Haberler

Aksiyon Figür Devlerinden Hot Toys Nasıl Kuruldu?

Hot Toys‘un kurucusu Howard Chan, 1998’de Causeway Bay’de Cool Toys isimli küçük aksiyon figür ü dükkanını açmadan evvel Hong Kong merkezli TV kanalı TVB’de senaristti.

O vakitler pek çok 1/6 aksiyon figür ü olmasına karşın Howard Chan, hayranların ve koleksiyonerlerin aç olduğunu hissettiği makul bir detay seviyesini aşmadıklarını hissetti ve figürlere olan sevgisinden ötürü karar verdi. Ayrıntılı aksiyon figürleri kendisi üretti.

Hot Toys – 1/6 Ayrıntılı Gerçekçi Aksiyon Figür Üreticisi

Hot Toys Limited, dünya çapındaki pazarlara son derece detaylı koleksiyon eserleri tasarlamak, geliştirmek ve üretmek için Hong Kong merkezli bir üretim meskenidir.

Merkez: Kwun Tong Bölgesi, Hong Kong

Kurucu: Howard Chan

Kuruluş: 2000, Hong Kong

CEO: Howard Chan (2000–)

Lisanssız olan Famous Type markası altında yarattığı birinci Hot Toys, bir Ethan Hunt (Tom Cruise) ve daha sonra Matrix’ten George Lucas ve Neo idi. Bunlar da daha sonra 1999-2000 yılları ortasında “Hot Toys” markası altında piyasaya sürüldü ve her biri 500 adetle sonluydu.

2000 yılında Howard Chan hayatını değiştirecek bir karar alarak tüm birikimini Hot Toys öncesi marka altında son derece ayrıntılı bir F-14 Tomcat Pilot üretimine yatırdı.

Hot Toys satışa çıkan birinci Aksiyon Figür modelleri

Howard Chan’ın detaylara olan tutkusu ve bağlılığı, Hot Toys‘u öbür 1/6 aksiyon figür üreticilerinden süratle ayırdı. Bu seviyede detay ve özgünlük yaratmak her küçük detayın yanlışsız olduğundan emin olmak için fabrikada art geriye 3 gün ve gece geçirdiği, örneğin figürün telsizlerinin etrafına sarılan küçük sarmal telin olduğu figürü mükemmelleştirmek günlerini aldı. Lakin tutkusu ve inancı sonucu, üretilen 5000 figürün tamamı rekor müddette tükendiğinde ise bu uğraşın mükafatını almıştı!

Hot Toys Ayrıntılı Askeri Aksiyon Figür

Hot Toys markalı ikinci figür, George Lucas’ın yalnızca “Yönetmen” olarak isimlendirilen diğer bir resmi olmayan ve lisanssız figürüydü. Bu sırada yayınlanan üçüncü resmi olmayan figür, The Matrix’ten Neo idi. Daha evvel de belirtildiği üzere, Howard Chan artık ünlü ve tanınan olan Hot Toys Action Figures markasını kurmadan evvel, bunlar yepyeni olarak markasız ve lisanssız bir “Ünlü Tip” serisinde piyasaya sürüldü.

2000’den itibaren Hot Toys, markasını birinci olarak son derece detaylı çağdaş vakit askeri figürlerinden oluşan tertipli bir eser yelpazesi tasarlayıp üreterek oluşturdu, lakin 2003’te sinemayla ilgili figürler üretmek için lisans almaya başladılar. Bu sayılar, Vietnam Savaşı’ndan Navy Seal operatörlerini ve hem Afgan hem de Irak savaşlarından Ordu ve Denizci figürlerini temsil ediyordu.

Hot Toys süratle 1/6 Aksiyon figür üreticileri ortasında doruğa oturdu.

Bu devirde Hot Toys, birçok ünlü Hollywood yıldızını bir ortaya getiren lisanssız baş heykelleri de tasarlayıp üretti ve koleksiyonerlerin de ilgisini çekmeye başladı.

Howard Chan’ın bu mühlet zarfındaki en büyük başarılarından biri, ana akım Hollywood sinema şirketlerini, 1/6 aksiyon figürleri üretmek için Hong Kong merkezli küçük, neredeyse bilinmeyen bir oyuncak şirketinin lisanslarını almasına müsaade vermeye ikna etmiş olması.

Almayı başardığı lisanslardan biri, çok aranan Star Wars lisansıydı. Daha sonra Hot Toys, çok çeşitli Marvel, DC ve Star Wars figürleri üretmek için Sideshow Collectibles ile işbirliği yaptı.

Howard Chan büyük bir Star Wars hayranıdır, bu nedenle Hot Toys’un Star Wars serisinden ve sinemalarından çok sayıda yüksek ayrıntılı, sinema doğruluğuna sahip altıda bir aksiyon figürü üretmesi şaşırtan değildir.

Howard Chan, uygulamalı bir CEO olmaya devam ediyor ve üretilen HER yeni figürün, resmi olarak üretilip piyasaya sürülmeden evvel onun onayını alması gerekiyor.

Hot Toys’un özveri, detaylara olan tutkusu ve gerçekçi bir görünüm, pazardaki muvaffakiyetlerinin anahtarı olmuştur.

Hot Toys True Types Aksiyon Figürler

Orijinal Hot Toys figürlerinin gövde tasarımı, artık güzel bilinen True type gövdeleri değil, 21st Century Toys’un “Süper Asker” gövde dizaynına daha yakın olan OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) idi. Bu gövdelerin sağlam ve sıkı kontakları ve kauçuk kaplı tel çerçeveler olan parmaklar da dahil olmak üzere bükülebilir lastik elleri vardı.

1999’da birinci Hot Toys figürünün piyasaya sürülmesinden bu yana, rol aldıkları oyuncuların minyatür balmumu figürlerine benzeyen son derece hakikat ve gerçekçi aksiyon figürüyle ünlenen en tanınan ve tanınmış aksiyon figürü üreticilerinden biri haline geldiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu