Haberler

DJI Mini 4 Pro incelemesi: En iyi hafif drone daha güçlü ve daha akıllı

DJI Küçük 4 Pro incelemesi: En uygun hafif drone daha fazla güç ve akıllılık kazanıyor

DJI Küçük 4 Pro’nun teknik özellikleri

 • Kamera: 1/1,3 inç CMOS sensör, f/1,7 diyafram açıklığı, çift mahallî ISO
 • Ağırlık: 250 gramın altında
 • Fotoğraf çözünürlüğü: Azamî 48MP imaj çözünürlüğü
 • Video çözünürlüğü: HLG ve 10 bit D-Log M’yi destekleyen 4K/60 fps HDR görüntü ve 4K/100 fps’de Ağır Çekim video
 • Uçuş mühleti: 34 dakikaya kadar (isteğe bağlı Akıllı Uçuş Pilini kullanarak 45 dakikaya kadar)
 • Maksimum iletim menzili: 20 km

Artıları

 • Küçük, taşınabilir tasarım
 • 249g kalkış yükü yan adım kayıt gereklilikleri
 • SDR, HDR yahut D-Log M’de 4K60 video
 • Dikey görüntüyü ve üst gerçek kamera eğimini destekler
 • İki uzaktan kumanda seçeneği

EKSİLERİ

 • AirSense aktarıcıyı içermez
 • Uzatılmış pil seçeneği, onu kayıtlı tartı sonunun üzerine çıkarır
 • Yükseltmeler Küçük 3 Pro sahiplerini cezbetmeyebilir
 • Rüzgarlı şartlara uygun değildir
 • Sabit diyaframlı kamera

DJI KÜÇÜK 4 PRO: TASARIM VE KONTROL

 • Küçük ve hafif katlanır tasarım
 • Mini 3 Pro’ya son derece benziyor
 • İki denetleyici seçeneği

DJI Küçük serisi drone’ların bugünlerde tasarım açısından çok az tanıtıma gereksinimi var. Son derece portatif ve regülatör dostu küçücük boyutu ve tartısı ve katlanabilir dizaynının yanı sıra Küçük 4 Pro, Küçük 3 Pro’ya çok benziyor; ana görsel fark, gövdenin üst kısmındaki ek Çok Taraflı Çarpışma Tedbire sensörleri ve bir Yardımcı Altta ışık.


Yükseltmelerin birçok, tabiri caizse, yazılım ve özellik geliştirmeleri biçiminde kaputun altındadır. 12/48MP 1/1,3 inçlik sensör bile manzara sürece yükseltmelerine karşın Küçük 3 Pro’nunkilerle birebirdir, lakin bu berbat bir şey değildir zira karşılaştırıldığında küçük boyutuna karşın kusursuz manzara kalitesi üretebilen mükemmel bir sensördür. Amiral gemisi Mavic 3 üreten tüketici modellerindeki sensörlere.

Daha sonra çok daha ayrıntılı bir halde ele alacağımız yeni özellikler, Küçük 4 Pro’yu uçuş ve görüntü özellikleri açısından Mavic 3 modellerine çok daha yaklaştırıyor. Bu, iş akışlarında daha fazla tutarlılık arayan profesyonel drone pilotları için kusursuz bir haber; meraklılar ise geliştirilmiş Küçük Pro modelinin keyfini çıkarabilir.

Bütçenize ve gereksinimlerinize bağlı olarak Küçük 4 Pro iki denetim seçeneğiyle sunulmaktadır: teleskopik telefon tutucusu olan ve ekranı olmayan DJI RC-N2, bu nedenle akıllı telefon kullanmanız gerekir ve DJI RC 2 smart denetleyici. DJI RC 2, 700 nit parlaklığa sahip 5,5 inç ekrana sahip olup, daha süratli heyetim müddetleriyle çok daha rahat bir uçuş tecrübesi sunuyor.

DJI Küçük 4 Pro (759 dolardan başlayan fiyatlarla) neredeyse her şeyi yanlışsız yapan küçük bir kameralı drone’dur. Kolay saklama için katlanır, birden fazla bölgedeki kayıt gerekliliklerini ortadan kaldıracak kadar hafiftir ve geniş ekran ile dikey görüntü kaydı ortasında anında geçiş yapan olağanüstü bir Quad Bayer kameraya sahiptir. Tam 360 derecelik mahzurlardan kaçınma sensörleri ve HDR görüntü profili, evvelki model Küçük 3 Pro’ya nazaran üstünlük sağlıyor, böylelikle havadan görüntülemeyle ilgilenen birçok yaratıcının yanı sıra yeni başlayanlar için de Editörün Seçimi kazananımız oluyor. pürüzlerden kaçınma güvenliği.

DJI Küçük 4 Pro FAA Kaydını Atlamaya Yetecek Kadar Hafif

249 gram (veya 8,8 ons) tartısıyla Küçük 4 Pro, kendisinden evvelki tüm Küçük modellerle tıpkı yüke sahiptir. Bu sayı, drone’yu dünyanın birçok bölgesinde kısıtlamalara daha az tabi olan bir tartı sınıfına sokuyor. ABD’de bu, cümbüş maksatlı uçanların 5 dolarlık FAA kayıt fiyatını atlayabileceği manasına geliyor. Yeniden de temel TRUST bilgi testine girmeniz gerekiyor, lakin bu fiyatsızdır. Öteki yerlerde bu yük, çok daha fazla uçma özgürlüğünüz olduğu manasına geliyor; Kanada, AB ve Birleşik Krallık, daha büyük dronlar için daha katı kurallar uyguluyor. Uzaktan helikopter uçurma konusunda yeniyseniz, birinci uçuşunuzdan evvel kuralları ve düzenlemeleri okumak için vakit ayırın.

Tasarıma gelince, gövde açık gri kaplamalı plastiktir. Gimbalın gerisindeki ve art taraftaki hava soğutma delikleri, drone bileşenlerinin çok ısınmasını önler. Açık tasarım, hava kurallarına karşı rastgele bir muhafazaya sahip olmadığı manasına geliyor fakat bu, endüstriyel modellerden daha fazlasını beklediğim bir şey.

Bir öteki düzgünleştirilmiş alan ise soğutma

Mini 3 Pro açık bırakılırsa lakin uçmazsa ısınır, o denli ki üzerinden bir fan akışı olmadığı sürece yazılımı güncellemek güç olabilir. Küçük 4 Pro sahiden ısınıyor olsa da, selefini rahatsız eden çok sıcakla birebir değil zira pasif soğutma sistemi, drone’un yerleşik sistemleri tarafından üretilen ısıyı dağıtma konusunda âlâ bir iş çıkarıyor.

DJI KÜÇÜK 4 PRO: MANZARA KALİTESİ

 • Mini 3 Pro ile tıpkı sensör
 • D-Log M renk profili
 • Yeni manzara sürece teknolojileri

Mini 4 Pro’nun ürettiği manzara kalitesi genel olarak etkileyici ve Küçük 3 Pro’ya son derece misal (çoğu çekim modunda neredeyse aynı). Her iki drone da, düşük ışıkta kusursuz 12MP sonuçlar ve ışık uygun olduğunda 48MP’ye kadar yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üreten, büyük 2,4μm piksellere sahip birebir 12/48MP 1/1,3 inç dört bayer sensörü kullanıyor; bu, iPhone’a benzeri bir yaklaşım. 15.

Dikey çekim için kameranın kendisi hala 90 derece döndürülebilir ve gimbal -90 derece ile 60 derece ortasında eğilebilir. Ayrıyeten enstantane suratını denetim etmek için bir DJI ND filtre paketi ve 24 mm muadili f/1,7 lensin görüş alanını 82,1 dereceden 100 dereceye kadar genişletmek için geniş açılı bir lens eklentisi de mevcuttur. Yakın çekim yaparken bu lenste bir ölçü namlu distorsiyonu vardır ve bu, daha uzaktaki objeler ve sahnelerle doğal olarak azalır.

Bunların hepsi son derece tanıdık geliyor; Pekala Küçük 4 Pro’yu selefinden ayıran şey nedir? Daha evvel tartıştığımız özelliklerin yanı sıra, kamera yükseltmeleri donanım tabanlı değil, yazılım tabanlı üzere görünüyor. Kimileri bazı modlarda manzara kalitesini geliştirip güzelleştirirken, öbürleri sadece genişletilmiş fonksiyonelliğe odaklanır. Bu özelliklerden biri, düşük ışıkta görüntü çekerken gürültü idaresini optimize eden Gece Modudur.

Çift En-Boy Oranlı Kamera ve Her Tarafı Gören Mahzur Sensörleri

Drone’un buruna monte kamerası, her türlü ışıkta net, renkli görüntü için 24 mm F1.7 optik donanıma sahiptir. Entegre üç eksenli gimbal, drone havada akrobatik hareketler yaparken bile manzaraların Steadicam’daki kadar pürüzsüz görünmesini sağlar. Kamera 60 derecelik üst eğimi dayanaklar ve YouTube ve TikTok için sırasıyla geniş ekran (16:9) yahut dikey (9:16) formatlarında kayıt yapmak üzere döndürülebilir.

Engel sensörleri tam 360 derecelik bir alanı kapsadığından Küçük 4 Pro, pürüzler açısından güçlü ortamlarda gezinebilecek kadar akıllıdır. Drone ayrıyeten objeleri takip ederken beladan uzak durmasına yardımcı olan bir otopilot dayanak sistemini de destekliyor. Her istikametten kapsama alanı, Küçük 3 Pro’nun sırf ileriye, geriye ve aşağıya bakmasına imkan tanıyan üç taraflı sistemine nazaran geliştirilmiş bir özelliktir. Güncellenen model ayrıyeten yanları ve üstünü de görebiliyor.

Mini 4 Pro, 2 GB dahili belleğe sahiptir; bu, yaklaşık üç dakikalık 4K30 kayıt için epeyce yetersiz bir tahsistir. Hafıza kartınızı unutursanız bu bir seçenektir, lakin şahane bir seçenek değildir. En az 64 GB kapasiteli bir V30 UHS-I microSD kart almanızı öneririm. Kart yuvasının yanındaki USB-C temas noktası, bilgisayara veri transferine ve drone pilinin şarj edilmesine imkan tanır.

Dikkate Alınmaya Kıymet Diğer Misal Dronlar Var mı?

DJI, tüketici drone alanında büyük ölçüde kendisiyle rekabet ediyor. Parrot, Skydio ve Yuneec bugünlerde kurumsal ve sanayi eserlerine odaklanıyor ve Autel Robotics’in pahalı Evo Nano+’sını (949 $) 249g sınıfında DJI’ya en düzgün alternatif olarak bırakıyor. Daha az harcamak istiyorsanız Küçük 3 Pro’yu (uzaktan kumandasız 669 dolar) indirimde yakalamayı deneyin. Ayrıyeten, mani sensörleri olmadan benzeri kamera performansı için Küçük 3’e (559 $) yahut temel bir görüntü araç setine gereksiniminiz varsa Küçük 2 SE’ye (339 $) bakabilirsiniz.

Fiyatın artması, yalnızca cümbüş için uçuyor olsanız bile sizi kayıt gerektiren bir drone sınıfına sokar. Bu segmentte, çift kameralı bir sistemi dikey görüntü yapan sistemden yahut sinema ve önemli fotoğraf çalışmaları için rastgele bir Mavic 3 (2.199 $) modelinden daha kullanışlı buluyorsanız DJI Air 3’ü (1.099 $) düşünün. Rastgele bir drone’u fiyatlı iş için kullanmanın lisans almanız gerektiği manasına geldiğini unutmayın.


DJI Küçük 4 Pro Olağan mi yoksa Fly More Combo mu?

Çoğu drone üzere DJI da Küçük 4 Pro’yu birkaç farklı konfigürasyonda satıyor. Standart 759 dolarlık sürüm en uygun fiyatlı olanıdır ve drone, bir uçuş pili, bir USB-C şarj kablosu ve iki ekstra pervane içerir. Telefonunuzu DJI Fly denetim uygulaması (Android ve iOS için mevcuttur) aracılığıyla bir denetim ekranı olarak eşleştirmenizi gerektiren RC-N2 uzaktan kumandayı içerir. Uzaktan kumanda USB-C üzerinden şarj olur ve Lightning yahut USB-C aygıtına bağlanmak için kablolar içerir.

959 $ karşılığında drone’u üsttekiyle tıpkı aksesuarlara ve daha güzel RC 2 uzaktan kumandaya sahip olarak alabilirsiniz. RC 2’nin yerleşik bir dokunmatik ekranı vardır ve DJI Fly uygulamasını özel Android sisteminde çalıştırır, böylelikle uçarken telefonunuzla uğraşmanıza gerek kalmaz.

1.099 $’lık Fly More Combo, drone ve RC 2 kumandasını içerir, fakat daha fazla aksesuar ekler. Bir yerine üç uçuş pili ve bunları sırayla dolduran bir çoklu şarj aygıtı alırsınız. Bu pakette ayrıyeten üç çift yedek pervane ve fermuarlı bir omuz çantası da bulunmaktadır.

Son olarak, 1.159 Dolarlık Fly More Combo Plus, üç standart uçuş pilini üç Plus pille değiştiriyor. Bu hücreler, standart sürüm için 34 dakikaya kıyasla 45 dakikaya kadar uçuş mühletleri için derecelendirilmiştir. Daha ağır olduklarını ve drone’yu FAA kaydı için hududun biraz üzerine koyduğunuzu unutmayın. ABD’li alıcılar için bu küçük bir zahmet, lakin daha uzun pil ömrünün bu rahatsızlığa kıymet olduğunu düşünüyorum.

İnceleme için Fly More Combo’yu aldım. Testlerde, drone’yu pürüzlerden kaçınma faalken Olağan sürat modunda tuttuğumda beklenen 34 dakikalık uçuş mühletine ve Olağan ve yüksek süratli Spor karışımı uçuşla yaklaşık 25 dakikaya yaklaştım. Pürüz sensörlerini büsbütün devre dışı bıraktığı için Spor modunu sadece geniş açık alanlarda kullanmanızı öneririm. Drone, Olağan modda yaklaşık 24 mil/saat süratle seyrediyor, lakin Spor modunda 36 mil/saat sürate atlıyor. Bu ortada Cine modu, görüntülerin daha yavaş görüntülenmesi için azamî suratı yaklaşık 11 mil/saat ile sonlandırıyor.


Eksiksiz Güvenlik Özellikleri

Mini 4 Pro, quadcopter’lar için standart bir özellik olan yerleşik bir GPS içerir. Test sırasında mahallemdeki uydulara kilitlenmek yaklaşık 45 saniye sürdü ve denetim aygıtı, drone konut noktanızı kaydettiğinde size haber veriyor. Bundan sonra, drone ile uzaktan kumanda ortasındaki irtibatın kopması durumunda otomatik olarak devreye giren Konuta Dönüş fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Manuel olarak da devreye alabilirsiniz.

GPS ayrıyeten drone’nun havada sabit kalmasına yardımcı olur. Testlerde Küçük 4 Pro, gözle görülür bir kayma olmadan muteber bir formda yerinde kaldı. GPS, faydalı Drone’umu Bul özelliğini de mümkün kılar. Küçük kalkış noktasından uzakta bir yere inerse uygulama haritadaki son pozisyonunu kaydeder, böylelikle drone’nuzu nerede arayacağınızı bilirsiniz. Bu ortada aşağıya bakan sensörler, alçak irtifalarda ve iç yerlerde stabiliteyi artırmak için drone’nun altındaki tabanı okuyor.

DJI, insansız hava araçlarına (İHA’lar) FlySafe ismi verilen bir coğrafik çit sistemi kuruyor. Sistem, drone’un uçuşa yasak bölgelerde (Washington DC etrafındaki hava alanı gibi) kalkışını pürüzler ve bir havaalanına yahut gibisi yasaklı uçuş noktasına yaklaştığınızda sizi uyarır. Drone konusunda yeniyseniz, bölgenizde yahut favori uçuş noktalarınızda kısıtlamalar olup olmadığını görmek için FlySafe’i denetim etmeye paha. FlySafe ayrıyeten yetkiye sahip profesyonel pilotların olağanda kısıtlı olan yerlerde kalkış yapmasına da imkan tanır. Bu kısıtlamaların gereksiz olduğunu düşünüyorsanız rakip Autel Evo Nano+ coğrafik sınırlama uygulamaz.

Havalimanları ve başka uçakların yakınında çalışan lisanslı İHA operatörleri, Küçük 4 Pro’da bulunmayan bir AirSense ADS-B alıcısı içerdikleri için DJI Air 3 yahut Mavic 3’e geçmelidir. Temel olarak, bu AirSense sensörü, yakında beşerli bir uçak hareket ettiğinde denetim aygıtınızda bir ihtar verebilir.

Çevreyi haritalamak ve her taraftaki çarpışmaları önlemek için altı sensör kullanan pürüz tespit sistemine daha evvel değinmiştim. Birkaç farklı çalışma modu vardır. Fren modu, drone’nun bir pürüze yaklaştığında durmasına neden olurken Bypass ve Nifty Bypass modları, drone’u mevcut yörüngesinde tutarken çarpışmaları önlemek için uçuş yolunda ayarlamalar yapar. Baypas modu, manilere kâfi genişlikte bir yanaşma alanı sağlayarak daha muhafazakar bir yaklaşım benimsiyor; Nifty modu ise drone’nun daha çevik bir uçuş yolu izlemesine imkan tanıyor.


HDR Renkli Quad Bayer Kamera

Mini 4 Pro, kameranın Küçük 3 Pro’nun yükseltilmiş bir versiyonunu kullanır. İkisi birebir 24 mm F1.7 lensi ve Tip 1/1.3 Quad Bayer CMOS manzara sensörünü paylaşıyor ve tıpkı kayıt modlarını (10 bit 4K60, 4K100 ağır çekim ve Hyperlapse) sunuyor. Lakin yeni model iki yeni renk profili ekliyor: Rec.2020 renk alanında HDR HLG ve daha yaratıcı denetim isteyen yaratıcılar için düz D-Log M profili.

Ayrıca dinamik aralığı artıran ve post yapımda size daha fazla esneklik sağlayan DJI’nın D-LogM’sini de takviyeler. DJI, onu olağan görüntüye dönüştürmeyi kolaylaştıran bir LUT’a sahiptir; lakin en uygun sonuçlar için biraz düzenleme yapılması gerekir. Ayrıyeten DJI’ın dinamik aralığı tekrar artıran HLG modunda da çekim yapabilirsiniz. Sonuçları HDR TV’de çabucak görebilirsiniz, fakat bunu olağan görüntüyle kullanmak için HLG’den REC.709’a renk alanı dönüşümü yapmanız gerekir. Her ikisi de gelişmiş doğruluk ve azaltılmış bantlama için 10 bit 4:2:0 yakalamayı dayanaklar.

Kalite, sahiden yeterli bir akıllı telefonla çabucak hemen birebirdir; lakin aynasız bir kamerayla yahut DJI’ın profesyonel seviyedeki Mavic 3’üyle tıpkı düzeyde değildir. Görüntü, hakikat renklerle serttir. Otomatik mod, bazen güneşli yahut karanlık günlerde çok yahut az pozlama olmasına karşın hoş görüntüler sunar. Pozlama telafisini değiştirebilirsiniz, lakin diğer bir şey yapamazsınız. Neyse ki renk istikrarının, LOG’un, HLG’nin, deklanşörün, ISO’nun ve daha fazlasının daha yeterli denetim edilmesi için büsbütün manuel bir profesyonel mod mevcuttur

Mini 4 Pro, keskin 48 megapiksel imajlar çekebilir yahut geliştirilmiş gece hassasiyetiyle 12 megapiksel manzaralar için dört pikseli tek bir pikselde birleştirebilir. RAW DNG formatını kullanırsanız fazla yahut az pozlanmış fotoğrafları kolay kolay düzeltebilirsiniz.


DJI Küçük 4 Pro uçuş deneyimi

Uçuş sırasında DJI Küçük 4 Pro evvelki modeline çok benziyor. Temel olarak birebir boyut ve tartıdadır, yaklaşık olarak tıpkı azami suratları ve uçuş müddetlerini sunar ve birebir ölçüde rüzgarı kaldırabilecek formda derecelendirilmiştir.

Ancak yeni olan bir şey de, artık dronunuzun pozisyonunu denetim aygıtında (veya DJI Fly uygulamasında) görüntülenen bir harita üzerinde görecek olmanızdır. Bunun nedeni DJI Küçük 4 Pro’nun artık orta nokta uçuşlarını desteklemesidir.

Drone’unuz üzerinde tam denetime sahip olmak istiyorsanız, bu özellik muhtemelen yararlanacağınız bir özellik olmayacaktır, fakat bunun kilidini açabileceği çok sayıda yaratıcı uğraş vardır. Drone tıpkı rotada tıpkı süratte otonom olarak uçabildiğinden, mevsimleri kapsayan vakit aralıkları çekmek yahut özel efekt çalışmaları için harikadır. Bu DJI için yesyeni bir özellik değil ancak bunu birinci kere bir Mini’de görüyorum ve çok güzel bir eklenti.

Elbette uçuş tecrübesini etkileyen bir başka yeni özellik de çok istikametli pürüzlerden kaçınmanın dahil edilmesi. Manuel olarak uçuyorsanız bu, Küçük 3 Pro ile cüret edemediğiniz alanlarda yanlara gerçek inançla sürat yapabileceğiniz manasına gelir.

Aynı vakitte tam özellikli ActiveTrack 360’a da imkan tanır; bu, Küçük 3 Pro üzere geriden takip etmekle sonlu olmak yerine drone’nun bir objeyi rastgele bir açıdan bağımsız olarak takip edebileceği manasına gelir. Büsbütün yeni bir şey değil ancak Mini’ye de ulaştığını görmek beni çok memnun ediyor.


DJI Küçük 4 Pro Performansı

Küçük boyutu ve hareket kabiliyeti (ve DJI Action 4 ile birebir sensör) göz önüne alındığında Küçük 4 Pro’yu uçan bir aksiyon kamerası olarak düşünebilirsiniz. Hafifliği (ve Mavic 3 Pro ile karşılaştırıldığında düşük fiyatı) birebir vakitte kazaları daha az sonuçlu hale getirir.

Maksimum sürat, spor modunda hayli süratli 35 MPH yahut olağan çalışmada 26 MPH’dir. 250 gramın altındaki bir drone için etkileyici bir sayı olan 24 MPH’ye kadar rüzgarları kaldırabilir. Çalışırken rüzgar tarafından epeyce sert bir biçimde darbe alıyormuş üzere görünebilir, lakin DJI’ın gimbal ve stabilizasyon teknolojisi sayesinde bunu imgelerden bilemezsiniz.

Mini 3 Pro’nun yanları tesirli bir formda kördü lakin Küçük 4 Pro, üstte dört ve altta iki yeni çok istikametli sensör (uçuş müddetiyle birlikte) sayesinde Mavic 3 Pro ve Air 3 üzere her tarafıyla muhafaza sunuyor sensör). Ayrıyeten ekstra güvenlik için otomatik frenleme ve pürüzleri aşma imkanı sunan DJI APAS’ı da kullanıyor.

Bir drone için 760$’ın üzerinde para harcıyorsanız mahzur tespit hudutlarını test etmek istemeyebilirsiniz. Bu benim işim, bu yüzden drone pilotu arkadaşımla birlikte çalışırken, ağaçların ve öbür potansiyel mahzurların ortasında yürürken ve bisiklet sürerken onun beni takip etmesini sağladım. Birkaç kaza yaşadım lakin bunlardan nasıl kaçınabileceğimi burada öğrendim.

Sensörler görseldir, hasebiyle loş ışıkta çalışmazlar. İnce kollara sahip ağır ormanlar da mümkün değil; çok istikametli sensörler bunları gözden kaçırabilir fakat pervaneler kaçırmaz. Son olarak, Küçük 4 Pro manileri en âlâ ileri gerçek giderken, yanlara hakikat giderken daha az, en berbatı ise geriye yanlışsız uçarken algılar.

ActiveTrack 360, dramatik çekimler oluşturmak için olağan mevzu takibine kamera hareketleri ekler. Birinci başta kafa karıştırıcı görünüyor, lakin fikir epey kolay. Eşmerkezli daireler üzerinde bir rota “çizmek” için kelamda direksiyonu kullanırsınız ve drone, karşılaştığı tüm pürüzlerden kaçarak onu takip edecektir.

İç ve dış yarıçap, iç ve dış yükseklik, kamera suratı ve yere yakınlık üzere parametreleri değiştirebilirsiniz. Bu, çok çeşitli çekimler elde etmeyi mümkün kılar. İşin sıkıntı kısmı, dronun hangi tarafının ileri ve geri olduğunu düşünmekti; DJI, işleri daha net hale getirmek için bunun üzerinde çalışmalı.

Standart 2.590 mAh Akıllı Uçuş Pilinin kapasitesi Küçük 3 Pro’nun 2.453 mAh hücresinden biraz daha fazladır lakin menzil 34 dakikada birebir kalır. Gerçek dünyada uçarken, konuta dönüş ikazını duymadan yaklaşık 25 dakika evvel gördük, hasebiyle planlarınızı buna nazaran yapın.

İlk kere Air 3’te görülen RC-2, DJI’ın RC ve RC Pro’dan sonraki üçüncü ekran denetim aygıtıdır. Daha parlak ekranı, daha uygun hissi ve daha hassas denetimleri ile RC’den değerli ölçüde daha uygundur. Öteki seçenek ise RC-N1 modeline benzeyen lakin O4 uyumluluğuna sahip, ekransız RC-N2’dir (akıllı telefon gerektirir).


DJI Küçük 4 Pro

Küçük sıkıntılar bir yana, DJI donanımında kusur bulmak zordur ve Küçük 4 Pro da bir istisna değildir.

DJI’ın her yinelemede dronlarının dizaynında iyileştirmeler yaptığı açıktır ve bu, bir Küçük 4 Pro almak istemeseniz bile, esasen gereksiniminiz olan her şeyi yapan bir dronunuz olduğu manasına gelir. Tekrar satın almak için pazara geri döndüğünüzde, yıllar geçtikçe artan iyileştirmelerden yararlanacaksınız.

Tıpkı Küçük 3 Pro üzere değerli bir drone fakat bence fiyatını haklı çıkarmak için ziyadesiyle kâfi. DJI’ın daha büyük ve daha değerli drone’larının sunduğu çabucak hemen her şeyi sunuyor, lakin hem taşıması daha kolay hem de uyulması gereken çok daha az düzenlemeye sahip olan küçük bir pakette. Ayrıyeten, daha ucuz bir şeye gereksiniminiz varsa Pro olmayan bir modelin çok yakında piyasaya çıkacağından kuşkum yok.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu