Haberler

Yeni Drone Kullanıcıları drone alırken neye dikkat etmeli?

Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler ortasında kullanım hedefinizi belirlemek, uçuş menzili, çekim kalitesi, uçuş mühleti, yanında verdiği ekipmanlar ve garanti üzere faktörler yer alır. Ayrıyeten drone modelinin batarya ömrü ve havada kalış mühleti de kıymetlidir. Drone alırken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

En tanınan drone modelleri arasında DJI Mavic 2 Pro, DJI Mavic Küçük Fly Drone, Xiaomi Mi Drone, DJI Ryze Tello Drone, Aden E58 Pro üzere modeller yer alıyor. Lakin hangi modelin sizin için uygun olduğunu belirlemek için kullanım hedefinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Drone kullanmak için kayıt gerekir mi?

Drone kullanırken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı”nda belirlenen kurallara uyulması gerekiyor. Bu talimata nazaran drone kullanacak şahısların kayıt, lisans, uçuş müsaadesi üzere birtakım yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor. Ayrıyeten drone kullanırken birtakım kurallara da uyulması gerekiyor. Örneğin; drone’lar yerleşim yerlerinden uzak, uçuşa uygun alanlarda kullanılması üzere.

Drone alırken neye dikkat edelim?

KAYIT GERKTİRİYOR MU? Drone modelinin tartısı kayıt muhtaçlığını belirler, şayet cümbüş maksatlı örneğin yalnızca tatil için bir drone düşünüyorsanız 500 gr altında yani 499gr’ı geçmeyen bir drone almalısınız.

UÇUŞ VAKTİ. Uçuş mühleti, farklı drone cinsleri ortasında değişiklik gösterir ve drone’nuzu nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak dikkate alınmalıdır.
PİLLER. Piller uçuş mühletini belirleyen temel faktör olsalarda yalnızca müddet değerli değildir, yedek pil maaliyetleri ve kullanım ömrü değerlidir.
UÇUŞ MENZİLİ. Uçuş menzili bir drone modelinin temel özelliklerindendir. Kumanda ile Hava aracı ortasındaki bağlantının ne kadar güçlü olduğunu gösterir.
KAMERALAR. Toplumsal medya artık hayatımızın direkt bir modülü, drone imgelerinizin paylaşılabilir olmasıda epey dikkat edilmesi gereken bir bahis.
BİRİNCİ ŞAHIS GÖRÜNÜMÜ. Bir öbür ismiyle FPV, Denetim sırasından drone tarafından imgenin canlı olarak telefona yada kumanda ekranına aktarılıyor olması, tercihinizde kıymetli olmalı.
KÜRESEL KONUMLAMA SİSTEMİ. GPS olarakta bilinen pozisyonlandırma sistemleri, droneların akıllı özelliklerinin tamamını çalıştıran sistemlerdir. Bu işlevlerin en başında ise otomatik konuta geri dön gelir. Günümüzde GPS pozisyon tespit teknolojisi santimetre seviyelereni inecek hassasiyetlerde drone modellerinde kullanılmakta (RTK).
TAMİR MASRAFI. Elbette kullanım hedefinize uygun bir kullanım/tamir maaliyeti olduğunuda unutmayın. Pervaneleri, bataryaları, vakit zaman ufak kazalar ve hatta bazen yenileme gereği.

Drone Alırken Hangi Drone Çeşidini Seçmeliyiz?

En son teknoloji ile donatılmış değerli modellerden meskende ve bahçede uçması eğlenceli olan daha ucuz drone’lara kadar pek çok farklı drone çeşidi var. Endüstriyel dronlar hariç,

» Bu Drone Tiplerini Aşağıdaki üzere özetleyebiliriz:

  • Profesyonel Kullanım Drone’ları
  • Gelişmiş Kamera Drone
  • Amatör Kamera Drone
  • Yarış Dronları
  • Temel Kamera Dronları
  • Oyuncak Dronlar

Profesyonel dronlar, denetimlerde biraz tecrübeye sahip bir pilot tarafından daha düzgün kullanılır, fakat dahil edilen kimi teknolojiler, uçmayı inanılmaz derecede kolaylaştırmaya yardımcı olur. Profesyonel fotoğrafçılar, sinema üretimcileri, site değerlendiricileri ve daha fazlası için tasarlanan bu dronlar, bu dünyanın dışında sonuçlar veren, mevcut en gelişmiş olanlardır. Ulaşılması sıkıntı yerlerden manzara yakalamanın daha kolay bir yolunu sunarlar. Pürüzsüz ve hassas uçuş ayarı sağlayan GPS ve denetleyiciler üzere özelliklerle rakipsiz sonuçlar üretirler. Değiştirilebilir gimballer, kameralar ve lensler, bu dronların istediğiniz maksada ulaşmanıza yardımcı olacak halde ayarlanabileceği manasına gelir. Ayrıyeten daha uzun pil ömürleri ve çoklukla birden fazla pilleri vardır, böylelikle daha uzun mühlet gökyüzünde kalabilirsiniz. Profesyonel dronlar, 4K ve üzeri çekimler sunarak teknolojilerinde ve çekim yeteneklerinde başı çekiyor.

Yeni Başlayan Drone Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Fakat yeni başlayacaklara teklifimiz tecrübenizi göz önünde bulundurun, emellerinizi gerçek belirleyin ve birinci dronunuzu hedefinize uygun bir başlangıç düzeyinden seçin.
Örneğin;

  • Fotoğrafçılık amaçlıyorsanız, bir Mavic 3 Pro yerine SJRC F22 Pro ile başlamanızı öneririz, bütçe konusunda rahatsanız şayet Küçük 3 Yada Air 2S.
  • Yarış dronları ile ilgileniyorsanız, Bir DJI Avata yerine birinci tecrübelerinizi Dromida üzere uçuş dayanağı sistemi olmayan dronlarla tamamlayın. Denetim düzeyiniz süratli bir halde artacaktır.
  • Eğlence gayeli kullanımsa gayeniz, Küçük 3 Pro ile başlamaktansa SJRC F5s Pro 4K Kameralı Drone Seti ile başlamak, tamir maaliyetinizi kıymetli ölçüde düşürecektir. Ustalaştığınızda daha büyük yatırımlar yapabilirsiniz.

Fikirlerinizi netleştirdiniz ve bütçenizi nasıl kıymetlendirmek istediğinizden eminsiniz lakin tıpkı kümede farklı modeller mevcut ve tercihte zorlanıyor olabilirsiniz.
Genel olarak ülkemizde drone satışı yapmakta olan firmalar uzun yıllardır uzaktan kumandalı araçlar konusunda tecrübeli ve dron teknolojisinede çabucak geçiş yapmış Oyuncakhobi üzere firmalardır, tecrübeli çalışanları deneyimleri ile sizleri süratlice en hakikat tercihe yönlendireceklerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu