Haberler

3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

3D yazıcı yahut eklemeli üretim, dijital bir evraktan üç boyutlu katı objeler yapma sürecidir.

3B yazdırılmış bir objenin oluşturulması, ek süreçler kullanılarak gerçekleştirilir. Eklemeli bir süreçte, obje oluşturulana kadar arka arda materyal katmanları yerleştirilerek bir obje oluşturulur. Bu katmanların her biri, objenin ince dilimlenmiş bir kesiti olarak görülebilir.

3D yazıcı, örneğin bir freze makinesi ile bir metal yahut plastik kesimini kesip/oyuk açan çıkarmalı imalatın tam zıddıdır.

3D yazıcı, klasik üretim formüllerine nazaran daha az gereç kullanarak karmaşık haller üretmenizi sağlar.

3D BASKI NEDİR?

3D baskı, katmanlama prosedürüyle üç boyutlu objeler oluşturmak için bilgisayar takviyeli tasarım kullanır. Bazen eklemeli üretim olarak isimlendirilen 3D baskı, form, boyut, sertlik ve renk bakımından değişen objeler oluşturmak için plastikler, kompozitler yahut biyo-malzemeler üzere gereçleri katmanlamayı içerir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Her şey bir 3D modelle başlar. Sıfırdan bir tane oluşturmayı yahut bir 3B kitaplıktan indirmeyi seçebilirsiniz.

3D Yazılım

Birçok farklı yazılım aracı mevcuttur. Endüstriyel düzeyden açık kaynağa. 3B yazılım sayfamızda bir genel bakış oluşturduk.

Yeni başlayanlara çoklukla Tinkercad ile başlamalarını tavsiye ederiz. Tinkercad fiyatsızdır ve tarayıcınızda çalışır, bilgisayarınıza yüklemenize gerek yoktur. Tinkercad yeni başlayanlar için dersler sunar ve modelinizi .STL yahut .OBJ üzere yazdırılabilir bir evrak olarak dışa aktarmak için yerleşik bir özelliğe sahiptir.

Artık yazdırılabilir bir belgeniz olduğuna nazaran, bir sonraki adım onu 3B yazıcınız için hazırlamaktır. Buna dilimleme denir.

Dilimleme: Yazdırılabilir evraktan 3B Yazıcıya

Dilimleme, temel olarak bir 3B modeli yüzlerce yahut binlerce katmana dilimlemek manasına gelir ve dilimleme yazılımı ile yapılır.

Dosyanız dilimlendiğinde, 3B yazıcınız için hazırdır. Belgenin yazıcınıza beslenmesi USB, SD yahut Wi-Fi ile yapılabilir. Dilimlenmiş evrakınız artık katman katman 3B yazdırılmaya hazır.

3D Yazıcı Nedir?

Kısacası, 3B yazıcılar, erimiş plastik yahut tozlar üzere çeşitli gereçlerden 3B objeler oluşturmak için CAD’i kullanır. 3D yazıcılar, masaya sığabilen ekipmanlardan 3D baskılı meskenlerin üretiminde kullanılan büyük inşaat modellerine kadar çeşitli biçim ve boyutlarda olabilir. Üç ana 3D yazıcı tipi vardır ve her biri biraz farklı bir metot kullanır.

FDM tipi 3D Yazıcı

3D YAZICI TÜRLERİ
Stereolitografik yahut SLA yazıcılar, sıvı reçineyi plastiğe dönüştüren bir lazerle donatılmıştır.
Seçici lazer sinterleme yahut SLS yazıcılar, polimer toz parçacıklarını esasen katı bir yapıya sinterleyen bir lazere sahiptir.
Erimiş biriktirme modellemesi yahut FDM yazıcıları en yaygın olanlarıdır. Bu yazıcılar, bir objeyi katman katman oluşturmak için sıcak bir ağızlıktan eritilen termoplastik filamanları hür bırakır.

Neleri 3D Yazdırabilirsiniz?

3D yazıcılar, kendileriyle basılabilecekler konusunda çok esnekliğe sahiptir. Örneğin, güneş gözlüğü üzere sert gereçleri basmak için plastik kullanabilirler. Hibrit kauçuk ve plastik tozu kullanarak telefon kılıfları yahut bisiklet kolları üzere esnek objeler de oluşturabilirler. Kimi 3D yazıcılar, son derece güçlü endüstriyel eserler için karbon fiber ve metalik tozlarla baskı yapma yeteneğine bile sahiptir. İşte 3D baskının kullanıldığı yaygın uygulamalardan birkaçı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu