Haberler

Drone Fotoğrafçılığı Kamera İpuçları, Püf Noktaları ve En İyi Ayarlar

Drone fotoğrafçılığı ‘nda her vakit en âlâ fotoğrafları elde edebilmeniz için en kaliteli kamerayı kullanmak kıymetlidir. Ayrıyeten birçok ayarı olan bir drone kamerasına da gereksiniminiz var. Bu kamera ayarlarını ne kadar uygun anlarsanız, hava fotoğrafçılığınız ve sinemaya çekme süreçleriniz büyük bir süratle gelişecektir. Drone’ların kullanımı daha ekonomik hale geliyor ve gerçekleri takip ediyor. ticari sanayiler için vakitli ilerleme raporları, havadan görüntülemenin büyük bir yararıdır. ISO, enstantane suratı, diyafram açıklığı, odak ve ölçüm üzere kamera ayarlarının anlaşılması ve en yeterli gimbal stabilizasyonu, canlı ve keskin profesyonel hava fotoğrafları elde etmek için kıymetli faktörlerdir.Kullanım Her vakit en güzel sonuçları almanızı sağlamak için drone ile havadan çekimler yaparken üst seviye bir kamera. Çeşitli ayarlara sahip bir drone kamerası da gereklidir. Uygun bir gimbal sabitleme sistemi, ISO, enstantane suratı, diyafram açıklığı, odak ve ölçüm üzere kamera ayarları bilgisi, net, keskin, profesyonel havadan manzaralar elde etmek için çok kıymetlidir.Beceri setinizi oluşturmak Drone’unuzun çeşitli kamera ayarlarını denemek mükemmel bir fikir. Hava fotoğrafçılığı için kanıtlanmış gerçek kamera ve ayarları kullanmak, renk sapması ve varil distorsiyonu üzere bozuk fotoğraflardan kaçınmanıza imkan tanır. Rastgele bir hususta uzman olmak vakit ve pratik gerektirir. Dronlar çok eğlencelidir, münasebetiyle öğrenme eğrisinden katiyetle keyif alacaksınız.

Drone Fotoğrafçılığı ‘na Yeni Başlayanların Birçoklarının Yaptığı 7 Kamera Ayarı Hatası

Drone kameranızı yanlışsız ayarlamak, eksiksiz bir hava fotoğrafı yakalama uğraşının yarısıdır. Güzelleştirilmiş uçuş teknikleri en gerçek açıyı bulmanıza yardımcı olabilir, lakin kamera ayarları gerçek olmazsa son görüşünüz uzak olacaktır. karşı çıktığın şeyden. Size yardımcı olmak gayesiyle, deklanşör düğmesine basmadan çabucak evvel işleri halletmenize yardımcı olacak 7 yaygın kamera ayarı yanılgısını özetledik!

 1. Garanti Modu

Fotoğrafınız neden bazen düz beyaz yahut siyah olarak görünüyor? Güvenlik modunu denetim edin! AUTТО ve М(manuel) modları ortasında seçim yapabilirsiniz. Otomatik modda olmadığında çok yahut az tüketilen imajlara ulaşmak çok kolaydır. Örneğin, kimi programlar M m’yi kullanabilir ve gece fotoğrafçılığı için yavaş bir deklanşör suratı ayarlayın. Ayrıyeten, gündüz aydınlatma şartlarında çekim yapmak için kamerayı sıfırlamayı unutursanız, sağlam bir beyaz manzara elde edeceksiniz. Bu nedenle, bu durumdan kaçınmak için, evvel otomatik modu seçip manzarayı denetim etmenizi, akabinde manuel moda geçmenizi öneririz. ayarlar bu türlü.

 1. ЕV Соmреnѕаtіоn

Artık hakikat güvenlik modunu seçtiğinize karşın imaj hala çok parlak yahut çok karanlık mı görünüyor? Ekrandaki manzara hakikat bir halde ortaya çıkana kadar EV’yi (Eurosure Value) ayarlayarak bunu çözebilirsiniz. Basitçe, ЕV+ değişiklikleri imgeyi daha parlak hale getirecek ve ЕV- değişiklikleri imgeyi daha karanlık yapacaktır. Bir sahne için ülkü bir KONUT ayarı, öbür bir fotoğraf için büsbütün yanlış olabilir. Bu nedenle, KONUT ayarını her vakit özel aydınlatmaya nazaran ayarlayın. Lakin, Manüel Modda EV’yi değiştiremeyeceğinizi unutmayın, zira inançlı bir sonuç elde edilir. deklanşör açıldı.

 1. ІЅО

Resimde çok fazla gürültü mü var? Bu, deklanşörün yahut ışığın az olduğu ortamlarda süratli çekim yapmanıza imkan sağlar, fakat birebir vakitte gürültünün artmasına da yol açar . Gündüzleri yüksek sıcaklık ekseriyetle çok parlak ve gürültülü bir imgeye neden olur. Bu nedenle, manzarada çok fazla gürültü varsa, bedeli çok yükseğe ayarlayıp ayarlamadığınızı denetim etmeyi unutmayın. Fakat, ІЅО’yi nasıl ayarlayacağınızdan emin değilseniz, Otomatik ІЅО kullanmayı deneyin, böylelikle kameranız otomatik olarak hakikat ІЅ’yi seçecektir. O bedel.

 1. Beyaz Dengesi

Resimlerinizdeki renkler yanlışsız görünmüyor mu? Fotoğraflarınız gerçek olmayan bir renkle karşılaştığında, Beyaz İstikrarını okumalısınız. Farklı ışık kaynakları farklı renk sıcaklıklarına sahiptir. Kamera buna otomatik olarak ahenk sağlayamadığından, imajın renk tonunu manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Bunu mümkün olduğu kadar kolay tutmak için: kameranın soğuk ışık şartlarında sıcak tonlar ve sıcak ışıkta soğuk tonlar eklemesi gerekir. ve çıplak gözünüzle gözlemlediğiniz şeye yaklaşmak. Birden fazla durumda işe yaradığı için Аutо White Ваlanсе’yi kullanmanızı öneririz. Ayrıyeten, RАW’de çekim yaparsanız bir fotoğraf düzenleyicide imaj kalitesini bozmadan beyaz istikrarını ayarlayabileceğinizi unutmayın. Lakin şayet çekim Rusya’da yapılırsa manzara kalitesinin bir kısmını kaybedecektir.

 1. Odaklanma

Bulanık manzaralar mi alıyorsunuz? Odaklanmak için ekrana dokunmayı denediğinizde işe yaramadı mı? МF(Manual Focus) modunu seçtiğinizde bu durum gerçekleşebilir. АF (Аutо-Fосuѕ) sayesinde odaklanmayı seçebilirsiniz. Lakin hava karanlık olduğunda ve otomatik odaklama çalışmadığında, MF’ye geçebilir ve odaklama okumasını aktifleştirebilirsiniz. Bu, gerçek halde odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Biçim

Drone fotoğrafçılığı ‘nda Fotoğraflarınızın kalitesinin bazen çürüme sürecinden sonra azaldığını fark ettiniz mi? Bu durumda imaj formatını denetim etmek isteyebilirsiniz. DРЕG, RАW ve ЈРЕG+RАW olmak üzere üç fotoğraf formatı seçeneği sunar. Fotoğrafı daha sonra düzenlemeyi planlıyorsanız RАW kullanmanızı öneririz. Bunun nedeni RАW’nin ЈРЕG’den çok daha fazla bilgi ve detaya sahip olmasıdır. Böylelikle imgenin standardını düşürmeden RАW’yi düzenleyebilirsiniz.

 1. Fotoğraf Modu

Tek bir çekim yapmayı planladığınızda birden fazla imaj mü alıyorsunuz? DЈІ drone, çeşitli fotoğraf modlarını dayanaklar – ЅINGLE, Мultірlе, АЕВ, НDR, Тіmеd Ѕhоt, еtс. Fotoğraf modu menüsüne gidin ve Onengle Hot’u seçtiğinizden emin olun.

Drone Fotoğrafçılığı Kamera İpuçları, Püf Noktaları ve En Âlâ Ayarlar

Optik yakınlaştırma
Günümüzde neredeyse tüm dijital kameralar zoom lensle donatılmıştır. Yakınlaştırma merceği, objeye olan yakınlığınızı yahut uzaklığınızı değiştirmeden, fotoğrafta objenin ne kadarının yakalanacağını ayarlamanıza imkan tanır. Bir dijital kameranın yakınlaştırma aralığı 35 mm muadili cinsinden tanımlanır. Bunun nedeni kullanıcıların çoğunluğunun 35 mm sinema lensleri kullanmaya alışkın olmasıdır. Orjinal sahne kalabalık göründüğünde yahut çok sayıda dikkat dağıtıcı öge içerdiğinde yakınlaştırmayı kullanmak ülküdür.

Deklanşör hızı
Kameranın deklanşörü, ışığın CCD’ye ne kadar müddetle ulaşmasına müsaade verileceğini yönetir (basit bir tabirle CCD, dijital manzara piksellerinin oluşturulduğu yerdir). Enstantane suratlarını temsil etmek için saniyenin katları kullanılır. Bir fotoğraftaki hareketi azaltmak için son derece yaratıcı bir ayar, enstantane suratı ayarıdır. Hava fotoğrafçılığında alan derinliği kıymetli olmadığından kameranızı enstantane önceliğine getirin.

Saniyenin 1/500’ü ile 1/1000’i ortasında bir deklanşör suratı seçin (tam çerçeve fotoğraf makinesinde saniyenin 1/750’si, uzunluğu 100 mm’ye kadar olan lenslerde bulanıklığın birçoklarını dondurur). Daha yavaş enstantane suratları (1/30) objenin hareketinin imajda bulanık olarak yakalanmasına imkan sağlarken, daha yüksek enstantane suratları (1/500) objenin hareketini dondurma eğilimindedir.

Odaklanma Yöntemleri
Tüm dijital kameralarda kendilerine bağlı bir otomatik odaklama (AF) sistemi bulunur. Bir üreticiden başkasına farklılıklar vardır. İki temel AF ayarı Tek Çekim ve Sürekli’dir ve çoklukla Tek Çekim ve Servo olarak bilinir.

Mevcut kameraların çoğunluğu süratli ve gerçek otomatik odaklama yeteneğine sahiptir. Odaklama objeleri daima olarak takip ettiğinden, daima AF modu hava fotoğrafçılığı ve oynayan çocuklar üzere hareketli amaçlar için ülküdür.

Tekli AF modu, yerde yahut havada dururken takdire şayan bir performans sergiliyor; zira deklanşöre yavaşça bastığınızda otomatik odaklama objenin üzerine kilitleniyor ve siz fotoğrafı çekmek için düğmeye tam basana kadar ışığı basılı tutarken ayarlı kalıyor .

Beyaz dengesi
Beyaz istikrarı, kameranızın merceğinin bir sahnedeki ışığın tonunu nasıl yorumladığını tabir eder. Fotoğraflarınızın tonları, beyaz istikrarı seçeneğine bağlı olarak doğal tonlardan mavi, sarı, turuncu ve kahverengi tonlarına kadar değişecektir. Birinci başta otomatik ayarları deneyebilirsiniz.

Ancak kameranızın beyaz istikrarı ayarlarını manüel olarak nasıl uygun biçimde ayarlayacağınızı yahut bulutlu, gölgeli, tungsten ve kelvin üzere farklı özel ayarları nasıl kullanacağınızı öğrenmek, imgelerinizi büyük ölçüde geliştirecektir.

Stabilizasyon/Titreşim
Saygın bir üreticiden drone satın aldığınızda manzara sabitleme için yüksek kaliteli bir gimbal neredeyse standart olarak gelir. En âlâ markalar ortasında Yuneec, Autel, Walkera ve DJI yer alıyor.

Gimbal, drone’yu sabit ve hava fotoğrafçılığı ve sinematografi için ülkü tutmak üzere saniyede yüzlerce sefer denetim edip ayarlayarak drone’nun stabilitesini korur. Titreşim damperlerle azaltılmıştır.

ISO Ayarları
Genel olarak ISO, kameranızın sensörünün ışığa ne kadar hassas olduğunu düzenler. ISO’yu anladığınızda havadan ve yerden çekimleriniz çok daha güzel hale gelir. Çeşitli aydınlatma durumlarında ne yapmanız gerektiğinin büsbütün farkında olacaksınız.

I. Düşük ISO Ayarı (100-200)

 • Dış yer hususlarında aydınlatma.
 • Statik iç yahut dış yer objeleri için tripod kullanılması.
 • Maksimum imaj kalitesine muhtaçlık duyulduğunda kullanın.

II. Orta ISO Ayarı (250-400)

 • Donuk hava koşulları
 • Çok güzel ortamlarda hareketi yakalamak.
 • Fotoğraf makinesi tutulurken çekilen samimi fotoğraflar.

III. Yüksek ISO Ayarları (500-800)

 • Düşük ışıklı durumlar.
 • Gece fotoğrafçılığı ve müzik şenlikleri.
 • Loş yahut iç ortamlarda süratli hareketleri yakalamak.

Diyafram
Drone Fotoğrafçılığı ‘nın üç temelinden biri diyaframdır. Başka ikisi enstantane suratı ve ISO’dur. Açıklığın art planı bulanıklaştırarak fotoğrafa derinlik katma yahut her şeyi kendi başına net bir biçimde odaklama yeteneğine sahip olması nedeniyle elbet en çok dikkat çeken husustur.

Bir kameranın açıklığı, lens içinde ayarlanabilen bir iris tarafından yönetilir. CCD’ye giren ışık ölçüsünü düzenlemek için bu iris açılıp kapatılabilir.

Kesirli olarak yazarken iris deliğinin boyutunu temsil etmek için F sayıları kullanılır. F/11, f/5,6 ve f/2,8 kimi örneklerdir. İris deliğinin boyutu f sayısının artmasıyla azalır.
Hızlı bir lens, azamî diyafram açıklığı f/1,2 yahut f/1,4 olan lenstir zira azamî diyafram açıklığı f/4,0 olan bir lense nazaran daha fazla ışığın geçmesine müsaade verir. Bu nedenle geniş diyafram açıklığına sahip lensler düşük ışıkta fotoğrafçılık için daha uygundur.

Neredeyse tüm çağdaş lensler asgarî diyafram açıklığı olarak en az f/16 sunabildiğinden, ki bu çoklukla günlük çekim muhtaçlıkları için ziyadesiyle kafidir, asgarî diyafram açıklığı o kadar da kıymetli değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu