Haberler

Lipo Batarya Kullanma Rehberi

Lipo Pillerde Nelere Dikkat Edilmeli

Lityum Polimer (LiPo) piller, kendinden evvelki tüm pilleri inkar edilemez bir halde geride bıraktı. Lakin, bir dezavantajı var: güvenlik. Alev alabilecekleri ve hatta patlayabilecekleri için, LiPo ile uğraşırken ekstra dikkat ve disiplin gerekir. Sorumlu bir biçimde kullanıldığında, kaza riski ve büyüklüğü büyük ölçüde azalır.

Lityum Polimer (AKA “LiPo”) piller, artık birçok tüketici elektroniği aygıtında kullanılan bir pil cinsidir. Son birkaç yıldır radyo denetim sanayisinde popülerlik kazanıyorlar ve artık uzun çalışma mühletleri ve yüksek güç arayan herkes için en tanınan seçim haline geldiler. LiPo piller çok çeşitli avantajlar sunar, lakin her kullanıcının yararların dezavantajlardan ağır basıp basmadığına karar vermesi gerekir. Kurallara uyduğunuz ve pillere hak ettikleri saygıyı gösterdiğiniz sürece LiPo pillerden korkacak bir şey yok.

LiPo Batarya üzerindeki Sayıları ve Harfleri Anlamak

LiPo bataryalar ile uğraşırken en değerli fakat gözden kaçan ön şart, bunları okuyabilme ve anlayabilmektir. Nihayetinde tanınması gereken dört derecelendirme vardır: Kapasite (mAh), Voltaj (V), Hücre Sayısı (S) ve Deşarj Suratı (C).

Yukarıdakilerin her birinin ne manaya geldiğini anladıysanız, o vakit zati bir adım öndesiniz. Bunu yapmadıysanız, bir şarj aygıtının yanına gitmeden evvel lütfen LiPo’nuzdaki Sayıları ve Harfleri aşağıda ayrıntılı okuyunuz.

Voltaj / Hücre Sayısı

Bir LiPo hücresinin nominal tansiyonu 3,7 V’tur. Üstteki 7.4V pil için bu, seri olarak iki hücre olduğu manasına gelir (bu, voltajın birbirine eklendiği manasına gelir). Bu nedenle bazen insanların “2S” pilden bahsettiğini duyacaksınız – bu, Seride 2 hücre olduğu manasına gelir. Yani iki hücreli (2S) paket 7.4 V, üç hücreli (3S) paket 11.1V vb.

Nominal voltaj nedir?

Nominal voltaj, bir pil paketinin varsayılan dinlenme voltajıdır. Pil sanayisi, pilleri karşılaştırmaya bu halde karar verdi. Bununla birlikte, hücrenin tam şarj voltajı değildir. LiPo piller 4.2V/hücreye ulaştıklarında büsbütün şarj olmuş olurlar ve daha sonra ayrıntılı olarak tartışacağımız asgarî inançlı şarjları 3.0v/hücredir. 3.7v çabucak hemen ortadadır ve bu hücrenin nominal yüküdür.

Lipo Bataryalarda Kapasite (mAh)

Bakmanız gereken birinci şey, pilin mAh (Miliamp Saat) cinsinden ölçülen kapasitesidir. Kapasite, size LiPo pilinizin ne kadar güç tutabileceğini söyler. Örneğin, 5000 mAh’lik bir pil, büsbütün boşalana kadar 1 saatte 5000 miliamper çıkış verebilir. Akım tahliyesi (Yani yükü) 20 amper (20.000 miliamper) olan bir RC uçağınız varsa, o vakit 15 dakika uçmayı bekleyebilirsiniz. – (5000mAh ÷ 20, 000mAh) x 60 dakika – pilinizi büsbütün biteceği süreyi verir.

Deşarj Oranı (“C” Derecelendirmesi)

Voltaj ve Kapasite, ister sürat ister çalışma müddeti olsun, aracın belli tarafları üzerinde direkt bir tesire sahiptir. Bu dataları anlamak daha kolaydır. Deşarj Derecesini (bundan sonra C Bedeli olarak anacağım) anlamak biraz daha zordur ve LiPo pillerin en abartılı ve yanlış anlaşılan taraflarından biridir.

C Derecelendirmesi, LiPo pilinize ziyan vermeden çekebileceğiniz azamî akımı – amper olarak ölçülür – söyleyen bir güvenlik göstergesidir. Azamî akım çekişini hesaplamak için kapasiteyi (mAh) de bilmeniz gerektiğinden C Derecelendirmesi tek başına biraz aldatıcı olabilir.

LIPO PİLLER NASIL ŞARJ EDİLİR

İki Konnektörü Ayırt Etmek

Tüm LiPo‘lar (tek hücreli olmadıkça) iki konektörle gelir: istikrar konektörü ve pil konektörü.

Balans konektörü, pilinizi şarj etmek ve izlemek için kullanılır.

LiPo Batarya Balans Konnektörü

Pil konektörü şarj etmek ve boşaltmak için kullanılır.

LiPo batarya Ana Könnektörü

Hakikat Şarj Aygıtını Seçmek

Bugün piyasadaki birden fazla RC şarj aygıtı, farklı pil çeşitlerini şarj etme kapasitesine sahip olacaktır. Farklı pil çeşitleri farklı kimyasal özelliklere ve şarj ihtiyaçlarına sahip olduğundan, uyumsuz bir şarj aygıtının kullanılması sonuçta bir kazaya yol açabilir.

Bir şarj aygıtı ararken, “Uyumlu Piller” kısmını düzgünce denetim ettiğinizden emin olun. Bu kılavuz için İmax B6 Digital Lipo Pil Batarya Şarj Cihazı‘yu kullanacağız.

Dijital Pro Lipo Şarj Aygıtı

Lipo Şarj Parametrelerinizi Belirleme

LiPo’larınızı fiilen şarj etmeye gelince, yapılandırmanız gereken sırf üç değişken vardır. Bu üç değişken Pil Tipi, Hücre Voltajı (V) ve Akım Ayarıdır (A).

Pil Tipi açıklayıcıdır, şarj aygıtınızda LiPo seçeneğini seçmeniz kafidir. Hücre Voltajı, sahip olduğunuz LiPo tipine bağlı olarak değişebilir ve ekseriyetle kendi hücrenizin azamî voltajına ayarlanmalıdır. Olağan LiPo’lar için bunu 4,2V’a, LiFes için 3,6V’a ve LiHV için 4,35’e ayarlayın.

Geçerli Ayar, pilinizi ne kadar süratli şarj ettiğinizi belirlediğinden biraz aldatıcı olabilir. Tavsiye edilen şarj oranını aşarsanız, LiPo’nuz çok ısınabilir ve alev alabilir. Çoklukla yeni başlayanların LiPo’larını 1C’de şarj etmelerini öneririz. 1C, pilinizi her 1000 mAh için 1A’da şarj etmek manasına gelir. Yani 3000 mAh pil için 3A’da, 5000 mAh pil için 5A’da şarj edersiniz.

Örnek olarak 2700mAh 3S 30C LiPo alarak, parametreleri şu halde ayarlayacağız:

  • Pil Tipi: LiPo
  • Hücre Voltajı: 4.2
  • Mevcut Ayar: 2.7A

LiPo pili şarj etmek için :

Şarj aygıtı için uygun bir duvar adaptörü seçin, çıkışın 11-18V aralığında olması ve başka ucunda B6 şarj aygıtına takılacak bir DC varil konektörünün olması gerekir. (Not: Şarj aygıtının çıkış akımı kıymeti, pilin şarj suratını belirler; bu nedenle, pili yüksek bir şarj suratında şarj etmek istiyorsanız duvar adaptörünüzün bu vazifeye hazır olduğundan emin olun.

Şarj aygıtı açıldığında şarj aygıtının LiPo şarj modunda olduğunu görmelisiniz. Pili bu modda şarj etmeyin, bu LiPo piller için geçerli değildir. INC düğmesine bir defa bastığınızda şarj aygıtı LiPo istikrarlı şarj moduna geçmelidir.

Her pil, bir pil monitörü kullanarak pilin durumunu izlemek için kullanılan bir JST-XH konektörüyle birlikte gelir. B6 şarj aygıtının yan tarafında bu konektörü barındırabilecek portları görebilirsiniz. B6 şarj aygıtı, 2S’den 6S’ye kadar derecelendirilmiş pilleri şarj etme kapasitesine sahiptir. Pilin JST konektörünü şarj aygıtına takın.

Kutuyla birlikte gelen konnektörü kullanarak akünün artı ve terminallerini şarj aygıtına bağlayın. Her vakit evvel negatif terminali bağladığınızdan emin olun. Artı kutbu bağlarken ufak kıvılcımlar çıkabilir lakin endişelenmeyin.

Bağlandıktan sonra START tuşuna bir defa girin, şarj suratının yanıp söndüğünü göreceksiniz, şarj suratını uygun biçimde ayarlayın (Örneğin adaptörünüz 1A sağlıyorsa 0,5A şarj suratını aşmayın). Bu ayarlandıktan sonra, BAŞLAT düğmesine tekrar basın, bu akü voltajının yanıp sönmesini sağlayacaktır. INC ve DEC düğmelerini kullanarak bunu artırın yahut azaltın ve uygun biçimde ayarlayın. İşiniz bittiğinde, BAŞLAT düğmesine uzun bastığınızda bir ihtar sesi duyabilirsiniz ve pil şarj olmaya başlayacaktır (Not: İlişkide rastgele bir yanılgı varsa yanılgı görüntülenecektir).

Bireysel hücre şarjını denetim etmek için pil şarj olurken INC düğmesine bir sefer basın.
Şarj ederken sürekli aküyü izleyin ve STOP düğmesi kullanılarak rastgele bir vakitte durdurulabilir.

Lipo Batarya Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Lipo Batarya Seçerken kullanım gereksiniminize nazaran gerçek tercih yapabilmeniz için aşağıdaki temel mevzular hakkında bilgi sahibi olmalısınız;

  • Kullanabileceğiniz Voltaj (Hücre sayısı ve Nominal Voltaj)
  • İhtiyaç duyulan deşarj ölçüsü (Batarya üzerinde bulunan C bedeli ile hesaplanır)
  • İhtiyaç duyulan kullanım süresi
  • Bataryanın fizikî ebatları
  • Bataryanın ağırlığı
  • Bataryanın kabı; Soft pack (Yumuşak müdafaasız ) yada Hard Case (Sert Korumalı)
  • Bağlantı soketi yada bataryalar bahis olduğunda kullanılan isimleri ile Plug / Konnektör

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu