Haberler

GoPro Pilinizin Daha Uzun Ömürlü Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

GoPro Pilinizin Daha Uzun Ömürlü Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

GoPro ile ilgili en büyük şikayetlerden biri pil ömrü. Bir tane almaya başladığınızda, pilin bittiğini duyarsınız ve GoPro pilinin ne kadar dayanacağını merak etmeye başlarsınız.

GoPro Pil Ömrünü En Üst Seviyeye Çıkarma

Tüm GoPro’lar üzere Gopro’nun pil ömrü de kameranın güçlü yanları ortasında değil. Fakat pil bitmeden çekim sürenizi en üst seviyeye çıkarmak için yapabileceğiniz birtakım şeyler var. GoPros ile çekim yapmanın beğenilecek pek çok yanı var fakat pil ömrü, güçlü istikametlerinden biri değil. Bunun için sihirli bir tahlil olmasa da çekim sürenizi en üst seviyeye çıkarmak için yapabileceğiniz kimi şeyler var. Ve GoPro, Enduro pilini Gopro için varsayılan pil (ve önerilen pil) haline getirerek, daha birinci andan itibaren her şeye yardımcı olmaya çalıştı. Bilhassa soğuk ve düşük sıcaklıklarda gelişmiş performans sağlar. Bu tedbirlerin hiçbirinin tek başına oyunun kurallarını anında değiştirmesi olası değildir. Kimileri süratli karlar sağlarken öbürleri daha az kullanışlı olabilir. Fakat birlikte kullanıldıklarında GoPro pilinizin son damlasına kadar yararlanmanıza ve çekim sürenizi en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilirler.

Aşağıda daha fazla detay bulabilirsiniz:

 • Video Çekerken Uzatılmış Pil Modunu Kullanın
 • Otomatik Kapanma Müddetini Azaltın
 • GPS’yi Kapat
 • Kablosuz İlişkileri Kullanmayın
 • Arka Ekranın Parlaklığını Azaltın
 • Ekran Kollayıcı Vakit Aşımını Azaltın
 • Ön Ekranı Kapatın
 • Pilleri Sıcak Tutun
 • GoPro Volta Battery Grip yahut Ek Harici Güç kullanın

Görüntü Çekerken Uzatılmış Pil Modunu Kullanın

Bunu yapmak size genel olarak en büyük çıkarı sağlayacaktır. Bunun nedeni, mevcut seçenekleri en pil dostu seçeneklerle sınırlandırmasıdır. Lakin her şeyi yapmaz; örneğin GPS’i devre dışı bırakmaz; bu nedenle tekrar de aşağıdaki öbür adımlardan kimilerini eklemeye bedel. Ve bu performans modu sırf görüntü çekimini etkilediğinden, fotoğraf yahut timelapse çekerken size rastgele bir çıkar sağlamayacaktır.

Uzatılmış Pil Modu, GoPro’nun HERO10 piyasaya sürüldükten sonra bir eser yazılımı güncellemesinde kullanıma sunduğu bir şeydir. Pek çok kullanıcı (ben dahil), kameranın çok ısınması ve pil ömrünün çok çabuk tükenmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Tüm çan ve ıslıklardan oluşan bir Azamî Görüntü Performansı modu var. Öncelikle çok ısınma problemlerini azaltmak için tasarlanmış bir Tripod/Sabit Görüntü modu vardır. Ve burada en alakalı olanı var: Uzatılmış Pil performans modu. Kameranın art ekranındaki denetim paneline giderek bunu aktifleştirebilirsiniz. Sol altta şimşek işaretli simge, Görüntü Performansı modları seçiminin kısayoludur. Buna tıklayın ve Genişletilmiş Pil’i seçin.

Otomatik Kapanma Mühletini Azaltın

Kullanmadığınızda kamerayı kapatmak, pil ömrü açısından bariz ve kolay bir yarardır. Elbette manuel olarak kapatabilirsiniz, lakin belli bir müddet süreç yapılmadığında kendini kapatacağı ayarı da değiştirebilirsiniz.

Seçenekler şunlardır: 5, 15 yahut 30 dakika yahut Asla.

Bu ayarı aşağıda bulabilirsiniz:
“Preferences > General > Auto Power Off”

GPS’i Kapatın

GPS izleme özelliği biraz daha fazla pil gücü kullanır. Faal olarak kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

Şuraya git:
“Preferences > Regional > GPS”

Alternatif olarak bunu GoPro Quik taşınabilir uygulamasında şu seçeneğe giderek yapabilirsiniz:
“Camera Preferences > GPS”

Kablosuz İlişkileri Kullanmayın

Etkin bir kablosuz ilişkiyi sürdürmek, bilhassa kablosuz temas gerektiren özellikleri (canlı önizleme akışı gibi) kullanıyorsanız, epeyce fazla pil gücü kullanır.

Kapatmak için şu ayara gidin:
“Connections > Wireless Connections > ON/OFF”

Art Ekranın Parlaklığını Azaltın

LCD ekranlar, dijital kameralar için makûs bir şöhrete sahiptir ve ekranların ağır kullanımı (kıvırma) pil ömründe büyük bir fark yaratabilir. Bunu azaltmak için GoPro HERO11 Black üzerinde yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Kolay olanı ekran parlaklığını azaltmaktır. Daha parlak bir ekran, daha sönük bir ekrana nazaran daha fazla güç tüketir. HERO11’in varsayılan parlaklığı %50’dir. Bunu %10’a kadar çıkarabilirsiniz (tamamen kapatamazsınız zira bu, kameranın çalışmasını zorlaştırır).

Bu ayarı şu ayara giderek değiştirebilirsiniz:
“Preferences > Displays > Brightness”

Ekran Hami Vakit Aşımını Azaltın

Aynı prensip doğrultusunda, hareketsizlik nedeniyle kapanmadan evvel ekranın açık kalma mühletini de azaltabilirsiniz. Aradığınız ayarın adı
Ekran Kollayıcı Artta, onu şu adreste bulabilirsiniz:
Tercihler > Ekranlar > Ekran Kollayıcı Arka
Kullanılabilir seçenekler 1, 2, 3 yahut 5 dakika yahut Hiçbir Zaman’dır.
Ben 1 dakikaya ayarlı bırakıyorum. Ayrıyeten ön ekranın saatini bağımsız olarak da ayarlayabilirsiniz. Tıpkı mühlet seçeneklerinin yanı sıra “Arka Ekranı Eşleştir” seçeneği de bulunmaktadır. Bu ayarı aşağıda bulabilirsiniz:
“Preferences > Displays > Screen Saver Front”

Ön Ekranı Kapatın

Kullanmıyorsanız ön ekranı kapatabilirsiniz. Yahut en azından bunu Sırf Durum olarak değiştirin (canlı önizleme ayarı en çok güce muhtaçlık duyan ayardır). Bunu yapmak için, iki sıra yuvarlak simgenin bulunduğu art ekran denetim paneline gidin. İstediğiniz kişi alt sırada, soldan ikinci sırada. Simge, kullandığınız ayara bağlı olarak değişecektir lakin çoklukla içinde bir şey (ör. bir ekran) bulunan küçük bir dikdörtgendir. Bu bir çarpı işareti (kapalı), “01” (durum) yahut kişi simgesi (canlı görüntü) olabilir.

Pilleri Sıcak Tutun

Soğuk ortam sıcaklıkları, kameralardan Tesla’lara kadar lityum iyon pil kullanan her aygıt için zorluk teşkil ediyor. Lityum piller soğukken (veya çok sıcakken) düzgün performans göstermezler. Soğuk yerlerde çekim yaparken, fotoğraf makinesini yahut yedek pilleri kullanmadığınız vakitlerde ceketinizin iç cebinde tutmak büyük bir fark yaratabilir. Yapay ısı kaynaklarının kullanılmasını önermiyorum ve pilleri muhakkak açık ateşten uzak tutun. Ateş ve lityum piller makus bir kombinasyon oluşturuyor.

GoPro pil ömrünüzü azalan sırayla kısaltacak üç şey:

Çok fazla özellik faal: Ne kadar çok özellik açarsanız (WiFi, GPS, ses kontrolü…) piliniz o kadar süratli tükenir.
Soğukluk ve sıcaklık: Hava yahut su soğuksa piliniz o kadar süratli tükenir.
Yaş: Pil ömrü yaşlandıkça kullanım müddeti kısalır.

GoPro Pilinizin Daha Uzun Ömürlü Olmasını Sağlayacak 8 İpucu

 • Ekstra ayarları (WiFi, GPS, ses kontrolü) kullanmayın.
 • Soğuk havalarda pillerinizi sıcak tutun. Bunları ceketinizin fermuarlı iç cebine koymayı düşünün.
 • Ekranı kapatın.
 • Ekstra ışıkları kapatın.
 • Uzaktan kumanda yahut akıllı telefon uygulaması kullanmayın.
 • Protune’u kapalı tutun (Protune’u açık tutuyorum – zira pil ömründe hafif bir güzelleşme yerine daha uygun manzara kalitesini tercih ediyorum.)
 • Duvar şarj aygıtı kullanın (PC’nizden gelen USB kablosundan daha süratli ve daha âlâ şarj).
 • En son eser yazılımını indirin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu