Haberler

Robot Süpürge VS Elektirkli Süpürge: Akıllı süpürge geleneksel modelin yerini mi alıyor?

Robot süpürgelerin popülerleştiği günümüzde hala bir çoğumuz tıpkı kaygı içindeyiz. Elektirkli süpürge mi? Robot Süpürge mi?

Robot Süpürge VS Elektirkli Süpürge

Temizliğe ne kadar vakit ayırmaya hazırız? Paklık tutkunu değilseniz ve konut aletleri yerine işinize yahut ailenize vakit ayırmayı tercih ediyorsanız, robot elektrik süpürgesi konut için ülkü yardımcınız. Lakin bir robot elektrikli süpürge, olağan bir elektrikli süpürge modelinin yerini büsbütün alabilir mi? Fonksiyonellik ve paklık kalitesi açısından hangisi daha uygundur? Akıllı robot süpürge mi yoksa olağan elektrik süpürgesi mi?

Kolay Kullanım – Robot süpürgelerde otomatik temizlik

Bir programa sahip akıllı paklık, bir robot elektrikli süpürgenin temel özelliğidir. Kullanıcılar bir paklık programı ayarlayabilirler. Gereken vakitte robot otomtik olarak toz, evcil hayvan tüyleri ve küçük çöpleri temizlemeye başlar.

Robot elektrikli süpürgeler, kompakt boyutu sayesinde ulaşılması sıkıntı yerleri temizlemek için harikadır ve kanepe yahut yatak altına serbestçe ve basitçe sığacak kadar düzdürler.

Robotik elektrikli süpürgeler, alanın temizlenmesi için bir plan tanımlayabilen ve kendi başına şarj istasyonuna giden yolu bulabilen akıllı aygıtlardır. Tekrar şarj olan robot temizlemeye devam edecektir.

Elbette, robot elektrikli süpürgenizin büsbütün kaybolmayacağını garanti etmek imkansız. Genel olarak üreticiler, mahzurlardan kaçınırken rota planlama ve belirlenen alanlara hareket etme imkanına sahip aygıtlar üretirler. Bu, çorap ve gibisi şeyleri her yere saçabileceğiniz manasına gelmez. Sıradan bir elektrikli süpürgede küçük bir kesimin içeri girme riski vardır, tıpkı durumda ise robot bu türlü bir pürüze takılınca ya öteki istikamete döner ya da kapanır. Tabi bu sensörlerin hassasiyetine bağlıdır.

Örneğin, Botslab 360 markası, robot elektrikli süpürgeleri için uzaktan algılama teknolojisi “lidar” kullanır. Bir lazer okuyucunun yardımıyla, 3D modelleme yapar ve paklık için objelerin haritaları ve kullanılan yer hakkında datalar toplarlar. Akıllı haritalama, tüm objelerin pozisyonunu hafızasına alır ve mahzurları muvaffakiyetle atlayarak paklığı daha verimli hale getirir.

Kolay Heyetim – Uygulama ile Robot Süpürge Kullanımı

Bir robot elektrikli süpürgenin heyetimi ve kullanımı da hayli sezgiseldir. Her üretici, akıllı denetim için lokal taşınabilir uygulama sunar. Uygulama, bir paklık programı oluşturmak için kullanılır. Her gün makul bir vakitte süreci başlatmak kullanabilirsiniz. Ansızın konuta konuk davet etmeye karar verirseniz ve paklığı ivedilikle yenilemeniz gerekirse robot elektrikli süpürgeyi uzaktan başlatmak için kullanılabilir.

Temizleme alanı kablo uzunluğuyla hudutlu olduğundan, bir robot elektrik süpürgesini çalıştırmak, süpürgeyi yerinden çıkarmak, kabloyu çözmek, meskenin içinde çekmek ve uygun bir priz aramanız gerekir. Daha taşınabilir bir seçenek kablosuz elektrikli süpürgedir. Lakin manuel paklık için de vakit ve efor gerektirir.

Bu ortada, robot elektrik süpürgesinin bakımı da kolaydır. Akıllı aygıt ekseriyetle toz haznesinin ne vakit dolduğunu algılar ve size bunu değiştirmenizi hatırlatır. Sıradan bir elektrikli süpürgede bu türlü bir imkan bulunmaz.

Robot süpürgelerde kullanım kolaylığı

Temizlik kalitesi – Robot süpürge ile sistemli temizlik

Robot elektrikli süpürge, tabandaki kuru artıkları, tozu ve evcil hayvan tüylerini tesirli bir formda toplar. Temizleme kalitesinde temizlenecek yüzey kıymetli kıymettedir. Robot elektrikli süpürge düz bir yüzeyde en uygun formda çalışır. Birden fazla vakit, taze, “ezilmemiş” döküntülerden, hatta kısa tüylü halıdan bile temizlemek sıkıntı olmayacaktır. Yüksek havlı bir halınız varsa, bu aygıt için önemli bir test olacaktır. Bu çeşit kaplamaları temizlemek için robota güvenmemek daha düzgündür. Bu vazifesi olağan bir elektrikli süpürgeye yahut kablosuz bir elektrikli süpürgeye emanet etmek yahut hatta ziyanlı mikropları yok etmek için halı liflerini sadece temizlemekle kalmayıp birebir vakitte dezenfekte edebilen bir buharlı paspas kullanmak daha uygundur.

Sistemli Paklık – Robot süpürge ile hergün temizlik

Robot süpürgeler kuru temizleme ile sonlu kalmayıp ıslak temizleme de yapabilirler. Bunun için depoyu su ile doldurmak ve aygıta takmak gerekir. Bu türlü bir paklık için bir program oluşturmayı planlıyorsanız, robot elektrikli süpürgenin programa nazaran çalışması için kabın evvelden doldurulması gerekecektir. Ayrıyeten süreç tamamlandıktan sonra yeri silen mikrofiber bezi yıkamanız yahut değiştirmeniz gerekecektir. Temel çıkarım, robot elektrikli süpürgenin ıslak paklık yapması ve yerleri yıkamakla karıştırılmamasıdır. Çağdaş aygıtlar, kaplamaya ve yüzey kirlilik düzeyine bağlı olarak seçilebilen çeşitli su temini modları sağlar. Bu, öncelikle gereksinimlerinize odaklanmanızı ve paklığı daha verimli hale getirmenizi sağlar. Yer tipine ve kirlilik düzeyine bağlı olarak en uygun temizleme senaryosunun seçilmesini sağlayan üç mod seçeneğiyle (düşük, orta, yüksek) su kaynağının bu türlü bir elektronik denetimi, örneğin Botslab 360’ta mevcuttur.

Belki de bir robot elektrikli süpürgenin yardımcı olmayacağı tek şey mobilya temizliğidir. Kanepeleri, halıları ve perdeleri temizlerken, klasik yahut dik bir kablosuz elektrikli süpürgeye ve muhtemelen bir buharlı paspasa gereksiniminiz olacaktır.

Temizleme kalitesi mevcut kirlilik düzeyine bağlıdır. Genel paklık gerekiyorsa, bir seçenek olarak bir yıkama yahut dikey kablosuz elektrikli süpürge – bir buharlı paspas – faydalı olacaktır. Bu çeşit büyük ölçekli paklık ekseriyetle nadiren, sözün tam manasıyla yılda birkaç defa yapılır. Daima paklık kıymetliyse, robot elektrikli süpürge her gün için harika bir tahlildir. Girişiyle birlikte mesken katiyetle daha pak hale gelecektir.

Gürültü Seviyesi – Robot Süpürgeler daha sessiz

Bu seçenek bilhassa çocuklu ebeveynler için değerli. Robot elektrikli süpürge modeli yüksek bir güç düzeyine sahip olsa bile gereksiz gürültü olmadan işini yapar. Örneğin, olağan bir elektrikli süpürgenin ortalama gürültü düzeyi 80 dB’dir . Susturucuyla çalışan bir motosiklet motorunun sesiyle karşılaştırılabilir. Tıpkı vakitte en güçlü robotlar için bile bu sayı ekseriyetle 55-65 dB’yi geçmez, yani yaklaşık bir metre uzaklıktaki bir konuşmadan daha yüksek değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu