Haberler

Dış Mekan Projeksiyon Cihazı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Projeksiyon aygıtında Outdoor kullanımda nelere dikkat edelim?

Projeksiyon aygıtı ile Büyük ekran gibisi yok ve art bahçenize bir dış yer sinema projektörü eklemek, her türlü toplantıyı son buluşmaya dönüştürüyor. Alanınız için gerçek dış yer projektörünü nasıl seçeceğiniz konusunda size yol göstereceğiz ve en yeterli seçimlerimizi paylaşacağız. Patlamış mısırı kapın, arkadaşlarınızı davet edin ve ultra eğlenceli bir dış yer tecrübesi yaratalım.

İyi hava etkinlikleriniz için yeni bir projektör düşünüyorsanız, paranızı güzel değerlendirdiğinizden emin olmak istersiniz.

Projeksiyon aygıtı misal görünebilir, lakin hiçbiri tıpkı değildir. Projektörlere güç sağlamak için kullanılan üç farklı teknoloji vardır. Hangi teknolojiyi seçtiğiniz, ekipmanınızın kullanım ömrüne katkıda bulunmanın yanı sıra başka faktörler üzerinde de bir ölçü tesire sahip olabilir.

Kullanılan ampul tipi bakım maliyeti üzerinde tesirli olabilir. Yüksek yoğunluklu deşarj (HID) ve Ultra yüksek performanslı (UHP) lambalar olarak da bilinen Metal Halide lambalar üstün parlaktır ve endüstriyel kullanım içindir. Ömürleri akkor ampullerle karşılaştırılabilir. Ayrıyeten, gücün bir kısmını kullanırken HID lambalarıyla karşılaştırılabilir bir çıkışa sahip olabilen LED’iniz de var. 25.000 saate kadar yahut daha uzun müddet dayanırlar. Lazer aydınlatma, LED ile karşılaştırılabilir bir çıkışa ve kullanım ömrüne sahiptir ve hibrit projektörler her iki teknolojiyi de içerir.

Ekran Boyutu:

Büyük toplantılar için yaklaşık 100 inç olacak biçimde çekim yaparken, ne kadar büyük bir ekran boyutu görüntülemek istediğinizi unutmayın. Ek olarak, dış yer alanınızda işe yarayacağından emin olmak için projektör ile ekran ortasında olması gereken aralık olan yansıtma uzaklığına bakın.

Parlaklık:

Parlaklık lümen yahut mum ayağı cinsinden ölçülür. Bu, küçük bir mumun bir ayak öteden yaydığı ışık olarak tanımlanır. Tipik bir 75W akkor ampul 1100 lümen yayar. Genel olarak, görüntüleme alanındaki ortam ışığı ne kadar fazlaysa, lümen de o kadar yüksek olur.

Dış yerlerin, fazladan gelen ışık ve ses denetimi açısından uğraş etmesi gereken daha çok şey vardır. Bir odanın yahut tiyatronun içinde, üstteki kaynaklardan, koridorlardan ve pencerelerden gelen ışık ölçüsünü neredeyse büsbütün denetim edebilirsiniz. Görüntüleme alanınızı sokak ışıklarından, konutlardan yahut dükkanlardan uzağa yerleştirebilseniz bile, ay ve yıldızlar üzerinde çok az denetiminiz olur.

Projeksiyon Aygıtı Çözünürlüğü:

Çözünürlük, projektörünüzün görüntülediği piksel sayısıdır. Daha yüksek çözünürlük = daha yüksek manzara ayrıntısı. En az 720p’yi seçin, fakat 1080p yahut 4K size daha da âlâ imaj kalitesi sağlayacaktır. Blu-Ray için standart çözünürlük 1280 × 720’dir. Daha yüksek kaliteli bir manzara istiyorsanız, birden fazla projeksiyon sisteminde bir sonraki çözünürlük 1280 × 768’dir. Eşleşecek imaj kalitesine sahip en kıymetli projektörler 1920 × 1080’dir. Bu, oyun ve HD görüntü için istediğiniz düzeydir.

Projeksiyon Aygıtı Temas İmkanları:

Projeksiyon aygıtı ile ne izleyeceğinizi ve ister Bluetooth, WiFi, akış aygıtı yahut dizüstü bilgisayar aracılığıyla mevcut cihazlarınıza nasıl bağlanacağınızı düşünün. Ek olarak, projektörünüzü nasıl çalıştıracağınızı düşünün. Kimilerinin yerleşik pilleri olmasına karşın, birçoklarının fişe takılması gerekir. Dış yer kullanımı için derecelendirilmiş uzatma kabloları kullandığınızdan emin olun.

Bir Dış Yer Ekranının/Perdenin Seçilmesi:

Projektör seçiminizi daralttınız, artık optimum görüntüleme platformu için ne kullanmalısınız? Açıkça. Açık hava aktiflikleri ekseriyetle büyük kalabalıklar çektiğinden, büyük bir ekranla yahut öbür bir yüzeyle başlamak istersiniz. Bölgedeki tüm ortam aydınlatmasından kurtulamıyorsanız, ekranınızın açısını ayarlamaya çalışın yahut öbür bir biçimde onu dikkat dağıtıcı ışık kaynaklarından uzağa yerleştirin.

Dış yer projektörleri çoklukla uzun aralı makinelerdir; bu, projektörün ekrandan en az 1,8 metre uzağa yerleştirilmesi gerektiği manasına gelir. Stabil ve yansıtıcı olduğu sürece materyal daha az kıymetlidir; Yüksek binaların ve başka yapıların kenarlarına yansıtılan imajlardan bile şahane sonuçlar elde edilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu