Haberler

TV ve Projektör Karşılaştırması: 2024’te Sizin İçin En İyi Ekranı Seçin

TV ve Projektör hepimizin yeni bir ekrana muhtaçlık duyduğunda karşısına çıkan çelişkidir, pekala masraflı bir TV yerine ekonomik Projeksiyon aygıtı daha mı avantajlı? Büyük TV’ler her vakit biraz değerliler, lakin bir projektörle daha da büyük bir ekrana daha ucuza sahip olabilirsiniz. Hangisini satın almalısınız?

Büyük TV’lerin fiyatları düşmeye devam ediyor, lakin en büyük ekran boyutları hâlâ düşük bir paha sunuyor. En büyük TV modelleri bile ucuz bir projektörle mümkün olan kadar büyük bir manzara üretemez. Çağdaş projektörler her zamankinden daha parlaktır ve 1.000 dolar civarındaki modeller harika imaj kalitesine sahiptir.

Filmler, oyunlar ve arka arda izlenebilen TV gösterileri da dahil olmak üzere TV’de izleyeceğiniz her şeyi bunun yerine projektörde izleyebilirsiniz. Meskende bir tiyatro tecrübesi yaşatmak için beyazperdedeki oyuncular gerçek boyutlarda, hatta daha büyük boyutlarda olabilir. 20 yılı aşkın bir müddettir projektörü ana “TV’m” olarak kullandım ve boyutu ne olursa olsun asla “küçük” bir TV’ye geri dönemem. Projektörler TV’ye nazaran biraz daha fazla suram gerektirse de çoklukla bir profesyonel tutmanız kâfi değildir.

Gözleriniz için TV projektörden daha mı düzgün?

Projektör ve TV Karşılaştırması: Göz Sıhhatine Dikkat Edilmesi Gerekenler – ViewSonic Kütüphanesi
TV üzere ekranlar göze ziyan veren direkt mavi ışık üretir. Bir projektörün Dolaylı ışığı (dolaylı mavi ışığı bile) gözleri çok daha hassas biçimde yorar. Aşağıda öğrenebileceğiniz öbür güvenlik özelliklerinin yanı sıra projektörler, muhakkak göz sıhhati açısından en düzgün seçenektir.

TV ve Projektör ; Karşılaştırma: Fiyat ve performans

Projektörler ve TV’ler ortasında fiyat ve performans kelam konusu olduğunda son on yılda çok şey değişti. TV’ler inanılmaz bir süratle gelişirken, büyüyor ve ucuzluyor. Projektörler pek değil. OLED TV’ler rastgele bir projektörden çok daha uygun imaj kalitesi sunar ve epeyce büyük boyutlarda satın alınabilir. Lakin öykünün tamamı bu değil.

Büyük TV’lerin fiyatı keskin bir halde düşmüş ve performansları kıymetli ölçüde artmış olsa da, birden fazla insanın projektörden olmadığı sürece 100’den fazla inçlik bir ekranı almaya gücü yetmiyor. Elbette televizyonlar büyüdü fakat o kadar da büyük değil. En azından şimdi değil. Performans için boyuttan vazgeçiyorsunuz.

Ancak fiyat o kadar net değil. Âlâ bir projektör, âlâ bir 75 inç TV ile çabucak hemen tıpkı fiyattadır. Münasebetiyle, bir “büyük ekran” için yaklaşık 1000$ harcamak istiyorsanız, büyük ekranlar için çeşitli seçenekler mevcuttur.

TV ve Projektör ; Oyun oynamak için TV mi yoksa projektör mü daha güzel?

Oyun oynamak için TV almalı mıyım? Oyun TV vs. projektör vs…
Oyun projektörleri, 4K 60Hz oyunları daha sürükleyici bir büyük ekranda gösterme yeteneği nedeniyle oyun TV’lerinden çok daha âlâ performans gösterir. Lakin projektör, HDMI 2.1 ve VRR üzere PS5 ile tıpkı özelliği sunmuyor.

Beşerler neden TV yerine projektörü seçsinler ki?

Bir projektör tabanda yahut duvarda yer kaplamaz. İkinci tahlil sırf bedelli yer alanını kullanmakla kalmaz, birebir vakitte TV’yi birden fazla vakit tüm oturma odasının odak noktası haline getirir. Projektör daha küçüktür ve rastgele bir yer alanı kaplamadan bir rafa kolaylıkla yerleştirilebilir.

Projektörler neden daha âlâ görünüyor?

Projektörler büsbütün farklı bir sarmalayıcılık derecesi sunar. 120″ yahut 135″ imaj ile rahat bir uzaklıktan çarçabuk 40-50 derecelik bir görüş alanı elde edebilirsiniz. “Sinema deneyimi” tam da budur… bir tecrübedir. Bu, kontrast yahut renk gamı özelliklerinden daha fazlasıdır.

Sinemalar projektörde daha mı güzel?

Geniş ekran boyutu, sinemanın daha gerçekçi bir biçimde izlenmesine imkan tanıyarak kendinizi aksiyonun ortasında hissetmenizi sağlar. Çağdaş projektörlerin yardımıyla görselleri ön plana çıkaran, yüksek çözünürlüklü, kristal netliğinde bir manzara elde edebilirsiniz. Bir projektör birebir vakitte sürükleyici bir ses tecrübesi de sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu