Haberler

Lipo Batarya Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İnanması sıkıntı fakat yalnızca birkaç yıl evvel, Lityum-iyon polimer (LiPo) piller dalda yeniydi. O vakitten beri, LiPo’lar yalnızca ön plana çıkmakla kalmadı, birebir vakitte elektrikli RC’yi büsbütün diriltmekten kısmen sorumlular. Li-Po’lar, yerini aldıkları NiMH teknolojisine kıyasla daha hafiftir, daha fazla doğrusal akım sağlar, daha yüksek kapasiteye sahiptir, çok daha fazla döngüden geçer ve çok daha kullanıcı dostudur. Birinci LiPo paketinizi seçiyorsanız yahut öbür bir LiPo paketine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, piyasadaki paketler ortasında bulacağınız birtakım kıymetli değişkenleri burada bulabilirsiniz.

Hakikat LiPo’yu Seçmek – Sizin İçin En Güzeli Nedir?

Lipo Batarya Seçerken kullanım gereksiniminize nazaran hakikat tercih yapabilmeniz için aşağıdaki temel mevzular hakkında bilgi sahibi olmalısınız;

  • Kullanabileceğiniz Voltaj (Hücre sayısı ve Nominal Voltaj)
  • İhtiyaç duyulan deşarj ölçüsü (Batarya üzerinde bulunan C bedeli ile hesaplanır)
  • İhtiyaç duyulan kullanım süresi
  • Bataryanın fizikî ebatları
  • Bataryanın ağırlığı
  • Bataryanın kabı; Soft pack (Yumuşak müdafaasız ) yada Hard Case (Sert Korumalı)
  • Bağlantı soketi yada bataryalar mevzu olduğunda kullanılan isimleri ile Plug / Konnektör

Lipo batarya üzerindeki bilgileri yanlışsız okuyabilmek için daha evvelki yazımızı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Lipo bataryalar hakkında genel bir bilgi sahibi olmak için bu yazımızı, nasıl şarj edileceği bilgisi için ise bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Voltaj:

Bir LiPo paketi seçerken en kıymetli değişken, serideki hücre sayısına nazaran belirlenen voltajdır. En yaygın LiPo uygulaması, eski tarz 6 hücreli NiMH paketinde kullanılan voltajı en çok taklit eden 7.4V (2S) paketidir. Bununla birlikte, çılgın suratlara ulaşmaya çalışıyorsanız yahut büyük ölçekli bir elektrikli araç kullanıyorsanız, 11,1 V (3S) yahut üstü daha uygun olabilir. Birden fazla vakit, ESC yetenekleri ve kasadaki yer ile sınırlısınız. Biraz araştırma yapın ve aracınız için voltajı düzeltmeyi seçin.

Deşarj:

Voltaj ve Kapasite, ister sürat ister çalışma müddeti olsun, aracın belli istikametleri üzerinde direkt bir tesire sahiptir. Bu bilgileri anlamak daha kolaydır. Deşarj Derecesini (bundan sonra C Kıymeti olarak anacağım) anlamak biraz daha zordur ve LiPo pillerin en abartılı ve yanlış anlaşılan istikametlerinden biridir.

C Derecelendirmesi, LiPo pilinize ziyan vermeden çekebileceğiniz azamî akımı – amper olarak ölçülür – söyleyen bir güvenlik göstergesidir. Azamî akım çekişini hesaplamak için kapasiteyi (mAh) de bilmeniz gerektiğinden C Derecelendirmesi tek başına biraz aldatıcı olabilir. Formül aşağıdaki üzeredir:

Maksimum Akım Çekişi = Kapasite x C Derecesi

Drone için LiPo Batarya Seçimi

Profesyoneller, daha uzun uçuş müddeti sağlayabileceği için en yüksek kapasiteli bir pil satın alınması gerektiğini önermektedir. Fakat dronunuz için yeni bir pil seçimi yaparken her vakit aygıtınızın özelliklerine nazaran gerçek bir boyut seçmeyi tercih edin. Yükü dronunuzun kaldıramayacağı seviyeyi geçmemelidir. Yanlışsız özellikleri ve standart tasarımı sağlayan muteber bir üretici seçin.

Rc Kumandalı Model için LiPo Batarya Seçimi

Rc modellerde batarya seçiminizi aracınızın ebatı ve üzerinde bulunan ESC’nin muhtaçlıkları belirler. ESC makul bir aralıkta LiPo batarya takviyesi sunacaktır, örneğin 3-4 S. Bu durumda kullanabileceğiniz bataryalar iki adet Paralel bağlı 2S batarya, 1 adet 3S batarya yada 4S bataryadır. Yani 6S bir ESC’ye iki adet 3S yahut 1 adet 6S bağlayabilirsiniz. Uçak Heli yada drone üzere modellerde tartı ve ebat büyük değer kazanacaktır, Mah kıymeti olabildiğince yüksek ve yükü düşük bataryalar tercih etmeye çalışmalısınız.

Robotikte LiPo Batarya Tercihi

Robotik uygulamalarda lipo bataryalar, özel üretilebilir ebatları ile istenildikleri üzere şekillendirilebilme yetenekleri ile ön plana çıkarlar. Bir başka avantajları ise yüksek voltaj ve deşarj akımı sağlayabilmeleridir. Bilhassa seperatif modüllerde şayet şarj imkanıda sağlanılıyorsa verimli kullanılırlar. Bilhassa uzaktan kumandalı sistemlerde alıcılar,iletişim modüller ve servolara güç sağlama emeliyle ağır tercih edilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu