Haberler

Lityum Drone Pillerini Güvenli Bir Şekilde Şarj Etme ve Saklama

Drone Pilleri ‘ni İnançlı Bir Formda Şarj Etin ve Saklayın

Drone pilleri, Bir drone uçurmak, onu çalıştırmanın en büyük riski üzere görünse de, pillerle uğraşmak potansiyel olarak daha patlayıcıdır. Elektronikle ilgili yaralanma olaylarını ABD Tüketici Eser Güvenliği Komisyonu’na bildiren 100 hastanenin acil servisinde, 2012 ile 2017 yılları ortasında yangın, duman ve patlamalardan kaynaklanan drone pillerini içeren 200’den fazla olay (PDF) kaydedildi. Drone pili olayı yaralanmayla sonuçlanıyor, lakin görüştüğüm her pilot ve uzmanın, bilhassa bir drone içinde tekraren yere düştükten sonra patlayan yahut ateşli bir lityum pilin patladığına dair bir öyküsü vardı.

Yarış ve fotoğrafçılık drone’larına güç veren en yaygın pil çeşidi, lityum-polimer yahut daha küçük alanlara daha fazla güç depolamayı sığdıran bir çeşit lityum-iyon pil olan Li-po’dur. Harika bir pil arızası riskini nasıl azaltacağımı ve drone pillerinin daha uzun müddet dayanmasını ve daha âlâ performans göstermesini nasıl sağlayacağımı öğrenmek için pil ve drone uzmanlarıyla bunları şarj etmenin, kullanmanın ve bakımının yanlışsız yolu hakkında konuştum.

Dolum

Şarj etme, bir drone pilinin alev alması için en olası vakittir; bu nedenle güvenlik gayretlerinizin büyük kısmını bu noktada ağırlaştırın. CPSC’ye nazaran hastanelerin acil servislerinde belgelenen drone pili olaylarının yarısından fazlası drone şarj olurken meydana geldi. Aşina olmadığınız bir markanın pillerini şarj ederken bilhassa dikkatli olun. Pil uzmanı ve Cadex Electronics eser kümesi müdürü Greg Funk, “Daha ucuz olanların bir noktada alev alacağını varsayıyorum” dedi. “Ona bir cep telefonu üzere davranıp gece boyunca şarja takıp üst kata yatmazdım.”

İmkanınız varsa pillerinizi açık havada şarj edin. Bunun yerine, bir drone pilini şarj etmenin en inançlı yolunun bunu açık havada yapmak olduğunu öne sürdü. Alev alabilecek öteki hiçbir şeyin yakınında olmadığından emin olabileceğiniz tek yer orası. Patlayan bir pil tıpkı vakitte kapalı alanda tehlikeli olabilecek zehirli gazlar da yayar. Çok ısınmamaları için pilleri güneşten ve kurumuş bitkilerden yahut öteki yanıcı hususlardan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Kapalı alanda şarj etmeniz gerekiyorsa, her ihtimale karşı yangın tedbire tedbirleri alın. Brandon Reinert üzere birçok pilot, kapalı alanda şarj olmayı ve yangını denetim altına alma tedbirleri almayı tercih ediyor. Açık havada şarj edemiyorsanız birkaç farklı kurulumdan rastgele birini kullanabilirsiniz. Drone’larla ilgili öteki bir YouTube dizisi olan FliteTest’in ardındaki takım, cüruf blokları yahut mühürsüz cephane kutusu kullanan benzeri formüller öneriyor. İç yerde şarj etmeniz gerekiyorsa ve bu metotlardan birini seçerseniz heyetimin alev alabilecek öteki bir şeyin yakınında olmadığından emin olun. Pili asla yanmaz bir kabın içine kapatmayın; tüm bu gücün bir yere gitmesi gerekiyor ve onu kapatmak konteynerin patlamasına neden olacak. Bu nedenle âlâ bir yangın tedbire, alevleri ve gazları inançlı bir istikamete yöneltmeye ve akabinde kum yahut suyu (evet, Funk’ın bize söylediği üzere, batarya yangınını suyla söndürebilirsiniz) mümkün olduğu kadar süratli bir halde tutmaya odaklanır.

Drone pillerini Depolama

Pilleri inançlı ve ılık bir yerde saklamadan evvel boşaltın. Li-po pilleri, muhtemel bir yangını görebileceğiniz bir yerde oda sıcaklığında yahut buna yakın bir yerde saklayın. Çok ısınmayan, delinmesi yahut şişmesi olmayan sağlıklı bir piliniz varsa, saklaması inançlı olmalıdır lakin zaten pil yangınları meydana gelebilir. Günümüzde kullanılan tüm şahsî drone’ların yarısından fazlasını satan DJI, şayet bir drone’u 10 gün yahut daha uzun mühlet kullanmayı planlamıyorsanız pilini kapasitesinin yüzde 40 ila 65’ine kadar boşaltmanızı öneriyor. Kısmi deşarj, Cadex testine nazaran pil üzerindeki baskıyı azaltır ve pilin mümkün olan en uzun ömrünü sağlamaya yardımcı olur. Pilin bozulmasını önlemek için pil üreticinizin deşarj tekliflerine bakın.

Drone pilleri ni Taşıma

Taşıma sırasında pilleri yastıklı ve emniyetli bir formda saklayın. Pillerinizi uygun formda izlediğiniz, şarj ettiğiniz ve sakladığınız sürece, rastgele bir çok güvenlik tedbiri olmadan taşınmaya uygun olmalıdırlar. Onları çok fazla çarpmayacakları bir yerde inançta tutun.

Uçuş sırasında drone’nuzu ve pillerini el bagajınıza koyun. Drone’u uçağa bindirmeyi planlıyorsanız FAA’nın pillerle ilgili mevcut kurallarını okuyun. Ekseriyetle bir lityum pili, şayet drone’a takılıysa, denetim edilmiş bir çantaya koyabilirsiniz, fakat yedek pilleri denetim edemezsiniz. Her ne olursa olsun, kaybetmemek için seyahat ederken yanınızda bir drone bulundurmak âlâ bir fikirdir; bu nedenle pillerinizi el bagajınızda sakladığınızdan emin olun.

Kullanım

Tıpkı drone pilotlarının pilleri şarj ederek ateşe vermeyle ilgili öyküleri olduğu üzere, birçoğunun da düşen bir drone’un duman çıkarması yahut alev almasıyla ilgili kıssaları vardır. Pilin çok süratli tükenmesi yahut drone’un içinde yere çarpması, pilin kıymetli ölçüde bozulmasına yahut sadece ömrünün kısalmasına neden olabilir.

Aşırı sıcaklıklarda uçmaktan kaçının. Pillere mümkün olan en uzun ömrü sağlamak için, üreticinin inançlı sıcaklık aralığını ve kabul edilebilir en düşük deşarj düzeyini içermesi gereken uçuş talimatlarını izleyin. Örneğin DJI, drone’ları -10 °C ila 40 °C (14 °F ila 104 °F) ortasındaki sıcaklıklarda uçurmanızı önerir; bu, öbür birçok drone markasının önerdiğine misal bir aralıktır.

Pili çok süratli tüketmeyin. Uzun mühlet tam gazda uçmak (yarış ve çeviklik üzere kimi uçuş gayeleri için tercih edilebilir) pilleri o kadar süratli tüketebilir ki piller, termal kaçak olarak bilinen, pilin içindeki gereçlerin ısınıp hasara yol açtığı tehlikeli bir sürece girebilir. pilin daha da fazla ısınmasına neden olan kimyasal tepkiler.

Drone pilleri ni Denetleme

Drone uçurmadan yahut pili şarj etmeden evvel ve sonra pili incelemek için biraz vakit ayırın. Drone’unuzun pilinde gözle görülür bir hasar varsa yahut şişiyorsa onu imha etmeniz gerekir. Lakin her pilde fizikî hasar belirtileri görülmez. FliteTest’in ardındaki pilotlar, pildeki her bir hücrenin durumunun okunmasını görmek ve sıkıntıları daha önemli hale gelmeden yakalamak için HobbyKing HK-010 üzere bir analizör kullanılmasını öneriyor. Bir pil, tüm hücrelerinde dengeli olması gereken bir voltajla (örneğin 3,7 V) işaretlenir. Vakitle istikrarları bozulmaya başlayabilir, bu da kimi şarj aygıtlarının bir dereceye kadar düzeltebileceği bir durumdur. Cadex’ten Greg Funk, hücrelerinin dengesizliği 0,1 V’den (100 mV) fazla olan pillerin kullanımdan kaldırılmasını önerdi zira bu, birtakım hücrelerin başkalarından daha zayıf olduğunun bir işaretidir.

Hasarlı bir pilin imha edilmesi

Pil atma seçeneklerinizi araştırın. Evsel tehlikeli atıkları kabul eden bir teslim merkezi bulmak için Recycle Nation üzere bir siteye yahut ilçenizin web sitesine bakın. Toplama merkezinin pilleri kabul edip etmediğini denetim edin ve akabinde oradaki şahısları arayarak hasarlı bir pili alacaklarını teyit ettirin; her yer almayacak. Hasarlı pili açmadan evvel, yangın mümkünlüğünü azaltmak için pili mümkün olduğunca yüzde 0’a yakın bir halde boşalttığınızdan emin olun.

Drone pili ve şarj aygıtı seçimi

Ana sınırlarıyla belirttiğimiz adımlar felaketten kaçınmanıza yardımcı olsa da, birinci etapta yanlışsız pilleri seçerek kendinizi birçok meseleden kurtarabilirsiniz. İnternette birçok vakit kimin ürettiği ve kimin sattığı hakkında çok az bilinen pilleri ve şarj aygıtlarını satılık olarak bulabilirsiniz ve bu yarım yamalak seçeneklerden kimileri yüksek yangın riski taşır. Düşük kaliteli materyale sahip yahut köşeyi kesen dizaynlara sahip pillerin, drone pillerinde yaygın olduğu üzere, çarpıldığında yahut yüksek süratte şarj edilip boşaltıldığında alev alma mümkünlüğü daha yüksektir.

Güvenlik sertifikasını ve özelliklerini arayın. Cadex’ten Greg Funk, mümkün olan en ucuz pilleri satın almak ne kadar cazip gelse de, kullanımının inançlı olduğunu doğrulamak için IEC 62133 (veya eşdeğeri) ve UN38.3 sertifikalı pilleri aramanızı önerdiğini söyledi. Her pil listesinde sertifikalara sahip olup olmadığı belirtilmez ve bazen sertifikaları bulmak için üreticinin web sitesini araştırmanız gerekir.

Pil üreticileri bazen bütçe pillerinin daha ağır ve daha az maliyetli olmasını sağlamak için ekstra güvenlik özelliklerini (örneğin, kolay bir yumuşak plastik ambalaj yerine sert plastik bir kabuktan vazgeçerek) ortadan kaldırır. Maliyeti biraz daha yüksek olsa bile, bu çeşit ekstra dayanıklılık özelliklerine yahut öbür dikkat cazibeli güvenlik özelliklerine sahip markaları aramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Programlanabilir bir pil şarj aygıtını tercih edin. Yanlışsız pilleri seçmek ne kadar değerliyse, hakikat şarj aygıtını da seçmeye itina gösterin. Drone pilotu Oscar Liang’ın yazdığı üzere, programlanabilir bir şarj aygıtı ekstra maliyete bedel zira pilin tasarlandığı üzere şarj edildiğini ve boşaldığını denetim etmek ve saklamadan evvel büsbütün boşaltmak üzere daha fazla pil idaresi misyonu gerçekleştirmenize imkan tanır. Greg Funk ayrıyeten pille tıpkı üreticinin ürettiği şarj aygıtlarının kullanılmasını da önerdi.

En ucuz isimsiz markalardan, drone üreticileri tarafından üretilen daha gelişmiş pillere kadar tüm drone pilleri, onları tesirli ve inançlı tutmak için ekstra ihtimam gösterilmesinden yararlanabilir.

DJI pilleri hakkında not

DJI drone’ları şirketin kendi “Akıllı Pilleri” ile çalışacak formda tasarlandı. Bu piller, daha kolay drone pillerinden daha kıymetlidir ve DJI modelleri için yetkili üçüncü taraf piller bulunmadığından, şirketin sizi kendi süslü pillerini satın almaya tuzağa düşürdüğü hissine kapılabilirsiniz. Fakat pilleri, daha ucuz dronlardaki daha temel pillerle yahut kimi durumlarda lisanssız değiştirmelerle karşılaştırıldığında ekstra müdafaa sağlayan birtakım yerleşik güvenlik özelliklerine ve fonksiyonlarına sahiptir. DJI’ın pil grubunda yer alan mühendislere nazaran şirketin pilleri, çok şarj yahut çok deşarjı önleyebilme ve pilin kalan kapasitesini takip edebilme üzere tedbirler içeriyor. Yeniden de, şayet onlara makus davranırsanız DJI pilleri bozulacaktır. DJI’ın pil bakımı talimatlarına bakın ve başka drone pilleri için uyguladığınız bakım yönergelerinin birebirini izleyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu