Haberler

Akü Takviye Nasıl Yapılır? Akü Takviye Cihazı mı? Takviye kablosu mu?

Akü Destek gereksinimi Şayet başınıza gelmediyse muhtemelen olacaktır. Aslında her yıl milyonlarca şoför aküsünün bitmesiyle karşı karşıya kalıyor. Uzmanlık düzeyimiz ne olursa olsun, en güzellerimizin bile başına bir otomobil aküsü gelebilir. Akü şarj aygıtları ve destek marş motorları üzere akü bakım teknolojilerini bilmek ve kullanmak bile orta sıra ölen araç aküsünü %100 önleyemez. Bir otomobilin nasıl çalıştırılacağına dair birçok usul vardır. Eski, klasik akü aktarma kablolarını (güçlendirici kablolar da denir) kullanabilirsiniz – ıh. Yahut taşınabilir bir lityum otomobil atlama marş motoru kullanabilirsiniz; tercih edilir. Aşağıda, nasıl yapılır, artı her tekniğin artıları ve eksileri de dahil olmak üzere, süratli başlangıç için her tekniğe ait detaylar yer almaktadır.

Kablo ile Akü Takviye

Boşalmış bir otomobil aküsünü destek kablolarıyla nasıl çalıştıracağınızı anlamak için birkaç şeye gereksiniminiz olacak. Öncelikle çalışır durumda ek bir araca gereksiniminiz olacak. İkincisi, ucuz bir set değil, güzel bir ilişki kablosu setine gereksiniminiz olacak. Jumper kabloları hala birçok otomotiv perakende zincirinde (örn. AutoZone, Canadian Tire, vb.) satılmakta olup tel boyutu ve uzunluğu aralığına sahiptir.

Aracınızı Destekle Çalıştırmadan Evvel Hazırlık

Bir arabayı destekle çalıştırmadan evvel, her iki aracın da birbirine dönük olduğundan ve aracın birbirine temas etmesine müsaade vermeden mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olun. Her iki aracın da park halinde olduğundan emin olun (manuel şanzımanlar için nötr). Güvenlik tedbiri olarak her araç için park frenini de çekebilirsiniz.

Akü Destek Kablolarını Kullanarak Otomobilinizi Süratli Çalıştırmanın 6 Adımı

1.) Her iki aracın da “kapalı” olduğundan emin olun.

2.) Akü kutuplarının kutuplarını tanımlayın ve hangisinin müspet akü terminali ve negatif akü terminali olduğunu belirleyin. Olumlu akü kutbu çoklukla kırmızı renktedir ve artı (+) sembolü yahut POS (pozitif için) ile işaretlenmiştir. Negatif pil kutbu siyah renklidir ve negatif (-) sembolüyle yahut NEG (negatif için) ile işaretlenmiştir.

3.) Kırmızı (pozitif) destek kablosu akü kelepçesini düzgün durumdaki aracın müspet akü kutbuna takın. Daha sonra başka kırmızı (artı) aktarma kablosu akü kelepçesini meyyit araçtaki müspet akü kutbuna takın.

4.) Siyah (negatif) aktarma kablosu akü kelepçesini yeterli durumdaki aracın negatif akü kutbuna takın. Daha sonra başka siyah (negatif) aktarma kablosunu aracın şasi topraklamasına bağlayın. Negatif akü kutbuna bağlamayın; birazdan bu mevzuda daha fazla bilgi vereceğiz.

5.) Meyyit aracı destekle çalıştırmayı deneyin. Araç çabucak çalışmazsa akımın aküye akması için birkaç dakika bekleyin. Âlâ durumdaki aracın aküsünün yaşına ve sıhhatine bağlı olarak, akünün yine şarj olması ve iyonları akü plakalarına yerleştirmesi vakit alabilir.

6.) Siyah (negatif) aktarma kablosu akü kelepçesini sökerek başlayarak aktarma kablosunu aksi sırayla ayırın.

Akü Destek : Akü Destek Aygıtı ile Otomobile Destek Nasıl Yapılır?

Teknoloji uzun bir yol kat etti. Atlatma kabloları meyyit bir aracı destekle çalıştırmak için standarttır. Daha sonra taşınabilir kurşun-asitli atlama başlatıcıları ortaya çıktı. Kurşun-asitli destekli marş motorları, destekli çalıştırmayla ilgili çeşitli problemleri, yani ek bir araca olan gereksinimi çözdü. Bununla birlikte, kurşun-asit destekli marş motorları, yanlışsız akü terminali polaritesi hakkında bilgi gerektiren ve çoklukla ağır, kurşun-asitli bir akü içeren destek kablolarıyla birebir güvenlik risklerini oluşturmaya devam etmektedir. Ayrıyeten kurşun-asit destekli marş motorları da tam şarjda tutulmadığında kıymetli performans kaybına uğrar. Vakitle, kurşun-asit destekli marş motoru, boşalmış durumda bırakıldığında akü kapasitesinin kalıcı olarak kaybedilmesi manasına gelen, sülfatlaşma olarak bilinen bir durum geliştirir. Akü kapasitesindeki kayıp, kurşun-asit destekli marş motorlarının gerektiğinde yüksek deşarj akımları sağlama yeteneğini azaltır. Ve yüksek kendi kendine deşarj oranları birçok vakit kurşun asitli destek marş motorunun haftalar içinde devre dışı kalmasına neden olur. Daima olarak şarj edilme muhtaçlığı, yüksek kendi kendine deşarj oranı ve ağır yük, kurşun-asit destekli marş motorlarını taşınabilir değildir ve garajınız için otomobilinizden daha uygun hale getirir.

Lityum otomobil atlama marş motoruna girin. İsminden da anlaşılacağı üzere, bu çeşit destekli marş motorları, kurşun-asit akü yerine lityum iyon aküyle çalıştırılır. Lityum teknolojisinin kurşun-asit teknolojisine nazaran avantajları açıktır. Lityum iyon piller, güç yoğunlukları nedeniyle kurşun asitli muadillerine nazaran daha küçük ve daha hafiftir. Aslında, lityum destekli marş motorları, kurşun asitli destek marş motorlarından yaklaşık yüzde 80 daha küçük ve hafiftir. Ve lityum akü destek aygıtları tıpkı vakitte bir LED el fenerine güç vermek, USB aygıtlarınızı şarj etmek (örneğin bir iPhone’u şarj etmek) yahut lastik şişirici yahut güç çevirici üzere öteki 12 volt aygıtlara güç vermek üzere çoklu fonksiyonları de yerine getirir.

Lityum Destek Marş Motoru Kullanarak Otomobilinizi Süratli Çalıştırmanın 4 Adımı

1.) Kırmızı (pozitif) lityum destek marş motoru akü kelepçesini meyyit araçtaki pozisyon aküsü ucuna bağlayın.

2.) Siyah (negatif) lityum destekli çalıştırma aküsü kelepçesini şasi topraklamasına bağlayın; buna daha sonra değineceğiz.

3.) Meyyit aracı destekle çalıştırmayı deneyin. Araç çabucak çalışmazsa akımın aküye akmasını sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin.

4.) Siyah (negatif) lityum destek aküsü kelepçesini sökerek başlayarak lityum destek aküsünü karşıt sırayla ayırın.

Artıları.

Ek Araç Gerekmez.
Lityum destekli marş motorları, dahili olarak lityum iyon batarya tarafından çalıştırılır, bu nedenle ek bir araca muhtaçlık duyulmaz yahut büsbütün yabancı birinden yardım istenmez.

Güçlü.
Kompakt form faktöründe son derece güçlü. Kurşun-asit akü muadillerine muadildir ve ekseriyetle onlardan daha güçlüdür.

Taşınabilir.
Lityum destekli marş motorları son derece küçük ve kompakt, elde taşınabilen, torpido gözünde, bagajda yahut alet kutusunda saklanabilen aygıtlardır.

Emniyet.
Kıvılcımsız irtibatlar sağlayan, zıt polariteye ve kısa devreye karşı güvenlik muhafazası içerir.

Uzman Olmayan Bilgi Gerektirir.
Lityum destekli marş motorları inançlı kıvılcım önleyici teknolojiye sahip olduğundan, kullanıcının kutupların yanlışsız belirlenmesi ve akü kelepçelerinin birbirine dokunması konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

Çok boyutlu.
Lityum destekli marş motorları, aracınızı destekle çalıştırmanın yanı sıra USB aygıtlarınızı da şarj edebilir, 12 voltluk aygıtlara güç sağlayabilir ve kimi destek marş motorları bir LED el feneriyle birlikte gelir.

Daha âlâ performans.
Lityum-iyon teknolojisi, yıl içinde pil kapasitesinin sırf %30’unu kaybeder ve boş durumda bırakıldığında pil kapasitesinde kalıcı bir kayıp yaşanmaz.

Gaza basmak Akü Destekten Sonra Yardımcı Olur mu?

Takviyeyle çalıştırmanın akabinde motoru yavaşça devirmek, aracın aküsünün daha süratli şarj olmasına yardımcı olacaktır. Motorunuz daha süratli döndüğünde, motorun alternatörü de daha süratli döner. Ve bir alternatör daha süratli döndüğünde daha fazla elektrik üretir. Daha fazla elektrik ürettiğinde pil daha süratli şarj oluyor. Bununla birlikte, aracınızın süratli çalıştırmadan sonra 20-30 dakika çalışmasına müsaade vermek de uygun bir fikirdir. Daha da düzgün bir fikir, aracın aküsünü büsbütün şarj etmek için aküyü akıllı bir akü şarj aygıtına bağlamaktır. Terk etme yahut tamir moduna sahip bir akıllı akü şarj aygıtınız varsa, bitmiş bir aküyü destekle çalıştırdıktan sonra bu özelliği kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Desolasyon şarj modunun temel gayesi, akü boşaldığında biriken sülfatı uzaklaştırıp tekrar etkin unsura (veya geri kazanılan akü kapasitesine) dönüştürmektir.

Bir otomobilden otomobile akü destek sırasında neden şasi topraklamasına bağlanmalısınız?

Takviye dayanaklı aküye daha direkt bir dönüş yolu sağladığından, negatif akü terminali yerine şasi topraklamasına bağlanmak istiyorsunuz. Bu nedenle, geri dönüş akımının meyyit akünün negatif aküsünden ve akü kablosundan geçerek aktarma kablosuna yahut destek marş motoruna gitmesi gerekmez. Direkt şasi yerinden aktarma kablosuna yahut atlama marş motoruna gidebilir. Daha direkt bir dönüş yolu, daha âlâ akım akışına ve daha az voltaj düşüşüne imkan tanır.

Neden evvel müspet akü kelepçelerini bağlamanız gerekiyor?

Neden evvel olumlu ilişkileri, sonra negatif ilişkileri bağladığınızı hiç merak ettiniz mi? Zira negatif akü kelepçelerini aracın şasisinde asılı bırakırsanız berbat bir şey olamaz. Kazara dokunabileceği rastgele bir şey muhtemelen topraklanacaktır. Sağlam yahut meyyit aracın hem olumlu hem de negatif akü kelepçelerini bağladıysanız, öbür uç artık tansiyon altındadır ve inançlı bir lityum destek marş motoru kullanmadığınız sürece kazara akü kelepçelerine birbirine dokunmak kısa devre oluşturacaktır. Evvel negatif akü kelepçelerini bağlarsanız ve akabinde olumlu akü kelepçelerini bağlarsanız, karşı taraf muhtemelen topraklanmış bir şeye temas ettiğinden potansiyel olarak kısa devre oluşturursunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu