Haberler

Uzaktan Kumandalı RC Arabalarda SERVO Hakında Bilmeniz Gereken Herşey

Servoların Nasıl Çalıştığını ve Ne Yaptıklarını Öğrenin

Servolar, bir uzaktan kumandalı modelin kaslarıdır. Bir RC otomobil da, ön tekerlekleri yönlendirmek için servolar kullanılır ve nitro ile çalışan bir modeliniz varsa, karbüratörü açıp kapatmak ve freni çalıştırmak için ikinci bir servo kullanılır. Servolar, daha büyük ve daha küçük modellere uyacak formda farklı boyutlarda gelir ve birtakım servolar başkalarından daha fazla tork ve çalışma suratı sunar.

Fırçasız güce yükselttiyseniz, modelinizin yükünü aksesuarlarla artırdıysanız yahut modelinizi sık sık çok toprakta çalıştırdıysanız, modelinize daha güçlü yahut daha güçlü bir servo takmak isteyebilirsiniz.

Bir RC Otomobil Servonun İçinde Neler Var?

Bir servonun mekaniği kolaydır. Temelde yalnızca bir dişli kutusu; içeride bir motor, motorun RPM’ini torka çeviren bir dizi redüksiyon dişlisini döndürür. Tıpkı RC otomobil nızdaki yahut kamyonunuzdaki şanzıman ve güç sistemi üzere, bir servo, tork (kuvvet) yahut sürat için optimize edilmiş daha güçlü motor ve/veya dişli oranlarına sahip olabilir. Bir servo kelam konusu olduğunda “hız”, servonun çıkış kolunu ne kadar süratli sallayabildiğini söz eder.

RC Otomobil Servo Özelliklerini Anlamak

Servo performansı iki özellik ile gösterilir: sürat ve tork. Birden fazla RC modelleyicisi için tork, süratten çok daha değerlidir. Tork, “oz.-in” olarak kısaltılmış olarak görebileceğiniz ons-inç cinsinden ölçülür. Ne düşündüğünüzü biliyoruz: “Ons-inç nedir?”

TORK

Bir RC otomobil nın patlak lastiğini değiştirdiğinizi hayal edin. Bijon anahtarını bijon somunlarından birine yerleştirirsin, akabinde somunu gevşetmek için anahtarın ucunda durursun. 100 kilo ağırlığındaysanız ve bijon anahtarı bir metre uzunluğundaysa, bijon somununa 100 kilo/metre tork uyguluyorsunuz demektir. Bir ons-inç birebir kavramdır, sadece daha küçük artışlarla: feet yerine bir inç, pound yerine ons. 400 ons inçlik bir servonuz varsa ve çıkış miline bir inç uzunluğunda bir kol takarsanız, bu kol, onu bağladığınız temasa 400 ons kuvvet uygulayacaktır.

HIZ

Servo suratı, çıkış milinin 60 derecelik hareketi için saniye cinsinden müddet olarak belirtilir. Örneğin, bir servonun suratı 0,15 sn/60° ise bu, saniyenin bin beş yüzde birinde 60 derece tarayacağı manasına gelir. Bir yarış pistindeki yetenekli bir şoför, daha süratli bir servodan yararlanabilir, fakat birden fazla şoför, servo suratında saniyenin birkaç yüzde biri farkını algılayamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu