Haberler

Görüntüleme İhtiyaçlarınız İçin Doğru Projektör ‘ü Nasıl Seçersiniz?

Görüntüleri müşterilerinize sunmaya gelince, daha büyük daha düzgündür. Lakin bir projektör büyük bir TV’den daha mı düzgündür? Tahminen bir projektör istiyorsunuz fakat teknik tabirleri bunaltıcı buluyorsunuz. Sorularınızı yanıtlayacağız ve bir projektör seçerken hangi özelliklerin değerli olduğunu tartışacağız.

Projektör mü? ve Televizyon mu?

Çoğu durumda, birkaç nedenden ötürü bir projektör büyük bir TV’den daha düzgün bir seçim olacaktır. 60 inçlik bir TV, yaklaşık 52 inç genişliğinde ve 29 inç yüksekliğinde bir ekran boyutuna sahiptir. Görüntüye yönelik fotoğraflarınız tam ekran görüntülenecek, lakin portreye yönelik fotoğraflarınız sırf 29 inç uzunluğunda olacak ve ekranın yarısından daha azını kaplayacak. Projektör ile duvarınız kadar büyük imgeler gösterebilirsiniz. Müşterilerinizin sipariş etmek istediği en büyük boyutta, hatta 40×60 inçlik bir portrede bile fotoğrafları göstermekte sorun yaşamayacaksınız.

Bazı TV’ler, direkt önde ve ortada olmadığınız sürece optimum bir izleme tecrübesine müsaade vermez. Kenara yerleştirilen herkes, imgelerin yıldızlardan daha az bir önizlemesini alabilir. Projektörler bu bahiste çok daha bağışlayıcıdır.

Bir projektörü paketleyip müşterinin meskenine, hatta bir düğün salonuna götürmek kolaydır. Büyük TV’leri taşımak zahmetlidir ve ekranı çizilmeye yahut kırılmaya karşı müdafaanız gerekir.

Bir TV’nin bir projektörü tam manasıyla gölgede bıraktığı bir durum vardır: parlak bir formda aydınlatılmış bir oda. Ortam ışığı, yansıtılan bir manzarayı bastırabilir ve bozabilir. İmgeleri sunmak istediğiniz alanlarda ortam ışığı üzerinde denetime sahip olup olmayacağınızı düşünün.

Projektörü ne için kullanmayı planlıyorsunuz?

En düşük fiyatlı projektörlerin birçok, PowerPoint yahut beyaz tahta sunumları ve şirket manzaralı sohbetleri üzere ticari kullanımlar için en uygun olanlardır. Bir bilgisayara bağlanmak için makul ölçüde parlaklık ve çeşitli seçenekler sunabilirler, fakat çözünürlükleri tam HD (1920×1080 piksel) olmayabilir yahut sinema ve TV izlemek için yanlışsız biçimde (16:9) olmayabilir. En değerlisi, iş hedefli kullanım için tasarlanan projektörler ekseriyetle parlak bir formda aydınlatılmış bir konferans odasında ortaya çıkması amaçlanan fakat daha karanlık bir odadaki sinemalarla doğal görünmeyen epey abartılı renklere sahiptir ve manzarayı daha gerçek hale getirmek için görüntü ayarlarından mahrumdurlar.

Filmler için, HDTV ve mesken görüntü yayınları için kullanılan Rec 709 renk gamının tamamını yahut birçoklarını yine üretebilen en azından bir tam HD projektör edinmelisiniz. Ülkü olarak, referans standartlarına yakın bir Sinema yahut Sinema modunun yanı sıra en uygun performans için imajda ince ayar yapmak için muhtaçlık duyduğunuz denetimleri içerir.

Projektörü ne çeşit bir odada kullanacaksınız?

Bu soru bilhassa sinema meraklıları için kıymetlidir zira bir projektöre ne kadar harcamanız gerektiğini tesirler. Dışarıdan gelen ışığı büsbütün engelleyebileceğiniz özel bir sinema odanız var mı, yoksa sinemaları yalnızca geceleri ışıklar kapalıyken mi izliyorsunuz? Sahiden sinematik bir büyük ekran tecrübesi yaşamak ve en sevdiğiniz karanlık, karamsar tansiyon sinemasındaki en ince ayrıntıları görmek ister misiniz? Öyleyse, nitekim derin, koyu siyah düzeyleri ve bilhassa yüksek kontrast oranıyla daha güçlü, daha ilgi cazip bir manzara sağlayan bir manzara sunabilen üst seviye bir konut sineması projektörü almak için daha fazla para ödemeye paha olabilir. Bu projektörler çoklukla daha düzgün kontrast ve daha net imajlar sağlayan daha yüksek kaliteli lens sistemleri kullanırlar, lakin tıpkı vakitte daha büyük ve daha ağırdırlar; onları bir masaya yahut rafa yerleştirmek için.

Ne kadar büyük bir ekran istiyorsunuz?

Ekran boyutu ne kadar büyükse, projektörünüzün yeterli doygun bir imaj elde etmesi için o kadar fazla ışık çıkışına gereksinimi vardır. Bir projektörün parlaklık kapasitesi çoklukla ANSI lümen cinsinden listelenir, fakat üreticilerin belirttiği ışık özelliklerinin aldatıcı olabileceğini unutmayın; gerçek dünya kullanımında projektörler, en azından daha hakikat fotoğraf modlarında ekseriyetle çok daha az ışık yayar. 100 inçlik bir ekran için en az 1.000 ANSI lümen öneriyoruz; bu, inançta olmak için yaklaşık 2.000 lümenlik belirtilen ışık çıkışına sahip bir projektör aramanız gerektiği manasına gelir. (Eğer özel bir sinema odası projektöründen bahsediyorsak, odayı büsbütün karanlık tutacağınız için biraz daha düşük bir sayıyla kurtulabilirsiniz.)

Sizin için Hakikat olan nedir?

Yüksek seviyede ortam ışığına sahip bir odada büyük bir TV daha düzgün bir seçim olsa da, projektör birçok durumda daha fazla yarar sağlar. Projektörler daha büyük imgeleri görüntülemenize imkan tanır, daha taşınabilirdir ve emsal ekran boyutuna sahip bir TV’den daha ucuza mal olur.

Hangi projektörün sizin için en düzgünü olduğunu söyleyemem ancak kullanacağınız alanda âlâ çalışacağını düşündüğünüz projektörü seçerken özellikleri ve teknik özellikleri göz önünde bulundurun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu