Haberler

Akıllı telefon gimbal’i, gerek var mı?

Yakın vakte kadar hâlâ kendime şu soruyu sorardım: ‘Bir akıllı telefon gimbal’ı buna paha mi?’ Telefonların yerleşik stabilizasyonu yok mu? Bu hafif bir para israfı değil mi? On yılı aşkın bir müddettir öncelikle özel bir kamera kullanarak çekim yapıyorum; şu anda A7 serisinden tam çerçeve Sony aynasız kamera kullanıyorum. Ayrıyeten 2014’ten beri drone uçuruyorum ve gelişmiş özelliklerle dolu harika küçük boyutlu seyahat drone’u olduğundan şu anda DJI Küçük 3 Pro ile hava fotoğrafçılığı/videografisi çekiyorum. Birçok kamera ve kamera sistemi kullandım ve bunların üstesinden nasıl geleceğimi biliyorum. Lakin sıradan günlük fotoğraflar dışında hiçbir vakit cep telefonu fotoğrafçılığını ana odak noktam haline getirmedim. Lakin sahne ardını kaydetmek ve görüntüleri Instagram öykülerimde ve makaralarımda paylaşmak için akıllı telefon kullanmaktan keyif alıyorum.
Akıllı telefonların birçoklarında harika dahili stabilizasyon bulunur, lakin ne kadar stabil hale gelebileceklerinin de bir hududu vardır. Gimbal üreten Zhiyun, denemem için bana fiyatsız bir akıllı telefon gimbal’ı gönderdi: Zhiyun Smooth Q4 akıllı telefon gimbal’ı.

Sadece şunu söyleyeyim, şayet o denli değilse 150 sterlinlik bir gimbalin olağanüstü olduğunu tez ederek prestijimi riske atmazdım. Öğeleri, deneyimledikçe dürüstçe inceliyorum. Zhiyun Smooth Q4, standart bir paket, tek başına gimbal yahut küçük tripod, (akıllı) manyetik LED dolgu ışığı ve öbür birkaç ekstrayla birlikte “combo” ismi verilen yükseltilmiş bir paket olarak gelir. . İkincisi benim sahip olduğum şey ve şu anda 149 £ fiyatla satılıyor, bankayı neredeyse hiç zorlamıyor ve paranızın tam karşılığını sunuyor. Şahane ve artık bu gimbalın yaratıcılığımı neden tekrar canlandırdığını açıklayacağım. Lakin cep telefonunuzu bir gimbal üzerine yerleştirdiğinizde bunların ne kadar süper olduğunu ve telefonunuzla çekim yaparken olasılıkları ansızın nasıl genişlettiklerini fark edersiniz. Gimbalin soldan sağa arka arda manzaralar alıp bunları birleştirerek oluşturduğu tripoda monte edildiğinde timelapse, hyperlapse, görüntü, fotoğraf ve hatta panoramalar çekebilirsiniz.

2022 ve hepimiz toplumsal medya devlerinin, en büyük hatalının Instagram olduğunu, kıssalar yahut makaralar aracılığıyla görüntü oluşturma tarafında artan bir baskı hissediyoruz. Fotoğrafın kendisi artık gramın algoritması için gereğince yeterli değil! Bu kesinlikle makûs bir şey değil ya da toplumsal medya baskısına boyun eğmem değil; bunun yerine bunu bir fırsat, sevdiğim şeyi yaratmak ve paylaşmak için fotoğrafçılıktan diğer yollar aramak için bir motivasyon olarak görüyorum. Bu gimbal’i görüntü çekmek isteyen fakat bunu özel bir kamerayla yapmak istemeyen herkese tavsiye etmekte tereddüt etmiyorum, bu da DSLR yahut Aynasız kamera için çok daha değerli (ve ağır) özel bir gimbal gerektirir.

Ben, küçük bir çantaya koyabileceğiniz ve dürtü kendini gösterdiğinde gidip yaratabileceğiniz, kullanım kolaylığı ve hafif ekipmanların büyük bir hayranıyım. Kameralar bazen çok hantaldır ve yapay zekadan önemli halde mahrumdur, akıllı telefonların ve drone’ların gerisinde kalır. Buna evrim deyin ve kameralar gereğince süratli gelişmedi. Örneğin DSLR’ler ve aynasız fotoğraf makineleri neden Android ile donatılmıyor? Yetenekleri muhakkak uygulamaların gücüyle genişletilebilir. Android’li kameralar mevcut lakin şimdi tam olarak benimsenmedi. Direkt DSLR yahut Aynasız aygıtınızdan çevrimiçi çekim yaptığınızı, düzenlediğinizi ve paylaştığınızı hayal edin. Tahminen Photoshop’ta düzenleme yapmak her vakit çok daha güçlü ve görsel değildir, lakin hareket halindeyken çok yararlı olabilir. Neyse… gimbal’larımıza dönelim!

Bir akıllı telefon gimbal’ı kullandığınızda, bir drone’dan çok da farklı olmayan bir çekim üzere geliyor. Çeşitli modlar, izleme, takip, fpv sayesinde o kadar akıcı ki… Bir düğmeye basıldığında gimbalin merkeze dönmesi hoşuma gidiyor. Diğer bir düğmeye basmak, telefonunuzu yatay pozisyondan dikey pozisyona döndürür. Gimbalın tutma yerindeki bir düğmeye bastığınızda kayıt yapar, iki sefer bastığınızda fotoğraf çeker.

Zhiyun Smooth Q4’ün ek yararı, uzamasıdır (selfie çubuğu gibi). Katiyen selfie çubuklarının hayranı değilim lakin bunun yaratıcı bir yanı var. Başınızın bir metre üstünden çekim yapabilirsiniz ve bu, anında alçak irtifa drone çekimi üzere hissettirir. Bu nedenle, drone almaya parası yetmeyen lakin oynamak için yepisyeni bir bakış açısı sunan biraz yüksek bir bakış açısıyla çekim yapmak isteyen herkes için hiç de makus bir fikir değil.

Halkın oyu almayan Zhiyun ZY Cami uygulaması aracılığıyla telefonunuza bağlanır. Nedenini bilmiyorum zira sorun yaşamadım.

Şey… Kurduğum vakit dışında. Telefonumla eşleşmiyordu, çözmek için saatler harcadım ve acı vericiydi. Sonunda yaptım. Smooth Q4 gimbal üzerindeki kolay bir eser yazılımı güncellemesi bunu düzeltti ve telefonumu çabucak tanıdı. Birkaç ay evvel üretildiği andan itibaren yanılgılarla dolu eski bir donanım yazılımına sahip olabileceğinden, herkesin rastgele bir yeni aygıttaki donanım yazılımını güncellemesini öneririm.

Bu küçük gimbal özelliklerle doludur.

Örneğin akıllı bir biçimde takip edecektir. Yani nesnenizin gerisinden yürürseniz maksadınızın etrafına bir dikdörtgen çizebilirsiniz ve takip ettikçe onu çerçevenin içinde tutacaktır. Tıpkı biçimde, onu bir tripod üzerine yerleştirip kendinizi sinemaya çekerseniz, sizi soldan sağa hakikat takip edecektir. Yani örneğin mutfağınızda bir tanım görüntüsü yapabilirsiniz ve çerçevenin dışına çıktığınızda sizi kaybetmez, yalnızca takip eder/takip eder. Bu, tesirli bir halde sizi sinemaya alan bir asistanınız olduğu ve bunu etkileyici derecede âlâ yaptığı manasına gelir.

Timelapse fotoğrafçılığı sever misiniz? Zhiyun Smooth Q4 bir tripoda monte edilebilir ve hareketli timelapse çekimler yapılabilir. Çekime başlamasını istediğiniz bir orta noktaya ve bitmesi gereken öteki bir yere tıklamanız kafidir. Üç yol noktası mümkündür. Bu gimbal tıpkı vakitte soldan sağa gerçek bir vakit atlaması gerçekleştirebilir ve örneğin 180, 270 yahut 360 derece pan yapabilir.

Hızlandırılmış hareket, kısa mühlet öncesine kadar kıymetli robotik hareket kontrolörlerine gereksinim duymayan bir şeydi, artık gerekmiyor. Son olarak, daha yaratıcı çekim yapmak için nitekim öbür bir araç olan Vortex moduna sahiptir. Bu, gimbalin telefonunuzu saatteki kadranlar üzere (neredeyse) 360 derece döndürmesine imkan tanır. Böylelikle çektiğiniz sahne oynatıldığında bir tekerlek üzere baş aşağı dönecektir.

Zhiyun Smooth Q4 ile yaptıklarımın kısa bir örneğini görmek isterseniz Instagram makaralarıma gidin. Aslında daha uzun bir görüntü üzerinde çalışıyorum fakat şimdi hazır değil, bu yüzden bunu yapmak zorundayım! Yaratıcılığı, hudut bozucu araçlar tarafından kesintiye uğratılmaması yahut engellenmemesi gereken bir süreç olarak görüyorum. Yahut ağır aletler.

Bu gimbal, kusursuz içerikleri (büyük ölçüde telefon kameranızın hünerlerine ve kalitesine bağlıdır), telefonunuzu kullanmaktan çok daha sinematik bir formda, kısa müddette ve fazla efor harcamadan çekmenize imkan tanır. Yaratıcı olmanızı sağlar. Zhiyun’dan komite kazanmıyorum, bu büsbütün benim yaratıcılar için bir araç incelemem.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu