Haberler

RC Araba Temel Bakımı ve RC Temizliği

Her RC otomobil nın, optimum performansını korumak için kullanımlar ortasında nizamlı servis ve incelemeye gereksinimi vardır. RC otomobilleri sağlam bir dizayna sahip olsalar da yeniden de uygun ve sistemli bakım gerektirirler. Bir RC otomobilin temel bakımı, temizlemeyi, vidaları sıkmayı (özellikle yeni bir otomobil ile birinci birkaç çalıştırmadan sonra çok önemlidir), yatakların durumunu denetim etmeyi, yağlamayı ve aşınmış yahut hasarlı bileşenleri değiştirmeyi içerir.

En kıymetli şey sürüşten sonra arabayı temizlemektir. Tozlu şartlarda araç kullandıktan sonra otomobilinizi temizlemenin kolay bir yolu basınçlı hava kullanmaktır. Basınçlı hava yoksa, öbür bir düzgün seçenek de yumuşak bir fırça (örneğin 25 mm boya fırçası) ve bir paklık bezi kullanmaktır. Tozu büyük oranda temizledikten sonra süreci tamamlamak için nemli bir bez (su ve hafif deterjan) kullanın. Rulmanların etrafındaki alanları çok dikkatli bir biçimde temizleyin zira kir ve toz, rulmanların daha süratli aşınmasına neden olur.

Kir çok süratli yapışırsa, çıkarmak için yumuşak bir deterjan (örn. Muc-off) ve bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Kir çıkarıldıktan sonra nemli bir bez kullanarak tüm yüzeyleri silin.

Tekerlek yataklarını temizlerken, aksların etrafına dolanmış saman yahut çimleri temizlediğinizden emin olun. Saman çoklukla jantlar ile dış tekerlek yatağı ortasına girerek yatağa ziyan verebilir ve aktarma organlarını sıkıştırabilir. Bu nedenle temizlerken tekerlekleri çıkarmak ve yatakların etrafında saman dönmediğinden emin olmak düzgündür.

Not! Arabayı akan su altında temizlemeyin.

Arabayı temizlemeyi bitirdiğinizde hiçbir bileşenin gevşek olmadığından emin olun. Bilhassa servo kolundaki, direksiyon ilişkisindeki, amortisörlerin alt ucundaki, süspansiyon kollarındaki ve üst ilişkilerdeki vidaları denetim edin. Bu vidalar çalışma sırasında dönme hareketine maruz kalır ve bu da gevşemelerine neden olabilir. Uygun bir aletle orta derecede sıkmak kafidir. Çok fazla sıkma vidaların dişlerine ziyan verebilir.

Daha sonra yatakların durumunu denetim edin. Tekerlek yatağının durumunu denetim ederken ne kadar boşluk olduğuna dikkat edin. Fazla oynama lastiklerin sallanmasına neden olacaktır. Koşulardan sonra boşluk artarsa bu, yatakların aşınmaya başladığının işaretidir. Aşınmış bir yatak, yük altındayken tekerleğin dönmesini yavaşlatacak, hasebiyle motora çok yük binecektir. Yanlışsız bakım ve tertipli paklık ve yağlama ile (özellikle ıslak şartlarda sürüşten evvel ve sonra) yatakların ömrünü kolay kolay uzatabilirsiniz. Yatakları yağlamak için birkaç damla yağ kafidir. Bilhassa dış yataklar çabuk yıpranmaya eğilimli olduğundan, bunların mümkün olan en kısa müddette yenileriyle değiştirilmesi kıymetlidir.

Aktarma organı yataklarının durumu, dış tahriki hareket ettirerek ve yataklar ortasındaki boşluğa bakarak denetim edilebilir. Düzgün yuvarlandığından emin olmak için kasayı masanın üzerinde yuvarlayın. Otomobil her vakit ses çıkarmadan serbestçe hareket etmelidir.

Elektrikli bileşenlerde yüzeysel paklık ve inceleme kafidir. Sürat denetim aygıtının fanının çalıştığını ve serbestçe dönebildiğini denetim etmek uygundur. Ayrıyeten tüm bileşenlerin gevşemediğini denetim edin. Tüm kabloların hasarsız olduğundan ve aktarma organlarının önüne geçmediğinden emin olun.

Gövde paklığında dış yüzeyine su ve gerekiyorsa sünger kullanabilirsiniz. Gerekirse iç yüzeydeki kiri nazikçe fırçalamak için bir fırça kullanabilirsiniz.

RC arabala temizlemek için ipuçları

  1. Adım: Pilleri çıkarın

Arabanızı temizlemeden evvel, araca ziyan gelmesini yahut yaralanmayı önlemek için tüm elektrikli güç kaynaklarını çıkarmak mecburidir. Pilleri çıkardıktan sonra, kasadaki kiri ve döküntüleri gevşetmek için bir hava kompresörü yahut konserve hava ve yumuşak bir fırça kullanın.

  1. Adım: Lastikleri çıkarın ve temizleyin

Bu, aracı daha âlâ yönetim etmenize imkan tanıyacak (ve o çamurlu lastiklere çok gereksinim duyulan TLC’yi kazandıracaktır). Kiri ve başka kalıntıları gidermek için lastikleri düşük basınçlı bir hortum ve yumuşak bir fırça ile dikkatlice yıkayın ve fırçalayın. Otomobilin altını temizlerken de tıpkı prosedürü izleyin. Lastikleri ve alt kadrosu mikrofiber bir bezle kurulayın.

Profesyonel ipucu: Suyun içeri sızmasını önlemek için lastiklerdeki nefes alma deliklerini kapatın!

3.Adım: Çok gayeli temizleyiciyi püskürtün ve silin

Piyasada birkaç RC otomobil temizleme spreyi seçeneği vardır, lakin çok emelli bir sprey işin yapılmasını sağlayacaktır. Aracınız su geçirmezse, gevşek kalıntıları temizledikten sonra tercih ettiğiniz temizleyiciyi bol ölçüde püskürtün. Fazla kiri fırçalamak ve çıkarmak için yumuşak fırçanızı dairesel hareketlerle yavaşça kullanın. RC otomobilinizi tekrar monte etmeden evvel mikrofiber bir bezle büsbütün kurulayın.

4. Adım: Parlatın

Yıkamanızı bir sonraki düzeye taşımak istiyorsanız, aracınıza kutudan çıktığı üzere taze bir his vermek için cam temizleyici ve kuru bir mikrofiber bezle cilalamanız kafidir.

5.Adım: İrtibat noktalarını ve hareketli modülleri yağlayın

Arabanızı temizledikten sonra, her şeyin sıkıntısız çalışmasını sağlamak için gereken yağlamanın bir kısmını istemeden kaldırmış olabilirsiniz. Endişelenme! Her şeyi eski haline döndürmek için hareketli bileşenleri WD40 yağı yahut benzeri sertifikalı yağlayıcılarla yağlamanız kafidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu