Haberler

LiPo Pil Nedir? LiPo Bataryalar ne için Kullanılır?

Lityum polimer batarya

Lityum polimer pil yahut daha doğrusu lityum iyon polimer pil (LiPo, LIP, Li-poly, lithium-poly vd. olarak kısaltılır), sıvı elektrolit yerine polimer elektrolit kullanan, lityum iyon teknolojisinin şarj edilebilir pilidir. Yüksek iletkenliğe sahip yarı katı (jel) polimerler bu elektroliti oluşturur. Bu piller, öteki lityum pil çeşitlerinden daha yüksek özgül güç sağlar ve taşınabilir aygıtlar, radyo denetimli uçaklar ve kimi elektrikli araçlar üzere tartının kritik bir özellik olduğu uygulamalarda kullanılır.

LiPo Çalışma prensibi

Tıpkı öbür lityum-iyon hücrelerde olduğu üzere, LiPo’lar, sıvı elektrolitin iletken bir ortam sağlamasıyla, bir olumlu elektrot gerecinden ve bir negatif elektrot gerecinden lityum iyonlarının interkalasyonu ve de-interkalasyonu unsuru üzerinde çalışır. Elektrotların direkt birbirine temas etmesini önlemek için, elektrot parçacıklarının bir taraftan başkasına göç etmesine müsaade vermeyen yalnızca iyonlara müsaade veren mikro gözenekli bir ayırıcı vardır.

LiPo Pil Kullanım Alanları

LiPo hücreleri, üreticilere ikna edici avantajlar sağlar. Çabucak çabucak istenilen her hale sahip pilleri kolaylıkla üretebilirler. Örneğin taşınabilir aygıtların ve notebook bilgisayarların alan ve yük ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Ayrıyeten, ayda yaklaşık %5 üzere düşük bir kendi kendine deşarj oranına sahiptirler.

Akü Destek Aygıtı olarak LiPo Kullanımı

Bir araç motorunu çalıştırmak için kullanılan akü tipik olarak 12V yahut 24V’dur, bu nedenle taşınabilir bir destek marş motoru yahut akü güçlendirici, acil bir durumda başka destekli marş yerine aracı çalıştırmak için seri olarak üç yahut altı LiPo akü (3S1P/6S1P) kullanır. teknikler. Kurşun asitli destek marş motorunun fiyatı daha düşüktür lakin emsal lityum pillerden daha büyük ve ağırdırlar ve bu nedenle bu tıp eserler çoğunlukla LiPo pillere yahut bazen lityum demir fosfat pillere geçmiştir.

Lityum ve LiPo piller ortasındaki fark nedir?

Lityum-polimer ve lityum-iyon piller ortasındaki en temel fark, negatif ve olumlu elektrotlardaki biyokimyasal elektrolittir. Lityum iyon pil sıvı elektrolit kullanırken, lityum polimer pil kuru, katı, jel gibisi bir elektrolit kullanır.

LiPo’lar lityumdan daha mı uygun?

Lityum-iyon piller ekseriyetle lityum-polimer pillerden daha uzun mühlet dayanır. Ortalama bir lityum iyon pil iki ila üç yıl dayanabilirken, lityum polimer pillerin ömrü çok daha kısadır. Bunun nedeni, jel bazlı elektrolitin Li-Po pillerde sertleşmeye başlamasıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu