Haberler

Lipo Pillerde Nelere Dikkat Edilmeli: BAŞLANGIÇ KILAVUZU

Lityum Polimer (LiPo) piller, kendinden evvelki tüm pilleri inkar edilemez bir halde geride bıraktı. Lakin, bir dezavantajı var: güvenlik. Alev alabilecekleri ve hatta patlayabilecekleri için, LiPo ile uğraşırken ekstra dikkat ve disiplin gerekir. Sorumlu bir halde kullanıldığında, kaza riski ve büyüklüğü büyük ölçüde azalır.

Lityum Polimer (AKA “LiPo”) piller, artık birçok tüketici elektroniği aygıtında kullanılan bir pil cinsidir. Son birkaç yıldır radyo denetim sanayisinde popülerlik kazanıyorlar ve artık uzun çalışma müddetleri ve yüksek güç arayan herkes için en tanınan seçim haline geldiler. LiPo piller çok çeşitli avantajlar sunar, fakat her kullanıcının yararların dezavantajlardan ağır basıp basmadığına karar vermesi gerekir. Kurallara uyduğunuz ve pillere hak ettikleri saygıyı gösterdiğiniz sürece LiPo pillerden korkacak bir şey yok.

Lipo Bataryalarda üzerindeki yazılar ne manaya gelir?

LiPo Batarya üzerindeki Sayıları ve Harfleri Anlamak

LiPo bataryalar ile uğraşırken en kıymetli ancak gözden kaçan ön şart, bunları okuyabilme ve anlayabilmektir. Nihayetinde tanınması gereken dört derecelendirme vardır: Kapasite (mAh), Voltaj (V), Hücre Sayısı (S) ve Deşarj Suratı (C).

Yukarıdakilerin her birinin ne manaya geldiğini anladıysanız, o vakit aslında bir adım öndesiniz. Bunu yapmadıysanız, bir şarj aygıtının yanına gitmeden evvel lütfen LiPo’nuzdaki Sayıları ve Harfleri aşağıda ayrıntılı okuyunuz.

Voltaj / Hücre Sayısı

Bir LiPo hücresinin nominal tansiyonu 3,7 V’tur. Üstteki 7.4V pil için bu, seri olarak iki hücre olduğu manasına gelir (bu, voltajın birbirine eklendiği manasına gelir). Bu nedenle bazen insanların “2S” pilden bahsettiğini duyacaksınız – bu, Seride 2 hücre olduğu manasına gelir. Yani iki hücreli (2S) paket 7.4 V, üç hücreli (3S) paket 11.1V vb.

Çoğu hobici, daha yüksek voltajın daha yüksek bir sürate eşit olduğunu düşünme eğilimindedir. Bu biraz doğrudur, lakin teknik olarak voltaj direkt güçle bağlantılıdır – ve güç kesinlikle sürat manasına gelmez. Örneğin, ağır bir RC Crowler paletli, şiddetli topraklarda ilerlemek ve mahzurların üstesinden gelmek için çok daha fazla güce muhtaçlık duyacaktır. Bir RC drift arabası ise çok daha düşük voltajlı bir LiPo pil kullanabilir ve yeniden de arazi dostumuza nazaran çok daha süratli olabilir. Bir RC otomobil yahut uçak satın aldığınızda, olağanda hangi voltaja gereksiniminiz olduğunu teknik özelliklerde denetim etmelisiniz; bu yüzden fazla endişelenmeyin.

Bir pil paketinin voltajı, temel olarak aracınızın ne kadar süratli gideceğini belirleyecektir. Voltaj, elektrik motorunun RPM’sini direkt tesirler (fırçasız motorlar, ‘Volt başına RPM’ manasına gelen kV ile derecelendirilir). Yani 3.500 kV bedelinde fırçasız bir motorunuz varsa, o motor uyguladığınız her volt için 3.500 RPM dönecektir. 2S LiPo pilde, bu motor yaklaşık 25.900 RPM dönecektir. 3S’de, 38.850 RPM’lik devasa bir dönüş yapacak. Yani ne kadar çok voltajınız varsa, o kadar süratli gideceksiniz.

LiPo pillerinbazılarında “2S2P” olarak tanımlanan bir pil ekibi görmüş olabilirsiniz. Bu, pilde aslında dört hücre olduğu manasına gelir; seri olarak bağlanmış iki hücre ve birinci iki pile paralel olarak iki hücre daha bağlanmıştır (paralel, kapasitelerin birbirine eklendiği manasına gelir).

Nominal voltaj nedir?

Nominal voltaj, bir pil paketinin varsayılan dinlenme voltajıdır. Pil sanayisi, pilleri karşılaştırmaya bu biçimde karar verdi. Bununla birlikte, hücrenin tam şarj voltajı değildir. LiPo piller 4.2V/hücreye ulaştıklarında büsbütün şarj olmuş olurlar ve daha sonra ayrıntılı olarak tartışacağımız en az inançlı şarjları 3.0v/hücredir. 3.7v çabucak hemen ortadadır ve bu hücrenin nominal yüküdür.

Yüksek Kapasiteli Lipo Batarya / 22000mAh

Lipo Bataryalarda Kapasite (mAh)

Bakmanız gereken birinci şey, pilin mAh (Miliamp Saat) cinsinden ölçülen kapasitesidir. Kapasite, size LiPo pilinizin ne kadar güç tutabileceğini söyler. Örneğin, 5000 mAh’lik bir pil, büsbütün boşalana kadar 1 saatte 5000 miliamper çıkış verebilir. Akım tahliyesi (Yani yükü) 20 amper (20.000 miliamper) olan bir RC uçağınız varsa, o vakit 15 dakika uçmayı bekleyebilirsiniz. – (5000mAh ÷ 20, 000mAh) x 60 dakika – pilinizi büsbütün biteceği süreyi verir.

1000mAh = 1 Amp Saat (1Ah)

Genel olarak, kapasite ne kadar yüksek olursa, RC modeliniz o kadar uzun mühlet çalışır.

Kapasite ne kadar büyük olursa, pilin fizikî boyutu ve yükü da o kadar büyük olur. Dikkate alınması gereken öteki bir konu, motorda oluşan ısı ve bu kadar uzun bir mühlet boyunca sürat denetimidir. Periyodik olarak denetim edilmedikçe, soğuması için kâfi vakit verilmeyen bir motoru kolaylıkla yakabilirsiniz ve birden fazla insan motor sıcaklıklarını denetim etmek için kullanım sırasında durmaz. Büyük kapasiteli bir pil alırken bunu aklınızda bulundurun.

Yüksek Deşarj Oranına sahip Lipo Batarya / 60C

Deşarj Oranı (“C” Derecelendirmesi)

Voltaj ve Kapasite, ister sürat ister çalışma müddeti olsun, aracın muhakkak istikametleri üzerinde direkt bir tesire sahiptir. Bu bilgileri anlamak daha kolaydır. Deşarj Derecesini (bundan sonra C Bedeli olarak anacağım) anlamak biraz daha zordur ve LiPo pillerin en abartılı ve yanlış anlaşılan taraflarından biridir.

C Derecelendirmesi, LiPo pilinize ziyan vermeden çekebileceğiniz azamî akımı – amper olarak ölçülür – söyleyen bir güvenlik göstergesidir. Azamî akım çekişini hesaplamak için kapasiteyi (mAh) de bilmeniz gerektiğinden C Derecelendirmesi tek başına biraz aldatıcı olabilir. Formül aşağıdaki üzeredir:

Maksimum Akım Çekişi = Kapasite x C Derecesi

işte azamî inançlı daima amper çekişini öğrenmenin yolu:

50C = 5 x Kapasite (Amper cinsinden)
Örnek pilimizin C Derecelendirmesinin hesaplanması: 50 x 5 = 250A

Yani, 5000mAh kapasiteli ve C Derecesi 50 olan bir 2S LiPo’nuz olsaydı, azamî akım çekişi 5000mAh (5A) x 50C = 250A olurdu. Teorik olarak önerilen çekme ölçüsünün üzerine çıkabilirsiniz, lakin bu, LiPo pilinizin çok ısınmasına ve sonuçta ona ziyan vermesine neden olur.

C Derecelendirmesi, LiPo pillerinizi ne kadar süratli şarj ettiğinizi belirlemek için de kullanılabilir. Tecrübeli bir hobi uzmanı size “LiPo’nuzu 2C’de şarj etmenizi” söyleyebilir. Bu, pilinizi amper (A) x 2C cinsinden kapasite akımında şarj etmek manasına gelir. Yani, 5000mAh kapasiteli birebir 2S LiPo’ya sahipseniz, LiPo’nuzu 2C’de şarj etmek, 10A — (5A) x 2C’de şarj etmek manasına gelir.

Dikkat: birçok pil paketi üzerinde azamî şarj C bedeli ve Amp kıymeti belirtilir, Bu oran maksimumdur, aşmanız pilinize ziyan verecektir.

RC Araçlarda yoğunlukla kullanılan Plug Çeşitleri

Lipo Bataryalarda Bulunan İki Konnektörü Ayırt Etmek

Tüm LiPo’lar (tek hücreli olmadıkça) iki konektörle gelir: Balans/denge konektörü ve pil konektörü.

Balans konektörü, pilinizi şarj etmek ve denetim etmek için kullanılır.

Pil Konnektörü / Ana Plug Şarj ve Deşarj için kullanılır.

Lipo Batarya Balans Konnektörleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu