Haberler

DRONE-TAKSİ. İHA’lar. MOTORLU Dronlar. GÜNÜMÜZÜN YENİ GERÇEKLİKLERİ NELER?

Trafik sıkışıklığına asla saplanmayacak drone-taksi yahut İHA, saatte 130 km süratle yolcuyu en kısa yoldan alıp kentin istenilen noktasına inecek ve bu drone’ların prototipleri esasen yürürlüktedir. En harika yolcu uçağı projelerine buradan göz atın.

Drone’lar insanları özel bir araç olarak yahut toplu taşıma sisteminin bir kesimi olarak inançlı bir formda taşıyabilir mi? Helikopterlerle karşılaştırıldığında drone’ların birçok avantajı vardır.

Çok fazla gürültüye neden olan büyük kanatlar yoktur ve girdap akışları da yoktur. Meskenlerin ortasında olduğu üzere alçak irtifalarda yapılan uçuşlar da çok daha inançlıdır; bir binaya yahut direğe dolaşmazlar. Kuyruğun olmaması ve büyük ayrıntıların olmaması, drone’nun uçuş ve iniş sırasında çok daha hareket kabiliyetine sahip olmasını sağlıyor; sonuncusu neredeyse her yerde gerçekleştirilebiliyor.

Öte yandan 200 kg’ın üzerinde kargo yükü taşıyabilen drone’lar uzun uçuş müddetlerine muhtaçlık duymuyor. Ayrıyeten, makinenin yüksek maliyeti nedeniyle kentsel ulaşım sistemine uygulanan bu dronların birinci akışı olmayacak. Bu, daha inançlı bir süratte tanıtılabilecekleri manasına gelir.

DRONE-TAKSİ EHANG 184

Drone’lar büyük bir satın alma fiyatına sahip olduğundan, temel olarak ticari kullanımlar, bilhassa de taksi hizmetleri için hedefleniyorlar. Şu anda en ünlü drone taksi, dünyanın birinci drone taksisi olan Ehang 184’tür. Çin’de üretildi ve YouTube kanallarında uçma yeteneklerini gösteren bir görüntü var.

Pil, uçuş başına 23 dakika dayanır. Bu mühlet zarfında hava taksisi, bir yolcuyu ve bagajını (kütlesi 230 kg’a kadar) yaklaşık 15 km’lik bir araya teslim edebilir. Binden fazlası gerçekleştirilen test uçuşları başarılı oldu. Drone, berbat hava şartlarında bile suram vazifelerini yerine getirmeyi başardı; sisin içinde, geceleri ve evvelden belirlenmiş bir tayfun sırasında uçmak. Drone bir mani tespit sistemi ile donatılmıştır ve acil durumlarda bir yolcunun denetimi ele alması mümkündür.

Aero taksi Ehang 184 pratik uygulama açısından en başarılı projedir. Makine test uçuşları sırasında çok yeterli performans gösterdi. Ayrıyeten Ehang, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin müsaadesiyle drone’larını Nevada’nın açık alanlarında yasal olarak test edebilecek.

AIRBUS VAHANA: 18 DAKİKADA 70 KM

Ehang 184’ün birinci test uçuşunu tamamladığı sıralarda Airbus Vahana yolcu uçağı yaratıldı. Geliştiricisi Zach Lovering’e nazaran Vahana, sadece iki yıl evvel bir vakitler peçete üzerinde kaba bir dizayndan ibaretti. Sıradan bir peçete üzerindeki kavramsal taslağın, birinci test uçuşunu gerçekleştirmiş olan gerçek bir uçağa dönüştüğünü açıkladı.

Proje 2016 yazında başladı lakin dronun birinci seyahati birkaç ay ertelendi. Lakin sonuçta Vahana’nın performansı Ehang 184 kadar başarılı olamadı. 745 kg’lık aygıt 5 metreye kadar yükseldi ve uçuşu yalnızca 53 saniye sürdü.

2020 yılında mühendisler, San Jose’den San Francisco’ya (yaklaşık 70 km) 18 dakikada uçabilecek tam teşekküllü bir aero taksi sunma kelamı verdiler.

VOLOCOPTER: 18 PERVANELİ TAKSİ

Yılın başında Las Vegas’ta düzenlenen CES 2018 fuarında Intel, uçan otomobil Volocopter’ı tanıttı. İki yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip olan bu otonom araç, 18 adet döner motorla çalışıyor.

Makine yolcu güvenliği göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Pil dokuz temassız bölmeye bölünmüştür. Her biri sırf iki rotoru besliyor. Pillerden biri yahut ikisi büsbütün boşalsa bile drone yeniden de uçmaya devam edebilecek. Acil bir durumda hava taksisi yolcuları tahliye etmek için paraşüt bile kullanabilirler.

HOVERSURF’TAN UÇAN MOTOSİKLET
Rus-Amerikan şirketi Hoversurf, motosiklet ve quadcopter hibriti olan bir drone geliştiriyor. Aygıt Dubai’deki Gitex 2017 fuarında tanıtıldı. Bundan evvel geliştiricileri, Startup Village 2016 aktifliği sırasında Skolkovo’da başarılı bir uçuş sergiledi. Motorlu uçağın en çağdaş versiyonu Scorpion-3’tür.

Bu drone, uçan motosiklet olarak isimlendirildi ve çok pilotluk hedefli makinelerden biri olarak kabul ediliyor. Şu anda geliştiriciler, drone motosikletinin en büyük zayıflığı olan rotorların zayıflığı ile uğraşıyor.

4’Ü 1 ORTADA DRONE İÇİN SEYAHAT
Startup Joby Aviation’ın ayağınıza getirdiği Joby, bu yılın başında yolcu-drone projesi için 100 milyon dolar yatırım elde edeceğini duyurdu. Başlangıç için para Toyota, JetBlue ve Intel üzere büyük şirketler tarafından toplandı. İHA özel bir havaalanında test ediliyor.

Joby Aviation, öbür şirketlerin bilakis proje uygulama sürecini zımnî tutuyor. Şu ana kadar sırf dronun 12 döner elektrik motoruna sahip olacağı ve tıpkı anda dört yolcunun uçabileceği biliniyor. Drone, 240 kilometrelik arayı katedebilecek ve yerden birkaç bin metre kadar yükselebilecek.

AUDI VE AIRBUS UÇAN TAKSİ DRONE

Şimdi Audi, Airbus ve Italdesign ile birlikte, kendi kendine uçan drone’lara dönüşebilen otonom arabalar geliştirmeyi amaçlayan yeni bir projeyi duyurduktan sonra, gezginlere geleceğe dair bir fikir sunuyor. Yesyeni Pop.Up Next şoförsüz bir otomobil, drone ve taksinin hepsi bir ortada.

Pop.Up Next’in 49 inç ekrana sahip kabini şık ve rahatlatıcı olacak formda tasarlanmıştır. Yeni arayüz, hareket denetimi, göz izleme, yüz tanıma ve ses denetimini kullanarak seyahati kolaylaştırıyor. Bu model hayli savlı görünse de, konsept ulaşım sisteminde yeni bir boyut başlatacak ve kentsel kentlerde giderek artan sıkışık trafik sıkıntısına yardımcı olacak.

Çin, Ehang’a büsbütün otonom, yolcu taşıyan hava taksileri için birinci sanayi onayını verdi

PEKİN — Şoförsüz hava taksileri Çin’deki gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Guangzhou merkezli Ehang
Cuma günü yaptığı açıklamada, iki insan yolcu taşıyan büsbütün otonom drone EH216-S AAV için Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden uçuşa elverişlilik “tip sertifikası” aldığını söyledi. Düzenleyici, ABD’deki Federal Havacılık İdaresi’nin muadilidir.

ABD’de listelenen Ehang, dünyada yolcu taşıyan otonom elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçaklarını Çin’de uçurmasına imkan tanıyan bu türlü bir sertifikayı alan birinci şirket olduğunu argüman ediyor.

CEO Huazhi Hu, CNBC’ye görüntü konferans röportajında verdiği demeçte, sertifikanın birebir vakitte şirketin ABD, Avrupa ve Güneydoğu Asya’daki ticari operasyonları için misal sertifikalar alma imkanını da kıymetli ölçüde kolaylaştıracağını söyledi.

“Gelecek yıl yurtdışına açılmaya başlamalıyız” dedi ve düzenleyicilerin hâlâ Çin uçuşa elverişlilik sertifikasyonunun karşılıklı düzenlenmesi için bir süreç oluşturması gerektiğini belirtti. Mandarin lisanındaki açıklamalarının CNBC çevirisine nazaran bu bu türlü.

Ehang paylarının fiyatı bu yıl neredeyse iki katına çıktı, akabinde Pazartesi günü “ticari operasyonlarıyla ilgili çok kıymetli bir gelişmeye ait duyuru beklentisiyle” ticaret süreksiz olarak durduruldu. Ticaretin Cuma günü tekrar başlaması planlandı.

Şirketin piyasa pahası yaklaşık 1 milyar dolar.

Küresel düzenleyici eylem
ABD FAA, Temmuz ayında misal otonom uçan araçlara müsaade verilmesine yönelik bir yol sağlayan lakin başlangıçta yeniden de pilotların araçta oturmasını gerektiren bir plan yayınladı.

Kaliforniya merkezli Joby Aviation
ABD’nin önde gelen sanayi oyuncularından biri, bu ayın başlarında uçuş testi programını uzaktan pilotluktan gemiye bir pilotu da dahil edecek formda genişlettiğini duyurdu lakin rastgele bir yolcudan bahsetmedi. Joby’nin ABD Hava Kuvvetleri ile 131 milyon dolar kıymetinde olduğunu sav ettiği bir kontratı var.

Çin’deki düzenleyiciler, otonom uçan araçların sertifika almasının önünü açıyor. Haziran ayında Çin, insansız hava araçlarının (pilotsuz araçlar) uçuşu için yeni kurallar yayınladı. 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu