gösteriyor fakat dört tekerlekten çekişin denetiminin biraz daha kolay olabileceği, iki tekerlekten çekişli bir RC otomobilin ise pistte daha çevik olabileceği söylenebilir.

Yeni başlayanlar, gerektiğinde üzerinde çalışmaları daha kolay olduğundan ve satın alırken daha uygun fiyatlı olma eğiliminde olduklarından, 2WD RC otomobil ile daha yeterli durumda olabilirler. Ayrıyeten, birinci RC otomobiliniz için gereksinimlerinizden biri hızsa, o vakit 2WD ile gitmek de daha düzgün bir seçimdir.

Uzaktan Kumandalı Otomobil Yedek parçaları

Aile otomobilini kullanan gençler üzere, RC otomobil kullanan çocuklar (her yaştan) kaza yapmaya mahkumdur. Kaçınılmaz yedek modüller için bütçe ayırın ve RC otomobilinizi tecrübeli ve rahat bir formda kullanmaya başladıktan sonra, değerli kesimleri yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz RC otomobilin yedek modüllerinin bulunup bulunmadığını sorunuz. Yedek modül yahut yedek modül kelam konusu olduğunda tüm otomobiller tıpkı çok taraflılığı sunmaz.

Uzaktan Kumandalı Otomobil markaları

Gerçek otomobillere çok misal biçimde, RC otomobilleri için marka tercihi kelam konusu olduğunda, RC hobisinin de birçok kampı vardır.

Daha tanınan markalardan kimileri Tamiya, Traxxas, HPI, Axial, Redcat Racing, Haiboxing’dir. Bu markalar çoklukla âlâ bir üne sahiptir ve geniş bir pazara sahiptir. Birtakım markalar “üst düzey” ve maliyetli olarak bilinirken, başkaları Haiboxing üzere daha bütçeye uygun RC otomobillerinde uzmanlaşıyor.


RC otomobil satın almanız için 10 neden

Radyo denetimli otomobil (RC), uzaktan kumandalarla çalıştırılan bir otomobilin minyatür modelidir. RC otomobil kullanmak cümbüşle doludur. Bir öğrenme platformu sunarlar ve böylelikle mükemmel bir öğrenme aracı haline gelirler. Bu, açık hava oyunları sırasında bir ailenin bağlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu makale, birinin neden bir RC otomobil satın alması gerektiğinin en değerli nedenlerini tartışacaktır.

Neden RC Otomobil Satın Almalı?

Aile bağlarının güçlendirir

RC otomobiller, bir ailenin, aile üyeleri ortasında daha güçlü bir bağ kurması için ülkü bir fırsat sağlar. İster açık alanda yarışıyor olun, ister konutta maharet geliştirmeye çalışıyor olun, ailenin her üyesi âlâ vakit geçirecek. Bu RC otomobilleri çeşitli özelliklere sahiptir. Size en uygun ve maharetlerinize uygun arabayı seçebileceksiniz. Bir RC otomobil satın almak, aile bağlarının güçlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Sorumluluk hissini geliştirir

Normal araçlarımıza misal formda, bir RC arabası da uygun bakım gerektirir. Bu, gençlerin sorumlu yetişkinler olmalarına yardımcı olacak kimi hayat prensiplerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Her ne kadar RC arabayı nasıl kullanacaklarını öğrenmek için bir yetişkinin rehberliğine muhtaçlık duysalar da, sonunda tüm kavramları öğrenecekler ve onu kendi başlarına kullanacaklar. Sorumlu olma ve RC otomobile bakma sanatını öğrenecekler. Bu onların yetişmesi için güzel olacaktır.

Güzel göz koordinasyonu

RC otomobil kullanmak, kişinin çok dikkatli olmasını ve el-göz uyumunu muhafazasını gerektirir. RC otomobil kullanmak çocuğun el-göz uyumunu kolay kolay geliştirmesini sağlar. Çocuk denetimleri kullanmaya alıştıkça, onu daha süratli çalıştırabilecektir.

İnce motor marifetlerinin geliştirilmesine yardımcı olur

Bir kişinin seçkin motor hüneri çok genç yaşta gelişmeye başlar. Üç yaşındaki bir çocuk, bir RC arabayı tesirli bir formda kullanmanın konseptini açıkça anlayabilir. Yaşlandıklarında bu ince motor marifetlerini olağan otomobillerde da uygulayabilecekler. Çocuklarına bir RC otomobil almanın nedeni budur.

Açık havada oynamayı teşvik eder

Çocuklar açık havada oynamayı nitekim çok seviyorlar. Bir RC otomobile sahip olmak açık havada oynamayı daha da heyecanlı hale getirecek. Görüntü oyunları oynamak ve televizyon izlemek yerine dış yerlerde RC otomobil ile oynamak daha gerçek olacaktır. Siz ve çocuğunuz açık havada çeşitli RC drift hilelerini deneyerek eğlenebilirsiniz.

Yaratıcılığı artırır

RC otomobiller, çocuklara onları monte etme bahtı veren kitlerle birlikte gelir. Bu da istedikleri tasarımı yapabilecekleri için yaratıcılıklarını artırıyor. Birinci başta onlara yardım etmeniz gerekebilir, lakin konsepti anladıklarında daha yaratıcı olacaklardır.

Hayal gücünü geliştirir

RC otomobil, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesi için ülkü bir platform sağlar. Çocuklar, belli bir tasarımı elde etmek için belli bir aksesuarı nereye koyacaklarına karar verebilecek. Bu onların mantıksal kapasitelerini ve eleştirel düşünmelerini geliştirerek yaratıcı yeteneklerini geliştirecektir.

Gerilimden kurtulmanın eksiksiz yolu

Okul üzere günlük aktiviteler çocukları gerilim altına sokacağı üzere, ebeveyn olarak iş ve iş rutinleri de sizi büyük bir baskı altına sokacaktır. Bir akşamı RC otomobil ile yarışarak geçirmek sizin ve çocuğunuzun günün gerilimini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Çocuklarınızla her gün yahut hafta sonları gerçekleştirebileceğiniz RC hobileriniz olabilir. Hepinizin günlük ve haftalık geriliminden kurtulmanın tesirli bir yolu olacaktır.

Mekansal farkındalığı artırın

Uzaktan kumandalı otomobillerle oynamak mekansal zekayı ve farkındalık marifetlerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu hünerler çocuğun çevikliğini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuklarınızdan birinin ellerinin yavaş olduğunu fark ettiğinizde onu uzaktan kumandalı otomobillere bindirin ve farkı görün. Otomobilleri süratli bir biçimde denetim etmeyi öğrendikçe, öteki işleri yaparken ellerinin suratını da artıracaklar.

Sebep ve sonucu öğretir

Çocuklar hangi düğmenin hangi tarafı denetim ettiğini öğrenmek istedikleri için bu çok değişik. Uzaktan kumandadaki komut düğmeleri, uzaktan kumandalı aracın makul bir biçimde dönmesini ve davranmasını sağlar. Çocuklar uzaktan kumandanın bu nedenlerini ve sonuçlarını öğrenerek kimi şeyleri yapmanın, vasileri dinlememenin yahut kanunları çiğnemenin pratik sonuçlarını anlayacaklardır. Birlikte oynuyorlarsa birbirlerine danışabilirler ve yeteneklerinin ötesindeki pürüzlerin etrafında hareket yapmayı öğretebilirler. Bu onların hayatları boyunca uygulayacakları kıymetli bir maharettir.

Neyin işe yaradığını anlamak

Çocuklarınıza uzaktan kumandalı otomobilleri tanıtmak eğlenceli olabilir lakin çocuklarınızın neyi keşfedip nelere ilgi gösterebileceğini asla bilemezsiniz. Birtakım çocuklar otomobilin mekanik bilgisine meraklı olabilir. Çocuk bunun sistemini araştırıp anlayarak tutkusunun farkına varabilir. Çocuğunuzun bir gün muhakkak bir otomobil markasının mucidi olabileceğini asla bilemezsiniz.

RC otomobiller yalnızca çocuklar için değildir. Yetişkinler de onlarla oynamaktan keyif alıyor. Yetişkinler garaj yolunda süratli RC otomobil yarışlarına katılabilir ve çocuklarıyla yarışabilirler. RC otomobilleri yalnızca oynaması eğlenceli olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte emellerine da hizmet ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu