Haberler

USB Konnektör Tipi Kılavuzu – USB Kablo Çeşitleri Neler?

Modern toplumda her yerde bulunan USB teknolojisi, insanların günlük olarak kullandığı en az bir yahut daha fazla aygıtta bulunabilir. Bununla birlikte, USB kablo ları, birden fazla başkalarıyla uyumsuz olan çeşitli ilişkilere sahiptir. Bu, bilhassa her biri ortasındaki farklar tecrübesiz bireyler için değersiz göründüğünde, bir USB kablosunun değiştirilmesini zahmetli bir iş haline getirir.

USB Konnektör Tipi Kılavuzu

Örneğin, mikro B ve küçük USB’ler eşanlamlı tabirler kullanabilirken, bir fişi oburunun irtibat noktasına bağlamak için kullanamazsınız. İşleri daha da baş karıştırıcı hale getirmek için, USB teknoloji sanayisi daima olarak gelişiyor ve birebir fiş çeşidi bile USB’nin her sürümü ortasında farklılık gösterebiliyor ve tıpkı anda fişin performansını etkiliyor.

Piyasadaki farklı USB kablo çeşitleri ortasındaki tüm incelikli özellikleri çözmenize yardımcı olmak için bu kapsamlı kılavuzu bir ortaya getirdik.

USB Kablo Çeşitleri

USB Type A – USB Kablo

USB Type A – USB Kablo

USB standart A konektörü olarak da bilinen USB A konektörü, öncelikle bilgisayarlardaki ve hub’lardaki ana bilgisayar denetleyicilerinde kullanılır. USB-A soketi, ana bilgisayar denetleyicileri ve hub’lar için tasarlanmış bir “aşağı akış” ilişkisi sağlamak üzere tasarlanmıştır ve nadiren bir etraf aygıtında “yukarı akış” konektörü olarak uygulanır. Bunun nedeni, USB ana bilgisayarının VBUS pininde 5V DC güç sağlamasıdır. Bu nedenle, USB kabloları satın alırken fişlerden en az birinin USB A olduğundan emin olmanın en inançlı yol olduğunu unutmamak kıymetlidir.

Çok yaygın olmasa da, USB A erkekten A erkeğe kablolar, kimi uygulayıcılar tarafından iki USB A biçimi dişi irtibat noktası ortasında temas yapmak için kullanılır. Tipik A-A kablolarının iki ana bilgisayar ortasında yahut bilgisayardan hub’a ilişki için tasarlanmadığını unutmayın.

  • USB 2.0 A – A Dişi Kablolar
  • USB 2.0 A – B Kabloları
  • USB 2.0 A – Küçük B Kabloları
  • USB 2.0 A – Mikro B Kabloları
  • USB 2.0 A – A Açılı Kablolar
  • USB 2.0 A – B Açılı Kablolar
  • USB 2.0 A – Küçük B Açılı Kablolar
  • USB 2.0 A – Mikro B Açılı Kablolar
  • USB 2.0 A – B Kilitleme Kabloları
  • USB 2.0 A – Küçük B Açılı Kablolar

USB Type B – B tipi USB Kablo

USB Type B – B tipi USB Kablo

USB standart B konektörü olarak da bilinen B stili konektör, yazıcı, hub üzerindeki üst akış temas noktası yahut öteki daha büyük çevresel aygıtlar üzere USB etraf üniteleri için tasarlanmıştır. USB B konektörlerinin geliştirilmesinin birincil nedeni, iki ana bilgisayarı birbirine bağlama riski olmadan çevresel aygıtların bağlanmasına müsaade vermekti. USB B tipi konektör bugün hala kullanılmaktadır, fakat daha rafine USB konektör çeşitleri lehine yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmaktadır.

USB Type C – USB C Kablo

USB Type C – USB C Kablo

USB-C yahut USB Type-C konektörü, yeni USB 3.1 standardı ile birlikte piyasaya çıkan en yeni USB arayüzüdür. Daha evvel belirtilen USB A tipi ve B tipi konektörden farklı olarak, USB C Tipi konektör hem ana bilgisayar denetleyici ilişki noktalarında hem de üst akış soketlerini kullanan aygıtlarda kullanılabilir. Son birkaç yılda, piyasada C stili USB konektörleri olan bir dizi dizüstü bilgisayar ve cep telefonu ortaya çıktı.

USB Type C konektörü, USB 2.0, 3.0, 3.1 Gen 1 ve Gen 2 sinyalleriyle uyumludur. Tam özellikli bir USB 3.1 Gen 2 C – C kablosu, 20V, 5A’ya (100W) kadar gelişmiş güç dağıtımıyla azamî 10 Gbps suratında data iletebilir ve görüntü ve ses sinyalini aktarmak için DisplayPort ve HDMI alternatif modunu dayanaklar.

USB Küçük B – Küçük USB Kablo

USB Küçük B

USB B tipi konektöre emsal formda, USB küçük B soketleri, USB etraf ünitelerinde kullanılır, lakin daha küçük bir form faktöründedir. Küçük B fişinin varsayılan olarak 5 pimi vardır ve taşınabilir aygıtların ve öbür etraf ünitelerinin bir USB ana bilgisayarı olarak fonksiyon görmesini sağlayan USB On-The-Go’yu (OTG) desteklemek için ekstra bir kimlik pimi içerir.

Başlangıçta, bu fiş evvelki akıllı telefon modelleri için tasarlandı, lakin akıllı telefonlar daha kompakt hale geldikçe ve daha şık profillerle Küçük USB fişinin yerini mikro USB aldı. Artık Mini-B birtakım dijital kameralar için tasarlanırken, küçük fiş serisinin geri kalanı artık yeni eserler için sertifikalı olmadıkları için daha çok eski konektörler haline geldi.

USB Micro B – Mikro USB Kablo

USB Micro B – Mikro USB Kablo

Mikro USB B konektörü, esasen küçük USB’nin küçültülmüş bir biçimi olup, taşınabilir aygıtların bilgisayarlara ve öbür hub’lara bağlanma özelliğini korurken daha ince olmasına imkan tanır.

Mikro B tipi konektör, akıllı telefonların ve öteki benzeri taşınabilir aygıtların harici şoförleri, dijital kameraları yahut öbür etraf ünitelerini bir bilgisayar üzere okumasına müsaade veren USB OTG’yi desteklemek için 5 pin içerir. OTG özelliğini aktifleştirmek için kablo tertibatında özel kablo kontağı uygulanması gerektiğini unutmayın.

USB 3.0 Type A

USB 3.0 Type A – USB 3.0 Kablo

Aynı tasarımı USB 2.0 ve USB 1.1 uygulamasında kullanılan A-Tipi konektöre miras alan USB 3.0 A, sadece ana bilgisayar denetleyicilerinde ve hub’larda kullanılmak üzere tasarlanmış bir “aşağı akış” kontağı da sağlar.

Ancak USB 3.0 Type A, USB 2.0 A Type’ta olmayan ek pinleri işler. USB 3.0 konnektörü, 5 Gbps bant genişliğinde “Süper Hızlı” data transferini destekleyecek biçimde tasarlanmıştır, buna karşılık USB 2.0 temas noktalarına geriye dönük uyumluluk ile daha düşük bilgi suratları iletilebilir. USB 3.0 konektörleri, evvelki jenerasyonlardan ayırt edilmelerine yardımcı olmak için çoklukla mavi renktedir yahut “SS” logosuna sahiptir.

USB 3.0 Micro B

USB 3.0 Micro B

SuperSpeed Micro USB B konektörü olarak da isimlendirilen bu konektör, tam USB 3.0 standart bilgi transfer suratına ulaşmak için USB 2.0 Micro B konektörünün yan tarafında beş pin daha toplar. USB 3.0 Mikro B konektörleri sabit şoförlerde, dijital kameralarda, cep telefonlarında ve öteki USB 3.0 aygıtlarında bulunur.

USB 3.0 Micro B erkek konektör, fiş hali değiştiği için USB 2.0 B soketine takılamaz. Lakin USB 3.0 Micro B yuvasına sahip aygıtlar, evvelki USB 2.0 Micro B erkek fişiyle çiftleşmeyi kabul edebilir.

Daha yüksek data transfer suratlarına olan artan gereksinimle birlikte, Yapay Görme ve 3B görüntüleme üzere daha fazla endüstriyel uygulama, USB 3.0 Micro B’yi sistem dizaynlarına uygulamaya başlıyor. Vida kilitli Mikro B konektörler, inançlı orta ilişki sağlamak için çoklukla kablolamada kullanılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu