Haberler

Projektör Lambası ; Neden Uzun Ömürlü Bir Projektöre İhtiyacınız Var?

Projektör Lambası ; Neden Uzun Ömürlü Bir Projektöre Gereksiniminiz Var? Projektörler meskende, ofiste yahut dış yerlerde sürükleyici bir izleme tecrübesi sağlayabilirken, lambaları orta sıra değiştirmeniz gerekeceğinden, lamba ömrü kısa olan projektörlerin bakımı değerli olabilir. Daha uzun lamba ömrüne sahip projektörler güç tasarrufludur, ampullerin değiştirilmesi gerekmeden evvel birkaç yıl dayanması nedeniyle bakım maliyeti daha düşüktür ve etraf dostudur.

Günümüzde birçok halide projektör lambasının ömrü 2.000 ila 5.000 saat ortasındadır. LED ampuller üzere kimileri çok daha uzun müddet dayanır ve 20.000 saate kadar ve daha uzun mühlet dayanır, fakat daha ucuz seçenekler halojenür lambalardan daha az parlaklık sunabilir. Kaç günün 50.000 saate eşit olduğunu merak edebilirsiniz. Günde beş saatlik kullanımla, lambayı sönmeden kullanmak için 10.000 günden fazla müddetiniz olacaktır.

Bu yazıda farklı projektör ampulü cinsleri ve bunların beklenen ömürleri hakkında bilgi edineceğiz. Ayrıyeten projektör ışık kaynağınızın daha uzun müddet dayanmasına yardımcı olacak ipuçlarını araştıracağız ve paranızın karşılığını alabileceğiniz en yeterli, uzun ömürlü XGIMI akıllı projektörlerden kimilerini önereceğiz.

Farklı Projektör Ampul Çeşitleri ve Ömürleri

Projektör ışık kaynaklarının farklı tipleri vardır ve ömürleri de buna nazaran farklılık gösterir. İşte üç ana projektör ampulü çeşidi ve bunların ne kadar dayanması bekleniyor:

Led ampuller

Projektör Lambası olarak LED ampuller popülerdir ve birçok projektör eserinde bulunur. Işık yayan diyot teknolojisini kullanırlar ve çoklukla halojenür projektör lambalarından daha uzun ömürlüdürler. Ortalama olarak, LED ampuller size 60.000 saate kadar yahut daha fazla kullanım sağlayabilir, lakin bu kullanım oranınıza bağlı olarak büyük ölçüde azalabilir. 60.000 saatlik kullanım ömrüyle 2500 gün yahut yaklaşık yedi yıl daima kullanım elde edersiniz.

Günde ortalama beş saat kullanım yaparsanız, 60.000 saatlik bir projektör lambasını yaklaşık otuz iki yıl boyunca kullanabilirsiniz. LED ampullerin genel bir kural olarak geçerli olan bir yarı ömre sahip olduğunu unutmayın. Yarı ömür, ampulün renginin ve parlaklığının yarı yarıya azalması için geçen müddettir. Ayrıyeten ağır kullanım ve çok ısınma da daha süratli yıpranmaya neden olabilir.

Lazer Işık Kaynağı

Projektör Lambası olarak Lazer lambaları yahut ışık kaynaklarının ortalama ömrü yaklaşık 20.000 saat olabilir. 20.000 saat ne kadardır? Yirmi bin saatlik lamba ömrü, iki yıldan biraz fazla bir müddet boyunca kullanıma devam etmenizi sağlayacaktır. Projektörünüzü günde beş saat kullanırsanız, 20.000 saatlik kullanım ömrüne sahip bir lazer ışık kaynağının ömrü yaklaşık 11 yıl olacaktır.

Lazer ışık kaynakları, klasik projektör lambalarından daha fazla parlaklık üretir ve genel olarak daha az güç tüketir. Lazerler lambalardan yahut LED ampullerden daha güzel odaklandığından, daha net manzaralar de sunabilirler.

Lambalar

Projektör Lambası olarak “Halide” lambalar en yaygın projektör ışık kaynaklarıdır ve ekseriyetle 1.000-5.000 saat ortasında ortalama ömre sahiptirler. 1.000 saatlik kullanım ömrüne sahip bir lamba, 41 gün (bir aydan biraz fazla) boyunca kesintisiz görüntüleme sağlarken, 5.000 saat, yaklaşık yedi ay boyunca daima kullanım imkanı sağlar.

Ancak çok ısınma nedeniyle lambalar kolaylıkla söneceğinden daima kullanım tavsiye edilmez. Düzenlenmiş kullanımla halide projektör lambanızın ömrünü kıymetli ölçüde uzatabilirsiniz.

Projektör Lambanızın Daha Uzun Ömürlü Olmasına Yardımcı Olacak İpuçları

Projektör lambanızın ömrünü uzatmak için atabileceğiniz birkaç adım:

Projektör Lambası Tozunu Sık Sık Temizleyin

Toz, projektör lambalarının büyük düşmanıdır ve lamba ömrünü kıymetli ölçüde azaltabilir. Ampulün üzerine toz biriktiğinde, daha süratli çok ısınmaya neden olabilir ve ampulün ömründen çok evvel sönmesine neden olabilir.

Tozu sık sık ve titizlikle temizlemelisiniz. Ampulü yanlış kullanmak onun çabuk bitmesine neden olabilir. Bu nedenle, lambadaki tozu temizlerken hava üfleyici yahut kuru bir havlu kullanarak çok dikkatli davranmanız yararlı olacaktır. Ayrıyeten projektörün etrafındaki ortamı tozdan uzak tutmaya çalışın. Kullanılmadığı vakit, gelişmiş müdafaa için projektörü toz geçirmez gereçle örtün.

Projektör Lambası Kullanımınızı Denetim Edin

Projektörü uzun müddet kullanırken orta vermeniz önerilir. Ayrıyeten projektörünüze orta vermek istediğinizde, tekrar tekrar açılıp kapanmasını önlemek için onu uyku moduna alabilirsiniz.

Kullanımdan sonra güç düğmesine basmanız ve projektörü kapatmanız olağandır. Lakin projektörün anahtarıyla tetikten şad olmak, aygıtı güç dalgalanması riskine sokar. Güç dalgalanmaları projektörün çalışma devrelerine kıymetli ölçüde ziyan verir.

Projektör Lambası ‘nı Çok Isınmaya Karşı Takip Edin

İster saatlerce bir TV programını arka arda izlemek isteyin, ister sabahları günlük antrenman rutinlerinizi takip etmek isteyin, projektörünüzü her kullandığınızda lamba ısınır. Ülkü dört saatlik günlük kullanımın ötesinde çalıştırıldığında, tekrar yola çıkmadan evvel projektöre birkaç saat dinlenme verilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca, fişini çıkarıp hareket ettirmeden evvel projektörünüzün soğumasını bekleyin (eğer durum böyleyse). Projektör kapatıldıktan sonra lambası bir müddet sıcak kalır. Lamba soğumadan evvel fişini çekip hareket ettirmek, hasara maruz kalmasına neden olur; zira sıcak bir lamba, soğuk olana nazaran hasar görmeye daha yatkındır.

Aşırı ısınmayı önlemek için kullanım ortasında ara verin ve projektörü tekrar açmadan evvel soğumasını bekleyin. Ayrıyeten, kullanım sırasında projektör etrafında kâfi hava akışı olduğundan emin olun ve sıcak havanın çıkmasına yardımcı olmak için havalandırma deliklerini uygun formda temizleyin.

Sınırsız Hava Akışını Sağlayın

Aşırı ısınma projektörün birincil düşmanıdır. Projektörünüzün sıcaklığını denetim altında tutmanın bir yolu, aygıtın içine ve dışına sınırsız hava akışını sağlamaktır. Aygıtınızı hava çıkışını yahut giriş deliklerini engellemeyecek bir pozisyona monte ettiğinizden emin olun. Projektörünüzün havalandırma deliklerinin etrafında hava filtreleri varsa, bunları her vakit açık tuttuğunuzdan emin olun. Filtreler içeri giren toz ölçüsünün en aza indirilmesine yardımcı olur.

Projektörü Dikkatli Çalıştırın

‘Dikkatli kullanın’ talimatı çabucak hemen her aygıtın kullanım kılavuzlarında her vakit kendine yer bulur ve projektörler de istisna değildir. Aygıtınızı dikkatli tutun ve kullanım sırasında yahut kullanımdan çabucak sonra hareket ettirmeyin.

Lambayı temizlerken üzerinde yağ lekeleri oluşmasından kaçının. Parmaklarınızı yakabileceği için sıcak bir lambayı tutmayın ve yağ lekelerini önlemek için soğuk lambaları dikkatli bir biçimde tutun. Aygıtınızı düşürmekten kaçının ve ister sıcak ister soğuk olsun çok sıcaklıklarda çalıştırmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu