Haberler

Projektör satın alma rehberi

Ev sineması yahut iş gereksinimlerinizi karşılamak için bir projektör satın almak mı istiyorsunuz? Tam olarak yanlışsız yere geldiniz.
Zorlukla kazandığınız parayı bir projektör satın almak için harcamadan evvel dikkat etmeniz gereken bir projektörün çeşitli özellikleri ve özellikleri vardır. Birçok vakit bu süreç baş karıştırıcı olabilir; bu nedenle aşağıdaki kılavuzumuz, bir projektör satın almadan evvel bilmeniz gereken her şeyi size tanıtacaktır.

Bu aygıtın temel tarifiyle başlayalım.


A- Projektör nedir?

Ters çevrilmiş bir kameraya benzeyen projektör, bir imgeyi çoklukla bir projektör ekranına yansıtmak için kullanılan optik bir aygıttır.
Bu manzara, ışık ışınlarının küçük şeffaf bir mercekten yahut daha yeni varyantlarda direkt lazerler aracılığıyla yansıtılmasıyla oluşturulur. Bir projektör satın alma konusunda şuurlu bir karar vermeden evvel sekiz şeye aşina olmanız gerekir:

Projektör satın alırken dikkat edilmesi gereken 5 şey

1. Uygulama

Projektörlerin çeşitli uygulamaları vardır. Bu yüzden bir proje satın almayı düşünürken kendinize sormanız gereken birinci şey “ne için gereksinimim var?” olmalıdır. Mesela mesken sineması gereksinimleriniz için 16:9 uyumlu bir projektör aramanız gerekiyor. Birçok sinemanın mevcut olduğu format olduğundan format çözünürlüğü. Hem full HD projektörler hem de 4K projektörler bu çözünürlüğü sunar.
Tam bilakis iş gereksinimleriniz kelam konusu olduğunda taşınabilir kullanım için taşınabilir bir projektöre ve toplantı odanıza sabitlenecek bir heyetim projektörüne gereksiniminiz var.

2. Parlaklık

Bir projektörün parlak bir imaj oluşturabilmesi için kâfi ışık çıkışı sağlaması gerekir. Bir projektörün ANSI Lümen derecesi, ne kadar ışık yayıldığını gösterir. Fakat odanızdaki çeşitli etraf şartları, projektörden gereken lümen ölçüsünü etkileyebilir. Örneğin, projektör ışığı ekrana ilerledikçe parlaklık azaldığından, geniş aralıklı bir projeksiyon için ANSI Lümen derecesinin de yüksek olması gerekir. Size bir fikir vermek için, 2,8 m genişliğinde bir manzaraya sahip, yeterli aydınlatılmış bir toplantı odası için, yaklaşık 4000 lümen gereğince iyi

3. Çözünürlük

Çözünürlük yahut piksel yoğunluğu, bir manzarayı oluşturan piksel sayısıyla ilgilidir. Bir imgenin çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, o kadar detaylı olur. Aramanız gereken çözünürlük, uygulamanıza bağlıdır. Özel kullanımlarıyla birlikte farklı çözünürlük çeşitlerinin bir listesi:

  • HD Ready (1280 x 720 piksel, 16:9 formatı) – büyük ekranlardaki DVD’ler için uygundur.
  • WXGA (1280 x 800 piksel, 16:10 formatı) – İş sunumları için ülküdür.
  • Full HD (1920 x 1080 piksel, 16:9 formatı) – mesken sineması ve oyun (PS4, Xbox) muhtaçlıkları için kusursuz.
  • WUXGA (1920 x 1200 piksel, 16:10 formatı) – üst seviye iş toplantıları için ülküdür.
  • 4K (3840 x 2160 piksel, 16:9 formatı) – üst seviye konut sineması muhtaçlıkları için eksiksiz.

Henüz 4K’da çok fazla içerik bulunmamasına karşın, düzgün bir yükseltici kullanarak 4K kalitesinde çeşitli full HD içeriklerin keyfini çıkarabileceğinizi unutmayın.

4. Teknoloji

Projektörler DLP (Dijital Işık İşleme) ve Sıvı Kristal Ekran (LCD) üzere farklı teknolojilere dayalı olabilir. Üçüncüsünün üç farklı ismi vardır: D-ILA (Doğrudan Tahrikli İmaj Işığı Amplifikasyonu), LCoS (Silikon Üzerinde Sıvı Kristal) ve SXRD (Silicon X-tal Reflective Display). İşte her birinin artıları ve eksileri:

DLP

DLP, mesken sineması ve iş gayeli kullanıma uygundur.

Artıları

– Yüksek kontrast oranı
– Daha az yer gerektirdiğinden daha küçük projektörler üretilebilir
– Düşük bakım.
– Kapalı bir sistem ışık kaynağını ve optikleri içerir, böylelikle toz girmez.

Eksileri

– Hafif renkli flaşlar görülebilir (gökkuşağı efekti)
– Renk gösterimi açısından LCD kadar uygun değil
– Renk tekerleği gürültülü olabilir

LCD

LCD (sıvı kristal ekran) en yaygın kullanılan görüntüleme sistemidir. DLP’lerden farklı olarak LCD’ler, satır satır manzaralar oluşturdukları için algılanabilir hareket yapıtları üretmezler. LCD, bilhassa üst seviye mesken sineması gereksinimleri için kullanışlıdır.

Artıları

– İnce pikselleşme
– Yüksek Kaliteli görüntüler
– Uygun renk gösterimi
– DLP’den daha parlak

Eksileri

– DLP’ye nazaran daha fazla bakım gerektirir
– Bilhassa düşük çözünürlüklerde kafes efekti

D-ILA, LCoS ve SXRD

Bu teknoloji temel olarak konut sineması için uygundur.

Artıları

– Daha güzel kontrast oranı
– Kafes tesiri yok
– Yüksek çözünürlükler

Eksileri

– Masraflı
– Daha düşük parlaklık

5. Taşınabilirlik

Projektörünüz taşınabilirse, onunla birlikte seyahat etmek yahut taşımak kolaydır ve heyetimi ve heyetimi da çok daha kolay hale gelir.
Üstelik taşınabilir bir projektör, hangi düzenlemenin size en uygun olduğunu belirlemek için farklı projektör aralarını, ekran boyutlarını ve daha fazlasını süratli bir formda denemenize imkan tanır. Piyasada ferdî gereksinimlerinize harika ahenk sağlayan hafif ve pille çalışan taşınabilir projektörler mevcuttur. şayet profesyonelseniz kullanın.


B- Projektör Çeşitleri

Şimdiye kadar bir fikir edinmiş olabileceğiniz üzere, projektörler çeşitli türlerdedir ve her biri belli bir role/rollere uygundur. Aşağıda en yaygın olanların ana çizgileri verilmiştir.

Ev Sineması

Ev sineması tecrübenizi TV’den yükseltmeye hazırsanız, bir konut sineması projektörü almayı düşünmelisiniz. Sadece devasa (300 inçe kadar) parlak bir imaj oluşturmakla kalmaz, tıpkı vakitte eski teknolojilere nazaran daha ucuzdur. Üstelik artık konut sineması projektörlerinde 4K UHD’ye (3840 x 2160 piksel) kadar çözünürlükler mevcut.

Taşınabilir

Piko projektörler olarak da isimlendirilen taşınabilir projektörler, öncelikle ferdî sinema izleme ve planlanmamış iş toplantıları için tasarlanmış çok kompakt projeksiyon aygıtlarıdır. Kompakt projektörlerin küçük boyutu, taşınabilirlik için manzara boyutunun feda edildiği manasına gelir. Ayrıyeten optik yakınlaştırma bulunmadığından istediğiniz manzarayı elde etmek için projektörünüzü tam hakikat formda yerleştirmeniz gerekecektir.

Ofis

Ofis projektörleri taşınabilir projektör kategorisine girer. Konferans salonlarında sunum kullanımı için optimize edilmiştir. Bu nedenle, tesirli iş teklifleri ve mutabakat kapanışlarında çok değerlidirler. Bu projektörler taşınabilir yahut küçük ve sabit olabilir.

Simülatör

En sevdiğiniz golf alanlarını oynamak ve dışarıdaki hava durumuna bakmaksızın golf alanında idman yapmak ister misiniz? O halde yüksek kaliteli bir golf simülatörü projektörü edinmelisiniz. Bir golf simülatörü, ekrandaki simülasyonun yanı sıra topun uçuşundan da sorumludur. Yani standartların altında bir projektör, genel tecrübenizi bozan karanlık bir manzara elde edeceğiniz manasına gelir.

Büyük Mekan

7000’in üzerinde ANSI Lümen derecesine sahip büyük Yer projektörleri, büyük konferans salonları, oditoryumlar ve ibadethaneler için uygundur. Bu projektörlerin değiştirilebilir lenslere sahip olduğunu unutmayın.

Eğitim

Eğitim projektörleri hem yüz yüze hem de hibrit sınıflarda epeyce tesirlidir. Klâsik ve dijital öğretimi tercih ettikleri tarza nazaran kolay kolay entegre etmenin uygulanabilir bir yolunu sağlarlar.

Oyun

Oyun tecrübenizi geliştirmek için TV’den birinci sınıf bir oyun projektörüne geçmeniz gerekir. Kaliteli bir oyun projektörü, en sevdiğiniz oyunları 100 inçten büyük bir imajla oynamanıza imkan sağlamanın yanı sıra, bir TV ile karşılaştırılabilir bir maliyete de sahiptir.


C- Projeksiyon türleri

Atış aralıklarına nazaran ayrılan üç cins projeksiyon vardır. Yansıtma aralığı, ışığın projektörden ekranın yüzeyine kadar kat ettiği arayı tabir eder. Üç projeksiyon tipi ortasında bir karşılaştırma aşağıda verilmiştir:

Standart atış

Uzun atış olarak da isimlendirilen standart atış, en yaygın projeksiyon cinsidir. 100” (16:9) manzara oluşturmak için yaklaşık 8-10 fit (244-305 cm) yansıtma arası gerekir. Bu projeksiyon, karanlık ortamlarda bile büyük bir fotoğraf oluşturma yeteneği nedeniyle hem konut hem de ofis kullanımı için ülküdür. yakın sonlar. Lakin sırf düz projeksiyon yüzeyleriyle çalışır ve hiçbir ALR materyaliyle uyumlu değildir.

Kısa atış

Standart yansıtmanın tersine, kısa aralıklı projeksiyon, 100” (16:9) manzara oluşturmak için yaklaşık 3-4 fit (90-120 cm) gerektirir. Yakın sonlarda bile büyük bir fotoğraf oluşturabildikleri için profesyonel ve ticari gayelerle kullanılırlar. . Fakat standart atışa benzeri halde sadece düz bir projeksiyon yüzeyiyle çalışır ve hiçbir ALR gereciyle uyumlu değildir.

Ultra Kısa atış

Bu, projeksiyon çeşitleri kelam konusu olduğunda en gelişmiş teknolojidir. Ultra kısa aralı projektör, 100 inçlik (16:9) bir imaj oluşturmak için yaklaşık 3-20 inç (8-50 cm) gerektirir. Ultra kısa aralıklı projektörler, büyük bir fotoğraf sağladığı için işletmeler, mesken sahipleri ve eğitim kurumları tarafından kullanılır. yakın hudutlar. Üstelik gömme tasarımı gölge meselesini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, sırf büsbütün düz bir projeksiyon yüzeyiyle uyumludur ve şu an için daha büyük CLR materyal boyutları hudutlu sayıda mevcuttur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu