Haberler

AKÜ TAKVİYE CİHAZI İLE AKÜ ŞARJ CİHAZI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Akü destek aygıtı ne işe fayda, kısaca örnek senaryoya bir bakalım: Hava soğuk ve ıslak, sabahları yola çıktığınızda hava hâlâ karanlık ve üstüne bir de geç kalıyorsunuz. Otomobilinize biniyorsunuz ve yola çıkıyorsunuz fakat sonra kaçınılmaz olan şey geliyor; otomobil çalışmıyor. Artık ne var? Atölyenizde Jstar Jump-Start powerbank ve akü şarj aygıtının bulunduğunu hatırlıyorsunuz. Süratle aygıtlardan birini kapmak için koşuyorsunuz. Pekala otomobilinizi vaktinde çalışır duruma getirmek için hangisini seçmelisiniz? Şanslısınız ki, bu blog yazısını okuyorsunuz.

Akü şarj aygıtları ile destek marş motorları ortasında nitekim hiçbir fark olmadığına inanmanızı isteyen kimi beşerler var. Onlara nazaran ikisi de bir aracı çalıştırmak üzere tıpkı vazifesi yerine getiriyor. Bir aracı çalıştırabilecekleri hakikat olsa da, bunun ötesinde yanılıyor olamazlar. Destek marşları, atlama kabloları, atlama paketleri yahut öbür isimlerle satılanlar acil durumlarda kullanılabilecek mükemmel araçlardır, lakin bunların hiçbiri akü şarj aygıtı değildir ve sadece acil durumlarda kullanılmalıdır.

Benzininizin bittiğini ve sizi sıkıntı durumdan kurtaracak sadece bir galonluk bidonunuzun olduğunu düşünün. Bir sonraki varış noktanız bir akaryakıt istasyonu olacaktır. Akünüze de tıpkı formda davranın ve mümkün olan en kısa müddette akü şarj aygıtıyla büsbütün şarj edilmesini sağlayın.

Hangisi daha âlâ?

Bir otomobil aküsünü büsbütün şarj etmek istiyorsanız, araç aküsü şarj aygıtları tek seçenektir. Otomobilinizin aküsü sık sık bitiyorsa ve aküyü daima doldurmanızı sağlayacak bir alet istiyorsanız, bir şarj aygıtı satın almalısınız. Bir atlama marş motoru sırf bir arabayı çalıştırmaya yetecek kadar güç sağlar.

Akü şarj aygıtı Akü Destek aygıtı olarak kullanılabilir mi?

Bir arabayı destekle çalıştırmak için akü şarj aygıtı kullanılamaz. Sadece bir otomobil aküsünü yine şarj etmek için kullanılabilir; bu, akünün boyutuna ve kullanılan araç şarj aygıtının gücüne bağlı olarak çoklukla birkaç saatten birkaç güne kadar sürer.

Akü Destek aygıtını her vakit takılı bırakabilir misiniz?

Birçok teknisyen, başarılı bir başlangıçtan sonra, üniteyi yine şarj etmenin süratli ve kolay bir yolu olduğunu düşünerek, atlama marş motorunu bağlı bırakır. Bu uygulamadan kaçınmalısınız. Yarardan çok ziyan verecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu