Haberler

Araç içi kamera arabanızda mutlaka bulunması gereken bir şey mi?

Araç İçi Kamera Hakkında

İster güvenlik ister seyahat kolaylığı olsun, araç içi kamera giderek otomobiliniz için kesinlikle satın alınması gereken bir şey olarak görülüyor. Araba sahipleri araç kamerası satın almak için akın ediyor, fakat potansiyel pazar büyüklüğüne (yollarımızda 30 milyondan fazla araba ve 8,5 milyon ticari araç) baktığınızda Hindistan hâlâ yeni oluşan bir pazar. Şu anda sadece birkaç premium araba ve kimi ileri teknoloji arabalar, birçok arabada standart bir özellik olan batıdakinin tersine, dahili araç kamerası sunuyor.

Otomobiller için Araç İçi Kamera: Kıymet mi?

Araç İçi Kamera Hakkında Kısa Bilgiler

 • Araç İçi Kamera bir çarpışma durumunda sessiz şahit olabilir.
 • Sisteme bağlı olarak araç kamerası aracın ön ve art manzaralarını kaydedebilir.
 • Satış sonrası araç kamerası sistemlerinin konseyimi epeyce kolaydır.

YouTube’da ve öteki görüntü yayınlama sitelerinde gezinmek için vakit harcayan herkes muhtemelen araç kameralarından yahut gösterge paneli kameralarından haberdardır. Aygıtlar binlerce kaza görüntüsünden, polis-sürücü müsabakalarından, makûs hava şartlarından vb. sorumludur. Santander Consumer USA tarafından yayınlanan bir kıssaya nazaran, şayet siz de birçok Amerikalı şoför üzereyseniz (%60’tan fazla), bir araç kamerasının buna bedel olduğunu düşünmüşsünüzdür; Bir sonraki otomobilimde bir tane olmasını isterim.

Ve neden otomobilinizde yahut yakınında meydana gelen bir kazanın yahut öteki bir aktifliğin görüntü kaydını istemiyorsunuz? Karşılık şu ki, istememek için hiçbir neden yok. Bir yenilik olmanın ötesinde, bir araç kamerası öteki bir şoförün yaptığı bir kaza yahut trafik ihlaline ait görüntü ispatları üretebilir. Yolcu koltuğunda tarafsız bir şahidin olması üzeredir. Münasebetiyle bu tıp manzaraların gerçek pahasının yanı sıra cümbüş pahası de olabilir.

Araç İçi Kamera Nedir?

Araç kamerası, bir otomobilin ön paneline, ön camına, dikiz aynasının gerisine yahut art camına monte edilmiş kayıt özelliklerine sahip bir görüntü kameradır. Gösterge paneli kamerası, araç kamerası yahut araç kamerası olarak da bilinen aygıt, görüş alanı içinde olup bitenlerin gerçek bir kaydını sağlar. Kamerayı otomobilin içi de dahil olmak üzere rastgele bir istikamete doğrultabilirsiniz. Lakin en tanınan kullanımı, olayları ön camdan kaydetmektir.

Araç Kamerası Nasıl Çalışır?

Çoğu araç kamerasının, kameranın çıkarılabilir hafıza kartının (SD kart) boyutuna bağlı olarak bir kayıt hafızası vardır, lakin bu, bir saatten altı saate kadar değişir. Araç kamerasının kaydettiklerini izlemek için SD kartı çıkarıp bilgisayarınıza bağlı bir okuyucuya takabilirsiniz. Fakat kameranızın özelliği varsa Wi-Fi üzerinden internete bağlanabilirsiniz. Akabinde görüntüyü buluta yükleyin ve görüntüyü şahsî aygıtınızda izlemek için uygun uygulamayı kullanın. Bluetooth irtibatlı araç kameraları birebir vakitte bir uygulama aracılığıyla bir akıllı telefonla arayüz oluşturabilir.

Bazı araçlarda fabrika seçeneği olarak yerleşik araç kameraları bulunur. Bunlar otomobilin güç kaynağına kabloyla bağlanmıştır. Satış sonrası araç kameraları, bir güç ilişki noktası yahut kablo ilişkisi aracılığıyla aracın elektrik sisteminden güç sağlayabilir. Pille çalışan birkaç ünite de var.

Açıldığında, bir araç kamerası gördüklerini daima olarak kaydedecektir. Kimileri birden fazla görünüm sağlar: ön, yan, art ve iç. Kimileri ayrıyeten gelişmiş güvenlik özellikleri de sunar. Sonuç olarak sensörler, otomobilin etrafında hareket algılandığında yahut otomobilinize hareket halinde değilken bir darbe geldiğinde kamerayı açacaktır.

Araç Kamerası Artıları

 • Güvenilir tanık – Bir kazayla ilgili olarak, olayı kaydeden bir görüntü, davanızı kanıtlayabilecek neredeyse sağlam bir delildir. Üstelik bir araç kamerası öteki şoförlerin yaptığı trafik ihlallerini de kaydedebiliyor.
 • Dolandırıcılığa karşı koruma – Kaydedilen görüntü, sigortacınızın sizi sahtekarlık argümanlarına karşı (ör. bir kaza sahnelenmesi) savunmasına yardımcı olabilir.
 • Genç sürücüyü izleme – Birçok araç kamerası, aracın iç kısmının bir görünümünü sunar ve bu da ebeveynlerin genç bir şoförün davranışını izlemesine yardımcı olabilir.
 • Ek güvenlik – Birtakım araç içi kamera sistemleri, otomobilin etrafında hareket yahut araçla fizikî temas algıladığında kamerayı aktifleştirecek bir park modu sağlar.

Dikkate Alınacak Araç İçi Kamera Özellikleri

 • Çözünürlük – Bu, imgenin çözünürlüğünü yahut sertliğini belirleyen piksel sayısıdır. HD 1080p’den daha azını önermiyoruz. Lakin, daha yüksek piksel sayısına sahip, daha net imajlar sunan araç kameralarını da bulacaksınız. Delil hedefiyle, ne kadar yüksekse o kadar düzgün diyoruz.
 • Kanallar – Kanal sayısı arttıkça farklı kamera görüntülemelerinin sayısı da artar. Öbür bir deyişle, bir kanal ön camdan manzara sağlar. İkinci bir kanal, aracın gerisinde yahut aracın içinde ne olduğuna dair bir görünüm ekleyebilir. Üçüncü kanal, ikinci kanalın eklemediği görüntülemeyi ekleyecektir. Ön camdan ve iç yerden manzara ekseriyetle tıpkı kamera ünitesiyle yakalanabilir. Otomobilin ardında ne olduğuna dair manzaraya ikinci bir kamera eklenecek.
 • Kare hızları – Bu, araç kamerasının kaydettiği saniye başına manzara karesi sayısıdır (fps). Daha fazla imaj kaydetmek daha akıcı bir görüntü sağlar. Kameraları karşılaştırırken 30 fps’nin âlâ bir temel olduğuna inanıyoruz. Piksellerde olduğu üzere, daha fazlası çoklukla daha düzgündür.
 • Görüş alanı – Burada görüntü imajının genişliğinden bahsediyoruz. Birçok üretici bu bilgiyi sağlamaz lakin araştırmaya paha. İmajın bozulacağı kadar geniş bir görüş alanı istemezsiniz. Lakin şeridin genişliğinden fazlasını görebilecek kadar geniş bir görüşe gereksiniminiz var. Bizim tavsiyemiz 150 derecelik görüş alanıdır.
 • Gece görüşü – Birçok araç kamerası bir dereceye kadar gece görüşü sağlar. Tüm görünümler için öneririz.
 • Görüntü sabitleme – Birtakım araç kameraları, rastgele bir olay sırasında görüntünün sabitlenmesine yardımcı olmak için imaj sabitleme sunar. Bu kritik bir özellik değildir, lakin dahil edildiğinde takdir edilir.
 • SD kapasitesi – Bir SD kartın GB derecesi (veya gigabayt) ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla bellek sunar. Fakat kimi araç kameralarının barındırdıkları bellek ölçüsü hudutlu olduğundan kullanım kılavuzunu kesinlikle denetim edin. Diğer bir deyişle, 256 GB’lık bir SD kart, 128 GB kapasite hududuna sahip bir araç kamerasında çalışmayacaktır.
 • Döngü – Belleğin tükenmesi telaşının bir kısmını ortadan kaldıran “döngü”, araç kamerasının, bellek hududuna ulaştığında SD karttaki en eski görüntünün üzerine yazma yeteneğidir.
 • Wi-Fi – Birçok araç kamerası, görüntüyü bulutta saklama özelliğine sahip Wi-Fi sunar. Ekseriyetle Wi-Fi özelliğine sahip kameralar bir çarpışma olayını otomatik olarak tanıyacaktır. Akabinde bu görüntüyü çabucak buluta aktarın.
 • Bluetooth – Bu, araç kameranızın akıllı telefonunuzla arayüz oluşturmasını sağlar ve bu da kamera üzerindeki denetiminizi artırır. Üstelik kamera imgesinin daha büyük telefon ekranınızda görünmesini sağlar.
 • GPS – Aracınızın pozisyonunu ve suratını kaydedebilmenin tüzel bir uyuşmazlıkta bir bedeli olabilir. Lakin, bunun talep etmeniz gereken bir avantajdan çok bir bonus avantajı olduğunu düşünüyoruz.
 • Park monitörü – Park halindeyken aracınızı nezaret altında tutmak, vandalizm, hırsızlık yahut kaza olaylarını kaydederken çok bedelli olabilir. Otomobilin dışında hareket etmek yahut birisinin içeri girmesi yahut öbür bir otomobil ile çarpması kaydı tetikleyecektir. Öte yandan, araç kameranız aracınızın elektrik sistemine bağlı olmadığı sürece yahut yardımcı bir güç kaynağınız olmadığı sürece, araç kamerasına güç gelmiyorsa park monitörü çalışmaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu