Haberler

iMAX B6 Kullanma Rehberi: LiPo Nasıl Şarj Edilir?

iMAX B6 nasıl kullanılır? LiPo pille ilgili makûs bir tecrübeniz mi var? Olağanda satın aldığınızda her şey yolundadır. Birkaç kullanımdan sonra aşikâr bir müddet saklamayı planlıyorsunuz. Sonra sorun başlıyor (eğer şanssız bir adamsanız). Ya şişer ya da pil boşalır. Bu eğitimde iMAX B6’nın temel kullanımını paylaşacağım, böylelikle (umarım) bu meseleleri önleyebilir.

iMAX B6 ŞARJ DENETİM LİSTESİ

Şarj aygıtına her pil bağlandığında bu liste dikkatle takip edilmelidir.

1- Şebeke adaptörünü prize takınız ve şarj aygıtına takınız.
2- Şarj aygıtının şarj kablosunu aküye bağlayın. Pilin kısa devre yapma riskini önlemek için evvel kabloyu şarj aygıtına, sonra da pili taktığınızdan emin olun.
3- Aküden gelen izleme kablosunu şarj aygıtına bağlayın.
4- Pili şarj çantasına yerleştirin.
5- Şarj aygıtını menü sistemini kullanarak aşağıdaki üzere yapılandırın. Açtıktan sonra ekran şunu göstermelidir:

Göstermiyorsa Batt.Type/Stop tuşuna arka arda görüntülenene kadar basın
Lityum pil şarjını seçmek için Start/Enter tuşuna basın. Şarj aygıtı daha evvel kullanılmışsa birinci olarak aşağıdaki ekran gösterilebilir.

Denge şarjını seçmek için Inc. tuşuna basın.

Şarj akımını düzenlemek için Start/Enter tuşuna basın.

Akım (sol alt) yanıp sönmeye başlamalıdır. Inc./Dec’i kullanın. 2.2A okuyana kadar tuşlara basın. Kıymeti kaydetmek ve akü voltajını düzenlemeye başlamak için Start/Enter tuşuna basın. Inc./Dec’i kullanın. 11.1V(3S) okununcaya kadar tuşlara basın.

Onaylamak için Start/Enter tuşunu 3 saniye basılı tutun. Şarj aygıtı pili algılamaya çalışacaktır. Şunları göstermelidir:

Burada dikkat edilmesi gereken değerli nokta, şarj aygıtının tespit ettiği hücre sayısı (R) ve sizin tarafınızdan belirlenen hücre sayısının (S) her ikisinin de 3 olmasıdır. Bu sayılardan rastgele biri farklıysa, derhal şarj aygıtını kapatın ve Öğrenci Robotik ile irtibata geçin. .

Şarj sürecini başlatmak için Start/Enter tuşuna basın

Ekranda şarj akımı (burada: 2,2A), mevcut voltaj (burada: 12,59V), geçen mühlet (burada: 22m43s) ve aküye sağlanan güç (burada: 682mAh) gösteriliyor.

Pil büsbütün şarj olduğunda şarj aygıtı bip sesi çıkaracaktır. O vakit şunları yapmalısınız:

1- Şarj aygıtını prizden çekin.
2- Aküyü şarj kablosundan çıkarın, akü bağlıyken şarj kablosunu şarj aygıtından çıkarmayın.
3- İzleme kablosunu aküden şarj aygıtına çıkarın.

iMAX B6 Connection Break Kusuru nasıl çözülür?

Şarj aygıtı şarj sırasında bip sesi çıkarıyor ve CONNECTION BREAK görüntülüyor
Ya şarj ya da izleme kablosu gevşemiştir. Her ikisinin de tam olarak takıldığından emin olun ve şarjı sürdürmek için aşağıdaki düğmelere basın:

Batt.Type/Stop → Start/Enter for 3 seconds → Start/Enter

LiPo pili şarj etmek için :

Şarj aygıtı için uygun bir duvar adaptörü seçin, çıkışın 11-18V aralığında olması ve öbür ucunda B6 şarj aygıtına takılacak bir DC varil konektörünün olması gerekir. (Not: Şarj aygıtının çıkış akımı kıymeti, pilin şarj suratını belirler; bu nedenle, pili yüksek bir şarj suratında şarj etmek istiyorsanız duvar adaptörünüzün bu vazifeye hazır olduğundan emin olun.

Şarj aygıtı açıldığında şarj aygıtının LiPo şarj modunda olduğunu görmelisiniz. Pili bu modda şarj etmeyin, bu LiPo piller için geçerli değildir. INC düğmesine bir kere bastığınızda şarj aygıtı LiPo istikrarlı şarj moduna geçmelidir.

Her pil, bir pil monitörü kullanarak pilin durumunu izlemek için kullanılan bir JST-XH konektörüyle birlikte gelir. B6 şarj aygıtının yan tarafında bu konektörü barındırabilecek portları görebilirsiniz. B6 şarj aygıtı, 2S’den 6S’ye kadar derecelendirilmiş pilleri şarj etme kapasitesine sahiptir. Pilin JST konektörünü şarj aygıtına takın.

Kutuyla birlikte gelen konnektörü kullanarak akünün artı ve terminallerini şarj aygıtına bağlayın. Her vakit evvel negatif terminali bağladığınızdan emin olun. Artı kutbu bağlarken ufak kıvılcımlar çıkabilir ancak endişelenmeyin.

Bağlandıktan sonra START tuşuna bir sefer girin, şarj suratının yanıp söndüğünü göreceksiniz, şarj suratını uygun biçimde ayarlayın (Örneğin adaptörünüz 1A sağlıyorsa 0,5A şarj suratını aşmayın). Bu ayarlandıktan sonra, BAŞLAT düğmesine tekrar basın, bu akü voltajının yanıp sönmesini sağlayacaktır. INC ve DEC düğmelerini kullanarak bunu artırın yahut azaltın ve uygun halde ayarlayın. İşiniz bittiğinde, BAŞLAT düğmesine uzun bastığınızda bir ihtar sesi duyabilirsiniz ve pil şarj olmaya başlayacaktır (Not: Temasta rastgele bir yanılgı varsa kusur görüntülenecektir).

Bireysel hücre şarjını denetim etmek için pil şarj olurken INC düğmesine bir defa basın.
Şarj ederken hep aküyü izleyin ve STOP düğmesi kullanılarak rastgele bir vakitte durdurulabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu