Haberler

FCC ve CE : Drone da kullanım farkı nedir?

FCC ve CE: Farkları Anlamak

FCC sertifikası, dronların bu teknik standartlara uygun olduğunu ve ABD’de kullanımının inançlı olduğunu garanti eder. CE (Conformité Européenne) sertifikası, bir eserin AB sıhhat, güvenlik ve etraf muhafaza gerekliliklerine uygun olduğunu gösteren bir Avrupa Birliği (AB) işaretidir.

Drone’ların inançlı olduğundan ve düzenleyici gereklilikleri karşıladığından emin olmak için Drone’ların iki değerli sertifikaya uyması gerekir: Drones FCC ve CE sertifikaları. Bu sertifikalar, öteki aygıtlara ve sistemlere ziyanlı müdahaleyi azaltmak ve drone’ların belli sıhhat, güvenlik ve etraf müdafaa gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için tasarlanmıştır.

Bu yazımızda Drones FCC ve CE sertifikalarının neler olduğunu, neden değerli olduğunu ve nasıl farklılık gösterdiğini inceleyeceğiz.

Avrupa’daki FCC muadili nedir?

Conformité Européenne (CE), Avrupa Birliği’nin sıhhat, güvenlik ve etraf müdafaa standardıdır. Avrupa Ekonomik Alanı’nda üretilen, ithal edilen yahut satılan mallar için zaruridir. FCC ve CE gerekliliklerini karşılaştırırsanız, bunların çok emsal olduğunu göreceksiniz.

CE sertifikası ABD’de kabul ediliyor mu?

CE işaretinin ABD’de geçerliliği yahut statüsü yoktur

CE ve FCC ortasındaki fark nedir?

FCC, ABD’deki eser irtibatlarını düzenler. Bir eserin satılabilmesi için standartlara uygun olması ve eser ve ambalaj üzerinde eşsiz FCC kimliğini göstermesi gerekir. Avrupa’da sertifikasyon, bir dizi uyumlaştırılmış standardı içeren kendi kendini sertifikalandıran CE işareti aracılığıyla onaylanır.

FCC ve CE sertifikaları

Federal İrtibat Komitesi (FCC), kablolu yayın, radyo, televizyon ve uydu yoluyla bağlantısı düzenlemekten sorumlu bir ABD devlet kurumudur.

FCC, dronlar da dahil olmak üzere tüm elektronik aygıtların, öteki aygıtlara ve sistemlere ziyanlı müdahaleyi azaltmak için muhakkak teknik standartlara uygun olmasını kural koşuyor. Drones’un FCC sertifikası, drone’larının bu teknik standartlara uygun olduğunu ve ABD’de kullanımının inançlı olduğunu garanti eder.

CE (Conformité Européenne) sertifikası, bir eserin AB sıhhat, güvenlik ve etraf muhafaza gerekliliklerine uygun olduğunu gösteren bir Avrupa Birliği (AB) işaretidir.

CE işareti, AB’de satılan tüm eserler için zaruridir ve eserin ilgili AB direktiflerinin gerekliliklerini karşıladığını gösterir. Drones’un CE sertifikası, drone’larının AB’de kullanımının inançlı olmasını sağlar ve şirketin drone’larını Avrupa çapındaki ülkelerde satmasına imkan tanır.

Her iki sertifika da drone üreticileri için değerli olsa da Drones FCC ve CE sertifikaları ortasında kimi kıymetli farklar var. FCC sertifikası sadece ABD’de satılan drone’lar için gerekliyken, AB’de satılan drone’lar için CE sertifikası gerekiyor. Bu, ABD’de satılan drone’ların sırf FCC gerekliliklerini karşılaması gerektiği, AB’de satılan drone’ların ise hem FCC hem de CE gerekliliklerini karşılaması gerektiği manasına geliyor.

FCC ve CE sertifikalarına yönelik test prosedürleri de farklıdır. FCC sertifikası, drone’ların belli teknik standartlara uygunluğunu sağlamak için kapsamlı testler gerektirirken CE sertifikası, drone’ların sıhhat, güvenlik ve etraf muhafaza gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için daha az kapsamlı testler gerektirir. İki sertifikanın onay süreci de farklıdır; FCC sertifikasyonu uzun ve karmaşık bir onay süreci gerektirirken, CE sertifikası nispeten kolaydır.

İki sertifika ortasındaki farklılıkların yanı sıra birtakım benzerlikler de vardır. Her iki sertifika da drone üreticileri için kıymetlidir zira drone’ların inançlı olmasını ve yasal gereklilikleri karşılamasını sağlar. Her iki sertifika da drone üreticilerinin eserlerini büyük pazarlarda satmasına imkan tanır; FCC sertifikası Drone’ların ABD pazarına erişmesini sağlıyor ve CE sertifikası da şirketin AB pazarına erişmesini sağlıyor.

Her iki sertifikaya da uymak için Drones, drone’larının belli teknik standartları, sıhhat, güvenlik ve etraf müdafaa gerekliliklerini karşılayacak halde tasarlandığından ve üretildiğinden emin olmalıdır. Bu, kapsamlı testleri ve kapsamlı bir onay sürecini içerir, lakin Drones’un drone’larının inançlı olmasını ve ABD ve AB’deki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

Drone’da FCC modu nedir?

5,8 Ghz bandı (çoğunlukla kentsel ortamlarda kullanılır), azamî aralıktaki (2,4 Ghz’de elde edilen) farkın önerdiğinden çok daha sonludur. FCC modu, drone’nun bu kısıtlamaları aşmasına ve telsizlerini tam güce çevirmesine imkan tanır.

Drone’larımın FCC mi yoksa CE mi olduğunu nasıl anlarım?

Drone’nuzun FCC yahut CE modunda çalışıp çalışmadığını belirlemenin birkaç yolu vardır.

  • Ürün kılavuzunu denetim edin: Drone’nuzla birlikte gelen eser kılavuzu, hangi modda çalışacak halde ayarlandığını belirtmelidir. FCC yahut CE üzere uyumluluk sertifikası hakkında bilgi arayın.
  • Drone Assistant yazılımını denetim edin: Drone Assistant yazılımı, drone’unuzu yapılandırmanıza ve güncellemenize imkan tanıyan bir araçtır. Drone’unuzun FCC yahut CE modunda çalışıp çalışmadığını belirlemek için yazılımı kullanabilirsiniz. Bunun için drone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve yazılımını açın. “Uzaktan Kumanda” yahut “Ürün Yazılımı” etiketli kısmı arayın; mevcut modla ilgili bilgileri görmelisiniz.
  • Uygulamasını denetim edin: Drone uygulaması, drone’unuzu denetim etmek ve izlemek için kullanılır. Modu denetim etmek için taşınabilir aygıtınızda Drones Fly uygulamasını açın ve drone’unuza bağlanın. “Ayarlar” yahut “Hakkında” etiketli bir kısım arayın; mevcut modla ilgili bilgileri görmelisiniz.
  • Fiziksel drone’u denetim edin: Her şey başarısız olursa, fizikî drone’da hangi modda çalışacak halde ayarlandığını gösteren işaretler yahut etiketler olup olmadığını denetim edebilirsiniz. FCC yahut CE’den bahseden etiket yahut işaretlere bakın yahut drone’un altını denetim edin. sertifikalarını listeleyen bir etiket.
  • Tüm Drone drone’ların FCC ve CE modları ortasında geçiş yapma yeteneğine sahip olmadığını unutmamak kıymetlidir. Birtakım drone’lar sırf tek bir mod için sertifikalı olduğundan geçiş yapma seçeneğiniz olmayabilir. Bu durumda daha fazla bilgi için eser kılavuzunu incelemeli yahut Drones takviyesiyle irtibata geçmelisiniz.

DJI cihazımın FCC yahut CE modunda olup olmadığını nasıl anlarım?

Drone’unuzun istediğiniz modda olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu uygulamadaki ‘İletim’ sekmesine bakmaktır. FCC modundaysa 11 WiFi kanalı göreceksiniz. CE çalıştırıyorsa, o vakit 13 WiFi kanalına bakın.

Sinyal grafiğine de bakabilirsiniz, biri “~1km” ve oburu “~4kM” için olmak üzere iki yatay çizgi olduğunu görebilirsiniz. CE modundaysanız, “~1km” çizgisi yalnızca 90 dBm/MHz’in altında, yani 90 ila 100 dbm/MHz ortasındadır ve “~4km” çizgisi 100 ila 110 dBm/MHz ortasındadır.

FCC modunda, “~1km” çizgisi 80 ile 90 dBm/MHz ortasındadır ve “~4km” çizgisi ise 100 dBm/MHz’in biraz üstünde, yani 90 ile 100 dbm/MHz ortasındadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu