Haberler

LIPO PİLLER NASIL ŞARJ EDİLİR: BAŞLANGIÇ KILAVUZU

İşte LiPo’larınızı inançlı bir biçimde nasıl şarj edeceğinize dair kolay bir kılavuz. Daha evvelki yazımızda Lityum Polimer (AKA “LiPo”) piller nedir incelemiştik, şayet okumadıysanız Lipo üzerindeki bedelleri anlamak için kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz. Lipo şarjınızı inançla yapmak istiyorsanız bu pahaları kesinlikle anlamanız gerekmekte.

İki Konnektörü Ayırt Etmek

Tüm LiPo‘lar (tek hücreli olmadıkça) iki konektörle gelir: istikrar konektörü ve pil konektörü.

Balans konektörü, pilinizi şarj etmek ve izlemek için kullanılır.

LiPo Batarya Balans Konnektörü

Pil konektörü şarj etmek ve boşaltmak için kullanılır.

LiPo batarya Ana Könnektörü

Gerçek Şarj Aygıtını Seçmek

Bugün piyasadaki birçok RC şarj aygıtı, farklı pil cinslerini şarj etme kapasitesine sahip olacaktır. Farklı pil cinsleri farklı kimyasal özelliklere ve şarj ihtiyaçlarına sahip olduğundan, uyumsuz bir şarj aygıtının kullanılması sonuçta bir kazaya yol açabilir.

Bir şarj aygıtı ararken, “Uyumlu Piller” kısmını uygunca denetim ettiğinizden emin olun. Bu kılavuz için İmax B6 Digital Lipo Pil Batarya Şarj Cihazı‘yu kullanacağız.

Dijital Pro Lipo Şarj Aygıtı

Lipo Şarj Parametrelerinizi Belirleme

LiPo’larınızı fiilen şarj etmeye gelince, yapılandırmanız gereken sırf üç değişken vardır. Bu üç değişken Pil Tipi, Hücre Voltajı (V) ve Akım Ayarıdır (A).

Pil Tipi açıklayıcıdır, şarj aygıtınızda LiPo seçeneğini seçmeniz kafidir. Hücre Voltajı, sahip olduğunuz LiPo tipine bağlı olarak değişebilir ve ekseriyetle kendi hücrenizin azamî voltajına ayarlanmalıdır. Olağan LiPo’lar için bunu 4,2V’a, LiFes için 3,6V’a ve LiHV için 4,35’e ayarlayın.

Geçerli Ayar, pilinizi ne kadar süratli şarj ettiğinizi belirlediğinden biraz aldatıcı olabilir. Tavsiye edilen şarj oranını aşarsanız, LiPo’nuz çok ısınabilir ve alev alabilir. Çoklukla yeni başlayanların LiPo’larını 1C’de şarj etmelerini öneririz. 1C, pilinizi her 1000 mAh için 1A’da şarj etmek manasına gelir. Yani 3000 mAh pil için 3A’da, 5000 mAh pil için 5A’da şarj edersiniz.

Örnek olarak 2700mAh 3S 30C LiPo alarak, parametreleri şu biçimde ayarlayacağız:

  • Pil Tipi: LiPo
  • Hücre Voltajı: 4.2
  • Mevcut Ayar: 2.7A

Lipo Şarj Etme Zamanı

Piliniz için hakikat lipo şarj parametresini belirledikten sonra, bunları şarj aygıtınızda seçin.

Lipo Şarj ayarları (Örnek Görünüm – Bataryanıza nazaran değişiklik gösterir)

Her şey ayarlandığında ve gerçek göründüğünde, konektörlerinizi ilgili girişlerine takın.

Şarj etmeye başlamadan evvel, kaza riskini korumak ve azaltmak için LiPo’nuzu bir güvenlik çantasına koymayı unutmayın.

Her şey yerine oturduğunda, yalnızca “Başlat” düğmesine basın. Şarj olan bir pili asla gözetimsiz bırakmayın. Biraz dışarı çıkmanız gerekirse, şarj aygıtını durdurun ve döndüğünüzde devam edin. Bataryanız büsbütün şarj olduğunda, Imax B6 bir bildirim sinyali verecek ve şarjı otomatik olarak durduracaktır.

LiPo pillerinizi asla 2 ila 3 günden fazla tam şarjda bırakmayın. LiPos’unuzu yakın vakitte kullanmayı planlamıyorsanız, pili tekrar kullanmaya hazır olana kadar depolamak üzere pillerinizi 3,6V – 3,8V’a kadar boşaltmanızı kıymetle tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu