Haberler

Kablosuz elektrikli süpürge, Akülü Süpürge Nasıl Çalışır?

Kablosuz elektrikli süpürge en yeni elektrikli süpürgedir. Elektrikli süpürgelerde çoklukla, kullanmanız gerektiğinde aygıta güç sağlayan, elektrik prizine takılan uzun kablolar bulunur. Kablolu elektrikli süpürgelerin sorunu, konutunuzu süpürürken uzun kabloların kolay kolay dolaşabilmesidir. Ayrıyeten, bazen kablolar gereğince uzun olmayabilir, bu nedenle fişini çekmeniz ve temizlemeye çalıştığınız alana daha yakın öteki bir fiş bulmanız gerekir. Akülü elektrikli süpürgeler bu meseleleri çözer.

Tanım

Kablosuz elektrikli süpürge, kablolu elektrikli süpürgeyle tıpkı işi yapar; zeminlerinizdeki ve mobilya üzere öbür yüzeylerdeki kiri ve kalıntıları emer ve bunları bir çanta yahut bölmede saklar. Ortadaki fark, kablosuz bir elektrikli süpürgenin güç almak için elektrik prizine takılmasına gerek olmamasıdır.

Aşağıda kablosuz bir elektrikli süpürgenin nasıl çalıştığına ait temel adımları bulabilirsiniz.

Batarya:
Kablosuz elektrikli süpürge, elektrikli süpürgenin içine yerleştirilmiş şarj edilebilir bir pil ile çalışır. Pil tipik olarak elektrikli süpürgenin sapında yahut gövdesinde bulunur.

Motor:
Vakum açıldığında pil, fanı yahut pervaneyi döndüren bir motora güç sağlar. Bu, havayı ve kiri vakumun içine çeken bir emme kuvveti yaratır.

Emme:
Hava ve kir vakumun içine çekilirken bir giriş portundan yahut ağızlıktan geçerler. Motorun yarattığı emme kuvveti, havayı ve kiri vakumun içine çeken şeydir.

Filtrasyon:
Vakumun içine girdikten sonra hava ve kir bir yahut daha fazla filtreden geçer. Bu filtreler, havanın geçmesine müsaade verirken kir ve döküntüleri yakalayacak formda tasarlanmıştır. Kullanılan filtre çeşidi modele bağlı olarak değişebilir lakin yaygın seçenekler ortasında köpük, kağıt yahut HEPA filtreler bulunur.

Toplama:
Hava ve kir filtrelerden geçerken, kir ve döküntüler vakumun içine yerleştirilen bir çöp kutusu yahut torbada toplanır. Çöp kutusunun yahut torbanın boyutu modele bağlı olarak değişebilir.

Şarj:
Pil azaldığında elektrikli süpürge elektrik prizine takılarak tekrar şarj edilebilir. Kimi modellerde, elektrikli süpürgenin çalışma müddetini uzatan, tam şarjlı bir pille değiştirilebilen çıkarılabilir piller de sunulabilir.

Güç kaynağı

Akülü elektrikli süpürgeler ekseriyetle gücünü bir pil kaynağından alır. Bu piller şarj edilebilir olduğundan elektrikli süpürge kullanılmadığında şarj aygıtına takılır. Şarj aygıtı da konutunuzdaki elektrik prizine takılır. Böylelikle elektrikli süpürgeniz tıpkı kablolu elektrikli süpürge üzere şarjını dolaylı olarak konutunuzun güç kaynağından alıyor. Fakat kablolu elektrikli süpürgelerin tersine, kablosuz olanı daha sonra kullanmak üzere şarjı meblağ.

Avantajları

Kablosuz elektrikli süpürgenin avantajları açıktır; en değerlisi kolaylıktır. Kanepenin yahut masa ayaklarının altındaki kabloları çözmek zorunda kalmadan, kablosuz süpürgenizi istediğiniz yere götürebilirsiniz. Kablosuz süpürgeyi kaldırmak da daha kolaydır zira uzun kabloyu toplayıp kablo saklama klipslerinin etrafına sarmanıza gerek yoktur. Ayrıyeten, daha çok istikametlidirler ve garajınızdan uzun bir uzatma kablosu çıkarmaya gerek kalmadan otomobilinizin içini basitçe süpürmek için kullanılabilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu