Haberler

Projeksiyon Cihazı Kurulumu 6 Önemli İpucuyla Kusursuz Kurulum Nasıl Yapılır?

Projeksiyon aygıtını büyük ekran; sinema gecesi, TV dizileri yahut görüntü oyunu için nasıl hazırlarsınız. Büyük değil biz DEV ekran demek istiyoruz.

Evinizde mümkün olan en büyük ekran için, en âlâ projeksiyon aygıtları sahiden devasa imgeler oluşturabilir. Birçok durumda, en büyük TV’lerden daha ucuza mal olurlar. Sinemalardan TV’ye, PlayStation 5’ten Xbox Series X’e, büyük ekran cümbüşünde daha ilgi cazibeli ve sürükleyici bir şeyler var.

Vankyo Büyük Ekran Projeksiyon Aygıtı

İşin püf noktası, projeksiyon cihazlarının TV’lerden daha fazla heyetim zahmeti oluşturmasıdır. Natürel ki hakikat alanı bulmanız gerekecek. Sonra gerçek ayarları bulmak, odağı çevirmek ve daha fazlası var. Sonunda, odayı bir konut sinemasına dönüştürdüğünüzde elde edeceğiniz sonuç buna değer. Bir daha asla küçük bir televizyona geri dönmek istemeyebilirsiniz.

Projeksiyon Aygıtları Nasıl Konumlandırılır? 3 Farklı Pozisyonda Projeksiyon Kullanımı.

Projeksiyon aygıtınız için Hakikat yeri bulun

İlk adım, Projeksiyon aygıtını nereye koyacağınızı bulmaktır. Projeksiyonun kendisi için kâfi alana gereksiniminiz olacak — ya bir perde (önerilir) ya da boş bir duvar kesimi (mümkün olduğunca beyaza yakın). Bu alan ne kadar büyükse o kadar düzgündür. Projektörler, çapraz olarak ölçüldüğünde 40 yahut 50 inç kadar küçük ve 300 inç kadar büyük imgeler sağlayabilir. Bilhassa ekrana yakın oturuyorsanız, daha büyük manzaraların daha soluk olacağını ve projektöre bağlı olarak tek tek pikselleri göstermeye başlayabileceğini unutmayın.

Daha büyük görüntüler ayrıyeten projektörü daha da geriye taşımanızı gerektirir. Projektörü tavana monte etmediğiniz sürece kiriş yolunda oturamazsınız, bu nedenle oturma sistemini göz önünde bulundurun.

Perdeyi kurun (isteğe bağlı)

Bir perdeniz varsa, bir sonraki adım bu heyetimi yapmaktır, ve katiyetle bir tane öneriyoruz. Perde düzgün bir boş yüzey sağlar. Projektörünüzün ışığını bir duvardan daha düzgün yansıtabilir. Hatta güçlendirerek daha parlak bir imaj sağlar.

Herhangi bir şeyi kalıcı olarak monte etmeden önce, boyutlarınızı ve aralarınızı gerçek seçtiğinizde emin olmak için projeksiyon aygıtınızla ve ekranla bir deneme yapın.

Vankyo 470PRO Keystone Ayarı, Masa üstü konseyimi

Projeksiyon için Yanlışsız yüksekliği Bulun

Projeksiyon heyetimi için en yaygın yansıtma tarafını kullandığınızı varsayıyoruz. Masa üstü montajı. Bununla birlikte, konsept tavan montajlarıda misal formülü takip eder. Yüksekliği gerçek ayarlamazsanız, imaj yamuk olacaktır. Bu sizin için büyük bir sorun olmayabilir, lakin bir ekranın kenarlarını kusursuz bir halde eşleştirmeye çalışıyorsanız, hudut bozucu yahut imkansız olabilir.

Çoğu projektörün “yukarı hakikat atış” özelliği vardır. Bunun manası, manzaranın merceğin merkezinin üzerine yansıtılmasıdır. Ne kadar yüksek olduğu modele nazaran değişir. Bu cins aygıtlarda yere yahut tavana daha yakın olsa bile imaj duvarın yahut ekranın merkezine yakın olacağından sehpa üzerine yerleştirmek yahut tavana monte etmek için idealdirler.

Ancak imaj artık duvarın üst kısmına ve muhtemelen tavana yansıtılacağından, aygıtını gerinizdeki bir sehpaya yerleştirmekte zorlanabilirsiniz. İstediğiniz yerleşim buysa, mercek kaydırmalı yahut üst hakikat yansıtma özelliği olmayan projeksiyon aygıtlarına bakın.

Projeksiyon Aygıtlarında Köşe Düzeltme, Yanlışsız yükseklik

Projeksiyon Aygıtınızla Bir hizalama imajı yansıtın

Yukarıda gösterilene misal bir hizalama görüntüsü, her şeyi hizaladığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Alternatif olarak, ışıkları kapatabilir ve imajın kenarlarının nerede olduğunu görebilirsiniz. Tekrar de gerçek görüntü içeriğini kullanmanızda yarar olacaktır

Görüntü dikdörtgen değilse, bunun nedeni muhtemelen ekrana tam olarak dik olmamasıdır. Her şey için kesin araların ölçülmesi, muhtemelen projektörün hizalanmasını kolaylaştıracaktır. Mutlaka gerekmedikçe rastgele bir Keystone ayarı kullanmayın. Keystone manzarayı dikdörtgen olacak formda olarak manipüle eder. Bunu çözünürlük ve imaj kalitesi kıymetine yapar – mümkünse kaçınılmalıdır. Öte yandan mercek kaydırma, merceği mekanik olarak açılandırır yahut hareket ettirir ve imaj üzerinde varsa asgarî tesirle kullanılabilir.

Vankyo Projeksiyon Aygıtı

Ayrıntılar netleşene kadar odağı ayarlayın (anlayamıyorsanız ekrana yaklaşın). Merkez odaklanıyor lakin köşeler odaklanmıyorsa bu durum projeksiyon aygıtı ve perdenin yada duvarın tam olarak dik olmadığı manasına gelebilir.

Bir masanın üzerindeyse, çoklukla bir yahut daha fazla ayak düzleştirilerek ayarlanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu